Norveç Evlilik Vizesi

Norveç Evlilik Vizesi Nedir, 2022'de Nasıl Alınır?

Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi, kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi türlerinden biridir. Norveç etkinlik vizesi olarak da bilinen kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi hamiline, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Norveç'te ve diğer Schengen ülkelerinde bulunma hakkı tanımaktadır.

Norveç’te düzenlenen kültür, spor, film çekimi ya da dini temelli bir etkinliğe katılmak isteyen kişilerin Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Vizem.net; kültürel, sportif veya dini bir etkinliğe katılmak için Norveç'e gidecek T.C vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı vatandaşlar için vize başvurularında takip ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kültürel ve Sportif Etkinlik Amaçlı Norveç Vizesi Kimlere Verilir?

Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi, Norveç’te gerçekleştirilecek kültürel ya da sportif bir etkinlikte katılımcı olarak bulunacak sporculara, sanatçılara ya da Norveç’te çekimi yapılacak film ekiplerine verilebilmektedir. Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi, ülkede çeşitli etkinliklere katılacak kişiler tarafından alınması gereken bir vizedir.

Kültürel ve sportif etkinlikleri sadece izlemek için Norveç’e seyahat etmek isteyen kişiler için Norveç turist vizesi, kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesine göre daha uygundur.

Norveç Etkinlik Vizesi Şartları Nelerdir?

Norveç etkinlik vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Etkinlikten sorumlu kişiden bir davetiye alınması
 • Norveç seyahatinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması
 • Konaklama ve ulaşım masrafları için yeterli finansal duruma sahip olunması veya bir sponsor olması
 • Geçerli bir seyahat sigortasının bulunması
 • Norveç ya da Schengen bölgesine giriş yasağı olmaması
 • Vize başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda, anne ve babanın ya da reşit olmayan kişiden sorumlu olan diğer kişilerin başvuruyu imzalamış olması

Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi başvuru sahipleri tarafından tüm Norveç vize şartları karşılandığı durumlarda başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Norveç Kültürel Etkinlik Vizesi Nereden Alınır?

Norveç kültürel etkinlik vizesi, Norveç vize başvuru işlemleri için yetkili başvuru merkezi olan VFS Global üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile alınır.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesinin alınabilmesi için Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden vize başvuru formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Norveç etkinlik vizesi başvuru işlemleri için aracı kurum VFS Global üzerinden randevu alınması, alınan randevuda biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların yetkili kişilere teslim edilmesi gerekir. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru sürecinde gerekli olan belgeler İngilizce olarak ibraz edilmelidir. Gerekli şartlara uygun biçimde tamamlanan Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuruları, Norveç Göçmen Bürosu tarafından değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Norveç Kültürel Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç kültürel vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, Norveç kültürel vizesinin uygulanabilmesi için en az 2 tane boş sayfası olan ve planlanan Norveç seyahatinin bitiş tarihinin ardından 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Norveç kültürel vize başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) kurumunun resmi internet sitesi üzerinden doldurulması gereken Norveç kültürel vize başvuru formunun, daha sonra çıktısının alınarak diğer gerekli evraklar ile birlikte aracı kurum VFS Global'e teslim edilmesi gerekir.
 • Kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) kurumunun resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formu doldurulduktan sonra mail yoluyla başvuru sahibine bir kapak mektubu gönderilmektedir. Başvuru sahibine gönderilen kapak mektubunun çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve ilgili yere başvuru sahibinin fotoğrafı yapıştırılmış biçimde vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş olan, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip, rötuşu bulunmayan, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü ve açık renk arka plana sahip biyometrik fotoğrafın vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, söz konusu Norveç seyahatinin tamamı süresince geçerlilik süresi olan, seyahat sırasında gerçekleşebilecek tıbbi temelli masrafları karşılayacak nitelikte, en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibinin e-devlet kullanıcı hesabı üzerinden ya da nüfus dairelerinden QR kodlu olacak biçimde alınmış tam tekmil nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Seyahat rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibinin söz konusu Norveç seyahati için yaptırmış olduğu uçak rezervasyonları ve seyahat programının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin Norveç seyahati boyunca kalmayı planladığı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Norveç kültürel vize başvuru sahibinin söz konusu seyahatin çeşitli masraflarını karşılamak için yeterli finansal durumu olduğunu gösteren; son 3 aya ait banka hesap dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu ya da varsa emeklilik belgesi gibi belgelerin vize başvuru dosya işlemleri için ibraz edilmesi gelirer.
 • Vize harcı dekontu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) kurumuna ait resmi internet sitesi üzerinden Norveç kültürel vize harcının ödendiğine dair dekont belgesinin çıktısının alınması ve diğer başvuru evrakları ile birlikte başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Davetiye: Norveç kültürel vize başvuru sahibinin Norveç’te katılmak istediği etkinlikten sorumlu olan kişi tarafından başvuru sahibi için yazılmış ve kendisini Norveç'e davet eden bir davetiye belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Norveç Kültürel Etkinlik Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Norveç kültürel etkinlik vize davetiyesi, etkinlikten sorumlu olan kişi tarafından başvuru sahibinin vize başvurusu için yazılmış olmalıdır. Kimi dış temsilcilikler tarafından Norveç kültürel etkinlik vize davetiyesi için formlar verilebilmektedir. Norveç vize davetiyesinin ilgili dış temsilciliğe hitaben resmi ve yalın bir dil kullanılarak yazılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Norveç kültürel etkinlik vize davetiyesi içerisinde; Norveç’te ziyaret edilecek kişiye dair bilgiler, başvuru sahibinin Norveç’e davet edilme nedeni, Norveç seyahati sırasında yapılacak etkinliklerin tarihleri, başvuru sahibini Norveç’e davet eden şirket ya da organizasyona dair bilgiler, başvuru sahibi ile kendisini Norveç’e davet eden organizasyon ya da kişinin ilişkisi ve başvuru sahibini Norveç’e davet eden kurumun seyahat masraflarını karşılayıp karşılamayacak olması gibi bilgilere yer verilmesi gerekir.

Norveç kültürel etkinlik vize davetiyesi için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Norveç Kültürel Etkinlik Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?
Norveç Kültürel Etkinlik Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Norveç Sportif Etkinlik Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Norveç sportif etkinlik vizesi için randevu, aracı kurum VFS Global'in internet sitesi üzerinden alınır. Norveç vize başvuruları için vize randevusu almak isteyen kişilerin VFS Global’in internet sitesine kullanıcı hesabı ile giriş yapmaları gerekir. Kullanıcı hesabı ile ilgili sisteme giriş yapan kişiler Norveç sportif etkinlik vizesi için randevu tarihi alabilmektedir.

Etkinlik Amaçlı Norveç Vizesi Randevusunda Hangi İşlemler Yapılır?

Etkinlik amaçlı Norveç vizesi randevusunda; gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin alımı ve VFS Global vize servis ücretinin ödenmesi işlemleri yapılır. Norveç vize başvuruları için biyometri bilgisi alma işleminde başvuru sahibinin 10 parmağının parmak izi dijital bir tarayıcı tarafından okunur.

Norveç Kültürel Etkinlik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Norveç kültürel etkinlik vizesi başvuru ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize başvuru türüVize başvuru ücretleri
Yetişkinler ve 12 yaşın üstündeki çocuklar için Norveç kültürel etkinlik vizesi80 euro
6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için Norveç kültürel etkinlik vizesi40 euro
Azerbaycan veya Rusya vatandaşı olan yetişkinler ve 12 yaşın üstündeki çocuklar için Norveç kültürel etkinlik vizesi35 euro
6 yaşın altındaki çocuklar Norveç kültürel etkinlik vizesiÜcretsiz

Norveç kültürel etkinlik vizesi başvuru işlemleri için vize harcına ek olarak yetkili vize başvuru merkezi VFS Global her başvuru için 21 euro vize servis harcı talep etmektedir.

2022 yılında yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetleri dahil norveç kültürel vize ücreti 190

EUR’dur.

Kültürel ve Sportif Etkinlik Amaçlı Norveç Vizesi Ücreti Nasıl Ödenir?

Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi ücreti https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden çevrimiçi olarak vize başvuru formu doldurma işlemleri tamamlandıktan sonra kredi kartı ya da banka kartı ile ödenir.

Kültürel ve sportif etkinlik amaçlı Norveç vizesi başvuruları için Norveç vize ücreti haricinde aracı kurumun servis ücretinin VFS Global'e randevu esnasında tam ve nakit olarak euro cinsinden ödenmesi gerekir.

Norveç Etkinlik Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç etkinlik vizesi başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır ancak vize evraklarında oluşacak eksiklik ya da hatalar başvuru sürecini uzatabilmektedir.

Norveç etkinlik vizesi başvurularını hızlı bir biçimde sonuçlandırmak isteyen kişilerin danışmanlık hizmeti almaları önem arz etmektedir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan tüm Schengen vizesi başvuruları ortalama 8 ile 9 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizem.net uzman danışmanlarına 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezi hattından ulaşılarak detaylı bilgi alınabilmektedir.

Norveç Kültür ve Spor Vizesi için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç kültür ve spor vizesi için takip işlemi, başvuru işlemlerinin aracı kurum VFS Global üzerinden yapılması nedeniyle VFS Global’in internet sitesi üzerinden yapılır.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi için Norveç vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Norveç Kültürel Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Norveç kültürel vize kısa süreli bir Schengen vizesi türüdür. Norveç kültürel vize ile kişiler Norveç dışında Schengen bölgesine üye olan diğer ülkelere de ziyarette bulunma hakkına sahip olur. Schengen vizesi hamiline 90 güne kadar turizm ya da iş temelli nedenlerle Schengen bölgesinde bulunma hakkı verir. Norveç kültürel vizesi gibi Schengen vizesi hamilleri için Schengen ülkelerine girişlerde sınır kontrol işlemi uygulanmamaktadır.

Schengen bölgesinde çalışmak, eğitim görmek ya da yaşamak isteyen kişilerin Norveç kültürel vizesi gibi Schengen vizesi türleri yerine ulusal (D tipi) vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Paylaş: