Norveç Bayrağı

Norveç Bayrağı: Norveç'in Ulusal Sembolleri ve Anlamları

Norveç bağımsız bir ülkedir ve her bağımsız ülkenin sahip olduğu gibi bayrak, milli marş ve arma gibi ulusal sembollere sahiptir.

Norveç bayrağı, koyu kırmızı zemin üzerine bayrağın köşelerine doğru uzanan etrafı beyaz ile çevrelenmiş mavi haçtan oluşur. Bayraktaki haçın yatay kısmı, geçmişte de kullanılan Danimarka bayrağına benzer olarak gönder tarafına doğru kaymış durumdadır. Norveç bayrağı, 1899'da resmen kabul edilmiştir.

Norveç'in Bayrağı Nasıldır?

Norveç bayrağı resmi aşağıda verilmiştir.

Norveç'in Bayrağı Nasıldır?
Norveç'in Bayrağı Nasıldır?

Norveç’in bayrağı, bayrağa ilişkin kanuna göre, koyu kırmızı, lacivert ve beyaz renklerini içermektedir. Bayrak üreticileri genellikle Pantone renk eşleştirme sisteminden kırmızı 200 ve lacivert 281’i kullanmaktadır ve bayrak üreticisi Langkilde&Son Pantone 200’ü “Norveç kırmızısı” ve Pantone 281’i “Norveç laciverti” olarak kabul etmektedir.

Bayrağın boyutu 16’ya 22’dir. Bayrağın uzun kenarının renklere oranlı ölçüleri 6:1:2:1:12 ve kısa kenarının renklere oranlı ölçüleri 6:1:2:1:6’dır.

Norveç Bayrağı Ölçüleri Nedir?

Norveç bayrağı ölçüleri yükseklik ve uzunluk olarak 16:22’dir ve dikdörtgen şeklindedir. Bayrak yüksekliğinin renk oranları 6:1:2:1:6, uzunluğunun renk oranları ise 6:1:2:1:12’dir.

Norveç Bayrak Renkleri Nelerdir?

Norveç bayrağı koyu kırmızı, lacivert ve beyaz renklerden oluşmaktadır.

Norveç bayrak renklerinin kodlarına dair tablo aşağıda verilmiştir.

RenkRALHexRGBPantoneCMYK
Koyu kırmızı3020BA0C2F186, 12, 47200 C0, 100, 76, 13
LacivertN. A.00205B0, 32, 91281 C100, 78, 0, 57
Beyaz5026FFFFFF255, 255, 255N. A.0, 0, 0, 0

Norveç Bayrağı Anlamı Nedir?

Norveç bayrağı anlamı, renklerinden ve üzerindeki haç sembolünden gelmektedir.

Fredrik Meltzer kırmızı ve beyaz olması düşünülen bayrağa, Danimarka bayrağına benzediği için karşı çıkarak lacivert, kırmızı ve beyazdan oluşan üç renkli bir bayrak önerisinde bulunmuştur. Kırmızı, lacivert ve beyaz renklerin, Fransa, Hollanda, Amerika ve İngiltere bayraklarında da görüldüğü üzere, özgürlüğü sembolize ettiği kabul edilmiştir.

Bayrağa sonrasında diğer İskandinav ülkeleri Danimarka ve İsveç örnek alınarak haç sembolü eklenmiştir. Norveç bayrağındaki haç sembolü, Hristiyanlığı sembolize etmektedir.

Norveç Bayrağı Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Norveç bayrağı resmen 1899'da kabul edilmiştir.

Norveç’in halen kullanımda olan bayrağı 1821’de parlamento üyesi Fredrik Meltzer tarafından tasarlanmış, her iki meclisi tarafından kabul edilmiş ve Kral tarafından 13 Temmuz 1821’de sivil kullanım için onaylanmıştır.

Norveç Tarihinde Kullanılan Diğer Bayraklar Nelerdir?

Norveç tarihinde bilinen ilk bayrak, 8 ile 10. yüzyıl arasında liderler tarafından savaş ve deniz

donanmalarında kullanılan, beyaz fon üzerine siyah kuzgun tasviri bulunan sancaktır.

Norveç Tarihinde İlk Bilinen Bayrak
Norveç Tarihinde İlk Bilinen Bayrak

13. yüzyıldan 1536 yılına kadar Norveç tarihi içerisinde kırmızı fon üzerine altın tacı, gümüş bıçaklı baltası olan şahlanmış altın bir aslan tasviri bulunan bayrak kullanılmıştır.

13.yy - 1516 arası Norveç Bayrağı
13.yy - 1516 arası Norveç Bayrağı

1397 ile 1523 yıllarında kullanılan ve muhtemelen Kalmar Birliği’ne ait bayrakta ise sarı fon üzerine kırmızı İskandinav hacı; 1748 ile 1814 yıllarında ise sadece ticari olarak kullandığı bayrakta kırmızı fon üzerine beyaz İskandinav hacı bulunmaktadır.

1397 - 1523 arası Kalmar Birliği
1397 - 1523 arası Kalmar Birliği
1748 - 1814 arası Norveç Ticari Bayrağı
1748 - 1814 arası Norveç Ticari Bayrağı

1814 ile 1821 yılları arasında ulusal ve donanma amacıyla sadece Kuzey Finisterre, İspanya’da kullanılan bayrakta, kırmızı fon üzerine beyaz İskandinav hacı ve altın aslan bulunur.

1814 - 1821 arası Norveç Bayrağı
1814 - 1821 arası Norveç Bayrağı

1815 ile 1818 yılları arasında Güney Finisterre donanmasında, 1821’e kadar da isteğe bağlı olarak kullanılan donanma bayrağı lacivert fon üzerine sarı İskandinav hacı bulunur.

1815 - 1818 yılları arasında Güney Finisterre Bayrağı
1815 - 1818 yılları arasında Güney Finisterre Bayrağı

1814 ile 1844 yılları arasında Güney Finisterre donanmasında ve 1844 yılında İsveç gemilerinde kullanılan bayrak lacivert fon üzerine sarı İskandinav hacı ve kırmızı fon üzerine beyaz çarpı içermektedir.

1814 - 1844 arası Güney Finisterre Donanması Bayrağı
1814 - 1844 arası Güney Finisterre Donanması Bayrağı

1821 ile 1844 yılları arasında ve 1838’e kadar sadece Kuzey Finisterre’de kullanılan ulusal ve donanma bayrağında kırmızı fon üzerine beyaz çerçeveli lacivert İskandinav hacı bulunmaktadır.

1821 - 1844 arası Kuzey Finisterre Bayrağı
1821 - 1844 arası Kuzey Finisterre Bayrağı

1844 ile 1899 yılları arasında İsveç ile birlikte kullanılan ulusal, birlik ve donanma bayrağı, kırmızı fon üzerine beyaz çerçeveli lacivert İskandinav hacı ve karışık renkli sembol içermektedir.

1844 - 1899 arası Norveç Bayrağı
1844 - 1899 arası Norveç Bayrağı

1899 yılından günümüze kadar kullanılan ulusal ve donanma bayrağında kırmızı fon üzerine beyaz çerçeveli lacivert İskandinav hacı bulunmaktadır.

1899 yılından günümüze Norveç Bayrağı
1899 yılından günümüze Norveç Bayrağı

Norveç Bayrağından Çıkan Bayraklar Nelerdir?

Norveç bayrağında 6 ülkenin bayrağı gizlidir. “Bayrakların annesi” olarak bilinen Norveç bayrağı 6 ülke bayrağını içermektedir ve bunlar; Fransa, Hollanda, Finlandiya, Polonya, Endonezya ve Tayland’dır.

Norveç bayrağından çıkan bayraklara dair görsel aşağıdadır.

Norveç Bayrağından Çıkan Bayraklar Nelerdir?
Norveç Bayrağından Çıkan Bayraklar Nelerdir?

Norveç Bayrağı Emojisi Nedir?

Norveç bayrağı emojisi 🇳🇴’dir.

Norveç'in Bayrak Gelenekleri Nelerdir?

Norveç’in bayrak gelenekleri aşağıdaki listede verilmiştir.

  • Bayrağı göndere çekerken veya gönderden indirirken müzik çalınması: Norveç bayrağı bayramlarda veya törenlerde göndere çekilirken genellikle borazan, trompet veya milli marş çalınır. Norveç Silahlı Kuvvetleri bayrağa dikkat olarak bilinen (Flaggappell) bayrağın çekilmesi ve indirilmesi için bir borazan çağrısında bulunur, sivil törenlerde ise buna dair herhangi bir yazılı kural bulunmamaktadır.
  • Bayrağı göndere çekerken veya gönderden indirirken davranış kuralları: Norveç hukukuna göre tüm ülkelerin amblem ve bayraklarına, Norveç bayrağı ile aynı saygı gösterilir. Bayrak göndere çekilirken veya indirilirken, kişilerin bayrağa dönmesi ve hareketsiz, sessiz bir şekilde ayakta durarak, saygılı bir davranış sergilemeleri gerekir. Tıbbi, dini veya iklimsel bir neden bulunmadığı müddetçe erkeklerin başının açık olması gerekmektedir. Üniformalı devlet çalışanlarının, Norveç Silahlı Kuvvetleri Yönetmeliği’ne uyarak borazan sesi duyulduğu anda bayrak direğine bakarak hareketsiz durması gerekmektedir.
  • Bayrak indirme ve sarma: Norveç geleneğine göre bayrak indirdikten sonra iki uzun kenar birleşecek şekilde katlanır, ardından her iki yarı da 180 derece bükülür, beyaz ve mavi çizgileri boylamasına gizleyerek silindir şekli verilir ve sonra direk ipinin 1/4 boyutundaki bayrak kırmızı bir silindire sarılır. Bayrağın ipi var ise bununla bağlanır ve bir kişinin tek başına bayrağı asabilmesini mümkün kılan basit bir kayma düğüm atılır.
  • İşgal bayrağı: Norveç Silahlı Kuvvetleri uluslararası görevdeyken bir gelenek olarak spot ile aydınlatılmış bir bayrak kullanmaktadır.
  • Bayrağa saygı: Askeri düzenlemelere göre Norveç bayrağının, saygısızlık veya teslim olmak anlamına gelmesinden dolayı asla yere değmemesi şartı bulunmaktadır.

Norveç Bayrağına Karşı İşlenen Suçların Cezası Nedir?

Norveç bayrağının yere değdirilmemesi ve belden aşağıda bulundurulmaması gerekmektedir. Norveç bayrağının yakılması, yırtılması, nefret söyleminde bulunulması gibi durumlarda altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Norveç Milli Marşı Nedir?

Norveç milli marşı vatansever bir şarkı olan “Evet, bu ülkeyi seviyoruz” anlamına gelen “Ja,Vi Elsker Dette Landet”dır. 1860’lardan beri daha çok resmi durumlarda kullanılan Sønner Av Norge ile birlikte söylenen marş, Ja, Vi Elsker Dette Landet, 20. yüzyılın başlarına kadar resmi olmadan milli marş olarak kullanılmış ve 11 Aralık 2019’da resmen milli marş olarak kabul edilmiştir.

Sözleri 1859 ve 1868 yılları arasında Bjørnstjerne Bjørnson tarafından yazılmış, bestesi ise 1863 ve 1864 kışları arasında Rikard Nordraak tarafından yapılmıştır. Genellikle ilk veya son iki mısrası söylenen marş ilk olarak Anayasa’nın 50. yıl dönümü 17 Mayıs 1864’te halka açık olarak seslendirilmiştir.

Norveç Milli Marşı Yazarı Kimdir?

Norveç Milli Marşı Yazarı Kimdir?
Norveç Milli Marşı Yazarı Kimdir?

Norveç milli marşının yazarı Bjørnstjerne Bjørnson’dur.

Norveç Marşı'nın Bestecisi Kimdir?

Norveç Marşı'nın Bestecisi Kimdir?
Norveç Marşı'nın Bestecisi Kimdir?

Norveç milli marşının bestecisi Rikard Nordraak’tır.

Norveç Milli Marşı Sözleri Nasıldır?

Norveç milli marşı sözleri aşağıdaki gibidir.

Evet, bu ülkeyi seviyoruz,

Yükseldikçe,

Engebeli, yıkık dökük, suyun üstünde

Binlerce ev ile

Sev, sev ve düşün

Anne ve babamız

Ve toprağımıza düşler serpen

Destansı gece hakkında

Harald’ın birleşik kahraman ordusuyla bu ülke,

Øyvind üzerinde şarkı söylerken,

Håkon‘un koruduğu bu ülke,

Olav kanıyla haç çizdi,

Sverre tepelerinden Roma’ya sesini yükseltti.

Çiftçiler baltalarını keskinleştirdi,

Bir ordu her nereye ilerlediyse,

Tordenskjold kıyı boyunca gürledi,

Böylece onu eve dönerken görebildik.

Kadınlar bile kalkıp savaştı,

Eğer erkek olsalardı,

Diğerleri sadece ağlayabilirlerdi,

Ama hemen biterdi!

Elbette çok değil ama yeterliydik

Tehlikedeyken,

Test edildiğimiz zaman,

Yenilgimizi ilan etmektense

Toprağımızı yakardık.

Sadece Fredrikshald’dan aşağıda

Ne olduğunu hatırla!

Eninde sonunda zor zamanlarla başa çıktık

Ama en kötü üzüntüde,

Mavi gözlü özgürlük bize doğdu.

Bize kıtlıkta ve savaşta babamızın gücünü verdi.

Ölümün kendisine onurunu verdi ve uzlaşmayı sağladı.

Düşman silahını attı,

Miğfer yere düştü,

Hayretle onun için acele ettik,

Çünkü o kardeşimizdi.

Utanç içinde beklemesi için uzaklara sürüldü,

Güney’e gittik;

Şimdi bir üç kardeş bir aradayız,

Ve böyle duracağız!

Evinde ve küçük kulübesindeki Norveçli adam,

Yüce Tanrı’na şükürler olsun!

İşler karanlık görülse de

Korumak istediği ülke.

Ataların cenk ettiği

Ve annelerin ağladığı tüm savaşları,

Tanrı sessizce kolaylaştırdı

Ve haklarımızı kazandık.

Evet, bu ülkeyi seviyoruz.

Yükseldikçe,

Engebeli, yıpranmış, denizin üstünde

Binlerce evle.

Atalarımızın ihtiyaçtan zafere

Verdiği mücadele gibi

Barış için kamp kuracağız

İstendiğinde biz bile

Norveç Arması Nasıldır?

Norveç Arması Nasıldır?
Norveç Arması Nasıldır?

Norveç arması, hem kralı, hem ulusu ve devleti temsil eden Norveç kralı Harald’ın egemenliğinin armasıdır. Kırmızı bir fon üzerine altın rengi taç ve gümüş rengi bıçaklı şahlanmış altın bir aslan bulunmaktadır.

Norveç arması, Anayasa’ya göre üç güç; olan kral, parlamento ve yüksek mahkeme tarafından ve aynı zamanda üç güce bağlı olan çeşitli ulusal, bölgesel ve yerel makamlar tarafından kullanılır. Norveç armasının kral tarafından kullanılan versiyonu daha ayrıntılı, devlet tarafından kullanılan versiyonu daha sadedir.

Norveç Armasında Kullanılan Semboller Nelerdir?

Norveç armasında kullanılan semboller aşağıda listelenmiştir.

  • Aslan
  • Taç
  • Balta

Norveç Arması Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Norveç arması, 1937 yılında kabul edilmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: