3 Aşamada Bulgaristan C Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan C Vizesi Başvuru Merkezi

Bulgaristan C vizesi Bordo (umuma mahsus. pasaport hamili T.C vatandaşlarının Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için tabi olduğu vize türüdür. C vizesi hamiline Bulgaristan’da 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Turistik gezi, aile-arkadaş ziyareti, toplantı, ya da iş görüşmesi amaçlı yapılacak tüm seyahatler için bu vizeye ihtiyaç vardır.

C Vizesi Nedir?

C vizesi tüm Schengen birliği ülkeleri, Bulgaristan, Romanya, Kuzey Kıbrıs, ve Hırvatistan ülkelerinin vizelerinde kısa süreli kalışı sembolize eden vize türüdür. “C Vizesi” hamiline vize geçerliliği süresince alınan ülkede ikamet etmesine olanak tanıyan “kısa süreli vize” anlamına gelmektedir . Bulgaristan C vizesi ise Bulgaristan dış temsilciliklerinden alınmış ve Bulgaristan’da kısa süreli kalma imkanı sağlayan vize türü anlamına gelir. Seyahat amacına göre tek girişli, çift girişli ve multi girişli olarak düzenlenebilir.

Tek Girişli Bulgaristan C Vizesi

Vizenin geçerli olduğu sürece sadece aşağıdaki rotanın izlenmesine olanak sağlayan vize türüdür.
Türkiye - Bulgaristan - Türkiye

Çift Girişli Bulgaristan C Vizesi

Vizenin geçerli olduğu sürece aşağıdaki rotaların izlenmesine olanak tanıyan vize türüdür. Geçerli olduğu sürece Bulgaristan’a 2 kere giriş hakkı sağlar. Türkiye-Bulgaristan-Türkiye-Bulgaristan-Türkiye Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Bulgaristan-Türkiye Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Türkiye-Bulgaristan-Türkiye Çift girişli Bulgaristan C vizesi ile Avrupa ülkelerine Bulgaristan üzerinden çıkış ancak kişinin geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa yapılabilir.

Multi Girişli Bulgaristan C Vizesi

Multi Girişli Bulgaristan C Vizesi geçerli olduğu süre boyunca hamiline Bulgaristan sınır kapılarından sınırsız giriş hakkı tanır. Hava, kara ya da deniz yolu ile Türkiye’den Bulgaristan’a sınırsız giriş çıkış yapılabilir.

Bulgaristan C Vize Evrakları

Bulgaristan C Vize Evrakları

Vizem.net üzerinden yapılacak başvurular için Bulgaristan C vize evrakları aşağıda belirtilmiştir.

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Nüfus kayıt belgesi
 4. 3 aylık banka hesap hareketleri
 5. İkametgâh belgesi

Bulgaristan C vize evraklarının merkez ofisimize elden bırakılması ya da postalanmasını takip eden iş günü içerisinde vize başvuru işlemleri başlar. Bulgaristan Konsolosluğu ile doğrudan akreditasyonu bulunan acentemiz vize randevusu oluşturmaya gerek olmasan evrakları doğrudan konsolosluğa iletir. Öğrenci ve çalışmayanlar için Bulgaristan C tipi vizesi için gerekli evraklar aynı olup, emekli kişilerden ekstra olarak emeklilik belgesi talep edilmektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Ücreti

Bulgaristan C Tipi Vize Ücreti

2021 yılı için uygulanan C tipi vize ücreti 110 Euro olup hizmet detayı aşağıda verilmiştir. Ücrete form ve dilekçe doldurma, 5 aşamalı SMS bilgilendirme, ücretsiz kargo gönderme/alma, otel konfirmasyonu (eğer yoksa. dahildir.

C Tipi Vize için HizmetlerÜcretler
Form ve Dilekçe15 EUR
Vize Harçları60 EUR
Acente Hizmeti25 EUR
Seyahat Sigortası10 EUR
Toplam110 EUR

Önemli Not: İnternet üzerinde kötü niyetli hazırlanmış birçok web sitesi bulunmaktadır. Mağduriyetleri engellemek için Bulgaristan C Vizesi ücreti ödenmeden önce ilgili acenteden Akreditasyon ve TURSAB kayıt belgesi sorgulanmasının yapılması tavsiye edilmektedir.

Yukarıdaki Bulgaristan C vize fiyatlarına KDV dahildir. Ödeme TL olarak o günkü Garanti BBVA Bankası satış kurundan hesaplanarak kabul edilir. Vize harç bedelleri her yılın Nisan ayında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenir. 0-6 yaş arası çocuklar için Bulgaristan vize başvurularında ücret talep edilmez.

7 günlük ve 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası Bulgaristan C vize ücretine dahildir. Daha uzun planlanan konaklamalar için fiyat alınmalıdır.

Bulgaristan C Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler

Bulgaristan Cumhuriyeti AB üyesi olmasına rağmen Schengen ülke birliğine üyesi değildir. Bu durum Bulgaristan C vizesi ile hangi ülkelere gidilebileceği konusunda karışıklığa sebep olabilmektedir.

Bulgaristan C tipi vize Schengen vize özelliğini taşımamaktadır Bu yüzden diğer Schengen ülkelerine bu vize türü ile giriş söz konusu değildir. Ancak multi girişli ya da çift girişli Bulgaritan C vizesi ile Romanya’ya gidilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan C tipi vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

Bulgaristan C Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

2021 yılına ait güncel Bulgaristan C vizesi başvuru formu buradan indirilebilir. Başvuru formu eksiksiz olarak ve karalama yapılmadan doldurulmalıdır. İsteğe bağlı olarak sadece vize başvuru formu ve dilekçe konusunda danışmanlık hizmeti vizem.net üzerinden alınabilir.

Bulgaristan C Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Nereye Gönderilir?

Bulgaristan C Vizesi İçin Gerekli Belgeler merkez ofisimize alıcı ödemeli olarak gönderilebilir. Belgeler incelenip başvuru formu doldurulduktan sonra ilgili konsolosluğa doğrudan başvuru yapılır. Belge listesi aşağıda verilmiştir.

 1. En az 6 ay geçerliliği olan Pasaport
 2. Son 4 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Nüfus kayıt örneği (E-Devlet)
 4. 3 aylık banka hesap hareketi (Kaşe ve İmzalı)
 5. İkametgâh belgesi (E-devlet)

Kargo Kodu
Yurtiçi Kargo Şirket Kodu: 700047978
MNG Kargo Kodu: GG332518090

Global Group Danışmanlık Ltd Şti.
Hacı Ahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad.
Yahya Köprü Sok. No:1 Daire B14
34440 Beyoğlu/İstanbul

Bulgaristan C vizesi için gerekli Evraklar merkez ofisimize ulaştıktan sonra sürecin başladığına dair bir SMS gönderilir ve vize en kısa sürede alınarak pasaportla birlikte tekrardan adrese postalanır.

C Tipi Vize Bulgaristan’da Ne Kadar Kalma Süresi Sağlar?

C tipi vizeler en kısa 2 günlük en uzun 2 yıllık olarak düzenlenir. Vizenin geçerli olduğu süre boyunca ülkeye giriş yapılabilir. C tipi vize Bulgaristan’da geçerli olduğu süre boyunca vize hamiline Bulgaristan’da seyahat edip konaklama hakkı tanır. Türkiye’den yapılan Bulgaristan C tipi vize başvuruları için ortalama geçerlilik süresi 13 gündür.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Bulgaristan C vize başvurularının ortalama geçerlilik süresi 24 gündür.

Bulgaristan C Vizesi İhlallerinde Ne Olur?

Vizenin geçerli olduğu süre içerisinde Bulgaristan’ı terk etmeyen T.C vatandaşları için para cezası uygulanır. Bu para cezalarını ödemeyen kimse tekrar Bulgaristan’a alınmaz. Vize ihlali 15 günü geçtiyse kişinin yakalanması durumunda kişi para cezasına çarptırılarak 2 gün içerisinde sınır dışı edilir ayrıca tekrar Bulgaristan’dan vize alamaz.

C Vizesi ile Bulgaristan’da Çalışabilir Miyim?

C vizesi kişiye Bulgaristan’da yasal olarak çalışma hakkı tanımaz. Kişinin kaçak çalışması durumunda işveren işçiye sigorta yaptıramaz. C vizesi ile Bulgaristan’da çalışan kişinin yakalanması halinde işverene ve işçiye para cezası kesilir.

Bulgaristan’da şirket sahibi olarak çalışmak ancak Bulgaristan vize türlerinden D tipi vizeye başvurulması ile mümkündür.

C Vizesi ile Bulgaristan’da Dil Okuluna Gidebilir Miyim?

C vizesi ile Bulgaristan’da eğitim süresi 3 ayı geçmemek kaydıyla dil kurslarından eğitim alınabilir. Ancak kurs kayıt belgesi ile daha uzun süre Bulgaristan’da kalma hakkı tanıyan D tipi Bulgaristan vizesine başvurmak daha akılcıdır.

C vizesi ile Bulgaristan’daki Eğitim bakanlığına bağlı üniversite ya da yüksek okullara kayıt yaptırılamaz.

Bulgar C Vizesi Nereden Alınır?

Bulgar C vizesi ikamet iline göre yetki alanı dahilindeki Bulgaristan Başkonsolosluğundan alınır ancak başvurular evrak kontrolü için vize merkezleri ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılır. Vizem.net Türkiye’de Bulgaristan Konsolosluğu ile akreditasyonu bulunan 17 acenteden birisidir.

Yaşadığım il için hangi Bulgaristan Konsolosluğu Yetkili?

Aşağıdaki tabloda ikamet edilen ili seçerek yetki dahilindeki Bulgaristan dış temsilciliklerine ulaşılabilir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

Bulgar Vatandaşı İle Evlendim C Vizesi Mi Almalıyım?

Bulgar vatandaşı ile evlenmiş bordo pasaport sahibi T.C vatandaşı da Bulgaristan’a yapacağı kısa süreli seyahatler için C vizesi başvurabilir. Ancak bu kişiye Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından tanınmış özel haklar da vardır. Uzun süreli D vizesi alıp Bulgaristan’da oturum izni ve eşi ile birlikte yaşama hakkına sahiptir.

Ailem İçin Bulgaristan C Vize Başvurumu Tek Başvuru Formu İle Yapabilir Miyim?

Bulgaristan C vizesi için aile Başvurularında 0-6 yaş arası bebekler dahil olmak üzere her birey için başvuru formu doldurulmalıdır. Formun nasıl doldurulacağını bilmeyen kişiler vizem.net hizmetlerinden sadece form doldurma hizmetini alabilirler.

Aile Ziyareti İçin C tipi mi D Tipi Bulgaristan Vize Başvurusu Yapmalıyım?

Aile ziyaretleri için C tipi Bulgaristan vizesi başvuru prosedürü uygulanmalıdır. Ziyaret edilecek aile bireyi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben kaleme alınmış dilekçe yazılması alınacak vizenin süresini olumlu etkileyecektir. Arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler için de aynı durum geçerlidir. Ziyaret vizesi için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsoloslukları Vize Başvurusu İçin Randevu Veriyor Mu?

Bulgaristan Konsolosluklarından ve Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği’nden C tipi vize başvuruları için randevu alınamamaktadır. Ancak D tipi vize başvuruları için ilgili Bulgaristan dış temsilciliğinin çalışma saatleri içerisinde randevu talebi oluşturulabilir.

C Tipi Vize Evraklarımı Gönderdim Başvurum Ne Zaman Yapılır Ne Zaman Vizem Çıkar?

Bulgaristan C tipi vizeler için gerekli evraklar merkez ofisimize ulaşır ulaşmaz vize başvuru formları ilgili ülke danışmanı tarafından doldurulur. Evraklarda eksik bulunmaması halinde evrakların ulaşmasını takip eden iş günü gün vize başvurusu yapılır. Ortalama 7 iş günü içerisinde onaylanmış vize pasaport ile tekrar istenilen adrese gönderilir.

Bu süreç boyunca vizenin durumu 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i olarak gönderilir ve online olarak vizem.net üzerinden takibi yapılabilir.

Bulgaristan C Vizesi Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan C vizesi ortalama olarak 5-7 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Bayram, ve yeni yıl gibi dönemlerde vize çıkma süresi yoğunluğa bağlı olarak 3 iş günü kadar uzayabilmektedir. vizem.net başvurularında Bulgaristan C vizesinin kaç günde çıktığı başvurulan Bulgaristan dış temsilciliğine göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvurulan BirimOrtalama Süre
Ankara Büyükelçiliği7-9 iş günü
İstanbul Başkonsolosluğu5-7 iş günü
Bursa Büyükelçiliği4-6 iş günü
Edirne Büyükelçiliği4-5 iş günü

Resmi tatillere rastlayan başvurular işleme alınmamaktadır. Tatili takip eden ilk iş günü vize başvurusu incelemeye alınır.

Bulgaristan C Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şahsi başvurular için Bulgaristan C vize sorgulaması aracı kurum web sitesi üzerinden yapılabilir. 1 Euro karşılığında SMS hizmeti alınabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Bulgaristan C vize sorgulama işlemi online olarak T.C kimlik numarası ve pasaportun son 4 hanesi girilerek yapılabilmektedir. Ayrıca vize başvuru ve onay süreci 5 aşamalı SMS bilgilendirmesi ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Bulgaristan C Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan C Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan C vizesinin nasıl alınacağı aşama aşama aşağıda belirtilmiştir.

 1. Evrakların Hazırlanması
  Merkezimizi arayarak seyahat amacına uygun evrakları merkez ofisimize elden ya da ücretsiz kargo ile ulaştırın.

 2. Form/Dilekçe Hazırlığı
  Evraklar ulaşır ulaşmaz ilgili danışman evrak kontrolü yaparak eksik evrak varsa tamamlanmasını sağlar. Başvuran adına başvuru formu, gerekiyorsa dilekçe ve otel rezervasyon konfirmasyonu danışman tarafından doldurulur. Başvuru dosyası hazırlandıktan sonra başvuru dosyası ilgili saha ekibine iletilir.

 3. Konsolosluk Başvurusu
  Saha ekibinden bir personel hazırlanmış dokümanı doğrudan ilgili konsolosluğa ileterek başvuruyu gerçekleştirir. (Başvuran kişinin şahsen gelmesine gerek yoktur.)

 4. Vize Onayı
  Vize onayını takip eden iş günü vize yine vizem.net personeli tarafından Konsolosluktan alınarak başvuru sahiplerine ücretsiz kargo ile gönderilir. İstenirse Ankara, İzmir, İstanbul ya da Bursa’daki vizem.net saha personelinden elden teslim alınabilir.

Paylaş: