Norveç Evlilik Vizesi

Norveç Evlilik Vizesi Nedir, 2022'de Nasıl Alınır?

Norveç evlilik vizesi Norveç’te evlilik töreni yapmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Norveç evlilik vizesi, Norveç vatandaşı olan veya olmayan bir kişiyle Norveç’te evlenmek ve Norveç’te yaşamaya devam etmek isteyen kişilerin alması gereken bir tür oturum iznidir.

Norveç’te evlenmek için bir tür oturum iznine sahip olunmasına gerek yoktur. Norveç’te evlilik töreni yapmak istiyorsanız başvuru yapacağınız vize türü C tipi Norveç turistik vize kapsamında olmalıdır.

Kimler Norveç Evlilik Vizesi Alabilir?

Norveç’te evlilik vizesi almak için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır ve her iki tarafın yabancı olması durumunda da Norveç’te evlenilebilir; bu durumda Norveç’te evlenebilmek için sadece evlilik şartlarının yerine getirildiğini gösteren Prøvingsattest sertifikasının alınması ve turist vizesi gibi kısa süreli bir vize ile Norveç’e yasal olarak giriş yapılması gerekmektedir.

Norveç’te evlenmeden önce evlilik şartlarının yerine getirildiğini gösteren ve 4 ay boyunca geçerli olan Prøvingsattest sertifikasının alınması ve bu belgenin evliliğe dair yasal işlemleri yerine getiren kişiye verilmiş olması gerekmektedir.

Norveç’te evlenecek taraflardan birinin Norveç vatandaşı olması ve çiftin evlendikten sonra Norveç’te yaşamak istemesi durumunda ise Norveç nişanlı oturum iznine/evlilik vizesine başvurularak Norveç’te evlenilebilir.

Turist Vizesi İle Norveç'te Evlenmek Mümkün Müdür?

Evet, turist vizesi ile Norveç’te evlenmek mümkündür.

Norveç’te turist vizesi ile evlenebilmek için evlilik şartlarının yerine getirildiğini gösteren Prøvingsattest sertifikası ve Norveç turist vizesi ile Norveç’e giriş yapılarak evlenilebilir.

Norveç Nişanlı Oturum İzni Nedir?

Norveç nişanlı oturum izni veya evlilik vizesi için taraflardan birinin Norveç ya da İskandinav ülkelerinden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. Norveç nişanlı oturum izni Norveç’te ikamet eden yabancıların nişanlılarının alması zor bir vizedir ve genellikle verilmemektedir; bu sebeple kişilerin evlendikten sonra aile birleşimi vizesine başvurarak oturum izni almaları daha kolay olmaktadır.

Norveç vatandaşı ile evlilik isteyen ve Norveç’te evlenmek isteyen kişi oturma izni başvurusunda bulunabilir ancak Norveç’te evlenildiğinde tam olarak bu tür bir oturma iznine sahip olmak şart değildir. Norveç’te farklı bir yasal kalış süresi varsa da Norveç’te evlenmek mümkündür.

Evlenmek için Norveç’e geliniyorsa yasal kalış süresi olan bir izin almak mümkündür ve bu da “nişanlı izni” olarak adlandırılır. Kişi partnerini daha iyi tanıyıp ve evlenmek isteyip istemediğini öğrenmek ve için Norveç’e geliyorsa nişanlı oturum izni alması mümkün olmamaktadır.

Norveç Evlilik Vizesi Şartları Nelerdir?

Norveç evlilik vizesi için her iki tarafın sağlaması gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • En az 24 yaşında olma şartı aranmaktadır.
 • 6 ay içinde Norveç’te evlenilmesi gerekmektedir.
 • Başkalarıyla evli olmamak şartı aranmaktadır.
 • Norveç’te birlikte yaşanması gerekmektedir.
 • Evliliğin zorla yapılmaması gerekmektedir.
 • Evliliğin gerçek bir evlilik olması gerekmektedir.

Norveç evlilik vizesi için başvuru sahibinin sağlaması gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Başvuran kişinin belgelenmiş bir kimliği olmalıdır, geçerli bir pasaport varsa bu geçerli bir kimliğin olduğunun kanıtıdır.
 • Norveç’e veya Schengen bölgesine giriş yasağı olmamalıdır.
 • Evlilik gerçekleşmezse menşe ülkeye geri dönüleceği kanıtlanmalıdır.
 • Başvuru kabul edilirse evlenmek için oturma izninin süresi dolmadan önce eşle birlikte aile göç izninin yenilenmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Norveç evlilik vizesi için referansın sağlaması gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Vergisiz yılda en az net 300.988 NOK gelirin olması gerekmektedir. Ayrıca son 12 ay içerisinde herhangi bir maddi yardım alınmamış olması gerekmektedir.
 • Ev sahibi olunması gerekmektedir.

Norveç Nişanlı Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç nişanlı oturum izni için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun dolu tüm sayfalarının bir kopyası gerekmektedir. Norveç nişanlı oturum izni için başvuru sahibi başvurusunu Norveç’te teslim ederse sadece pasaportu göstermesi ve kopyaları vermesi yeterlidir ama başvuru yurt dışında teslim edilirse hem pasaportun hem de kopyaların teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Norveç nişanlı izni başvuru formu: Norveç nişanlı oturum izni başvuru formu için imza formu, başvuru online olarak kaydedildikten sonra e-posta yoluyla alınan bir formdur ve yazdırılması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Norveç nişanlı oturum izni için yurt dışından başvuru yapılıyorsa ve giriş vizesine ihtiyaç varsa beyaz arka plana sahip yeni bir pasaport fotoğrafı gerekmektedir. Norveç nişanlı oturum izni için Norveç’ten başvuru yapılıyorsa ve giriş iznine ihtiyaç yoksa yeni bir pasaport fotoğrafına gerek yoktur.
 • Vekalet formu: Norveç nişanlı oturum izni başvurusu ile bağlantılı olarak aile üyelerinden birine veya Norveç’teki başka bir kişiye başvuranın adına işlem yapma izni verilirse başvuru sahibi tarafından doldurulmuş bir vekalet formu gerekmektedir.
 • UDI gerekli evrak kontrol listesi: Doldurulmuş ve imzalanmış bir gerekli evrak kontrol listesi gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: Başvuru sahibinin doğum belgesi gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

gerekmektedir.

 • Başvuru sahibinin nişanlısına ait pasaport: Başvuru sahibinin nişanlısına ait geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Evlilik planı açıklaması: Başvuru sahibinin ve referansın ilişki ve evlilik planlarının açıklaması gerekmektedir.
 • Konaklamaya ait kanıt: Başvuru sahibinin veya referansın ev/daire kira kontratı veya tapuları (skjøte' veya 'grunnboksutskrift') gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin nişanlısının çalışma durumuna dair evraklar: Başvuru sahibinin nişanlısı Norveç Çalışma ve Refah Örgütü’nden (NAV) sosyal yardım alıyorsa, çalışıyorsa veya kendi işini yapıyorsa iş sözleşmesi veya işverenden onay mektubu, Norveç Çalışma ve Refah idaresinden alınmış yazılı beyan, ödenek büyüklüğü ve süresi ile ilgili NAV’dan alınan yazılı karar mektubu veya firmanın Norveç’te uygun şekilde kayıtlı olduğuna dair yazılı onay formu gibi belgeler gerekmektedir.

Norveç Evlilik Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç evlilik vizesi almak için Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden başvuru formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi, VFS Global’in internet sitesinden randevu alınması, randevu sırasında biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların tesliminin yapılması gerekmektedir.

Norveç evlilik vizesi için gerekli adımlar tamamlandıktan sonra değerlendirme sonrasında karar verilmektedir.

Norveç Evlilik Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç evlilik vizesi randevusu için VFS Global internet sitesi üzerinden randevu oluşturulması gerekmektedir. Norveç evlilik vizesi randevusu için VFS Global internet sitesinden öncelikle doğru vize tipi seçilmelidir ve vize başvurusuna başlanmalıdır. Norveç evlilik vizesi için başvuru yapıldıktan sonra vize randevusu için doğru vize başvuru merkezinin seçilmesi ve gereken ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Evlenmek İçin Norveç Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Evlenmek için norveç vizesi ücreti 10.500 Norveç kronudur.

Norveç Evlilik Oturum İzni Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç evlilik oturum izni takip işlemi VFS Global veya Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden sorgulanabilmektedir. Norveç evlilik oturum iznini VFS Global internet sitesinden takip etmek için “Başvurunuzu Takip Edin” yazan butona tıkladıktan sonra açılan sayfadaki gerekli yerlerin referans numarası ve soyadı girilerek doldurulması gerekmektedir.

Norveç Göçmen Bürosu (UDI) https://www.udi.no/en/ internet sitesinden Norveç oturum izni için kullanılan hesaba giriş yapılarak başvuru durumu sorgulanabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: