Bulgaristan Aile Vizesi

Bulgaristan Aile Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan aile vizesi, farklı bir ülke vatandaşlarının Bulgaristan vatandaşı olan aile ferdini geçici bir süre ziyaret edebilmesine imkan tanıyan kısa süreli bir vize türüdür. Bulgaristan aile vizesine Bulgaristan vatandaşı olan kişinin Türkiye’de yaşayan eşi, kişinin 18 yaş altı çocukları ve varsa eşinin 18 yaş altındaki çocukları başvurabilmektedir.

Vizem.net, Bulgaristan aile vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunmakta olan bir akredite kuruluştur.

Bulgaristan aile vizesi başta olmak üzere tüm vize türleri ile ilgili bilgi almak ve başvuruda bulunmak için: 0850 241 1868

Kimler Bulgaristan Aile Vizesine Başvuru Yapabilir?

Bulgaristan aile vizesine başvuru yapabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan vatandaşlığı olan kişinin eşi
 • Bulgaristan vatandaşlığı olan kişinin 18 yaş altı çocukları
 • Bulgaristan vatandaşlığı olan kişinin eşinin 18 yaş altındaki çocukları

Bulgaristan Aile Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan aile vizesi başvurusu için gerekli evraklar başvuruda bulunan kişinin çalışma durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Vizem.net danışmanlığında gerçekleşen başvurularda gerekli evraklar Konsolosluğa teslim edilmeden önce Bulgaristan vize danışmanları tarafından titizlikle kontrol edilmektedir.

Bulgaristan aile vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Formu: Bulgar vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaport, en az iki boş sayfa içermeli ve vizenin sona ereceği tarihten itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm yükseklik bir adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Evlilik Kayıt Örneği: Hem Türkiye hem Bulgaristan’dan evlilik kayıt örneğinin orijinali ve fotokopisi gereklidir.
 • Bulgar Vatandaşlık Belgeleri: Bulgar vatandaşlığına sahip kimsenin vatandaşlığını kanıtlayan kimlik belgesi, pasaport gibi belgelerin orijinali ve fotokopisi gereklidir.
 • Gelir Belgeleri: Başvuru sahibininin seyahat boyunca giderlerini karşılayabilecek durumda olduğunu gösteren banka hesabı, maaş bordrosu gibi belgeler gereklidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Aile bağlarını detaylı olarak gösteren nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gereklidir.
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Aile Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan aile vizesi başvurusu ikamet edilen illere göre VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. İkamet edilen şehre göre en yakın VFS Global merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

VFS Global ofislerinin bulunduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Edirne
 • Bursa
 • Gaziantep

VFS Global’den Bulgar vizesi başvurusu yapmadan önce randevu alınmalıdır. Randevu günü ve saatinde gerekli evraklar ile birlikte VFS Global ofisinde bizzat başvuruda bulunarak vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığıyla gerçekleştirilen vize başvurularında ise sadece gerekli evrakların merkez ofisine gönderilmesi yeterli olmaktadır. Başvuruda bulunan kişinin bizzat gelmesine gerek kalmadan Bulgaristan vizesinin başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Bulgaristan aileden dolayı vize başvurusu yapmak isteyen 18 yaşın altındaki çocuklar için başvurusu ise ikamet edilen ilin yetki alanında bulunan Bulgaristan dış temsilciliğine yapılmaktadır.

Aile Üzerinden Bulgaristan Vizesi Ücreti Nedir?

Aile üzerinden Bulgaristan vizesinden harç ücreti alınmamaktadır çünkü Bulgaristan aile vizesine başvuranlar harç ücretinden muaf tutulmaktadır. Bulgaristan aile vizesi için form doldurma, dilekçe yazma, danışmanlık hizmeti, yeminli tercüme ve noter masraflarının ise ortalama olarak 80 Euro ücreti bulunmaktadır.

Bulgaristan Aile Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan aile vizesinin onay süresi seyahat amacına bağlı olarak 3 ay kadar sürebilmektedir. Bulgaristan aile vizesi onay süresi istisnai durumlarda daha da uzun sürebilmektedir. Ayrıca onay süresi Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluk durumuna ve belgelerin eksiksiz teslim edilip edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bulgaristan Aile Vizesi ile Bulgaristan’da Çalışılabilir Mi?

Bulgaristan aile vizesi Bulgaristan’da çalışmak için geçerli bir vize türü değildir ve sadece aile ziyaretleri amacıyla verilmektedir.

Bulgaristan aile vizesi kısa süreli bir vize türü olarak öne çıkmaktadır. Bulgaristan’da çalışmak isteyenlerin uzun süreli Bulgaristan çalışma vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Aile Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesinin Farkları Nelerdir?

Bulgaristan aile vizesi ile Bulgaristan aile birleşimi vizesi arasındaki en önemli fark aile vizesinin C tipi (kısa süreli), aile birleşimi vizesinin ise D tipi (uzun süreli) vize tipi olmasıdır. Aile vizesi ile Bulgaristan’da en fazla 90 gün kalınabilir, ancak aile birleşimi vizesi ile 90 gün ve üzeri konaklamalar gerçekleştirilebilir. Aile birleşimi vizesi sahipleri ayrıca Bulgaristan oturum izni de alabilmektedir. Aile vizesine başvuranların vize harcı ödemeleri gerekmezken aile birleşimine başvurmak isteyenlerin ise 100 Euro vize harcı ödemeleri gerekmektedir.

Paylaş: