Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuru Merkezi

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuru Merkezi

Bulgaristan öğrenci vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından tanınan nitelikli eğitim kurumlarına kayıt yaptırmış öğrenciler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan öğrenci vizesi hamiline 360 güne kadar Bulgaristan’da kesintisiz kalma hakkı tanıyan D tipi vize türüdür. Bulgaristan öğrenci vizesi, hamiline vatandaşlık ya da göçmenlik hakkı sağlamaz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan öğrenci vizesi almak için öğrenci adayının öncelikle Bulgaristan’da okuyacağı okulundan eğitim amaçlı kabul mektubu alması gerekmektedir. Bu mektup ile öğrenci vizesine ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’na başvurularak öğrenci vizesi alınır. Süreç gerekli evrakların merkez ofisimize posta yoluyla gönderilmesi ya da elden bırakılması ile başlar.

Vizem.net Bulgaristan’daki okul kayıt işlemlerinden vize alımına kadar olan tüm süreçte danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

D tipi vize türleri için konsolosluk tarafından talep evraklar C tipi vizelere göre daha kapsamlıdır. Bulgaristan öğrenci vizesi için gerekli tüm evraklar aşağıda verilmiştir.

 1. Pasaport
  En az 2 yıl daha geçerliliği bulunan son 10 yıl içerisinde alınmış T.C pasaportu. Pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 2. D Vize Başvuru Formu
  Vize başvuru formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalıdır. Başvuru formunda yanlış ya da eksik bilgilerin bulunması halinde vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda başvuru formu öğrenci adayı adına deneyimli danışmanlar eşliğinde doldurulur.
 3. Biometrik Fotoğraf
  Bulgaristan vizesi fotoğraf özelliklerine uygun son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf eklenmelidir.
 4. Geçim Teminatı
  Eğitim görülecek süre boyunca öğrencinin geçim ve konaklama giderlerini karşılayabileceğini kanıtlayacak miktarda para bulunan banka hesabı gerekmektedir. Kişinin geçimi ailesi tarafından karşılanacaksa ailesinin hesap bilgileri ve sponsorluk dilekçesi hazırlanmalıdır.
 5. Eğitim Belgesi
  Üniversite eğitimine Bulgaristan’da başlayacak kişiler için lise diploması (noter tasdikli ve Türkçe ise İngilizce ya da Bulgarcaya çevrilmiş) Lisans üstü eğitimler için için üniversite diploması gereklidir.
 6. Ücret Makbuzları
  Okul kaydı için ödenen harç makbuzu, bulunuyorsa yemekhane, yurt, kira kontratına ait ödeme belgeleri Bulgaristan öğrenci vizesi için gerekli evraklar arasındadır.
 7. Sicil Kayıt Örneği
  Sabıka kaydı e-devlet üzerinden alınarak belgeler arasına eklenmelidir.
 8. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  E-devlet üzerinden alınarak gerekli belgeler arasına eklenmelidir.
 9. Vize Harç Dekontu
  İkamet iline göre yetki dahilindeki Bulgaristan Dış temsilciliğinin hesabına yatırılmış vize harç bedelinin orijinal dekontu eklenmelidir. Vizem.net danışmanlığındaki başvurularda harç ücreti öğrenci adına vizem.net tarafından ödendiğinden bu belgeye gerek duyulmaz.
 10. Seyahat Sağlık Sigortası
  Tüm AB ülkelerinde geçerli en az 30000 Euro teminatlı seyahat sigorta poliçesi. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda seyahat sigorta poliçesi vizem.net tarafından düzenlenip dosyaya eklenir. Göndermeye gerek yoktur.
 11. Sponsorluk Dilekçesi
  18 yaş altındaki öğrenci adayları için aileleri tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi talep edilmektedir.

Şahsi başvurularda başvuru sahibinin gerekli evraklarını başvuru anında hazır bulundurmalıdır. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda evraklar ilgili danışman Bulgaristan Konsolosluğu öğrenci vizesi için gerekli evrak değişikliği yapmak ve ek mülakat hakkını saklı tutmaktadır. Öğrenci vizesi başvuru süreci tamamlandıktan sonra ücret iadesi yapılmaz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti

2021 yılı için Bulgaristan öğrenci vizesi ücreti aşağıda harcama kalemleri ile verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Form ve Dilekçe15 EUR
Vize Harçları100 EUR
Vize Acente Hizmeti50 EUR
Seyahat Sigortası*15 EUR
Kurum Kaydı**750 EUR

* Seyahat sigortası: 15 gün geçerli seyahat sağlık sigortasıdır Bulgaristan öğrenci vize ücretine dahildir. Daha uzun süreli seyahat sigortaları için merkezimizi arayınız.
** Kurum kaydı: Kurum kaydı henüz kayıt yaptırmamış öğrenciler için uygun alan ve öğretim kurumunun bulunması ve ilgili kuruma kaydının gerçekleştirilmesi hizmetini kapsar. İsteğe bağlıdır. Bu hizmetin alınması için Bulgaristan’da üniversite okumak için gerekli şartların karşılanması gerekmektedir. Üniversitelere ödenen ücretler başvuru yapıldıktan sonra ödenir.

Bulgaristan öğrenci vize ücreti o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru üzerinden hesaplanarak TL olarak ödenebilir. 100% burs sağlayan az sayıdaki eğitim kurumu Bulgaristan vize ücretini öğrenci adına ödemektedir. İlgili fakültenin öğrenci kayıt bürolarından konu hakkında bilgi alınabilmektedir.
Bulgaristan vize başvuru merkezi: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan öğrenci vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir. Vize başvurunuzu aşağıdaki cevaplar ışığında gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Vizesi İle Bulgaristan’da Çalışabilir Miyim?

Haftada 20 saati geçmeyen yarı zamanlı işlerde Bulgaristan öğrenci vizesi ile çalışma hakkına sahiptir. Haftada 20 saatten daha fazla mesai gerektiren işlerde çalışmak için iç işleri bakanlığına bağlı yabancılar bürosundan ayrıca çalışma izni için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Eğitim Vizesi İle Hangi Ülkelere Giriş Yapabilirim?

Bulgaristan eğitim vizesi Schengen özelliği taşımaz. Avrupa birliği ve diğer Schengen birliği ülkelerine bu vize ile giriş yapılamaz. Kuzey Kıbrıs, Romanya, ve Hırvatistan’a Bulgaristan eğitim vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Öğrenci vizeleri başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu’na göre değişmekle birlikte D vize başvurularının onaylanma süresi ortalama 20 iş günüdür. Bulgaristan ve Türkiye’deki resmi tatil günlerinde başvuru alınmaz. Bulgaristan öğrenci vize başvurularında başvuru onay oranı Türkiye geneli %79’dur. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvuru onay oranı ise %96 olup 2019, 2020 ve 2021 yıllarında akredite acenteler arasında Türkiye’deki en yüksek onay oranıdır.

Öğrenci Vizesi Bulgaristan’da Yaşama Hakkı Verir Mi?

Öğrenci vizesi Bulgaristan’da yaşama hakkı vermez. Kişi eğitim gördüğü süre boyunca Bulgaristan’da oturum iznine sahip olur. Öğrenci üniversite mezuniyetini takip eden 3 ay süre ile iş arayabilir. İş bulduğu taktirde oturma iznini 5 yıla kadar uzatıp 5 yıl sonunda süresiz oturum izni ve Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

Bulgaristan’da Öğrenci Olmak Yaşam Şartları Bakımından Zorlayıcı Mıdır?

Bulgaristan yaşam şartları ve öğrenci genel giderleri bakımından diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha makuldür. Bulgaristan’da mezun olunan dereceye göre diğer Avrupa ülkelerinde çalışma imkanı doğabilmektedir. Temelde bu iki sebepten son dönemde Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bulgaristan’da öğrenci olmak 2020 yılında yapılan ankete göre bürokratik kolaylık, dinamik yapı, girişimcilik, yenilikçilik ve teknolojik uzmanlık bakımından kıyaslandığında dünya ülkeleri sıralamasında 71. Sırada yer almaktadır.

Bulgaristan Öğrenci Bursundan Nasıl Faydalanılır?

Bulgaristan öğrenci bursu başvuruları kabul eden öğretim kurumuna göre değişiklik gösterir. Yabancı öğrenciler için 100% burs hakkı tanıyan üniversite sayısı azdır. Başvuru yapılacak ilgili bölüm için kontenjan kontrolü yapılıp sonrasında burs için başvuru yapılmalıdır.

Burs alındığı taktirde öğrenci vizesi başvurularında burs alındığına dair belgenin Konsolosluk mülakatında öğrenci adayının beraberinde olması gerekmektedir.

Kısa süreli eğitimler için (2 yıllık ve daha kısa programlar için) başarı bursu programları bulunmamaktadır.

Bulgaristan’da İkamet Eden Öğrenciler Ne Kadar Oturma İzni Alabilir?

Bulgaristan’da öğrenim görmek üzere giden öğrencilere 1 yıllık periyotlarda 4 yıla kadar oturma izni çıkar. Bu periyot sonunda öğrenci okulu bitirememişse öğrencilik belgesi ile oturum izni uzatımında bulunabilir.

Oturum İzni Almadan 90 Günden Daha Fazla Kalabilir Miyim?

Öğrenci vizesi ile Bulgaristan’a gittikten sonra 3 ay içerisinde oturum izni için en yakın Bulgaristan göç bürosuna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu süre içinde başvuru yapmayan kişiler 30 güne kadar mazeret mektubu ve mazereti destekleyici belgelerle başvuru yapabilir.

Bulgaristan Öğrenci Vize Başvuruları Doğrudan Konsolosluğa Yapılabilir Mi?

Evet öğrenci kabul mektubu altıktan sonra istenilen belgelerle şahsen ikamet ilinin yetkili olduğu Bulgaristan dış temsilciliğine şahsen başvuruda bulunabilir. Ancak başvuru formunun doldurulması, randevu alınması, ve evrakların hazırlanması gibi süreçler bu işi ilk defa yapacak olan kişiler için karmaşık olabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvuruların avantajları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Form ve dilekçelerin hazırlanması
 2. Gerekli evrakların kontrolü
 3. Kişiye özel danışman
 4. 81 ilden başvuru kabulü
 5. Online vize takibi
 6. 5 aşamalı vize durumunun SMS bilgilendirmesi
 7. TL ödeme avantajı

Bilgi ve Başvuru Çağrı Merkezi: 0850 241 1868

Paylaş: