Norveç Çok Girişli Vize

Norveç Çok Girişli (Multi) Vize

Vize geçerlilik süresi içerisinde Norveç Krallığı'na ikiden fazla kez giriş yapmanız gerekiyorsa çoklu giriş (multi) vizesi almanız gerekmektedir.

Çok girişli (multi) Norveç vizesi; aile, iş veya çeşitli gerekçelerle Norveç'e sık aralıklarla seyahat etmesi gereken kişilere verilmektedir. Çok girişli vize alabilmek için ikiden fazla kez Norveç'e seyahat etme nedeni ve ihtiyacını belgelemelisiniz.

İlk Kez Norveç Vize Başvurusu Yapıyorum Multi Vize Alabilir Miyim?

İlk kez Norveç vizesine başvuran kişilerin multi vize alması zor olsa da, imkansız değildir; somut belgeler ile seyahat amacı ve iyi niyetli olunduğunun şüpheye mahal vermeyecek şekilde kanıtlanması durumunda ilk seferde multi vize alabilirsiniz.

Schengen ülkelerine ilk defa seyahat edecek olan kişilere, birden çok giriş yapılacağı ispatlanmamış ise genellikle tek girişli vize verilmektedir.

Çok Girişli Norveç Vizesi İçin Başvuru Adımları

Çok girişli Norveç vizesi almak için aşağıdaki aşamaları takip edin.

  1. Online olarak başvuru formu doldurularak vize harcı ödemesini tamamlayın.
  2. Vize geçmişine dair belgeler ile başvurulacak vize türü için gerekli evrakları hazırlayın.
  3. Vize randevusunu alın.
  4. Randevu tarihinde vize evraklarını verin ve biyometri işlemlerini tamamlayın
  5. Vize hizmet bedelini vize merkezine ödeyin.

Randevuda gerekli evrakların teslimi ve parmak izi ile fotoğraftan oluşan biyometri kaydı işlemleri ardından Norveç vizesi başvuru süreci tamamlanarak değerlendirilmek üzere Norveç Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.

Norveç Çoklu Giriş Vizesi Başvuru Formu

Çok girişli Norveç vizesi başvuru formu https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulur. Çoklu giriş vizesi için form doldurulurken formun “Travel plan” sayfası altında “Number of entries requested” sorusunda “Multiple” seçeneğinin seçilmesi gereklidir.

Formun ilgili sayfası aşağıda verilmiştir.

Norveç Çoklu Giriş Vizesi Başvuru Formu
Norveç Çoklu Giriş Vizesi Başvuru Formu
Norveç Çoklu Giriş Vizesi Başvuru Formu 2
Norveç Çoklu Giriş Vizesi Başvuru Formu 2

Norveç Multi Vize İçin Gerekli Evraklar

Norveç multi vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle başvuracakları C tipi vize için gerekli evrakları eksiksiz ve kurallara uygun şekilde hazırlanması gerekir. Genel evraklara ek olarak multi vize almak isteyen kişiler, Norveç veya Schengen vize geçmişine dair belgeler de sunmalıdır. Multi vize başvurusunda bulunacak kişilerin ayrıca neden multi vizeye ihtiyaç duyduğu somut nedenlerle vize başvuru dilekçesinde açıklanması gereklidir.

Norveç Çok Girişli Vize Başvuru Dilekçesi

Norveç çok girişli vize başvurusunda bulunacak kişiler seyahat amacını, süresini, planını ve özellikle kısa süre içerisinde birden fazla kez Norveç'e giriş yapma ihtiyacını detaylı şekilde vize talep dilekçesinde açıklamalıdır. Ayrıca dilekçede önceki Schengen ve Norveç seyahatlerinden de bahsedilmesi fayda sağlamaktadır.

Norveç multi vizesi için örnek vize dilekçesi aşağıda verilmiştir.

Norveç Çok Girişli Vize Başvuru Dilekçesi
Norveç Çok Girişli Vize Başvuru Dilekçesi

Sık Sorulan Sorular

Norveç multi vizeleri hakkında danışmanlarımıza en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Multi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Norveç vizesinin tek, çift veya çok girişli olması durumları için vize ücreti değişiklik göstermez; başvuru harcı tek, çift ya da çok girişli tüm kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizesi başvuruları için 80 eurodur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan çok girişli Norveç vizesi başvurularının başvuru harcı, aracı kurum vize servis ücreti, seyahat sağlık sigortası, danışmanlık hizmeti gibi vize başvuru için yapılması gereken temel masraflar 2022 yılı için ortalama 160-180 euro arasında olabilmektedir.

Vizenin Multi Özellikli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vizenin multi özellikli olduğu, vize etiketinin giriş sayısı kısmında “MULT” yazılması ile anlaşılır.

Norveç/Schengen multi vize görseli aşağıda verilmiştir.

Vizenin Multi Özellikli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Vizenin Multi Özellikli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: