Bulgaristan Damat Vizesi

Bulgaristan Damat Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan damat vizesi, Bulgaristan eş vizesi olarak da adlandırılmakta olup, Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yapmış olan yabancı vatandaşlara ayrıcalık tanıyan bir vize türüdür.

Bulgaristan damat vizesi, Bulgaristan vatandaşı bir kadınla evlenmiş olan yabancı bir ülke vatandaşı damadın, Bulgaristan’da bulunan eşini ziyaret etmesi amacı ile alınmaktadır ve sınırlı bir süre için vize sahibine Bulgaristan’da bulunma hakkı tanımaktadır. Vize başvurusu esnasında, kişiler Bulgaristan eş vizesi alabilecek durumda bulunduklarını belgeler ile ispat etmek zorundadırlar ve aksi takdirde bu vizenin tanıdığı ayrıcalıklardan yararlanamamaktadırlar.

Vizem.net, Bulgaristan damat vizesi için yapılacak olan başvurularda danışmanlık hizmeti sağlayan bir akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Damat Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan damat vizesi şartları aşağıda liste halinde verilmiştir.

 • Bulgaristan damat vizesine başvurmak isteyen kişilerin, bu kategoride bulunduklarını ispatlayan, nüfus kaydı veya evlilik cüzdanı gibi belgeleri başvuru esnasında sunmaları gerekir.
 • Damat vizesine sadece Bulgaristan vatandaşı bir kişi ile evli olan kişilerin başvurması mümkündür ve bu başvuru vize ofislerinden gerçekleştirilir.
 • Bulgaristan damat vizesi alınabilmesi için Bulgar vatandaşı ve vizeye başvuracak olan yabancı uyruklu eşinin evliliğinin Bulgaristan hukukunda tanınması şarttır.
 • Bulgaristan vatandaşı olan eşin isminin Türkçe olarak farklı olması halinde, isim denkliğini gösteren bir belgenin bulunması zorunludur.

Damat vizesi, Bulgaristan evlilik tanıtma gibi gerekli şartların karşılanmasından sonra vizem.net aracılığıyla alınabilmektedir.

Bulgaristan Damat Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan damat vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan damat vizesi başvuru formu: Bulgaristan vize başvuruları için hazırlanmış olan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgileri içeren şekilde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Vize başvuru formunda, Bulgaristan eş vizesine başvurulduğu hususu mutlaka belirtilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, biyometrik özellikli ve beyaz arka fonlu, 3,5 x 4,5 cm boyutlarında bir adet fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Pasaport: Vizeye başvuracak kişinin son 10 yıl içerisinde alınmış olan ve en az 2 adet boş sayfası bulunan geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir; pasaport vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süre daha geçerli olmak durumundadır. Mevcut olması halinde, eski pasaportların ve son üç yıl ait Schengen vizelerinin de fotokopilerinin başvuruya eklenmeleri gerekir.
 • Vukuatlı nüfus kaydı: Anne, baba, eş ve çocukların bilgilerini de içeren tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuruda bulunmak zorundadır. Resmi evlilik cüzdanı, Bulgaristan doğum belgesi veya eşler arası bağı kanıtlayan diğer belgeler de mevcutsa başvuruya eklenebilir.
 • Vatandaşlığı ispatlar belge: Bulgaristan vatandaşı olan eşin vatandaşlığını kanıtlayacak olan bir kimlik belgesi veya pasaport bulunmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Bulgaristan’a eşi ziyaret etmek amaçlı yapılacak seyahatin gidiş ve dönüş bilet rezervasyonları ile bu seyahat içerisinde başka yolculuk yapılacaksa bu yolculuklara ilişkin uçuş planlarının sunulması gereklidir.
 • Mali durumu gösterir belge: Bulgaristan’a yapılacak seyahatin hangi kaynaklarla finanse edileceği ispatlanmalıdır. Vizeye başvuran kişinin son üç aylık banka hesap dökümleri (Günlük konaklama ve ulaşım masrafları hariç 50 Euro bulunması gereklidir.) veya son üç aya ait maaş bordroları, mali durumu gösteren belge olarak sunulabilir.
 • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan’a yapılacak seyahatin tamamında geçerli olan seyahat sağlık sigortası, yetkili acenteler aracılığıyla yaptırılmalı ve sigorta poliçesi başvuruya eklenmelidir.
 • Beyanname: Bulgaristan vatandaşı olan eş tarafından hazırlanan ve imzalanan, evliliğin gerçek bir evlilik olduğunu ve eşi tarafından vize başvurusunda bulunulduğundan haberdar olduğunu açıklayan Bulgarca bir beyanname sunulması gerekir.
 • Bulgaristan damat vizesi harç dekontu: Bulgaristan vizesi için yatırılması gereken harcın belirtilen banka hesabına yatırıldığını gösteren dekont başvuru esnasında bulunmak zorundadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan eş vizesi başvurularında, uzman Bulgaristan vize danışmanları tarafından, gerekli evrakların tümü dış temsilciliğe iletilmeden önce kontrol edilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Damat Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan damat vizesi başvuruları, Bulgaristan vize başvuruları için tek yetkili acente olan VFS Global’in vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirilmektedir. VFS Global’in farklı illerde bulunan vize ofisleri, başvuru yapılacak kişilerin ikamet illerine göre başvuruları kabul etmektedir. VFS Global vize merkezlerinden Bulgaristan damat vizesi başvurusu yapılması için randevu alınması şarttır; randevular online olarak VFS Global’in resmi web sitesinden alınmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile gerçekleştirilen Bulgaristan vize başvurularında, gerekli evraklar merkez ofise gönderildikten sonra, başvuru sahibinin katılımına gerek olmaksızın, vize başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Damat Vizesi Ücreti Nedir?

Bulgaristan damat vizesi başvuru sahipleri damat vizesi ücreti ödemekten muaftır. Vize başvurusu sürecinde vize başvuru formu ve dilekçe doldurulması, danışmanlık, yeminli tercüme ve noter hizmetlerinin masrafları dikkate alındığında, 2022 yılı için Bulgaristan damat vizesi ücreti 80 Euro civarındadır.

Bulgaristan Damat Vizesi Ne Kadar Süreliğine Düzenlenir?

Bulgaristan damat vizeleri çok girişli olmak üzere, çoğunlukla 6 aylık veya 1 yıllık süreli olarak verilmektedir. Bulgaristan damat vizesi, kısa süreli bir vize türü olduğundan dolayı; vize sahibi vize süresi boyunca 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Bulgaristan’da bulunma hakkına sahip olur.

Bulgaristan Damat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan damat vizesi başvurularının işlem süreci, gerekli tüm evraklar eksiksiz olarak temin edildiği durumlarda, başvurudan itibaren yaklaşık 3 ay sürmektedir. Vize başvurusu için gereken evrakların eksik veya hatalı olarak teslim edilmesi, Bulgaristan dış temsilcilik vize birimlerinde yoğunluk olması veya vize başvuru sürecinin Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da bayramlarına denk gelmesi gibi durumlarda, istisnai olarak vize süreçleri uzayabilmektedir.

Bulgaristan Damat Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan damat vizesi ile oturum izni almak mümkün değildir. Bulgaristan’da eşi bulunan kişilerin oturma izni almak istemesi halinde, uzun süreli bir vize türü olan Bulgaristan aile birleşimi vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Paylaş: