Bulgaristan Evlilik Vizesi

Bulgaristan Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan evlilik vizesi, Bulgaristan vatandaşı olan bir eş ya da Bulgaristan’da ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yanına gidilmesi için alınması zorunlu olan D tipi vize türüdür.

Vizem.net, Bulgaristan evlilik vizesi başvuruları için danışmanlık sağlamakta olan bir akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numaralı telefondan iletişim sağlanabilmektedir.

Bulgaristan evlilik vizesi, D vize Bulgaristan grubu içinde bulunduğu için kişiye 90 günden fazla ikamet hakkı sağlamaktadır.

Bulgaristan Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan evlilik vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az bir yıl süreyle geçerli bir oturma izni bulunmaktaysa, aile birleşimi için başvuru yapılma hakkı vardır. Eş, küçük çocuklar, veya eş çocukları ile bir araya gelinebilmektedir. Aile üyeleri vize sonrasında kalıcı ikametgah izni almalıdır.
 • Bulgaristan’dayken gerekecek harcamaları karşılayabiliyor olmak gerekmektedir. Kişi mali yeterliliğe sahip değilse bir sponsoru bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan Evlilik Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan evlilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Tarihi güncel olan başvuru yapan kişiye ait pasaport ve varsa vize sayfalarının fotokopisi verilmelidir.
 • Fotoğraf: Bir adet biyometrik özellikte, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklik boyutlarında, son 6 ayda çekilmiş olan fotoğraf verilmelidir.
 • Yurt Dışı Seyahat Belgeleri: Fotoğraf, şahsi bilgiler, ülkeye girişte kullanılacak olan vize ve Bulgaristan’a son giriş damgası ile beraber yapılacak olan seyahat evraklarının fotokopisi gösterilmelidir.
 • Başvuru Formu: Eksiksiz ve hatasız doldurulmuş D tipi başvuru vizesi verilmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Yurt dışında kalınacak olan süre boyunca konaklama ve geçimini sağlamaya yetecek varlığa sahip olunduğunun kanıtı beyan edilmelidir.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan en az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır.
 • Şahadetname: Yabancılar için idari denetim birimleri tarafından verilmiş olan ve kanuna göre kişilere ikamet iznini veya Bulgaristan vatandaşlığını gösteren şahadetname bulundurulmalıdır.
 • Sicil Kayıt Örneği ve Sabıka Kaydı: E-devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı evrakları sunulmalıdır.
 • Vize Ücreti: Vize ücretinin ödendiğine dair dekont sunulmalıdır.

Bulgaristan’da Evliliğin Tanınması Ne Demektir?

Bulgaristan’da evliliğin tanınması, Türkiye’de evlenip Bulgaristan’a gitmek isteyen kişilerin Bulgaristan evlilik vizesine başvuru yapabilmeleri için gereklidir. Evliliğin tanınması için ilk olarak C tipi Bulgaristan vizesi ile Bulgaristan’da evlilik tanıtılmalı ve daha sonrasında Türkiye’ye dönüş yaparak D tipi Bulgaristan evlilik vizesine başvuru yapılmalıdır.

Türkiye’de evlenmiş olan kişilerin Bulgaristan evlilik tanıtma şartı zorunludur.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Evlenme Vizesi Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan evlenme vizesi başvuru formu örneğinde kişisel bilgiler tam ve doğru olarak verilmelidir. Başvuru yapılacak olan vizenin amacından bahsedilmeli, vize bilgileri ve pasaport bilgileri bulunmalıdır. Belge gerçeğe uygun olmalıdır ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır. Belgelerin tam olduğu onaylanmalı ve daha sonrasında ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.

Bulgaristan Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan evlilik vizesi ücreti sadece başvuru harcı için 100 EUR’dur. Bulgaristan evlilik vizesi harcına ek olarak noter masrafları, yeminli tercüme ücreti, başvuru formu, dilekçe ve danışmanlık hizmeti 240 EUR tutmaktadır.

Bulgaristan Evlenme Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan evlenme vizesi almak, başvuru tarihinden başvuru sonucuna kadar ortalama 35 iş günü (2 ay) sürmektedir.

Bulgaristan Vatandaşı ile Evlilik Hangi Hakları Sağlar?

Bulgaristan vatandaşı ile evliliğin sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan D vize başvuru hakkı
 • Bulgaristan oturum izni alma hakkı
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’da İltica Edip Evlenmek Mümkün Müdür?

Bulgaristan’da iltica edip evlenmek mümkündür fakat öncelikle iltica başvurusunun kabul edilmesi daha sonra da iltica eden kişinin oturum izni alması gerekmektedir.

Evlilik için Bulgaristan’a iltica etmek, oturum izni şartını da beraberinde getirmektedir.

Paylaş: