Japonya Ankara Büyükelçiliği

Japonya Büyükelçiliği | 在トルコ日本国大使館

Ankara’da yer alan Japonya dış temsilciliği büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Japonya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nde Japonya’yı temsilen bulunan resmi bir kurumdur. Türkiye Cumhuriyeti ve Japonya arasındaki dış ilişkiler, 1924 yılında Japonya tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin tanınmasından itibaren süregelmektedir. İlk olarak 1965 yılında İstanbul’da yer alan Japonya Konsolosluğunun kurulmasının ardından Japonya’yı temsilen 1972 yılında Ankara’da Japonya Büyükelçiliği kurulmuştur.

Ankara Japonya Büyükelçiliğinin görevleri arasında; Japonya vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme, seçim işlemleri, pasaport yenileme, evrak düzenleme, doğum ve evlilik işlemleri bulunmaktadır.

Japonya Büyükelçisi Kimdir?

Japonya Büyükelçisi Kimdir?
Japonya Büyükelçisi Kimdir?

Japonya büyükelçisi, 2020 yılının Eylül ayından beri görevde olan Kazuhiro Suzuki’dir.

Ankara Japonya Büyükelçiliği Nerededir?

Ankara Japonya Büyükelçiliği; Reşit Galip Caddesi, No: 81, G.O.P., 06680, Çankaya, Ankara adresinde yer almaktadır.

Japonya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Japonya Büyükelçiliği Ankara telefon numarası; 0 312 446 05 00’dır. Japonya Büyükelçiliği iletişim numaraları arasında; konsolosluk biriminin dahili telefon numarası 10, ekonomik konularla ilgili birimin dahili telefon numarası 15, kültürel konularla ilgili birimin dahili telefon numarası 11 ile 12 ve yerel projelere hibe programı ile ilişkili konularla ilgili birimin dahili telefon numarası 14’tür.

Ankara Japonya Büyükelçiliği Vize Bilgi Hattı Numarası Kaçtır?

Ankara Japonya Büyükelçiliği vize bilgi hattı numarası; 0216 922 02 70’tir. Japonya Büyükelçiliği vize bilgi hattı haftanın her günü 24 saat boyunca, Türkiye’de ikamet eden vize başvuru sahipleri için hizmet vermektedir, ancak bu hat üzerinden yalnızca İngilizce olarak bilgi alınabilmektedir.

aponya Büyükelçiliği vize bilgi hattı üzerinden Japonya vize türleri ile ilgili sadece genel bilgiler verilmektedir. Japonya vize bilgi hattı üzerinden yapılan aramalar Japonya Büyükelçiliğinin vize bölümüne aktarılmamaktadır.

Aktif durumda olan Japonya vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler ile iletişime geçmek isteyen kişilerin, mesai saatleri dahilinde 0 312 446 05 00 numarası üzerinden ilgili büyükelçilik ile görüşmeleri gerekmektedir.

Japonya Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

Japonya Büyükelçiliği mail adresi; konsolosluk birimi için ryoji@an.mofa.go.jp, ekonomi ile ilişkili konularla ilgili birim için ekonomi@an.mofa.go.jp, kültürel konular ile ilgili birim için culture@an.mofa.go.jp ve yerel projelere hibe programı ile ilgili birim için eco@an.mofa.go.jp’dir.

Türkiye Japonya Büyükelçiliği Resmi Web Sitesi Nedir?

Türkiye Japonya Büyükelçiliği resmi websitesi; www.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html‘dir.

Ankara Japonya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Ankara Japonya Büyükelçiliği çalışma saatleri; pasaport, evrak, nüfus kaydı, vatandaşlık, seçim ve vize işlemleri gibi konsolosluk hizmetleri için hafta içi her gün 09:00 ve 13:00 ile 14:30 ve 17:30 saatleri arasıdır.

Ankara Japonya Büyükelçiliğine bağlı kütüphanenin çalışma saatleri; hafta içi her gün 14:45 ile 17:15 saatleri arasındadır. Konsolosluk birimi ve kütüphane haricindeki Ankara Japonya Büyükelçiliğine bağlı diğer bölümlerin mesai saatleri; hafta içi her gün 09:00 ve 13:00 ile 14:30 ve 17:30 saatleri arasıdır.

Ankara Japonya Konsolosluğu'nun Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

Ankara Japonya Konsolosluğu’nun resmi tatil günleri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Resmi tatil günleriTarihler
Yılbaşı1-3 Ocak 2022
Yetişkinler Günü10 Ocak 2022
Kuruluş Günü11 Şubat 2022
İmparator'un Doğum Günü23 Şubat 2022
Bahar Ekinoksu21 Mart 2022
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı23 Nisan 2022
İşçi Bayramı1 Mayıs 2022
Ramazan Bayramı2-4 Mayıs 2022
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs 2022
Kurban Bayramı Arifesi8 Temmuz 2022
Kurban Bayramı9-12 Temmuz 2022
Demokrasi ve Milli Birlik Günü15 Temmuz 2022
Dağ Günü11 Ağustos 2022
Zafer Bayramı30 Ağustos 2022
Cumhuriyet Bayramı28-29 Ekim 2022
Yıl Sonu Tatili29-31 Aralık 2022

Japonya Büyükelçiliği Ankara'da Hangi Hizmetleri Vermektedir?

Japonya Büyükelçiliği Ankara’da hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hem de Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Japon vatandaşları için hizmet vermektedir. Türk vatandaşları için vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme ile konsolosluk işlemlerini yaparken, Japonya vatandaşları için evlilik işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, vatandaşlık işlemleri, pasaport yenileme ve seçim işlemleri gibi hizmetleri yürütmektedir.

Japonya Büyükelçiliği, Japonya hükümetinin verdiği Mext burslarına dair duyuruları yapar ve seçim işlemlerini yürütür, bazı yeni projelere verilecek hibe desteklerine dair işlemleri yapar.

Elçiliğin temek bir görevi ise iki ülke arasındaki ilişkileri yürütmektir; ikili ilişkilerin ekonomi, kültür veya turizm gibi birçok alanda yürütülmesine destek olunur.

Japonya Büyükelçiliği Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Japonya Büyükelçiliği vize başvurusu kabul etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar sürecek Japonya seyahatleri için Japonya vizesinden muaftır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden uzun sürecek Japonya seyahatleri için uzun süreli vize başvuruları Japonya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

İkamet ettiği il Ankara Japonya Büyükelçiliğinin yetki alanında bulunan kişilerin uzun süreli Japon vizesi başvuruları Ankara Japonya Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. Ankara’da bulunan Japonya dış temsilciliğinin yetki alanında bulunmayan bir ilde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvuru işlemleri için İstanbul Japonya Konsolosluğu kurumuna müracaat etmeleri gerekir.

Japonya vize başvuru işlemleri için başvuru yapılacak olan dış temsilcilik üzerinden randevu tarihi alınması gerekir. İlgili Japonya dış temsilciliğinde gerçekleşen vize randevusunda; pasaport ile birlikte gerekli evraklar vize birimine teslim edilir, başvuru onaylandıktan sonra ise yine elçilik kurumuna vize ücretinin ödemesi yapılır.

Ankara Japonya Konsolosluğu Yetki Alanında Bulunan İller Nelerdir?

İstanbul Japonya Başkonsolosluğunun yetki alanında; Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Yalova illeri bulunmaktadır. İstanbul’da yer alan Japonya Başkonsolosluğunun yetki alanında yer almayan tüm iller Ankara’da yer alan Japonya Büyükelçiliğinin yetki alanına girmektedir.

Japonya vizesi başvuru sahiplerinin İstanbul Japonya Başkonsolosluğunun yetki alanında bulunmayan bir ilde ikamet ettikleri durumlarda, Ankara’da bulunan Japonya Büyükelçiliğine müracaat etmeleri gerekir.

Japon Büyükelçiliği Bursu Nedir?

Japon Büyükelçiliği bursu, Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından Japonya'da yer alan üniversitelerde araştırma yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşı öğrencilere verilen bir burstur. Japon Büyükelçiliği bursu, Japonya Büyükelçiliği tarafından oluşturulan bir jüri tarafından gerekli şartları sağlayan kişilere verilmektedir.

Japon Büyükelçiliği bursu miktarı; araştırma öğrencileri için aylık 143.000 Japon yeni, yüksek lisans ve mesleki uzmanlık öğrencileri için aylık 144.000 Japon yeni ve doktora öğrencileri için aylık 145.000 Japon yeni olarak belirlenmiştir. Japon Büyükelçiliği bursu için 2023 yılı başvuruları 27 Nisan 2022 ile 23 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmıştır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: