Japonya Başkenti Tokyo

Japonya Başkenti Tokyo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tokyo, Japonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Tokyo, Japonya’nın siyasi ve ekonomik merkezi olmasının yanı sıra Japonya İmparatorluğu'nun ve ulusal hükümetin merkezidir. Tokyo’nun yüzölçümü 2.187.08 kilometrekare ve nüfusu 37.274.000 kişidir. Tokyo, Japonya şehirleri arasında nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık bölgedir.

Tokyo, 2021’de yayınlanan yıllık Küresel Güç Şehri Endeksi raporunda Londra ve New York'tan sonra üçüncü sırada yer almıştır. Tokyo önemli bir uluslararası finans merkezi olarak dünyanın en büyük yatırım bankaları ve sigorta şirketlerinin bazılarının genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tokyo büyük bir banliyö şehridir ve iyi gelişmiş bir ulaşım ağı, şehir içinde ve çevresinde kolay ve rahat hareket edilmesine olanak tanımaktadır, Tokyo’da hemen hemen her yere tren, metro veya otobüsle gelip gitmek mümkündür.

Tokyo'da turizm endüstrisi ekonomiye oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Tokyo, gezi ve seyahat için uygun düzenli hizmetlerden mevsimlik etkinliklerle eşleştirilmiş tek seferlik hizmetlere ve hatta yemek ve gösteriler içeren hizmetlere kadar çok çeşitli gemi seyahati türleri sunmaktadır. Tokyo bünyesinde çok sayıda park ve bahçe içermektedir. Tokyo Eyaletinde, Izu Adaları'nı içeren Fuji-Hakone-Izu Ulusal Parkı da dahil olmak üzere dört milli park bulunmaktadır.

Tokyo'da birçok üniversite, kolej ve meslek okulu yer almaktadır. Japonya'nın en prestijli üniversitelerinin çoğu Tokyo'dadır. Japonya'daki araştırma ve geliştirme Japon uzay programı, Tokyo Üniversitesi ve Tokyo'daki birçok uluslararası kurumla işbirliği içinde çalışan diğer üniversiteler de dahil olmak üzere Tokyo'nun tıbbi ve bilimsel tesislerinin birçoğu tarafından küresel olarak temsil edilmektedir.

Bu makalede Japonya'nın başkenti Tokyo hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmektedir.

Tokyo Nerededir?

Tokyo Nerededir?
Tokyo Nerededir?

Tokyo, Japonya'nın ana adası Honshu'nun orta Pasifik kıyısındaki Kantō bölgesinin Tokyo Körfezi'nin başında konumlanmıştır. Tokyo’dan 14 kilometre uzaklıkta Kawaguchi, 16 kilometre mesafede Soka ve Ichikawa, 17 kilometre mesafede Matsudo, 18 kilometre mesafede Chofu, 19 kilometre uzaklıkta Kawasaki, 21 kilometre mesafede Funabashi,

22 kilometre mesafede Saitama yer almaktadır.

Tokyo'nun Yüzölçümü Nedir?

Japonya şehirleri arasında Tokyo yüzölçümü 2.187.08 kilometrekare ile ilk sırada yer almaktadır.

2022'de Tokyo Nüfusu Ne Kadardır?

Birleşmiş Milletler Ekonomik İşler Dairesi Başkanlığı verilerine göre 2022 yılı itibariyle Tokyo’nun nüfusu,37.274.000 kişidir. Tokyo nüfus itibariyle Japonya’nın en kalabalık şehri olmasının yanında dünyanın da en büyük şehridir.

Tokyo İklimi Nasıldır?

Tokyo'da yazlar kısa, sıcak, bunaltıcı, yağışlı ve çoğunlukla bulutlu; kışlar ise çok soğuk ve çoğunlukla açıktır. Tokyo’da yıl boyunca, sıcaklık tipik olarak 36 °F ile 87 °F arasında değişmektedir. Tokyo’nun iklimi için sıcak mevsim 27 hazirandan 18 eylüle kadar sürmekte ve günlük ortalama sıcaklık 79 °F'nin üzerinde olmaktadır.

Tokyo'da yılın en sıcak ayı, ortalama en yüksek 86 °F ve en düşük 76 °F sıcaklık ile ağustostur. Tokyo’da soğuk aylar, 4 aralıktan 20 marta kadar 3.5 ay sürmektedir ve günlük ortalama yüksek sıcaklık 56 °F'nin altındadır. Tokyo hava durumu verilerine göre yılın en soğuk ayı, ortalama en düşük 37 °F ve en yüksek 49 °F ile ocaktır. Tokyo'da yıl boyunca yağmur yağmaktadır. Ortalama 7.3 inç yağış miktarıyla Tokyo'nun en fazla yağış aldığı ay eylül ayıdır.

Tokyo Tarihi Nasıldır?

Tokyo Tarihi Nasıldır?
Tokyo Tarihi Nasıldır?

Aslen Edo olarak adlandırılan Tokyo şehrinin tarihi 400 yıl öncesine dayanmaktadır. Tokyo, Tokugawa Ieyasu'nun 1603'te Tokugawa Shogunate'i kurmasından sonra gelişmeye başlamıştır. Japonya'da siyaset ve kültür merkezi olan Edo, 18. yüzyılın ortalarında bir milyonun üzerinde nüfusu olan devasa bir şehre dönüşmüştür.

Edo Dönemi, Tokugawa Şogunluğu'nun sona erdiği ve imparatorluk yönetiminin yeniden kurulduğu 1868'deki Meiji Restorasyonu'na kadar yaklaşık 260 yıl sürmüştür. Japonya imparatorunun, Kyoto’dan Tokyo olarak yeniden adlandırılan Edo'ya taşınması ile Tokyo, Japonya'nın başkenti olmuştur. Edo şehrinin adı doğu başkenti anlamına gelen Tokyo olarak değiştirilmiştir. 1923'te bölgede meydana gelen büyük bir deprem şehrin çoğunu yok etmiş ve en az 100.000 insanı öldürmüştür, Tokyo 1930'da yeniden inşa edilmiştir.

Tokyo'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Tokyo'da Yaşam Standartları Nasıldır?
Tokyo'da Yaşam Standartları Nasıldır?

The Economist'in dünya çapında toplam 140 şehri inceleyen yıllık Küresel Yaşanabilirlik Endeksi'ne göre Tokyo, dünyanın en yaşanabilir dördüncü şehri seçilmiştir. Numbeo sitesi tarafından yapılan 2022 Yaşam Kalitesi Endeksi araştırmasına göre Tokyo yaşam standartları açısından oldukça yüksek bir puan almıştır.

Tokyo, dünyanın en canlı ve modern şehirlerinden biridir. Tokyo rekreasyon aktivitelerinden iş tekliflerine kadar geniş bir yelpazede fırsatlar sunmaktadır. Tokyo'nun %3.6'sı parklar ve ormanlarla kaplıdır. Tokyo büyüklüğüne rağmen hala dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer almaktadır.

Tokyo’da satın alma gücü endeksi ve güvenlik endeksi yüksek puanlarda seyrederken, sağlık ve iklim endeksi puanları daha da yüksektir.Tokyo'daki tüketici fiyatları, Kyoto'dakinden %17.52, kira fiyatları Kyoto'dan %81.80, restoran fiyatları Kyoto'dakinden %4.77, yiyecek fiyatları %23.33 daha yüksektir.

Tokyo Yaşamak için Güvenli Bir Şehir Midir?

Tokyo, New York’un 12., Washington’un 14. ve Londra’nın 15. olduğu Güvenli Şehir Endeksi 2021'e göre dünyanın en güvenli 5. şehri seçilmiştir. Tokyo’da en yaygın suçlar arasında hırsızlık ve dolandırıcılık bulunmaktadır. Tokyo'da barış ve güvenliğin özellikle iyi olduğu bilinen alanlar Bunkyo Ward ve Chuo Ward'dır. Numbeo 2022 yılı verilerine göre Tokyo Osaka’dan daha güvenli bir şehirdir, Kyoto ise Tokyo’dan daha az suç oranına sahiptir ve dolayısıyla daha güvenli bir Japonya şehridir.

Tokyo'da İş Fırsatları Nasıldır?

Tokyo çeşitli hizmet endüstrilerinin ulusal merkezidir. Tokyo'nun şehir sınırlarının ötesindeki Kantō Bölgesi, Japonya'nın en kentleşmiş ve sanayileşmiş bölgesidir. Tokyo'da ve diğer Kantō - chihō şehirlerinde çalışan insanlar, Japonya'nın ekonomik gücüne büyük katkı sağlamaktadır.

Japonya’nın gelişmiş teknolojiyle ilgili öncü konumunu yansıtan bazı iş alanları yabancı çalışanlar için oldukça uygundur. Tokyo’da medikal teknoloji ve sağlık sektörü, endüstriyel tasarım, marka pazarlaması ve yaşam bilimleri, yüksek nitelikli personeller için geniş yelpazede istihdam olanakları sunmaktadır. Tokyo’da çalışmak isteyen kişilerin genellikle Japonca Dil Yeterlilik Testi'nin 1. seviye sınavını geçmeleri beklenmektedir.

Tokyo'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Tokyo'da okumak, Japonya'daki eğitim sisteminin dünyanın en iyisi olarak kabul edildiğine tanık olmak anlamına gelmektedir. Japonların çok çalışkan olması ve başarıya dayalı eğitim sistemi Japon kültüründe öne çıkan özellikler arasındadır. İşveren etkinliği için dünyada ilk sırada yer alan Tokyo, dünyadaki en teşvik edici öğrenci ortamlarından birini sunmaktadır.

Tokyo’da Japonca, pazarlama, işletme veya diğer birçok alanda eğitim alma olanağı bulunmaktadır. Tokyo'da üniversite okumak isteyen kişilerin avantajlarından biri dünya mutfak lezzetlerine tanık olmaktır. Japonya'daki insanlar çok iyi huylu olmalarının yanı sıra birbirlerine karşı da her zaman saygı duygusu ile hareket etmektedirler. Tokyo dünyanın en güvenli metropol şehirlerinden biridir.

Japonya, yaşamak için dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kültürel zorluklar ve dil engelleri gibi konular kişilerin kendilerini Tokyo’da bir yabancı gibi hissetmesine sebep olmaktadır. Tokyo’da farklı saç renkleri veya göz rengine sahip olmak da oldukça dikkat çekmektedir. Tokyo’da yaşayan ve yıllarca Japonca öğrenen insanlar bile yerel halkla konuşmakta zorlanmaktadır. Tokyo yemek kültürü vejeteryanlara göre olmadığı için bu kişiler için Tokyo'ya alışması biraz zaman almaktadır.

Tokyo, satın alınabilirlik açısından dünyada 73. sırada yer aldığı için küresel düzeyde Tokyo’da eğitim ücretleri ucuz olmasa da iyi yaşam kalitesi, yaşam maliyetini telafi etmektedir. Japonca öğrenmesi zor bir dil olsa da, iş piyasasında fazla destek olmakta ve aynı zamanda Japon gelenek ve göreneklerine de aşina olmayı sağlamaktadır. Tokyo’da bulunan KCP Uluslararası Japonca Dil Okulu ve LanguBridge Eğitim Merkezi Japonca dil eğitimi sunan öncü kurumlar arasındadır.

En İyi Tokyo Üniversiteleri Hangileridir?

En İyi Tokyo Üniversiteleri Hangileridir?
En İyi Tokyo Üniversiteleri Hangileridir?

20 ulusal ve devlet üniversitesi dışında, 130 kadar özel üniversite ve çok sayıda kolej arasından en iyi Tokyo üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tokyo Teknoloji Enstitüsü
 • Tokyo Üniversitesi
 • Uluslararası Hristiyan Üniversitesi
 • Keio Üniversitesi
 • Waseda Üniversitesi
 • Hitotsubashi Üniversitesi
 • Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi (TMDU)
 • Sofya Üniversitesi
 • Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi
 • Ochanomizu Üniversitesi
 • Tokyo Yabancı Çalışmalar Üniversitesi

Tokyo'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Tokyo'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?
Tokyo'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Tokyo’da sağlık sigortası zorunludur ve kısmen yıllık gelire göre belirlenen zorunlu katkı payları ile finanse edilmektedir. Tokyo’da sağlık hizmetleri Japon vatandaşları, gurbetçiler ve yabancılar için ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Japonya'da tıbbi tedavi, evrensel sağlık hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Japonya'daki sağlık sistemi, belirli hastalıklar, bulaşıcı hastalık kontrolü ve doğum öncesi bakım için ücretsiz tarama süreçleri sunmaktadır. Japonya'daki sağlık sisteminde, hasta tıbbi masrafların %30'unu üstlenmekte ve kalan %70'i devlet tarafından ödenmektedir. Japonya'da sağlık sigortasının ortalama maliyeti ayda yaklaşık 35.000-40.000 Japon yenidir.

Japonya’da 650 hastane ile en fazla hastaneye sahip olan şehir Tokyo'dur. Japonya'da oturma kartı olan ve ülkede üç aydan fazla kalan yabancılar için sağlık sigortasına NHI aracılığıyla erişilebilmektedir. Japonya’da nüfusun büyük çoğunluğu kendilerine ait bir aile hekimine sahip değildir.

Japonya'daki vatandaşların herhangi bir zamanda herhangi bir tıbbi kuruluştan, tedavi görecekleri doktorları seçme hakları bulunmaktadır. Son derece gelişmiş ve adil Japonya sağlık sistemi, en yüksek yaşam beklentisine sahip ülke konumuna katkıda bulunmuştur. Japonya başkenti Tokyo 2020-2021 Medikal Turizm Endeksi'nde yer alan 46 küresel destinasyondan 3. sırada yer almaktadır.

Tokyo Pahalı Bir Şehir Midir?

2021 yılı ECA International anketine göre Tokyo, Asya'daki tüm şehirler arasında Hong Kong'un ardından en pahalı 2. şehirdir. Kyoto'da 490.000 Japon yeni ile sahip olunabilecek yaşam standardını sürdürmek için Tokyo'da yaklaşık 642.452 Japon yenine ihtiyaç duyulmaktadır. Tokyo diğer Japonya şehirleri arasında en pahalısıdır.

Tokyo'da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Tokyo’da tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kirasız 138.112 Japon yenidir. Tokyo'da yaşamanın maliyeti dünyadaki şehirlerin % 68'inden daha pahalıdır. Tokyo, İstanbul'dan %107.09 daha pahalıdır. Tokyo'da kira ortalama olarak İstanbul'dan %130.27 daha yüksektir.

2022'de Tokyo'da Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tokyo şehir merkezinde 1 yatak odalı daire için ortalama fiyatlar 100.000-230.000 Japon yeni iken, Tokyo ev kiraları merkez dışında 60.000-125.000 Japon yeni civarındadır. Tokyo

şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 240.000-500.000 Japon yeni dolaylarında seyrederken, merkez dışındaki evler için 150.000-250.000 Japon yeni talep edilmektedir.

Tokyo satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 1.000.000-1.548.439 Japon yeni iken, merkez dışında 600.000-1.000.0000 Japon yenidir. Tokyo'da kira fiyatları Osaka'dan %59.40, Kyoto'dan %81.80 ve Fukuoka'dan %137.08 daha yüksektir. Evin konumu, oda sayısı, şehir merkezine olan mesafesi, manzarası ve ulaşım koşulları gibi faktörler Japonya ev fiyatları ekseninde yaşanan dalgalanmaların sebepleri arasındadır.

Tokyo Market Fiyatları Nasıldır?

Japonya’da yaşayan bir kişinin aylık market ihtiyaçları için 40.000 Japon yeni ayırması gerekmektedir. Tokyo market fiyatları Osaka’dan %21.92 daha yüksek, Kyoto'dan %23.33, Akita'dan %10.29 oranında daha yüksektir.

Japonya'daki ortalama fiyatlar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fiyatlardan daha yüksektir.

Türkiye ile Japonya market fiyatları karşılaştırıldığında Türkiye’deki fiyatların Japonya’ya oranla %64.53 daha düşük olduğu görülmektedir.

Tokyo'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Tokyo'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Tokyo'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Tokyo, yaklaşık bir düzine farklı şirket tarafından işletilen yoğun bir tren, metro ve otobüs hattı ağına sahiptir. Tokyo ve çevresinde ulaşım için en uygun araç trendir. Tokyo'daki tren ağı çok verimli, kapsamlı ve dakiktir. JR East tarafından işletilen tren hatları ve metro hatları, Tokyo'nun merkezinde dolaşmak için en uygun olanlardır. Tokyo ulaşım ağı içerisinde trenler genellikle sabah 6'dan önce başlayıp gece yarısından biraz sonraya kadar çalışmaktadırlar.

Tokyo'da ulaşım için bir diğer seçenek yeşil Toei otobüs hattıdır ve otobüsle yolculuk yapmak 210 Japon yenine mal olmaktadır. Bisikletler ayrıca Tokyo'da dolaşmanın en uygun yollarından biridir. 2022 yılının eylül ayı itibariyle Tokyo’da benzin fiyatları litre başına 165.40 Japon yenidir. Tokyo ile Kyoto arasında seyahat etmenin en iyi yolu shinkansen adı verilen hızlı trenlerdir. Nozomi olarak bilinen en hızlı shinkansen türü ile Tokyo Kyoto ulaşım süresi yaklaşık 2 saat 15 dakikadır. Tokyo’dan Kyoto’ya Japonya ulaşım koşulları kullanılarak rezerve edilmemiş bir koltukta tek yönlü bir yolculuk için 13.080 Japon yeni talep edilmektedir.

Tokyo'dan Osaka'ya Nasıl Gidilir?

Tokyo ile Osaka arasındaki mesafe 505 kilometredir. Tokyo’dan Osaka’ya özel araç ile seyahat etmek 5 saat 25 dakika sürmektedir ve seyahat için 7.822 Japon yeni harcamak gerekmektedir. Tokyo Station Yaesu Exit istasyonundan kalkan ve Osaka Station JR Express BT istasyonuna varış yapan direkt bir otobüs de bulunmaktadır ve otobüsle yolculuk yaklaşık 8 saat 23 dakika sürmektedir.

Tokyo ve Osaka arasında seyahat etmenin en hızlı yolu, Tokaido Shinkansen Hattı üzerindeki Nozomi trenleridir. Tokyo İstasyonu'ndan Shin-Osaka İstasyonu'na sadece 2 saat 30 dakikada ulaşmak mümkündür. Tokyo Osaka arasında tek yönlü bir yolculuk için rezervesiz koltuk 13.620 Japon yeni veya ayrılmış koltuk 14.650 Japon yeni civarında tutmaktadır.

Tokyo'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Tokyo gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Meiji Tapınağı
 • Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi
 • Ueno Parkı ve Ueno Hayvanat Bahçesi
 • Sensō-ji Tapınağı
 • Tokyo Skytree
 • Tokyo Ulusal Müzesi
 • İmparatorluk Sarayı
 • Miraikan ve Edo-Tokyo Müzeleri
 • Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi
 • Ulusal Batı Sanatı Müzesi
 • Kabuki-za Tiyatrosu
 • Yomiuriland
 • Harajuku Bölgesi
 • Shibuya Geçidi

Japonya Meiji Tapınağı Nerededir?

Japonya Meiji Tapınağı Nerededir?
Japonya Meiji Tapınağı Nerededir?

Japonya Meiji Tapınağı, Tokyo’nun Shibuya bölgesinde bulunan bir Şinto dini merkezidir. İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shōken'e adanan görkemli Meiji Mabedi'nin inşası Japon mimar Itō Chūta tarafından 1915'te başlamış ve 1926'da tamamlanmıştır. Meiji Tapınağı’na ait orijinal yapı İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olsa da, 1958'de yeniden inşa edilmiştir. Meiji Tapınağı Tokyo'nun en iyi ve en önemli yapılarından biridir.

Tokyo’daki Meiji Tapınağı Japonya genelinde bulunan türleri temsil eden yaklaşık 120.000 ağacın yanı sıra ziyaretçilerin dileklerini yazıp asabilecekleri dilek ağacına da ev sahipliği yapmaktadır.

175 dönümlük yaprak dökmeyen bir ormanla çevrili Meiji Tapınağı’nın öne çıkan özellikleri arasında kraliyet hazinelerini içeren müze ve imparator ile imparatoriçenin yaşamlarıyla ilgili duvar resimlerinin yer aldığı Meiji Anıt Resim Galerisi bulunmaktadır. Meiji Mabedi Bahçesi çay evi, süsen bahçesi ve hoş bir çardak ile tamamlanmış çekici bir halk bahçesi olan Tokyo’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardandır.

Shinjuku Gyoen Parkı Nerededir?

Shinjuku Gyoen Parkı Nerededir?
Shinjuku Gyoen Parkı Nerededir?

Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi Japonya’nın Shinjuku bölgesinde yer alan Tokyo'nun en tarihi arazilerinden biridir. Shinjuku Gyoen Parkı, Edo döneminde (17.-19. yüzyıllar) Naito ailesinin ikametgahı olarak kullanılmış ve sonrasında imparatorluk ailesine devredilmiştir. 1949'da açılan ve Japonya'nın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen Shinjuku Gyoen Parkı günümüzde ulusal bir bahçedir.

Shinjuku Gyoen Parkı, Fransız, İngiliz ve Japon bahçe stillerini bir araya getiren en iyi alanlardan biri olarak adlandırılmaktadır. Shinjuku Gyoen Parkı yaklaşık 1.500 kiraz ağacına ev sahipliği yapması nedeniyle kiraz çiçeklerini görmek için Tokyo'daki en iyi yerlerden biridir.

Shinjuku Gyoen Park’ta kiraz çiçeklerinin yanı sıra Himalaya sedirleri, selvi ve lale ağaçları da bulunmaktadır. Shinjuku Gyoen Parkı ağaç yapraklarının kıpkırmızı ve altın rengine dönüşmeye başladığı sonbahar mevsiminde oldukça popüler bir ziyaret noktasıdır. Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi’nin diğer özellikleri arasında bir sera, güzel göletler ve birkaç mekana ev sahipliği yapması bulunmaktadır.

Tokyo'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Tokyo’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda sıralanmıştır.

 • Tokyo Skytree’de manzaranın tadını çıkarmak
 • Sakurai çayı içmek
 • Shibuya Geçidi’nde yürüyüş yapmak
 • Shinjuku Gyoen Ulusal Bahçesi’nde gezintiye çıkmak
 • Yoyogi Park’ta eğlenmek
 • Yayoi Kusama, Tokyo Ulusal Müzesi, Miraikan ve Edo-Tokyo müzelerini ziyaret etmek
 • Bellwood, Albatros ve Ace gece kulüplerinde eğlenmek
 • Ryogoku Kokugikan'da sumo güreşi izlemek
 • Isetan,Tsukiji Market ve Oedo Antika Pazarı’nda alışveriş yapmak
 • Hida kasabasında bisiklet turuna katılmak
 • Tokyo kültürel gezileri ile bilgilenmek

Tokyo Gece Hayatı Nasıldır?

Tokyo Gece Hayatı Nasıldır?
Tokyo Gece Hayatı Nasıldır?

Tokyo’da birçoğu yalnızca akşamları düzenlenen veya geç saatlere kadar devam eden canlı etkinlik programları bulunmaktadır. Tokyo’da ışıklandırma etkinlikleri ve Noel pazarları, kışın vazgeçilmezleridir, kiraz çiçeği mevsimi ise geç saatlere kadar parkta parti yapma zamanıdır. Tokyo’da gece hayatı meraklıları için diğer etkinlikler arasında, birçoğu şaşırtıcı derecede yüksek ruhlu olan sake festivalleri, bira festivalleri, canlı müzik etkinlikleri, havai fişek gösterileri ve geleneksel yaz festivalleri yer almaktadır.

Ginza ve Marunouchi özellikle içki içmek ve yemek yemek için gösterişli alanlardır. Tokyo’da yerel halk arasında popüler olan küçük restoran ve barlar bulmak için Shinbashi, Shinjuku, Ebisu ve Akabane gibi şehir merkezlerinin sokaklarını keşfetmek gerekmektedir.

Tokyo'da Ne Yenir?

Tokyo'da Ne Yenir?
Tokyo'da Ne Yenir?

Tokyo’ya ve Japonya’ya özgü geleneksel yemekler aşağıda verilmiştir.

 • Sushi
 • Ramen
 • Tempura
 • Yakitori
 • Soba
 • Tonkatsu
 • Gyukatsu
 • Sukiyaki
 • Udon
 • Yakiniku
 • Shabu Shabu
 • Monjayaki
 • Teppanyaki
 • Unagi
 • Yoshoku
 • Wagashi

Uzun bir mutfak geçmişi boyunca, Japonlar sofistike ve rafine bir mutfak geliştirmişlerdir. Japonya yemekleri günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer birçok bölgede moda ve popüler hale gelmiştir. Japonya yemek kültürü genellikle deniz ürünleri ile bilinmektedir, deniz ürünleri çoğunlukla ızgara yapılmakta olsa da çiğ olarak sashimi veya suşi olarak da servis edilmektedir. Tarihsel olarak Çin mutfağından etkilenen Japon yemekleri, modern çağda Batı mutfaklarından da etkilenmektedir.

Türkiye'den Tokyo'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tokyo’ya uçakla seyahat etmek mümkündür. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Konya ve İzmir’den Tokyo’ya giden aktarmalı ve aktarmasız seferler bulunmaktadır. Türkiye’den Tokyo’ya ulaşmak, bulunulan şehre bağlı olarak 12 ila 17 saat aralığında değişmektedir. Türkiye’den uçak ile Tokyo’nun Haneda Havaalanına uçuşun ortalama maliyeti yaklaşık 14.040 Türk lirasıdır.

Tokyo Vize İstiyor Mu?

Tokyo’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları pasaport türü fark etmeksizin 90 güne kadar yapmayı planladıkları Tokyo seyahatlerinde vizeden muaftır.

Güncel olarak alınan bilgiler ekseninde Covid-19 kısıtlamaları kapsamında Türkiye’den Tokyo'ya turist olarak gidişe izin verilmemekte, iş amaçlı seyahatlerde ise istisnai durumlarda izin almak mümkün olabilmektedir. Tokyo'ya yapılacak çalışma, eğitim, evlilik, aile birleşimi ve yatırım amaçlı 90 günden uzun süreli seyahatlerde ise yetkili kurumlar tarafından Japonya vizesi talep edilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Tokyo'ya seyahat edecek kişilerin vize başvuru işlemlerinde gerekli evrakların hazırlanmasından vize randevusu işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: