Bulgaristan İş Vizesi

Bulgaristan İş Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan iş vizesi, Bulgaristan’a iş amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir vize ürüdür. Bulgaristan iş vizesi, hamiline 180 gün içerisinde 90 günlük bir süreyle Bulgaristan’da iş görüşmesi yapma, iş temelli fuarlara, toplantılara ve kongrelere katılma hakkı tanımaktadır.

Bulgaristan’a ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin, gerekli tüm standart belgeler ile birlikte, Bulgaristan’daki iş ilişkisine yönelik belgeleri de başvuru dosyasında sunması gerekmektedir. Vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırlayan kişiler, aracı kurum üzerinden randevu alarak Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Vizem.net, 2018 ve 2021 yılları arasında, Türkiye’den yapılan Bulgaristan iş vizesi başvurularında, %95,4 ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, Bulgaristan seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfa içeren bir pasaport bulunmalıdır. Vize başvuru sahibinin pasaportu eski tipte ise, bu pasaportun son sayfa fotokopisinin, başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Bulgaristan iş vizesi başvuru formu: Bulgaristan C tipi vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak başvuru dosyasında sunulmalıdır. Vize başvuru formunun 23. sorusunda, seyahat amacı iş olarak işaretlenmeli, aynı zamanda başvuru sahibinin Bulgaristan’a davet eden şirket bilgilerinin açıkça yazılması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan ve son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf, başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Bulgaristan iş vizesi harcı ödeme dekontu: Bulgaristan iş vizesi harcı ödemesinin Garanti Bankası’na Bulgaristan Konsolosluğu adına yatırılmış olduğunu gösteren ve başvuru sahibinin ad, soyad ve pasaport numarasının yazılı olduğu dekontun aslı başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Referans mektubu: Vize başvuru sahibinin iş pozisyonunu, kişisel özelliklerini, Bulgaristan’a gidiş amacını ve seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini içeren bir referans mektubunun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Ticari davetiye: Bulgaristan Yabancılar Şubesi tarafından onaylanmış, vize başvuru sahibini Bulgaristan’a davet eden firma ile Bulgaristan’da yapılmış, noter onaylı iş sözleşmesi ya da davet mektubu başvuru dosyasında sunulmalıdır. Ticari davetiyenin aslı yanında, fotokopisinin de teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan ile iş ilişkilerine dair kanıt: Başvuru sahibi firma yöneticisi veya şirket çalışanları için; antetli kağıda yazılmış ve şirketin iletişim bilgilerini içeren, Bulgaristan ile ticari ilişkileri ve iş bağlantılarını ifade eden bir destek mektubunun, vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir. Faturalar veya gümrük beyannameleri, iş ilişkisine dair kanıtlar olarak kabul edilebilmektedir.
 • Fuar katılım belgeleri: Başvuru sahibinin Bulgaristan’da bir fuara katılacağı durumda, fuar giriş kartı ya da katılım belgeleri vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Başvuru sahibinin Bulgaristan seyahatinin masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren; son 3 aylık para hareketlerini gösteren, uçak bileti ve konaklama masraflarına ek olarak günlük 50 Euro bakiyesi bulunan ve son 15 gün içerisinde alınmış güncel banka hesap dökümü ile kişinin düzenli geliri olduğunu gösteren maaş bordrosu gibi belgeler vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Nüfus kaydına dair bilgiler: Başvuru sahibi adına E- devlet sistemi üzerinden alınabilen ve tüm aile bireylerini gösteren tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuru dosyasında yer almalıdır. Başvuru sahibinin nüfus kayıt örneği, ikamet bilgilerini içermiyor ise, ayrıca ikametgah belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Bulgaristan seyahati için başvuru sahibi adına düzenlenmiş ulaşım rezervasyonu belgeleri, başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli olan, seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Bulgaristan iş vizesi almak için gerekli belgeler, başvuru sahibinin çalışan, işveren ya da serbest meslek erbabı olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan İş Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan iş vizesi başvuruları, aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden ve akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Bulgaristan vize onayı için tek yetkili makam, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul, Bursa ve Edirne’de bulunan Bulgaristan konsolosluklarının vize departmanlarıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan iş vizesi başvuru işlemleri, kişinin başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan tamamlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan iş vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, öncelikle Bulgaristan C tipi vize başvuru formunu doldurmalı ve referans mektubu, ticari davetiye, Bulgaristan ile iş ilişkilerini kanıtlayıcı belgeler, finansal yeterlilik belgeleri, nüfus kayıt örneği, ulaşım rezervasyonları ve seyahat sağlık sigortası gibi gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamalıdır. Vize başvurusu için sunulan belgelerde yer alan bilgilerin, vize başvuru formunda verilen bilgiler ile uyumlu olması gerekir.

Gerekli evrakları hazırlayan başvuru sahiplerinin, Bulgaristan C tipi vize işlemlerinde yetkili aracı kurum olan VFS Global’in internet sitesi üzerinden randevu oluşturması gerekmektedir. Bulgaristan iş vizesi başvuru sahipleri, belirlenen randevu tarihinde vize başvuru merkezine, başvuru dosyası ile şahsen müracaat ederek vize başvuru işlemlerini tamamlamaktadır.

Bulgaristan İş Gezisi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan iş gezisi vize harcı 80 Euro’dur. Bulgaristan vizesi almak için gerekli işlemler arasında olan biyometri işlemleri, yeminli çeviri işlemleri, gerekli durumlarda noter işlemleri ve danışmanlık hizmetleri ücretleri, toplamda 100 Euro ile 140 Euro arasında değişmektedir.

Bulgaristan İş Vizesi Ne Kadar Süreliğine Düzenlenir?

Bulgaristan iş vizesinin ne kadar süreliğine verileceği, başvuru sahibi adına yazılan ticari davetiyedeki süre dikkate alınarak belirlenmektedir. Başvuru sahibinin daha önceki bir tarihte almış olduğu Bulgaristan vizesi bulunuyor ise, daha uzun süreli vize çıkma ihtimali yüksektir. Bulgaristan iş vizesi, en fazla 5 yıl süreli olarak düzenlenmektedir.

Bulgaristan İş Vizesi ile Bulgaristan’da Yatırım Yapılabilir Mi?

Bulgaristan iş vizesinin, Bulgaristan’a iş temelli yapılacak seyahatler için alınması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yabancı olarak Bulgaristan’da yatırım yapmaları, Bulgaristan iş vizesi ile mümkün değildir.

Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen başvuru sahipleri, vize başvurularını buna yönelik olarak yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’da yatırım yapmak için yatırımcı vizesi almaları gerekmektedir.

Bulgaristan İş Vizesi ile Kongre ve Fuar Katılımı Gerçekleştirilebilir Mi?

Evet, Bulgaristan iş vizesi ile kongre ve fuar katılımı gerçekleştirmek mümkündür. Bulgaristan iş vizesi, aynı zamanda Bulgaristan fuar vizesi olarak da bilinmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan İş Seyahati Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan iş seyahati vizesi, başvuru tarihinden itibaren ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Paylaş: