Japonya Osaka Şehir Rehberi

Osaka Gezi ve Yaşam Rehberi

Osaka, Japonya’nın en büyük adası olan Honşu Adası’nın güneyinde yer alan bir şehirdir. 2.753.862 kişilik nüfusa sahip olan Osaka’nın yüzölçümü 225,24 km²’dir. Osaka, Japonya'nın en büyük 3. şehridir.

Japonya’nın ekonomi merkezi olan Osaka’da bankacılık, tıp, hukuk, ticaret alanlarında iş imkanları bulunmaktadır. Osaka’da Japonca eğitim veren okulların yanı sıra İngilizce eğitim veren okullarda bulunmaktadır. Japonca öğrenmek isteyen veya eğitimini evrensel bir dil olan İngilizce olarak almak isteyen yabancı ülke vatandaşları, Osaka’yı eğitim almak için tercih etmektedir. Osaka’da 25 adet üniversite bulunmaktadır.

Osaka, sağlık hizmetleri bakımından Japonya’nın ileri gelen şehirlerinden biridir. Osaka Üniversite Hastanesi, Japonya’daki en iyi hastaneler sıralamasında 10. sırada yer almaktadır.

Osaka’da alışveriş yapmak için AVM’ler ve alışveriş sokakları bulunurken, gece dışarıda eğlenmek için pub ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Osaka Kalesi, Universal Studios gibi gezilecek yerlerin bulunduğu Osaka, sosyal aktivitelerin çok olduğu bir şehirdir.

Makalede Japonya’nın en büyük üçüncü şehri olan Osaka şehri hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilmiştir.

Osaka Nerededir?

Osaka Nerededir?
Osaka Nerededir?

Osaka, Japonya’nın güneyinde yer alan ve Japonya’nın en büyük adası olan Honşu Adası’nın Kansai bölgesinde bulunmaktadır. Osaka’nın çevresinde Kyoto, Kobe ve Nagoya yer almaktadır. Osaka şehri Kyoto’ya 55,6 km, Kobe’ye 34,1 km, Nagoya’ya 173,5 km uzaklıktadır. Osaka, Honşu Adası’nın güney bölgesinde yer almaktadır.

Osaka'nın Yüzölçümü Nedir?

Osaka’nın yüzölçümü 225,24 km²’dir. Osaka, yüzölçümü bakımından Japonya’nın en büyük 12. şehridir.

2022'de Osaka Nüfusu

2022’de Osaka nüfusu, worldpopulationreview.com verilerine göre 2.753.862’dir. Osaka, nüfusu bakımından Japonya’nın en kalabalık 3. şehridir.

Osaka Tarihindeki Önemli Olaylar

Osaka Tarihindeki Önemli Olaylar
Osaka Tarihindeki Önemli Olaylar

Osaka tarihindeki önemli olaylar, imparator Kōtoku’nun Osaka’yı başkent ilan etmesi ve burada bir saray inşa etmesine kadar dayanmaktadır. 645 yılında İmparator Kōtoku, Naniwa-kyo adı ile anılan Osaka’ya saray inşa etmiş ve Osaka, Japonya’nın ilk başkenti ilan edilmiştir. 655 yılında başkentin Asuka’ya taşınması ile ünvanını kaybeden Osaka, komşu ülkelerle bağlantı noktası olması nedeniyle önemini korumuştur. Osaka, 774-775 arasında bir yıl yeniden başkent olmuştur.

Osaka şehrinde 1496 yıllarında Jōdo Shinshū Budist tarikatı, eski imparatorluk sarayı üzerine karargahlarını inşa etmiştir. 1570 yılında Oda Nobunaga, Jōdo Shinshū Budist tarikatı tarafından inşa edilen karargahı kuşatmış ve bu kuşatma 10 yıl boyunca devam etmiştir. 1580 yılında Jōdo Shinshū Budist tarikatı keşişlerinin teslim olması ile tapınak yıkılmıştır. 16. yüzyılda Toyotomi Hideyoshi yıkılan budist tapınağı üzerine Osaka Kalesini inşa etmiştir.

Osaka, 16. yüzyıldan itibaren tüccar sınıfının yaşamak için tercih ettiği bir şehir olmuştur. Ticaretin hareketli olması ve zaman içerisinde sanayi alanındaki gelişmeler sayesinde Osaka günümüzde Japonya’nın ekonomi merkezi haline gelmiştir.

Osaka’nın İklimi

Osaka iklimi, subtropikal iklim olarak adlandırılmaktadır. Japonya’nın bir ada ülkesi olması nedeniyle Osaka, yılın dört mevsimi de nemlidir. Osaka hava durumu kış ayları ılıman geçerken, yaz ayları ise sıcaktır. Osaka’da en soğuk geçen ocak ayıdır. Osaka’da ocak ayında görülen en düşük hava derecesi 7,5 °C’dir. Osaka’da en sıcak geçen ay ağustos ayıdır. Osaka’da ağustos ayında en yüksek hava sıcaklıkları 33,5 °C’ye kadar ulaşmaktadır.

Osaka’da yıllık yağış miktarı 1.338 mm’dir. Osaka’da en çok yağışın olduğu aylar, haziran ve temmuz aylarıdır. Osaka’da kar yağışı nadiren görülmektedir. Osaka’da kar yağışının görüldüğü ay ocak ayıdır.

Osaka'ya Ne Zaman Gidilir?

Osaka’ya yaz tatili için sıcak ve nemli olan temmuz ve ağustos aylarında gidilmesi gerekmektedir. Osaka’ya kış tatili için havanın kış şartlarına göre çok soğuk olmadığı, kış mevsiminin son ayı olan şubat ayında gitmek gerekmektedir.

Osaka'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Osaka’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Osaka Kalesi
 • Shitenno-ji Tapınağı
 • Kobe Liman Kulesi
 • Tsūtenkaku Kulesi
 • Ulusal Sanat Müzesi
 • Osaka Tennoji Hayvanat Bahçesi ve Parkı
 • Osaka Bilim Müzesi
 • Osaka Akvaryumu Kaiyukan
 • Tempozan Dönme Dolabı
 • Tempozan Liman Köyü
 • Umeda Gökyüzü Binası
 • Universal Stüdyoları Japonya
 • Tenmangu Tapınağı

Osaka Kalesi Nerededir?

Osaka Kalesi Nerededir?
Osaka Kalesi Nerededir?

Osaka Kalesi, Japonya’nın Osaka şehrinin Chuo-ku bölgesinde bulunmaktadır. Osaka Kalesi, 16. yüzyılda inşa edilmiş olup Japonya’nın birleşmesinde rol oynamış yapılardan biridir. Osaka Kalesi, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Osaka Kalesi’ne Osaka şehrinin farklı noktalarından trene binerek ulaşmak mümkündür.

Osaka Kalesi, Burdock tarzı olarak adlandırılan bir mimari teknik kullanılarak inşa edilmiştir. Toyotomi Hideyoshi tarafından tapınak ve sığınak olması amacıyla çok amaçlı kullanım için inşa edilen Osaka Kalesi, 2. Dünya Savaşı’nda askeri cephanelik olarak kullanılmıştır.

Osaka’da Universal Studios Nerededir?

Osaka’da Universal Studios Nerededir?
Osaka’da Universal Studios Nerededir?

Osaka Universal Studios, NBSUnivarsal’a ait bir teme parkıdır. Osaka Universal Studios içerisinde Harry Potter’ın Büyücülük Dünyası, Jurassic Park, Shrek ve daha birçok Hollywood filminin tema olarak kullanıldığı parklar bulunmaktadır. Osaka Universal Studios, Asya kıtasında açılan ilk Universal Studios olma özelliğine sahiptir. Osaka Universal Studios içerisinde tema parklarının yanı sıra restoranlar da bulunmaktadır.

Her gün ziyarete açık olan ve Japonya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Osaka Universal Studios’un ziyaret saatleri 08:30-22:00 arasında her gün için değişmektedir. Osaka Universal Studios giriş bileti yetişkinler için 59 dolar, çocuklar için 37 dolardır. Osaka Universal Studios’a gelmek için otobüs ve tren ulaşım araçları kullanılmaktadır.

Osaka Akvaryum Kaiyukan Nerededir?

Osaka Akvaryum Kaiyukan Nerededir?
Osaka Akvaryum Kaiyukan Nerededir?

Osaka Akvaryum Kaiyukan, Osaka şehrinin Minato koğuşunda yer alan bir akvaryumdur. Osaka Akvaryum Kaiyukan, 11.000.000 litre tank hacmine ve 420 farklı hayvan türüne sahiptir. Toplamda 29.000 hayvanın bulunduğu Osaka Akvaryum Kaiyukan, Peter Chermayeff tarafından tasarlanmıştır. 2017 yılında 75 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan Osaka Akvaryum Kaiyukan, en fazla ziyaret edilen akvaryum ünvanını almıştır.

Osaka Akvaryum Kaiyukan’a metre ve otobüs ile gitmek mümkündür. Tempozan Dönme Dolabı’nın yakının bulunan Osaka Akvaryum Kaiyukan, Osaka İstasyonu'na beş dakikalık yürüme mesafesi uzaklıktadır. Osaka Akvaryum Kaiyukan, haftanın her günü 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Osaka Akvaryum Kaiyukan giriş ücreti, yetişkinler için 16 dolar, 7-15 yaş arası çocuklar için 8 dolar, 3-6 yaş arası çocuklar için 4 dolardır.

Osaka'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Osaka’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Universal Studios tema paklarına gştmek
 • Osaka Kalesi’ni gezmek
 • Osaka Akvaryum’una giderek 400’de fazla canlı türünü görmek
 • Osaka Tarih Müzesi’ni gezmek
 • Osaka’nın yerel lezzetlerini tatmak için yemek turuna çıkmak
 • Osaka’nın Minami bölgesinde dolaşmak
 • Kurumon Pazarı’nı gezmek
 • Shinsaibashi-suji Caddesi’nde alışveriş yapmak
 • Tempozan Dönme Dolabı’na binmek
 • Umeda Gökyüzü Binası’nda manzara seyretmek

Osaka Gece Hayatı Nasıldır?

Osaka gece hayatı, şehrin nüfusunun kalabalık ve çok çeşitli topluluklardan oluşması nedeniyle hareketlidir. Osaka gece hayatı, Osaka şehrinin kuzey ve güney tarafından birbirinden farklıdır.

Osaka’nın güney tarafında gece hayatı daha hareketlidir. Restoran ve barların bulunduğu Güney Osaka bölgesini daha çok turist ziyaret etmektedir. Dotonbori Nehri’nin kenarı, Urnamba bölgesi, Osaka’nın güney kesiminde gece hayatının en canlı olduğu bölgelerdir. Hozenji Yokocho bölgesi, Osaka şehrinin kuzey bölgesinde gece hayatı, Ohatsu Tenjin Urasando Caddesi çevresinde hareketlidir.

Bar ve kulüpler Japonların eğlence kültürü içerisinde yer edinmiştir. Club Piccadilly, Owl Osaka, Maharaja Minami, Osaka’da bulunan en popülerden bazılarıdır.

Osaka'da Nerede Alışveriş Yapılır?

Osaka'da Nerede Alışveriş Yapılır?
Osaka'da Nerede Alışveriş Yapılır?

Osaka’da AVM’lerde ve birçok markanın yer aldığı alışveriş sokaklarında alışveriş yapılmaktadır. Midosuji Caddesi, Shinsaibashi-suji Caddesi, Dotonbori Caddesi, Osaka’daki en ünlü alışveriş caddeleridir. Osaka Station City, Namba Parks, Namba City, Grant Front Osaka ve Hankyu Umeda Honten, Osaka’daki AVM’ler arasında yer almaktadır.

Osaka'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Osaka'da Yaşam Şartları Nasıldır?
Osaka'da Yaşam Şartları Nasıldır?

Osaka’da yaşam şartları, refah seviyesinin yüksekliği, güvenlik, eğitim, sağlık hizmetlerinin kalitesi göz önüne alındığında yüksektir. Osaka’da yaşam kalitesi endeksi, numbeo.com verilere göre 159,55 olarak hesaplanmıştır. Osaka’da sağlık endeksi 79,72 iken, güvenlik endeksi 65,24’tür. Osaka’da yaşam maliyeti endeksi, 59,26 iken, satın alma gücü endeksi 92,96’dır.

Osaka’da sağlık hizmetleri, hem devlet hemde özel hastaneler tarafından verilmektedir. Osaka’da sağlık hizmeti alan kişileri, aldıkları hizmetin yalnızca %30’unu ödemekle yükümlüdür. Osaka, Japonya’da en iyi eğitim seviyesine sahip şehirleri arasında yer almaktadır. Osaka’da mecburi eğitim devlet okulu veya özel okullarda alınabilir iken, üniversite eğitimi almak için 25 üniversite bulunmaktadır.

Osaka’da yaşam standartları bakımından diğer Japon şehirleri ile kıyaslandığında bazı şehirlerden yüksek bazı şehirlerden ise düşük çıkmaktadır. Osaka, yaşam kalitesi 166,62 olan Tokyo ve 181,14 olan Kyoto ile kıyaslandığında daha alt sıralarda yer almaktadır.

Osaka Güvenli Bir Şehir Midir?

Osaka, güvenli bir şehirdir. Numbeo.com verilerine göre 2022 yılında Osaka’da suç endeksi 34,76 iken, güvenlik endeksi 65,24’tür. Osaka’da en çok işlenen suçlar, yolsuzluk ve rüşvet, ırkçılıktır.

Osaka, worldpopulationreview.com websitesinin yaptığı dünyanın en güvenli şehirleri sıralamasında 3. sırada yer almaktadır. Osaka, Japonya’daki diğer şehirler içerisinde en güvenli 2. şehirdir. Macrotrends.net websitesinin verilerine göre 2020 yılında Japonya suç oranı 0,25 olarak ölçülmüştür. Dünyanın en güvenli şehirleri sıralamasında İstanbul, Osaka’nın gerisinde 36. sırada yer almaktadır.

Osaka'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Osaka'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?
Osaka'da Sağlık Hizmetlerine Erişim Nasıldır?

Osaka’da sağlık hizmetlerine erişim, hem devlet hastaneleri hem de özel hastaneler ile mümkündür. Osaka’da sağlık hizmeti içerisine tarama muayeneleri, doğum öncesi bakım, bulaşıcı hastalık kontrolü gibi hizmetler girmektedir. Osaka sağlık sisteminde, tedavinin %30’unu hastanın kendisi öderken, %70’ini devlet ödemektedir.

Japonya sağlık sistemine göre Japonya’da ikamet eden kişilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Japonya’da bulunan yabancı ülke vatandaşları evrensel sağlık sigortası yaptırmalıdır. Osaka’da sağlık sigortası bulunmayan kişiler, tıbbi masrafların tamamını ödemek zorundadır.

Osaka’da 23 adet devlet hastanesi bulunmaktadır. Osaka, Japonya’da en iyi sağlık hizmetleri veren şehirler arasında yer almaktadır. Tokyo’nun ardından Japonya’nın en büyük metropolü olan Osaka’da yer alan Osaka Üniversite Hastanesi, Japonya’daki en iyi hastaneler sıralamasında 10. sırada yer almaktadır. Dünyadaki en iyi sağlık sistemine sahip ülkeler arasında birinci sırada yer alan Japonya’nın Osaka şehri, tedavi olmak için yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen bir şehirdir. Osaka’ya tedavi görmek için gelecek yabancı ülke vatandaşlarının gelmeden önce sağlık sigortası yapması gerekmektedir.

Osaka şehrinde tedavi görmek için gerekli olan sağlık sigortasını yaptırmak için ödenmesi gereken ücret aylık ortalama 240-270 dolar arasındadır. Osaka’da tedavi gören kişilerin ödemeleri gereken %30 oranındaki ücret, tıbbi tedavinin ne olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Osaka'da Çalışma İmkanları Nasıldır?

Osaka’da çalışma imkanları, şehrin Japonya’nın ekonomi başkenti olması nedeniyle fazladır. Osaka’nın ticaret ve sanayi şehri olması nedeniyle bu alanlarda iş imkanı fazladır. Osaka’da işsizlik oranı stats-japan.com tarafından hazırlanan verilere göre %4’tür. Osaka’da en çok aranan meslek grupları, İngilizce öğretmenliği, çevirmenlik, yazılım programcılığı, yazılım mühendisliği, bankacılıktır. Osaka’da en yüksek maaşlı meslek grupları, ortalama 14.376 dolar ile doktorlar, 9.770 dolar ile avukatlar, 8.653 dolar ile genel müdürler ve 7.746 dolar ile ortodontistlerdir. Osaka’da çalışma saatleri, günde 8 saat, haftada ise 40 saattir.

Osaka'da Eğitim Olanakları Nasıldır?

Osaka’da eğitim olanakları fazladır. Osaka’da yüksek seviyede eğitim veren devlet okullarının yanı sıra özel okullarda bulunmaktadır. Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan devlet ve özel okullarda eğitim dili Japoncadır. Osaka’da eğitim lise dönemine kadar ücretsiz olarak verilmektedir. Osaka’da yaşayan Japonya vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşları, eğitim araç gereçleri dışında okula ücret ödememektedir.

Osaka’da toplam 25 adet üniversite bulunmaktadır. Osaka’da bulunan üniversitelere hem Japon öğrenciler hem de yurt dışından Osaka’ya gelen eğitim amacıyla gelen öğrenciler için 250 adet program bulunmaktadır. Osaka’nın yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin nedenleri, düşük okul ücretleri ve Japonca öğrenmektir. Japonya'nın en iyi üçüncü üniversitesi olan Osaka Üniversitesi, QS World University Ranking 2022’de 75 sırada yer almıştır.

Osaka, Japonya’nın diğer şehirlerine göre eğitim seviye yüksek bir şehirdir. Osaka, metropol alanının genişliği, okul sayısının yüksekliği ve eğitim kalitesi ile eğitim için Japonya’daki en iyi şehirler sıralamasında Tokyo’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Japonca ve İngilizce Japonya eğitim sistemi içerisinde kullanılan iki ana dildir. Osaka Japanese Language Education Center ve Osaka İnternational School of Culture and Language, Japonca öğrenmek için Osaka şehrindeki en iyi dil okullarıdır.

2022'de Osaka'da Ortalama Yaşam Masrafları Nasıldır?

2022’de Osaka’da ortalama yaşam masrafları, yeme içme masrafı, ulaşım, eğitim, kişisel harcamaları kapsamaktadır. Osaka’da bir kişinin kira dahil edilmeden aylık masrafı, 845 dolardır. Osaka’da dört kişilik bir ailenin kira dahil edilmeden aylık masrafı, 3.000 dolardır. Osaka’da bir kişinin ucuz bir restoranda yiyeceği tek öğün yemeğin fiyatı ortalama 7 dolardır.

Osaka’da bir kişinin tek yön bilet için vereceği ücret, 1,50 doları iken, aylık geçiş için vereceği ücret 72,50 dolardır. Osaka’da ilkokulda eğitim alan bir çocuğun eğitimi için ödenmesi gereken ücret 10.000 dolardır.

Kamu hizmetleri, Japonya’da yaşam masrafları içerisinde yer almaktadır. Osaka’da yaşayan bir kişinin kamu hizmetleri içerisinde bulunan elektrik, su, çöp ve ısınma hizmetleri için ödemesi gereken ortalama ücret, 128 dolardır.

Osaka Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Osaka satılık ev fiyatları, evin şehir merkezine yakın olması ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Osaka’da şehir merkezine yakın konumdaki satılık evlerin metrekare başına ortalama fiyatı, 7.750 dolar iken, şehir merkezine uzak konumdaki satılık evlerin metrekare başına fiyatı 4.700 dolardır.

Japonya’daki şehirlerin büyüklüğü ve ticaretin, sanayileşmenin gelişmiş olması Japonya ev fiyatları üzerinden etkiye sahiptir. Osaka’nın Japonya’nın en büyük şehirlerinden biri olması ve ekonominin merkezi konumunda yer alması komşu şehirlere göre satılık ev fiyatlarının dah pahalı olmasına neden olmaktadır. Osaka’da şehir merkezinde bulunan ev fiyatları metrekare başına 7.750 dolar iken, Kobe’de 3.500 dolar, Nagoya’da 3.250 dolardır.

Osaka’da kiralık ev fiyatları evin konumuna ve oda sayısına göre değişmektedir. Osaka’da 1 yatak odalı şehir dışındaki bir evin kirası aylık 35 dolar iken, şehir içindeki bir evin kirası aylık 650 dolarıdır. Osaka’da 3 yatak odalı şehir dışındaki evin kirası aylık 800 dolar iken, şehir içine yakın bir evin kirası aylık 1.400 dolardır.

Türkiye'den Osaka'ya Ulaşım Nasıldır?

Türkiye’den Osaka’ya ulaşım, direkt olarak bulunmamaktadır. Türkiye’den Osaka’ya gitmek için Tokya’dan aktarma yapmak gerekmektedir. Türkiye’den Tokya’ya uçak yolculuğu ile giden kişilerin Tokya’dan Osaka İtami Havaalanı veya Osaka Kansai Havaalanına giden uçuş rotalarından birini seçmesi gerekmektedir.

T.C. Vatandaşlarının Osaka Seyahati için Vize Alması Gerekir Mi?

T.C vatandaşlarının Osaka seyahati için vize alması gerekmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türü fark etmeksizin 180 gün içerisinde 90 günden kısa süren Japonya seyahatlerinde vizeden muaftır. 2022 yılı itibari ile Japonya’nın Covid-19 pandemisi nedeniyle uyguladığı kısıtlamalar kapmasında Osaka’ya turist olarak gidilememektedir. Covid-19 pandemisi sürecinde Osaka şehrine yalnızca iş seyahati gibi istisnai durumlarda seyahat edilebilmektedir.

Evlilik, çalışma, eğitim, aile birleşimi ve yatırım amacıyla 90 günden daha uzun süre Japonya’nın Osaka şehrine yapılacak seyahatlerde vize talep edilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’dek Osaka’ya seyahat edecek kişilerin Japonya vize işlemleri kapsamında gerekli evrakları hazırlama, konsolosluktan randevu alma işlemleri ile ilgili danışmanlık hizmet veren bir akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: