Norveç Vize Türleri

Kalış Süresi, Giriş Sayısı ve Seyahat Amacına Göre Norveç Vize Türleri

Norveç Krallığı'na seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarının öncelikle seyahat amaçlarına en uygun vize türüne karar vermeleri gerekmektedir. Kalış süresi, giriş sayısı ve seyahat amacı gibi farklı kriterlere göre düzenlenen Norveç vize türleri hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kalış Süresine Göre Norveç Vize Türleri

Kalış süresine göre Norveç vize türleri aşağıda verilmiştir.

  • Norveç havaalanı transit vizesi
  • Kısa süreli Norveç vizesi
  • Uzun süreli Norveç vizesi

Norveç Havaalanı Transit (ATV) Vizesi

Norveç havaalanı transit vizesi, vizeye tabi ülke vatandaşlarının Norveç’ten aktarma yapacakları uçuşlarda almaları gereken vize türüdür.

Norveç Krallığı'nda bulunan Oslo-Gardermoen Havalimanı ve diğer uluslararası havaalanlarından transfer olacak vizeye tabi ülke vatandaşlarının Norveç transit vizesi alması gerekmektedir.

Kısa Süreli (Schengen) Norveç Vizesi

Kısa süreli Norveç vizesi, vizeye tabi ülke vatandaşlarının Norveç Krallığı'na yapacakları 90 günden kısa süreli seyahatleri için alması gereken vizedir.

Kısa süreli Norveç vizesi için C tipi Norveç vizesi ve Norveç Schengen vizesi tabirleri de farklı kaynaklarda kullanılmaktadır. Kısa süreli Norveç vizesi, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Kısa Süreli Norveç Vizesi Türleri

Seyahat amacına göre başvuru yapabileceğiniz kısa süreli Norveç vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

Uzun Süreli (Ulusal) Norveç Vizesi

Uzun süreli Norveç vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi farklı amaçlar ile Norveç Krallığı'na yerleşmek için alması gereken hamiline 90 günden uzun süreyle Norveç'te bulunma hakkı veren vizedir.

Uzun süreli Norveç vizesi için Norveç ulusal vize tabiri de farklı kaynaklarda kullanılmaktadır. Uzun süreli Norveç vizesi, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Uzun Süreli Norveç Vizesi Türleri

Seyahat amacına göre uzun süreli Norveç vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

Giriş Sayısına Göre Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizeleri giriş sayısına göre tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere 3 türe ayrılmaktadır.

Tek Girişli Norveç Vizesi

Tek girişli Norveç vizesi hamiline 180 gün içinde 90 gün boyunca yalnızca bir kez Norveç’e giriş hakkı sağlamakta olup başvuru sahiplerinin Norveç veya Schengen bölgesinden bir kez ayrılmaları halinde vize geçerlilik süreleri devam etse dahi tekrar giriş yapmaları için yeni vize başvurusu yapmaları gerekir.

Çift Girişli Norveç Vizesi

Çift girişli Norveç vizesi ile Norveç’e 180 gün içinde 90 boyunca iki kere giriş yapılabilmektedir. Başvuru sahiplerinin Schengen bölgesinden bir kez ayrılmaları halinde çift girişli Norveç vizesi ile tekrar giriş yapma hakları bulunmaktadır.

Çok Girişli (Multi) Norveç Vizesi

Çok girişli (multi) Norveç vizesi hamiline 180 gün içinde 90 gün boyunca sınırsız sayıda giriş-çıkış yapma hakkı sağlamaktadır.

Başvuru sahiplerinin Norveç’i veya Schengen bölgesini terk etmeleri halinde 3 ay içerisinde Schengen bölgesine istedikleri sayıda giriş yapmaları için Norveç multi vize sahibi olmaları gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: