Norveç Konsolosluğu

Norveç Konsolosluğu | Norsk Konsulat i Tyrkia

Norveç’in Türkiye’deki konsoloslukları; Ankara’da büyükelçilik statüsünde ve diğer illerde fahri statüde bulunmaktadır. Dış temsilcilikler bir ülkenin yabancı bir ülkede vatandaşlarını ve ülkesini temsil etmek için görevlendirilmiş kurumlardır. Dış temsilciliklerde vize başvuruları, pasaport, evlilik ve doğum kayıt gibi işlemler yapılabilmektedir.

Büyükelçilik; konsolosluk ve fahri konsolosluğa göre en yetkili olan ve ülkeyi diplomatik olarak temsil eden kurumdur. Konsolosluk ve fahri konsolosluk büyükelçiliğe bağlıdır. Çoğu işlem büyükelçilik ve konsolosluklarda yapılırken fahri konsolosluklarda genellikle işlem yapılamamakta, sadece bilgi alınabilmektedir.

Türkiye ile Norveç ilişkileri 1926’dan beri dostane yolda ilerlemiştir. Norveç yatırımcıları Türkiye’de çoğunlukla enerji ve gemicilik alanında yatırım yapmaktadır. Türkiye ile Norveç’in ikili ticaret hacmi 2019 yılında 1.505 milyar USD’dir. Türkiye’nin Norveç’e ihraç ettiği başlıca ürünler ulaştırma araçları ve tekstil ürünleri iken; Norveç’ten ithal edilen ürünler petrol gazları, balık ve ferro alyajlardır. 2019 yılında Türkiye, 208.330 Norveçli turist ağırlamıştır.

Türkiye Norveç Konsolosluğu Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye Norveç konsolosluğunun bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç Ankara Büyükelçiliği
 • Norveç İstanbul Konsolosluğu
 • Norveç Alanya Konsolosluğu
 • Norveç Antalya Konsolosluğu
 • Norveç İskenderun Konsolosluğu

Norveç konsolosluğu İzmir ve Marmaris'te de bulunmaktadır ancak Marmaris Konsolosluğu kapatılmış, İzmir Konsolosluğu ise ikinci bir emre kadar askıya alınmıştır.

Norveç Konsolosluğu Ankara

Norveç konsolosluğu Ankara’da büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Ankara Norveç Konsolosluğu’nda Erling Skjønsberg büyükelçilik görevi yapmaktadır. Norveç Büyükelçisi Erling Skjønsberg Norveç’i Türkiye’de temsil eden kişidir ve iki ülke arasında kültürel, toplumsal, siyasi, ekonomik ve askeri ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Norveç Ankara Konsolosluğu’nda konsolosluk işlemleri konsolosluk bölümünde yapılmaktadır. Norveç Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını kabul etmemektedir. Norveç vize başvuruları yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’e yapılmalıdır.

İstanbul Norveç Konsolosluğu

İstanbul Norveç Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri konsoloslar iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlamakta ve işbirliği yapmaktadır. Norveç Krallığı İstanbul Fahri Konsolosluğu kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamakta ve büyükelçiliğin işlerini desteklemektedir.

Norveç İstanbul Fahri Konsolosu Selim Bilgisin’dir. Norveç Konsolosluğu İstanbul vize başvurusu kabul etmemektedir ve vize başvurularının yetkili aracı kurum olan VFS Global’e yapılması gerekmektedir.

Norveç Konsolosluğu Alanya

Norveç Konsolosluğu Alanya’da fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri konsolosluklar ülkeler arası ikili ilişkileri geliştirmeye çalışmakta ve aynı zamanda vatandaşlarının emniyetini gözetmektedir.

Norveç Konsolosluğu Alanya’nın fahri konsolosu Mustafa Nüvit Özkan’dır. Alanya Norveç Fahri Konsolosluğu vize başvurusu kabul etmediği için başvuruların VFS Global aracı kurumuna yapılması gerekmektedir.

Antalya Norveç Fahri Konsolosluğu

Antalya Norveç Fahri Konsolosluğu fahri statüde bir konsolosluktur. Antalya Norveç Konsolosluğu, Türkiye ile Norveç arasındaki ilişkileri ilerletmeye çalışmaktadır.

Norveç Antalya Fahri Konsolosu Burak Tonbul’dur. Norveç Konsolosluğu Antalya vize kabul etme yetkisi bulunmamaktadır. Norveç vize başvurularının yetkili aracı kurum olan VFS Global’e yapılması gerekmektedir.

Norveç Konsolosluğu İskenderun

Norveç Konsolosluğu İskenderun fahri statü olarak yetkilendirilmiş bir konsolosluktur. İskenderun Fahri Konsolosluğu, Norveç ile Türkiye arasında ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadır.

Norveç İskenderun Fahri Konsolosu Emil Boutros’tur. Norveç İskenderun Fahri Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan VFS Global Norveç’e başvurulmalıdır.

Norveç Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Norveç dış temsilciliklerine ait adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Norveç Konsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

Norveç konsolosluğu adres bilgileri aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara Norveç Konsolosluğu adresi; Yukarı Dikmen Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı, No: 106, Yıldız Kule İş Merkezi, Kat: 12, 06450 Çankaya/Ankara’dır.
 • Norveç Konsolosluğu İstanbul adresi; Bilezik Sokak, 4 34427 Fındıklı, İstanbul’dur.
 • Norveç Alanya Konsolosluğu; Royal Garden Hotel, Konaklı Kasabası, 07490 Alanya, Antalya adresindedir.
 • Norveç Antalya Konsolosluğu; Diana Travel, Altınova Sinan Mahallesi, Serik Caddesi, No: 331, Antalya adresinde bulunmaktadır.
 • Norveç İskenderun Konsolosluğu; Ünsal İşhanı, Atatürk Bulvarı, Kat: 1, P.K. 11 31200 İskenderun adresinde görev yapmaktadır.

Norveç Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Norveç konsolosluğu telefon numarası aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara Norveç Konsolosluğu telefon numarası+90 (312) 408 48 00’dır.
 • Norveç Konsolosluğu İstanbul telefonnumarası +90 (212) 249 97 53’tür.
 • Norveç Alanya Konsolosluğu telefon numarası +90 (242) 565 03 30’dır.
 • Norveç Antalya Konsolosluğu telefon numarası +90 533 579 66 34’tür.
 • Norveç İskenderun Konsolosluğu telefon numarası +90 (326) 613 45 67’dir.

Norveç Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Norveç konsolosluğu mail adresi aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç Konsolosluğu Ankara mail adresiemb.ankara@mfa.no’dur.
 • İstanbul Norveç Konsolosluğu mail adresiconsulategeneral@norwayistanbul.com’dur.
 • Alanya Norveç Konsolosluğu mail adresinorway.consulate.alanya@gmail.com’dur.
 • Norveç Antalya Konsolosluğu mail adresinorwayantalya@dianatravel.com.tr’dir.
 • İskenderun Norveç Konsolosluğu mail adresi norwayconsulateiskenderun@boutros.com.tr’dir.

Norveç Krallığı Konsolosluğu'nun İnternet Sitesi Nedir?

Norveç Krallığı Konsolosluğu’nun internet sitesi https://www.norway.no/en/turkey’dir.

Norveç Krallığı Konsolosluğu'undan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç Krallığı Konsolosluğu’ndan vize başvurusu yapılamamaktadır.

Norveç Krallığı vize işlemleri için VFS Global aracı kurumunu yetkilendirmiştir. Kısa süreli veya uzun süreli Norveç vizesi almak isteyen kişilerin belgelerini eksiksiz ve doğru biçimde hazırlayarak VFS Global’den randevu alması veya akredite acenteler aracılığı ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Norveç Vizesi Macaristan Konsolosluğu Üzerinden Alınabilir Mi?

Hayır, Norveç vizesi Macaristan Konsolosluğu üzerinden alınamamaktadır. 9 Mayıs 2017 tarihinde yapılan duyuru ile Macaristan Konsolosluğu Norveç vizesi için yetkilendirilmiştir ancak anlaşma günümüzde devam etmediği için Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Norveç vizesi başvurularını kabul etmemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: