Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizeleri Hakkında

Norveç'te düzenlenen müsabaka, kongre veya konferans gibi ticari kazanç sağlamayan kültürel, sportif ya da bilimsel bir etkinlikte katılımcı ya da görevli olarak yer almak için seyahat edecekseniz Norveç etkinlik vizesi almanız gerekmektedir.

Norveç etkinlik vizesi hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Norveç ve Schengen bölgesinde bulunma hakkı sağlayan Norveç Schengen vizesi alt türlerinden biridir.

Norveç vize danışmanlık himzetleri: 0850 241 1868

Norveç Etkinlik Vizesi Başvuru Adımları

Norveç etkinlik vizesi için aşağıdaki başvuru adımlarını takip edin.

  1. Etkinlik için davetiye alın.
  2. Online olarak vize formunu doldurun ve vize ücretini ödeyin.
  3. Gereken vize evraklarını tamamlayın.
  4. Başvuru için vize randevusu alın.
  5. Randevuda parmak izi kaydı ve fotoğraf olarak biyometri bilgilerini verin.

Norveç vize başvurularının Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'da bulunan aracı kurum VFS Global ofislerinden yapılır; Norveç Ankara Büyükelçiliği doğrudan vize başvurusu kabul etmez.

Gerekli vize evraklarının teslim edilmesi ve biyometri kaydının yapılması ile Norveç vizesi başvuru süreci tamamlanarak, başvuru değerlendirme için Norveç Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.

Norveç Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvurularında, kısa süreli C tipi Norveç vizesi başvurularında sunulması gereken standart evraklara ek olarak, başvuru sahibini Norveç'te katılacağı etkinliğin organizatöründen alınan davetiyenin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Norveç'te düzenlenen sportif etkinliklere katılmak isteyen başvuru sahipleri, bağlı oldukları spor kulübü veya spor federasyonundan aldığı destekleyici belgeleri sunmalıdır. Seyahat masraflarının Norveç'teki etkinlik organizatörü tarafından karşılanacak başvuru sahiplerinin ise sponsor mektubu beyan etmeleri gereklidir.

Norveç etkinlik vize başvurularında sunulması gereken evraklara, Norveç vizesi için gerekli belgeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Norveç Etkinlik Vizesi İçin Davet Mektubu

Norveç etkinlik vizesi için Norveç'te katılım göstereceğiniz etkinliğin organizatörü tarafından hazırlanmış amaç ve kalış süresi hakkında bilgi içeren davet mektubudur; spor etkinlikleri için davet mektubu ayrıca spor etkinliği hakkında bilgi içermelidir.

Davet eden taraf ile başvuru sahibi arasındaki işbirliğine ilişkin ayrıntıların ve kalış masraflarını karşılayacak tarafa ilişkin bilgilerin de davetiyede bulunması gereklidir. Davetiyeyi imzalayan kişinin iletişim bilgileri ve adres bilgisi de belgede bulunmalıdır. Norveç vize davetiyesi Norveç Ankara Büyükelçiliğinin öngördüğü şekil kurallarına uygun şekilde ziyaretin amacını ve süresini içerir şekilde hazırlanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Norveç kültürel vize hakkında danışmanlarımıza en fazla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Etkinlik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç etkinlik vizesi başvuruları 80 euro başvuru harcı, vize başvuru için yapılması gereken diğer masraflar ve danışmanlık hizmeti dahil olmak üzere 2023 yılı için ortalama 160 ile 180 euro civarında tutmaktadır.

Norveç Etkinlik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç etkinlik vizesi başvuruları, başvurunun Norveç Ankara Büyükelçiliğine iletilmesinden sonraki ortalama 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir. Vize evraklarında eksikliklerin veya hataların olması, Norveç Ankara Büyükelçiliğinin ek evrak talebinde bulunması, iş yoğunluğunun fazla olması gibi hallerde vize işlem süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: