Norveç İklimi

Norveç İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Norveç Krallığı, Kuzey Avrupa'da, İskandinav Yarımadası'nın batı ve en kuzey kısmını kaplayan bir İskandinav ülkesidir. Norveç'in toplam alanı 385.207 kilometrekaredir. Norveç, 1,619 km uzunluğundaki doğu sınırını İsveç ile paylaşmaktadır. Norveç’in İsveç ve Danimarka sınırlarını Skagerrak Boğazı belirlemektedir. Norveç’in kuzeydoğusunda Finlandiya ve Rusya, güneyinde ise Danimarka ve Birleşik Krallık bulunmaktadır.

Norveç’in Kuzey Atlantik Okyanusu ve Barents Denizi'ne uzanan geniş bir sahil şeridi bulunmaktadır. Norveç iklimi, deniz etkisi ve deniz kıyılarındaki ılıman ova sıcaklıkları ile şekillenmektedir. Norveç’in iç kısımları daha soğuktur ancak deniz etkisi ile sıcaklıklar, kuzey enlemlerindeki Alaska gibi bölgelerden ve diğer ülkelerinden daha ılıman seyretmektedir. Her iki şehrin de 65°N’de yer almasına rağmen; Brønnøysund'da ocak ayındaki ortalama sıcaklık, Alaska Nome'daki ocak ayı ortalamasından 14.6°C daha sıcaktır.

Deniz etkisi, Norveç’te yüksek miktarda yağmur ve kar yağışına neden olmaktadır. Batı Norveç; nispeten serin yazlara, ılıman kışlara ve yaklaşık 2.250 mm yıllık ortalama yağış oranına sahiptir. Dağlarla çevrilen Doğu Norveç; ılık yazları, soğuk kışları ve yıllık ortalama yağışın 760 mm az olduğu bir iklimle şekillenmektedir.

Norveç'te yaklaşık 2.000 bitki türü vardır. Doğu Norveç'te deniz seviyesinden 850 metre ve Trondheim bölgesinde 700 metre yüksekliğe kadar geniş buzul vadilerinde kalın ladin ve çam ormanları görülmektedir. Norveç’in en dik yamaçlarında bile huş ağacı, dişbudak, üvez ve titrek kavak ağaçları yetişmektedir. Norveç'in en büyük ormanları, İsveç sınırı ile Oslo'nun doğusundaki Glåma Nehri arasında bulunmaktadır. Yaban mersini, kızılcık ve Norveç’e özgü Norveç böğürtleni ülkede yetişen yabani meyveler arasında yer almaktadır.

Norveç İklim Özellikleri Nelerdir?

Körfez Çayı'nın ılıman suları sayesinde Norveç; aynı enlemde bulunduğu Alaska, Grönland ve Sibirya gibi diğer bölgelere göre çok daha sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Norveç’te kışın en sert geçtiği bölgeler kuzeyde veya iç kesimlerde yer almaktadır.

Norveç’in güneyinde plajlar yer almaktadır. Norveç’in doğusunda ve Oslo bölgesinde yazlar sıcak seyrederken; doğu kesimlerinde kışlar daha sert geçmektedir. Norveç’in kuzeyinde kış aylarında kuzey ışıkları ve geceleri güneş görülebilmektedir.

Gün geçtikçe, Norveç'teki tüm bölgelerin iklim değişikliği nedeniyle daha sıcak ve nemli olması beklenmektedir. Norveç’teki biyoçeşitlilik ve ormanlık alanlar, iklim değişikliği nedeniyle özünü yitirmekte ve bu nedenle ülke gözle görülür bir değişime uğramaktadır.

Norveç'te Hangi İklim Görülür?

Norveç'te Hangi İklim Görülür?
Norveç'te Hangi İklim Görülür?

Norveç'te iklim kıyıdan iç bölgelere doğru değişmektedir. Norveç'te beş farklı iklim çeşidi bulunmaktadır. Norveç’in kıyı bölgeleri nispeten ılıman kışlara, serin yaz aylara ve ılıman bir okyanus iklimine sahiptir. Norveç’in iç bölgelerinde daha soğuk kışlara neden olan karasal bir iklim görülmektedir. Körfez akıntısının sağladığı sıcaklığı nedeniyle Norveç, bulunduğu yerde beklenen sıcaklık oranından çok daha sıcaktır.

Norveç’in kuzeyine ilerledikçe üç farklı iklim tipinin kombinasyonu görülmektedir. Norveç’in iç kesiminde serin bir karasal iklim hissedilir, tundra iklimine dönüşür ve merkezinde yer alan yüksek kesimlerinin bazılarında yarı arktik iklim yaşanmaktadır. Norveç’te kışın hava bazı bölgelerde -40­°C’yi bulabilmektedir.

Norveç Soğuk Mudur?

Norveç iç kesimlerinde soğuktur ancak Körfez akıntısının ılıman suları, Norveç’in kuzeyinin ılıman seyretmesini sağlamaktadır. Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyindeki Værøy Adası’nda sıcaklık, dönem fark etmeksizin donma noktasının altına düşmemektedir.

Nordland sahilinde kışları ılıman seyreder ve seyrek kar yağışı görülmektedir. Narvik ve Mo i Rana gibi fiyortlarda bol miktarda kar bulunmaktadır. Vesterålen, Troms ve Finnmark kıyılarında yoğun kar yağışları görülmektedir. Finnmark ovası, Norveç anakarasının en soğuk bölgesidir. Karasjok'ta kaydedilen en soğuk hava -51.4 °C’dir.

Norveç'te Hava Durumu Nasıldır?

Norveç hava durumu bölgeden bölgeye yıl boyunca değişiklik göstermektedir. Yılın ilk iki ayında Norveç kış hava durumu özelliklerini göstermekte ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda donmaktadır. Sıcaklıklar Norveç’in kıyı kesimlerinde ılımanken; iç kesimlerinde yıl boyunca sert ve keskin değişiklikler görülmektedir. Norveç’te en yüksek sıcaklık ortalaması temmuz aylarında 22°C’yi bulurken; en düşük sıcaklık ortalaması ocak ayında -17.1°C’yi bulabilmektedir. Değişmekte olan iklim normalleri ile birlikte Norveç yıllık hava durumu değişimin bir parçası olmaktadır.

Norveç'te Ölçülen En Yüksek Sıcaklık Nedir?

Norveç’teki en yüksek sıcaklıklar Finnmark'ın doğusunda yaşanmaktadır. Yaz aylarında Finnmark’taki sıcaklık 12°C - 18°C arasında değişiklik göstermektedir. Norveç'te kaydedilen en yüksek sıcaklık 1970 yılında Nesbyen'de 35.6°C'dir.

Norveç'te Ölçülen En Düşük Sıcaklık Nedir?

Norveç’te ölçülen en düşük sıcaklık 1996 yılının şubat ayında Karasjok'ta ölçülen -51.4°C'dir.

Norveç Şehirlerinde Hava Durumu Nasıldır?

Norveç Oslo hava durumu yıllık ortalama 5.9°C’dir. Oslo’nun en sıcak ayı temmuz; en soğuk ayı ocaktır. Oslo’da aralıktan şubata kadar yoğun yağış görülmektedir.

Norveç Bergen hava durumu yıllık ortalama 15°C’dir. Bergen, ortalama 270 mm yağış oranı ile aralık aylarında en çok yağışı almaktadır. Bergen en sıcak ayı temmuz; en soğuk ayı şubattır.

Norveç Flåm hava durumu yıllık ortalama 0.6°C’dir. Flåm’in en sıcak ayı temmuz; en soğuk ayı şubattır. Flåm’daki yağış miktarı yılda yaklaşık 1734 mm’dir.

Norveç Tromsø hava durumu yıllık ortalama 12°C’dir. Tromsø’nun en sıcak ayı ağustos; en soğuk ayı ocaktır. Tromsø, en fazla yağışı 130 mm ile ekim ayında almaktadır.

Norveç Stavanger hava durumu yıllık ortalama 15°C’dir. Stavanger’in en sıcak ayı temmuz; en soğuk ayı şubattır. Stavanger’ın en yağışlı ayı ekim ayıdır ve ortalama 110 mm yağmur yağmaktadır.

Norveç'in En Sıcak Şehri Hangisidir?

Norveç’in en sıcak şehri Nesbyen’dir.

Norveç'in En Soğuk Şehri Hangisidir?

Norveç’in en soğuk şehri Karasjok'tır.

Norveç'te Ortalama Yağış Miktarı Nedir?

Norveç, Avrupa'nın en yağışlı ülkeleri arasındadır. Stryn, 90 dakika sürüş mesafesinde bulunduğu Skjåk'tan 6 kat daha fazla yağış almaktadır. Bergen aynı bölgede bulunduğu Lærdal'dan beş kat daha fazla yağış almaktadır.

Bergen'de 345 metre yükseklikte bulunan Gullfjellet, 4.067 mm ile yıllık en yüksek yağış oranını elinde tutmaktadır. Norveç’in kıyıya yakın dağlık bölgelerinde yıllık yağış miktarı 5.000 mm'yi aşabilmektedir. Kuzey Kutup Dairesi'ndeki Lurøy, yıllık 3.066 mm yağış almaktadır. Norveç’te yağışlar, kıyı boyunca sonbaharın sonunda ve kış aylarında şiddetli seyretmekte; nisan - haziran ayları arasında azalmaktadır. Saltdal yalnızca 211 mm yağış ile Norveç’teki en düşük yıllık ortalamaya sahipken; Norveç'in güneyinde Skjåk 295 mm ile en kurak bölgedir.

Norveç’te aylık yağış ortalamaları nisan ayında Saltdal ve Skjåk'ta 6 mm'den, aralık ayında Gullfjellet'te 509 mm'ye kadar değişmektedir.

Norveç Kar Yağışı Alır Mı?

Norveç Kar Yağışı Alır Mı?
Norveç Kar Yağışı Alır Mı?

Norveç'te en çok kar yağan ay ocak ayıdır ve ortalama kar yağışı 427 mm’dir. Norveç’te karın yağmadığı veya çok az yağdığı dönemler yaklaşık 6 ay süren 28 Nisan - 25 Ekim tarihleri arasıdır.

Bergen, yılda ortalama 2200 mm kar yağışı ile Norveç'in en karlı bölgesidir. Kristiansand yılda 1300 mm kar yağışı alırken; Oslo yılda yaklaşık 80 günlük kar yağışı ile yoğun kar yağışına maruz kalmaktadır.

Norveç Ne Kadar Kar Yağışı Alır?

Norveç’te aralık ayından nisan ayına kadar, yılda ortalama 1879.6 mm yoğun kar yağışı görülmektedir. Aralık ayında Norveç’te 78.4 mm kar birikmektedir. Ocak ayında yaklaşık 9 gün boyunca 127 mm kadar kar yağışı görülmektedir. Norveç’e en az kar yağışı nisan ayında düşmektedir.

Norveç'te Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Norveç’te en sıcak deniz suyu sıcaklığı ağustos ayında ortalama 14.5°C civarındadır. En soğuk deniz suyu sıcaklığı mart ayında ortalama 4.9°C’dir.

Norveç Yılda Kaç Saat Güneş Işığı Alır?

Norveç, mayıs ve temmuz ayları arasında 76 gün boyunca geceleri güneş ışığı almaktadır. Yaz aylarında Norveç, Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerinde 24 saate kadar güneş ışığı almaktadır. Oslo, yılda 1668 saat güneş ışığı almaktadır. Tromsø, yıl boyunca neredeyse hiç güneş ışığı almamaktadır.

Norveç Kuzey Işıkları Nedir?

Norveç Kuzey Işıkları Nedir?
Norveç Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey ışıkları, dünya atmosferine giren güneş ışınlarından gelen elektrik yüklü parçacıklar arasındaki çarpışmadan meydana gelmektedir.

Kuzey ışıkları, Norveç ile birlikte İzlanda, Kanada, Finlandiya ve Grönland’da görülmektedir.

Norveç Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Aurora borealis olarak da adlandırılan Kuzey Işıkları, gökyüzü karanlık olduğunda geceleri ortaya çıkmaktadır. Yeşil, mavi ve hatta bazen pembe ve mor renk paletiyle geceleri gökyüzünde görünmektedir. Kuzey ışıkları, gökyüzünün açık ve havanın soğuk olduğu zamanlarda en iyi şekilde görülmektedir.

Norveç'te Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Norveç’te Kuzey ışıkları Tromsø, Kirkenes, The Lofoten Islands, North Cape (Nordkapp) ve Svalbard’da en iyi şekilde görülmektedir.

Norveç Bitki Örtüsü Nasıldır?

Norveç Bitki Örtüsü Nasıldır?
Norveç Bitki Örtüsü Nasıldır?

Norveç’te bulunan habitatlar arasında yüksek dağlar, tundralar, nehirler, göller, sulak alanlar, deniz kıyısı ve güneyinde bazı ekili araziler bulunmaktadır.

Norveç anakarası, çok uzun bir kıyı şeridine sahip dağlık, uzun bir ülkedir. İskandinav Dağları Norveç boyunca uzanmakta; Norveç anakarasının %32'si ağaç hattının üzerinde yer almaktadır. Norveç kuzeyinde Svalbard takımadalarının kara yüzeyi %60 buzul, %30 kaya ve kayşattan oluşmakta; sadece %10'luk bir yüzeyde bitkiler yer almaktadır. Norveç’te toplam 20.000 alg türü, 1.800 liken türü, 1.050 yosun türü, 2.800 vasküler bitki türü ve 7.000'e kadar mantar türü bulunmaktadır.

Kuzey Kutbu tüylü huş ağacı, İskandinavya'nın çoğunda ağaç çizgisini oluşturur. Norveç'te ormanlar, bataklıklar, sulak alanlar ve fundalıklar bulunmaktadır. Norveç boreal ekosisteminde ladin ve çam bulunurken, daha yüksek irtifalarda tüylü huş ağacı, gri kızılağaç, titrek kavak ve üvez gibi yaprak döken ağaçlar görülmektedir. Norveç’in yüksek bölgelerinde görülen tundra iklimi, söğütlerin ve huş ağaçlarının büyümelerini sağlamaktadır. Norveç’in karasal iklim görülen bölgelerinde, ladin ve çam yaygın olarak yüksek irtifalarda yetişmektedir.

Norveç'te Görülen Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Norveç’te görülen bitki çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ladin
 • Çam
 • Huş ağacı
 • Gri kızılağaç
 • Titrek kavak ağacı
 • Üvez
 • Meşe
 • Kiraz ağacı
 • Eğrelti otu
 • Yosun
 • Liken
 • Süpürgeotu

Norveç'te Doğal Hayat Nasıldır?

Norveç'te Doğal Hayat Nasıldır?
Norveç'te Doğal Hayat Nasıldır?

Norveç anakarasındaki karasal memeliler arasında kirpi, sivri faregiller ve yarasa bulunmaktadır. Norveç’te birbirinden çeşitli küçük kemirgen türü yaşamaktadır. Svalbard'ın sularında kutup ayıları görülmektedir. Üreme alanlarının bulunduğu Karl Prins Forlandet ve Moffen veya Longyearbyen yakınlarındaki fiyortların kıyı şeridinde morslara rastlanmaktadır. Hem Borgefjell hem de Saltfjellet-Svartisen milli parklarında ve Svalbard takımadalarında Kutup tilkisi bulunabilmektedir.

Toynaklılardan yaban domuzu, misk sığırı, alageyik, kızıl geyik ve ren geyiği Norveç’te görülen türlerdendir. Norveç sularında yaklaşık otuz tür balina, yunus ve musurgiller bulunmaktadır.

Norveç’in birçok habitatını, uçurumlarını, sulak alanlarını, ormanlarını ve tundralarını çok çeşitli kuş türleri kullanmaktadır. Yaz aylarında kuşlar için böcekler ve diğer besin kaynakları bol miktarda bulunmaktadır. Yerlerin karla, sulak alanların buzla kaplı olduğu ve günlerin kısa olduğu kış aylarında kuşlar Norveç'te ürerler ve kışı Güney Avrupa veya Afrika'da geçirirler.

Bakteri ve virüsler hariç, ancak deniz organizmaları dahil olmak üzere, Norveç'teki toplam hayvan ve bitki türü sayısının 60.000 olduğu tahmin edilmektedir. Norveç’te 16.000 böcek türü, 450 kuş türü, 90 memeli türü, 45 tatlı su balık türü, 150 deniz balık türü, 1.000 tatlı su omurgasız türü, 3.500 tür deniz omurgasızları ve henüz tanımlanmamış pek çok canlı yaşam sürmektedir.

Norveç'te Yaşayan Canlılar Nelerdir?

Norveç’te yaşayan canlılar aşağıda listelenmiştir.

 • Misk sığırı
 • Avrupa kirpisi
 • Sivri faregiller
 • Yarasa
 • Mors
 • Avrupa tavşanı
 • Avrasya kunduzu
 • Kızıl sincap
 • Kahverengi sıçan
 • Yaban domuzu
 • Alageyik
 • Kızıl geyik
 • Karaca
 • Ren geyiği
 • Boz ayı
 • Kutup ayısı
 • Avrasya kurdu
 • Kızıl tilki
 • Kutup tilkisi
 • Avrasya vaşağı
 • Avrupa porsuğu
 • Avrasya su samuru
 • Kakım
 • Gelincik
 • Avrupa polecati
 • Avrupa çam sansarı
 • Balina
 • Yunus
 • Musurgiller
 • Kar kekliği
 • Kertenkele
 • Kum kertenkelesi
 • Çim yılanı
 • Deniz kaplumbağası
 • Semender
 • Kurbağa
 • Havuz kurbağası
 • Kar kiraz kuşu
 • Kemirgenler
 • Somon
 • Alabalık
 • Salvelinus alpinus
 • Orman tavuğu

Norveç Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Norveç’in batı kıyısındaki yıllık ortalama sıcaklık, enlem için ortalamanın üzerinde 7°C - 30°C olarak seyretmektedir.

Norveç, doğrudan Kuzey Atlantik siklonlarının yolunda yer almakta; dolayısıyla, sık sık fırtınalara ve hava değişikliklerine maruz kalmaktadır. Norveç iklimi, Norveç coğrafyası özelliklerinden son derecede etkilenmektedir. Batı Norveç; nispeten serin yazlar, ılıman kışlar geçirmekte ve yaklaşık olarak 2.250 mm yıllık ortalama yağış alan bir okyanus iklimine teslim olmaktadır. Dağlarla korunan Doğu Norveç’te yazlar ılık, kışlar soğuk ve yıllık ortalama yağış 760 mm’den azdır.

Norveç İklimi Ülke Kültürünü Nasıl Etkilemiştir?

Avrupa'nın eteklerinde yer alan ve 20. yüzyıla kadar neredeyse tamamen izole edilmiş nüfusu ile Norveç, eski halk kültürünün çoğunu koruyabilmiştir.

Norveç’teki denizciler ve tüccarlar yurt dışından yeni kültürel ögeleri keşfetme ve ülkelerine tanıtma fırsatı bulmuşlardır. Ülkenin tarihi ve coğrafyası iç içe geçerek Norveç kültürü ögelerini oluşturmaktadır. Norveç’te insanlar, tarih boyunca soğuk hava koşullarına uygun yiyecek depolama ve saklama yöntemleri keşfetmişlerdir. Ekmek, tereyağı, peynir, ekşi krema ve kurutulmuş jambon Norveçlilerin sıklıkla stok ettiği yiyecekler arasındadır. Taze et normalde sadece sonbaharda ve Noel'de yenmektedir. Flatbread (flatbrød) pişirerek saklamak, gerçek unu saklamaktan daha bir yöntem olarak benimsenmiştir.

Norveç’te toprağı yetiştirme ve yiyecek toplama işi, tam zamanlı ve tüm yıl boyunca her aile üyesinin çok küçük yaşlardan itibaren katkıda bulunmak zorunda olduğu bir gelenektir. Norveç halkı, çetin iklim koşullarına dair geliştirdikleri yöntemleri ve edindikleri bilgileri nesilden nesile aktarmıştır. Norveç halkı; evlerinde yeterli yiyecek olduğundan emin olmanın yanı sıra, evlerin inşa edilmesi/onarılması, gerekli ekipmanların şekillendirilmesi ve evcil hayvanların bakımı gibi her detayla özenle ilgilenmiştir. Norveçliler nehirlerde, ormanlarda ve dağ göllerinde balık tutmaktadır.

Geçmişten günümüze, Norveçliler gündüzün kimi zaman 24 saat sürdüğü mevsim normallerine göre iş - yaşam ayrımını yapmışlardır. Kutlama ve eğlence için kendilerine zaman ayırmayı bilen Norveç halkı; ilkbahar, yaz ve sonbaharın arasındaki “håbolla”da düğünler ve festivaller düzenlemiş veya kışın gelişini kutlamışlardır.

Norveç'e Gitmek için En Uygun Mevsim Nedir?

Norveç’e gitmek için en uygun zaman genellikle yazdır. Norveç, hazirandan ağustosa dek en yüksek sıcaklıkları ve en yüksek güneş ışığını almaktadır. Norveç'in güneyinde sıcaklıklar 25-30°C arasında değişmektedir.

Norveç’i ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç’e vize almak için izlemeleri gereken prosedürler ve derlemeleri gereken rutin evraklar bulunmaktadır.

Vizem.net, Norveç'i ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: