Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan özel ziyaret vizesi; özel ziyaret, iş ziyareti, bireysel ziyaretler gibi durumlarda kişilerin başvurduğu C tipi vize türüdür.

Bulgaristan özel vizesine başvuran kişinin, en fazla 90 gün boyunca Bulgaristan’da bulunma ve özel ziyaret vizesinin türüne göre konferanslara, iş gezilerine, turistik gezilere katılma ve şahsi ziyaret gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır. Bulgaristan özel ziyaret vizesi almak için, ziyaret edilecek kişinin veya kurumun yazmış olduğu davetiye mektubunun Konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Vizem.net, Bulgaristan Konsolosluğu akreditasyonu ile başvuru sahibinin şahsen gelmesine gerek kalmaksızın Bulgaristan özel ziyaret vize başvurularını gerçekleştirebilen akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Hangi Durumlarda Düzenlenir?

Bulgaristan özel ziyaret vizesi; özel ziyaretlerde, iş ziyaretlerinde, kültürel ziyaretlerde, spor ile ilgili ziyaretlerde, tıbbi tedavi için yapılan ziyaretlerde ve turizm amaçlı ziyaretlerde alınabilmektedir.

Bulgaristan özel ziyaret vizesini; iş gezisi için alacakların iş gezisi yapılacak kişi veya kurumdan, şahsi ziyaret yapacak kişilerin ziyaret edeceği kişiden, kültürel sebeplerden dolayı alacak kişilerin Bulgaristan Kültür Bakanlığından ya da ilgili belediyelerden, spor aktiviteleri için ziyaret edecek kişilerin Gençlik ve Spor Bakanlığından ya da ilgili spor kulübünden davet mektubu almaları gerekmektedir.

Bulgaristan özel ziyaret vizesine tıbbi tedavi sebebiyle başvurulduğunda tıbbi tesisin düzenlediği prosedürlere uygun bir sertifikaya sahip olunması gerekmektedir. Tıbbi tedavi sebebiyle yapılan Bulgaristan özel ziyaret vizesi başvurularında yerel hastaneden taburcu olunduğuna dair belgeler belirtilmelidir.

Bulgaristan’ı turizm sebebiyle ziyaret edecek kişiler, ziyareti bireysel olarak gerçekleştiriyor ise otel rezervasyonuna dair belgeler ve dönüş bileti gibi kanıtları vize başvurusunda sağlamalıdır. Turizm ziyaretini grup halinde yapacak olanların seyahat acentesine ait dökümanları ve yolculuk edecek turistlerin genel listesini Bulgaristan özel ziyaret vizesi başvurusunda sağlaması gerekmektedir.

Şahsi Ziyaretler için Bulgaristan’dan İstek Nasıl Yapılır?

Şahsi ziyaretler için Bulgaristan’dan istek, ziyaretin düzenleneceği kişiden davet mektubu alınması ve gerekli evrakların hazırlanıp Konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan özel ziyaret vizesi için alınan davet mektubunun İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi’nde resmileştirilmesi gerekmektedir Bulgaristan vize için istek gönderme işlemi sonrası şahsi ziyaretini aile üyesine yapacak kişiler Bulgaristan aile ziyareti vizesi alabilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’dan Şahsen İstek Yaparken Kişilerin Hazırlaması Gereken Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’dan şahsen istek yaparken kişilerin hazırlanması gereken belgeler, davetiyeyi düzenleyen kişinin mülkiyet durumunu beyan eden belge ve gelir belgesidir.

Gelir belgesi olarak, davetiyeyi düzenleyen kişinin işyeri tarafından düzenlenen belge veya Milli Gelir Dairesi’nin ilgili bölge müdürlüğünden alınmış vergi beyannamesinin kopyası sunulabilmektedir.

Şirketler için Bulgaristan’dan İstek Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’ı ticari sebepler ile kısa süreli ziyaret edecek olan şirketler, gerçek veya tüzel kişi olarak davet beyanı düzenlemelidir. Bulgaristan’dan istek yapacak şirketler davet beyanını imzalamalı ve kaşelemelidir.

Bulgaristan vizesi için şirket tarafından düzenlenen gerekli beyanın ve sunulan belgelerin noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Bulgaristan ziyareti için istek alan şirket çalışanları, Bulgaristan ticari vize başvurusu yapabilmektedir.

Bulgaristan’dan Şirket Olarak İstek Yaparken Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’dan şirket olarak istek yaparken hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuruyu yapan gerçek veya tüzel kişinin güncel durumunu gösteren, ticari kanunlara uygun olarak düzenlenmiş ve üç ay geçerliliğe sahip belge
  • Davetiyeyi düzenleyen kişinin bir önceki yıla ait vergi beyannamesiyle birlikte Milli Gelir Kurumu’nun ilgili bölge müdürlüğünün gelen kaydı kopyası

Bulgaristan’da Kayıtlı Yabancı Yatırımcı Tüzel Kişi Olarak Nasıl İstek Yapılır?

Bulgaristan’da kayıtlı yabancı yatırımcı tüzel kişi olarak istek yapılırken, yabancı tüzel kişi yatırım mevzuatına uygun olarak davet beyanı hazırlamalıdır ve hazırlanan beyan talep formu şeklinde olmalıdır.

Bulgaristan’da kayıtlı yabancı tüzel kişi olarak istek yapan kişinin, davet beyanını imzalayıp kaşeledikten sonra bir noter ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi çalışanına onaylatması gerekmektedir.

Yabancı Yatırımcı Tüzel Kişi Olarak İstek Yaparken Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’dan yabancı yatırımcı tüzel kişi olarak istek yaparken ihtiyaç duyulan belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen, temsilci ofisinin güncel durumunu gösteren sertifika (en az 3 ay geçerliliği bulunmalıdır)
  • Milli Gelir Kurumu’nun ilgili bölge müdürlüğündeki tescil belgesinin bir kopyası

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bulgaristan özel ziyaret vizesi dilekçesi yazılırken; başvuran kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, kalınacak yer ve Bulgaristan’da kalınacak sürenin yazılan dilekçede belirtilmesi ve dilekçenin imzalanması gerekmektedir.

Bulgaristan’a davet edilen kişinin yeterli birikimi yoksa ya da çalışmıyorsa davet eden kişinin tüm masrafları karşılayacağına dair Bulgaristan Konsolosluğuna dilekçe yazması gerekmektedir. Bulgaristan’a davet edilen kişi ve daveti yapan kişi arasındaki ilişkinin ve ziyaret amacının özel ziyaret vizesi dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan özel ziyaret vizesi için başvururken kişinin öncelikle davet mektubu alması ve ikamet iline göre; VFS Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Gaziantep veya İstanbul vize başvuru merkezini seçerek ve randevu alması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi için alınan randevudan önce gerekli ücretler Garantibank’a yatırılmalıdır.

Bulgaristan özel ziyaret vizesi randevu günü geldiğinde, davet mektubunun orijinali ve gerekli evraklar vize merkezine sunulmalıdır. Bulgaristan vize başvuru süreci tamamlandıktan sonra pasaport vize merkezlerinden teslim alınabilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan özel ziyaret vizesi harç ücreti 0-12 yaş arasındaki çocuklar için ücretsizdir ve 12 yaş üstü kişiler için 80 Euro’dur. 2022 yılında 12 yaş üstü kişiler için Bulgaristan özel ziyaret vizesi ücretleri danışmanlık, yeminli tercüme, biyometri, form ve dilekçe dahil olmak üzere tüm hizmetler 190 Euro’dur.

Bulgaristan özel ziyaret vizesi harç ve çeşitli hizmetler ile birlikte 12 yaş üstü kişiler için toplamda 190 Euro tutarındadır. Bulgaristan vize ücretleri alınan hizmetlere göre değişmektedir.

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan özel ziyaret vizesi başvuruları; ikamet iline göre VFS Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Gaziantep ve İstanbul merkezlerinden veya akredite acentelerden yapılabilmektedir.

Vizem.net, 2017-2021 yılları arasında Bulgaristan özel ziyaret vize başvurularında %96,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan özel ziyaret vizesinin çıkması 10 ile 15 gün arasında sürmektedir. Konsolosluğun tatil günleri ve özel durumlara bağlı olarak vize çıkma süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Bulgaristan’a İstekle Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a istekle gidebilmek için, başvuran kişinin eline istek davetiyesinin orijinali ulaştıktan sonra, gerekli belgeler ile birlikte yetkili VFS ofisinden randevu alması ve başvuru yapması gerekmektedir.

Paylaş: