Norveç Seyahat Sağlık Sigortası

Norveç Seyahat Sağlık Sigortası 2022 Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası, Schengen bölgesine dahil olan Avrupa ülkelerine seyahat eden kişilerin kaza, yaralanma ya da herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda tıbbi hizmetlerin masraflarını karşılamak için tasarlanmış bir sistemdir.

Norveç vizesi başvuruları; turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli olması durumunda seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur, ancak Norveç vize başvuruları öğrenci, çalışma, aile birleşimi gibi uzun süreli vize türleri için yapılıyorsa seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu değildir.

Norveç vize başvuruları için 2022 yılında Vizem.net akredite danışmanlık şirketi tarafından tam kapsamlı seyahat sağlık sigortaları en iyi fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sağlık Sigortası Norveç Vize Başvurusu için Gerekli Midir?

Norveç, Schengen Antlaşması’na taraf bir ülkedir ve Norveç vizesi Schengen özelliklidir; bu nedenle Norveç vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli tüm Schengen vize başvurularında zorunludur.

Uzun süreli öğrenci, çalışma, aile birleşimi gibi Norveç vize başvurularında seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu değildir ve sigorta poliçesinin Norveç vizesi için gerekli evraklar arasında sunulması gerekmez; ancak seyahat süresince yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Norveç Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Norveç sağlık sigortası, gerekli tıbbi tedavi, acil hastane bakımı ve ölüm, yaralanma veya hastalık gibi durumlarda kişinin ülkesine geri gönderilmesi için en az 30.000 euro teminatlı olmalıdır.

Norveç seyahat sağlık sigortasının, Schengen bölgesinin tamamında ve Norveç’te ya da Schengen bölgesinde planlanan kalma süresinin tamamı için geçerli olması gerekmektedir.

Norveç Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Norveç seyahat sağlık sigortası kapsamı aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen bölgesinde yaşanabilecek kaza, yaralanma veya hastalık gibi tıbbi durumlar
 • Acil tahliyeler
 • Schengen bölgesinde yaşanan kaza sonucu ölen kişinin cenazesinin ülkesine teslim edilmesi
 • Schengen bölgesinde yaşanan tıbbi bir olayda reşit olmayan kişinin ülkesine geri gönderilmesi
 • Seyahat iptali
 • Seyahatin erken sona ermesinin gerekmesi
 • Schengen bölgesinde yaşanan ölüm, yaralanma veya maluliyet durumunda yardım ödemesi yapılması
 • Yurt dışı cenaze masraflarının giderilmesi
 • Hava olayları nedeniyle seyahat gecikmeleri
 • Hava yolu tarifesi kaynaklı uçuş bağlantısının kopması
 • Kayıp, çalıntı veya hasarlı bagaj, kişisel eşyalar veya seyahat belgeleri
 • Uçağın kaçırılması
 • Bagaj gecikmesi
 • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde meydana gelen hamilelik ile ilgili masraflar

Norveç Seyahat Sigortası Kapsamına Covid-19 Dahil Midir?

Norveç seyahat sigortası kapsamında Covid-19 ile ilgili tıbbi tedavi, ilaç tedavisi, hastaneye yatış ve gerekli durumlarda PCR testi yer almaktadır.

Schengen sigorta poliçeleri, seyahat edecek kişinin ülkesinin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yasa ve düzenlemelerine uyması koşuluyla Covid-19 ile ilgili hastalıkları kapsamaktadır, ancak bazı sigorta şirketleri Covid-19 dahil olmak üzere salgın hastalıklar ya da pandemilerle ilgili masrafları karşılamamaktadır. Vizeye başvuracak kişilerin sağlık sigortası poliçesi yaptırırken Covid-19 kaynaklı masrafların karşılandığını teyit etmesi önerilmektedir.

Norveç Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Norveç vizesi için seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığı ile yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı kapsamında Norveç vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası başvuru sahibi adına Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyatlarla yaptırılabilmektedir, ayrıca isteğe bağlı olarak yalnızca seyahat sigortası hizmeti en uygun fiyatlarla Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net’in 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezinden vize başvuruları için seyahat sağlık sigortaları hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Norveç Seyahat Sağlık Sigortası Norveç'te Yaptırılabilir Mi?

Hayır, Norveç seyahat sigortası Norveç’te yaptırılamaz. Sigorta poliçesinin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir, bu nedenle sigortanın vize başvurusundan önce Türkiye'de yaptırılması gerekmektedir.

Norveç Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Norveç seyahat sağlık sigortası ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
1 hafta9 - 18,5 euro
1 aylık20 - 25 euro
3 aylık30 - 45 euro
1 yıllık55 - 80 euro

Norveç seyahat sağlık sigortası ücretleri; sigorta süresi, yaş, Covid-19 geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Hangi Durumda Norveç'te Geçerli Olur?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, poliçenin yurt dışı geçerliliği olduğu durumlarda Norveç’te de geçerli olmaktadır. Ancak Türkiye’deki sigortaların Covid teminatı bulunmamaktadır.

Norveç'in Sağlık Sistemi Nasıldır?

Norveç’te hem kamu hem de özel sağlık kurumları bulunmaktadır ve kamu hastaneleri Sağlık ve Bakım Hizmetleri Bakanlığı desteğiyle Bölgesel Sağlık Otoriteleri tarafından yürütülmektedir.

Norveç’te yaş, ırk, cinsiyet, gelir durumu ve ikamet yerine bakılmaksızın tüm halka sağlık ve sosyal hizmetler sağlamak devletin temel amaçlarındandır ve Norveç sağlık sistemi dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır.

Norveç’te kadınların yaşam süresi 84 iken, erkeklerin 81’dir, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser başlıca ölüm nedenleridir. Norveç’te uyuşturucu kaynaklı ölümler nispeten yüksektir. Yetişkinlerde obezite oranı artmaktadır ve Norveç’te yaklaşık 80.000-100.000 kişi demans hastalığından muzdariptir.

Paylaş: