Norveç Bergen Şehir Rehberi

Norveç Bergen Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bergen, Norveç’in batı kıyısındaki Vestland bölgesinde bulunan en büyük ikinci şehridir. Yedi dağların şehri olarak da bilinen Bergen, Bergenshalvoyen Yarımadası’nda yer almaktadır ve dağlarla çevrilidir. Şehir genellikle yağışlıdır. Bergen, Norveç’in sokak sanatı başkenti olarak kabul edilmektedir.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Bryggen, Bergen’in ticaret merkezi olduğu zamanlardan kalma bir kalıntıdır ve günümüzde mağazalara, galerilere, restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Troldhaugen, Norveç’in en ünlü bestecisi Greig’in villasıdır ve konser salonundan oluşan yaşayan bir müzedir. Bergen Akvaryumu, 50’den fazla kara ve deniz hayvanı ile Bergen’de görülecek önemli yerler arasındadır. Eski Bergen Müzesi, yeniden inşa edilmiş küçük bir kasabadır.

Bergen Ne Demektir?

Bergen kelimesi eski İskandinav dilinde Bjørgvin veya Bergvin olarak adlandırılmıştır. Bjorg veya berg kelimesi dağlar, vin kelimesi çayırların olduğu yerleşim yeri anlamına gelmektedir. Bergen, dağlardaki çayır anlamına gelmektedir.

Bergen Şehri Nerededir?

Bergen, güneyde Hardangerfjord ile kuzeyde Sognefjord arasında, Fjord Norveç bölgesinin tam ortasında yer almaktadır.

Şehir merkezinin çoğu fiyort veya körfezin üzerinde ya da yakınında bulunmaktadır. Ulriken, Fløyen, Løvstakken, Damsgårdsfjellet, Lyderhorn, Sandviksfjellet, Blåmanen adı verilen yedi dağ ile çevrilidir. Bergen, kuzeyda Alver ve Osterøy, doğuda Vaksdal ve Samnanger, güneyde Os ve Austevoll ve batıda Øygarden ve Askøy belediyeleriyle komşudur.

Bergen şehrini gösteren harita aşağıda verilmiştir.

Bergen Şehri Nerededir?
Bergen Şehri Nerededir?

Bergen Şehri Ne Zaman Kurulmuştur?

Aslen Bjørgvin olarak adlandırılan Bergen, 1070 yılında Kral Olaf III. Haraldsson tarafından kurulmuştur.

Bergen Tarihindeki 10 Önemli Olay Nedir?

Bergen tarihindeki önemli 10 olay aşağıda listelenmiştir.

 • 1350 yılında Hansa tüccarları Bryggen’de kontor oluşturarak, ticaret merkezi kurmuştur.
 • 1429 Bergen Savaşı gerçekleşmiştir.
 • 1702 tarihinde,Bergen tarihindeki en büyük ve yıkıcı yangın yaşanmıştır.
 • 1873 yılında cüzzam hastalığına sebep olan bakteri, Armauer Hansen tarafından keşfedilmiştir.
 • 1916 Bergen yangınında pek çok bina yanarak yok olmuştur.
 • 1944 Bergen liman patlaması yaşanmıştır.
 • 1946 yılında Bergen Üniversitesi kurulmuştur.
 • 29 Kasım 1970’de Isdal olarak adlandırılan bir kadın cesedi bulunmuş ve cinayet hala çözülememiştir.
 • 1979 yılında Bryggen UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.
 • 2005 yılında Hatlestad heyelanı meydana gelmiştir.

Norveç Bergen Hava Durumu Nasıldır?

Bergen, her mevsim bol yağış alan okyanus iklimine sahiptir; kışın kar yağışı olsa da kar genellikle hızla erimektedir.

Avrupa’nın en yağışlı şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bergen Norveç hava durumu; kışları soğuk, bulutlu ve yağmurludur ve ocak ayında ortalama sıcaklık ortalama 3°C’dir. Bergen’de yaz ayları ılımandır ve sık yağış almaktadır. En sıcak ay temmuz ayında sıcaklık 20°C’ye kadar çıkmaktadır.

Norveç Bergen'de Yaşam Standartları Nasıldır?

Bergen güvenlik, sağlık ve doğal güzellikleriyle yaşam standartlarının yüksek olduğu bir şehirdir. Bergen, yaşam maliyetleri açısından Oslo kadar pahalıdır ve 4 kişilik bir ailenin bir aylık masrafı ortalama 49.000 Norveç kronu tutmaktadır.

Bergen’de iş fırsatları oldukça geniştir ve bir mühendis için yıllık ortalama maaş 367.278 Norveç kronudur. Bergen’de bir aylık kira ortalama 9.472 Norveç kronu iken, bir kişinin günlük harcaması ortalama 1.437 Norveç kronudur.

Bergen’de suç oranları oldukça düşüktür, bu nedenle güvenli şehirler arasında yer almaktadır. Norveç’te sağlık hizmetleri ücretlidir, Bergen’de sağlık hizmetlerine erişim kolaydır. Good Country verilerine göre Norveç; en güvenli 58. ülke, sağlık hizmetlerinde 8. ve refah ve eşitlikte 17. sırada yer almaktadır.

Bergen'de Aylık Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Bergen yaşam masrafları; kira, market, ulaşım, eğitim ve kişisel masraflar dahil olmak üzere bir kişi için aylık ortalama 21.521 Norveç kronudur (39.446 TL).

Norveç Bergen'de Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç Bergen kiralık ev fiyatları, şehir merkezinde 1 odalı apartman dairesi için aylık ortalama 10.250 Norveç kronudur. Şehir merkezinden uzak 1 odalı apartman dairesi 7.725 Norveç kronu, şehir merkezinde 3 odalı bir apartman dairesinin ortalama aylık kirası 17.500 Norveç kronudur.

Bergen Şehri Eğitim Sistemi Nasıldır?

Bergen şehri eğitim sistemi, eğitimin herkes için eşit olmasını sağlamak amacıyla devlet desteklidir. Çoğu eğitim kurumu ücretsizdir. Bergen’de 64 ilkokul, 18 ortaokul, 20 lise ve 11 ilk ve ortaokul bulunmaktadır.

Tüm Norveçli çocuk ve gençler için ilk ve ortaokul zorunludur. Lise, mesleki dersler olarak adlandırılan konular ile genel çalışmalarda uzmanlaşma sağlayarak profesyonel yaşamın temelini oluşturmaktadır. Uluslararası öğrenciler için ders dışı etkinliklerle entegrasyon sağlanmaktadır.

Bergen'inn Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Bergen’de şehir içi ulaşım otobüs ve tramvay ile sağlanmaktadır. Havaalanına gün içinde 15 dakika aralıklarla ücretli servis bulunmaktadır. Bergen’in merkezinde tren istasyonu bulunmaktadır, demir yolu ile şehirlerarası seyahat etmek mümkündür. Ekspres tekneler ile Stavanger, Maloy ve Sogndal’a ulaşım sağlanabilmektedir.

Bergen Havaalanı Nerededir?

Bergen Havaalanı Nerededir?
Bergen Havaalanı Nerededir?

Bergen Havaalanı, Bergen şehir merkezine 18 km uzaklıkta Flesland’da bulunan uluslararası bir havaalanıdır. 1995 yılında açılan havalimanı, Norveç’in en yoğun ikinci havalimanıdır. Bir gün içerisinde ortalama 90 uçuş almaktadır ve ortalama yolcu sayısı 3.669.600’dür.

Bergen Şehrinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bergen Şehrinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?
Bergen Şehrinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Norveç Bergen turu kapsamında gezilmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Bryggen Hansa İskelesi
 • Fløyen Dağı
 • Grieg Müzesi (Troldhaugen)
 • Hansa Müzesi
 • Bergenhus Kalesi
 • KODE Müzesi
 • Ulriken Dağı
 • Eski Bergen Müzesi
 • VilVite Bergen Bilim Merkezi
 • Pazar alanı

Türkiye'den Bergen'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bergen şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Oslo, Kopenhag ve Stockholm şehirlerinden aktarma yaparak Bergen’e ulaşmak mümkündür.

Bergen’e yapılacak seyahatlerde umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla, Bergen’e yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.

Türkiye Bergen Arası Uçakla Kaç Saattir?

Türkiye’den Bergen şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul’dan Bergen’e, Oslo aktarmalı uçuşlar ortalama 7 saat sürmektedir.

Norveç Bergen'e Yerleşmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Türk vatandaşlarının Bergen’e yerleşmek için Norveç oturum izni alması gerekmektedir.

Çalışma, iş kurma, eğitim alma veya aile birleşimi gibi çeşitli nedenlerle yabancı ülke vatandaşları, gerekli şartları sağlamaları halinde Norveç’e yerleşmek için gerekli olan Norveç oturum iznini alabilmektedir. Norveç oturma vizesi başvuruları aracı kurum VFS Global ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Vizem.net, Norveç Bergen’e yerleşmek isteyen kişiler için vize ve oturum izni başvurularında tek çatı altında kurumsal danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: