Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi, Norveç’te kısa süreli kültürel ve sportif faaliyetlere, müsabakalara, ve konferanslara katılmayı planlayan kişilerin başvurması gereken Norveç C tipi vize türüdür.

Norveç’te sportif ve kültürel programlara, konferans ve çalıştaylara, kısa süreli eğitimlere, kurslara ve kültürel değişim programlarına katılmak isteyen bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvurması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru belgeleri aşağıda verilmiştir.

 • Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu
 • Başvuru sahibi tarafından yazılmış başvuru mektubu
 • Pasaport ve geçmiş vizelerin fotokopileri (Seyahat bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 2 sayfası boş olan)
 • 1 adet biyometrik fotoğraf (Güncel ve 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda)
 • Kültürel faaliyetler için etkinlik sahibi ya da organizasyon şirketi tarafından alınan davetiye
 • Sportif faaliyetler için kulüp veya federasyondan alınan davetiye
 • Eğitsel faaliyetler için eğitim kurumlarından alınan davetiye
 • Başvuru sahibi çalışan ise
  • İşyeri tarafından verilen seyahat izin belgesi (antetli kağıtta)
  • İşyeri tarafından onaylanmış maaş bordrosu
  • SGK işe giriş bildirgesi
  • SGK hizmet dökümü
  • İşyeri faaliyet belgesi
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise
  • Ticaret odası kaydı
  • Faaliyet belgesi
  • Vergi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise
  • Okuldan alınan barkodlu öğrenci belgesi Başvuru sahibi emekli ise
  • Emeklilik beyannamesi
 • Başvuru sahibine ait finans planı (Banka onaylı son 3 aylık hareketleri gösteren banka hesap cüzdanı)
 • Konaklama ispat belgesi (otel rezervasyonu)
 • Ulaşım ispat belgesi (uçak rezervasyonu)
 • Seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı tüm Schengen bölgelerini kapsar nitelikte)

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Başvuru Mektubu Nedir?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru mektubu; başvuru sahibine yönelik kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve seyahat ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı mektuptur.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru mektubunda başvuru sahibinin adı soyadı, doğum tarihi, doğduğu ülke, vatandaşı olduğu ülke ve medeni durumu ile pasaport detaylarını içeren bilgiler yazılmalıdır. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru mektubunda başvuru sahibinin ikamet adresi, iş adresi, iletişim için telefon numaraları gibi irtibat bilgileri yer almalıdır. Norveç seyahati ile ilgili olarak seyahat amacı, konaklama yapılacak otelin adı, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri, ilk giriş yapılacak ülkenin adı, asıl giriş yapılacak ülkenin adı, Norveç’e talep edilen giriş sayısı ve davet eden kişinin/kurumun referans bilgileri Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için başvuru mektubunda yer almalıdır.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için yapılan başvuruda istenen başvuru mektubunda gerekli olan tüm bilgiler eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu için başvuru mektubunda yer alan bilgilerde yanlışlık veya eksiklik olması halinde vize başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için İstek Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvururken katılınması planlanan etkinliği düzenleyen şahıs veya şirket tarafından Norveç dış temsilciliklerine yönelik yazılmış istek mektubu sunulmalıdır.

Norveç’te kültürel etkinliğe katılma planlanıyorsa organizasyon sahibi şahıs ya da şirket tarafından; spor aktivitesine katılma planlanıyorsa spor kulübü veya federasyon tarafından; eğitsel aktivitelere katılma planlanıyorsa eğitim kurumu veya araştırma merkezi tarafından davetiye gönderilmiş olmalıdır.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gönderilecek davet mektubunda vize başvurusu yapacak kişinin adı soyadı, pasaport ve kimlik bilgileri, seyahat tarihleri ve konaklama yapılacak lokasyon bilgileri açıkça yazılmış olmalıdır. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için davet mektubunda etkinliğin adı, amacı, hedefi, yeri ve süresi hakkında net bilgiler paylaşılmış olmalıdır.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Konaklama Planı Nasıl Yapılır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için konaklama planı, Norveç’te konaklama yapılacak mekanlara ait rezervasyon belgeleri sunularak yapılmaktadır. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için konaklama planı için seyahat süresi boyunca konaklanacak yerin bir otel veya pansiyon olması durumunda ilgili tarihler için otel rezervasyonları ve ödeme makbuzu talep edilmektedir.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi süresince konaklama yapılacak yer bir ev ise Norveç’teki ev sahibinin, Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru sahibine davetiye mektubu yollaması gerekmektedir.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için ev dahilinde konaklama planı yapabilmek için davetiye mektubunda ev sahibinin adı, soyadı, adresi, mesleği gibi bilgileri yer alırken başvuru sahibi için; isim, soyisim, seyahat amacı, seyahat tarihleri gibi bilgiler yer almalıdır. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli konaklama planı davetiyesini yazacak ev sahibinin Norveç’te yasal olarak ikamet hakkına sahip olması ve ev veya dairenin kayıtlı olması gerekmektedir. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için konaklama planı yapılırken bir evde konaklanacaksa Norveç’i ziyaret edecek kişiyi ağırlayabilecek düzeyde yeterli alana sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vize başvuru ücretleri yetişkinler için 80 Euro’dur. 12 yaşından küçük çocuklar için Norveç kültürel ve sportif etkinlik vize başvurusu ücretsizdir.

Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Ermenistan, Gürcistan Karadağ, Kuzey Makedonya, Moldova, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvururken harç bedeli olarak 35 Euro ödemektedir. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunurken aşağıdaki kriterlere sahip başvuru sahipleri Norveç vize ücreti ödemekten muaftır.

 • 12 yaşın altındaki çocuklar
 • Seyahatin amacı eğitim amaçlı ise öğrenciler, öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenler
 • Schengen bölgelerinde bilimsel araştırma yaparken Norveç’e seyahat eden üçüncü ülkeler vatandaşı olan araştırmacılar
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür veya eğitim etkinliklerine katılan - 25 yaş ve altı katılımcılar ve kuruluş temsilcileri

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvururken izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru formunun hazırlanır.
 2. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru randevusu alınır.
 3. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunda aracı kurum olarak hizmet veren VFS Global şubelerinden çağrı merkezi veya internet sitesi aracılığıyla randevu alınır.
 4. Randevu tarihinde Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru merkezine gidilir.
 5. Vize başvuru merkezinde Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vize başvuru ücreti ödenir.
 6. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu için gerekli belgeler yetkililere teslim edilir.
 7. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi teslim edilen evraklara yönelik beyan formu imzalanır.
 8. Norveç kısa süreli kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusunun sonucu beklenir.

18 Yaşından Küçükler için Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

18 yaşından küçükler için Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu; ebeveyn (anne veya baba) ya da yasal vasisi (velayet sahibi) ile birlikte yapılmalıdır.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa anne ve babadan noter onaylı ve son 6 ay içerisinde alınmış muvafakatname belgesi başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.

18 yaşından küçük çocuklar için yapılacak Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru formlarındaki imzalar ebeveynler ya da yasal vasi tarafından atılmalıdır.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuru için yapılabilecek harcamalar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru ücreti80 Euro
Vize aracı kurum hizmet bedeli157 TL
Vize danışmanlık ücreti (Ek hizmet)20 - 100 Euro
Erken saat başvurusu (Ek hizmet)177 Euro
Kurye hizmeti (Ek hizmet)60 TL
Biyometrik fotoğraf çekimi (Ek hizmet)25 Euro

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vize başvurusu 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurusu sonuçlanma süreleri Norveç Konsolosluklarının yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi için planlanan seyahat tarihinden 3 hafta önce başvuru yapılması önerilmektedir.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vize başvurusu sonrası Norveç vize takip işlemi aracı kurum vazifesi gören VFS Global çağrı merkezlerinden veya internet sitesinden takip edilebilir.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi, Norveç kısa süreli (C tipi) vize kategorisinde olduğu için hamiline 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar Norveç’te kalma, etkinliklere katılma imkanı sağlamaktadır.

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi almış kişilerin sahip olamayacağı haklar aşağıda verilmiştir.

 • Norveç vatandaşlığına başvurulamaz.
 • Norveç’te oturma ya da yaşama hakkına sahip olunmaz.
 • Norveç’te iş kurulmaz ve herhangi bir işte çalışılmaz.
 • Norveç’te oy kullanılmaz.
 • Norveç’te uzun süreli (90 günden fazla) bir şekilde konaklanamaz.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesine Benzer Diğer Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesine benzer diğer Norveç vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç ticari vize
 • Norveç turistik vize
 • Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Norveç şoför vizesi
 • Norveç transit vize

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: