Bulgaristan Vize Çeşitleri

Bulgaristan Vize Süresi ve Vize Çeşitleri

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen T.C vatandaşları gidiş amaçlarına göre Bulgaristan Vizesi almakla yükümlüdür. İnternet üzerinde Bulgaristan vize çeşitleri ve bu vizelerin süreleri ile ilgili birçok yanıltıcı bilgi bulunmaktadır. Aşağıda seyahat amacına göre alınması gereken Bulgaristan vize türleri ve bu türlere ait Bulgaristan vize süreleri verilmiştir.

Bulgaristan A Tipi Vize Nedir?

A tipi vize diğer Bulgaristan vize çeşitleri ile kıyaslandığında Türkiye’den en az başvuru yapılan Bulgaristan vize türüdür. 2019 yılında Tüm Türkiye genelinde 9341 Bulgaristan A tipi vizesine başvuru yapılmış olup %97 oranında başvurular onaylanmıştır. Diğer bir ismi Bulgaristan transit vizesidir. Bulgaristan kara yolları üzerinden Schengen ülkesi olmayan farklı bir ülkeye seyahat edecek araçla ya da Bulgaristan hava limanlarında aktarma yapmak için bu vize türüne başvurulur. Gidilecek hedef ülke Avrupa Birliğine üye ya da Schengen ülkelerinden birisi ise Bulgaristan’dan transit geçişler için A tipi vize alınmasına gerek yoktur. Bulgaristan A tipi vizesi hamiline 24 saat süreyle Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında kalma hakkı tanır. Eğer dönüş yolculuğu aynı güzergah kullanılacaksa bu durum mutlaka başvuru evraklarında belirtilmelidir. Transit vizeleri tek girişli olduğu için dönüş yolunda çeşitli mağduriyetler ortaya çıkabilmektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Nedir?

Türkiye’den en fazla başvuru yapılan vize türüdür. Turistik seyahatler, iş ve fuar gezileri, aile ve arkadaş ziyaretleri için alınan vize çeşididir. Halk arasında turistik vize ya da ziyaret vizesi olarak da bilinir. Tek, çift, ya da multi girişli olarak düzenlenebilirler. Maksimum düzenlenme süreleri 720 gündür. Ancak vize geçerlilik süresine bakılmaksızın kişi 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar Bulgaristan’da kalabilir.

Tek girişli C Tipi Vizeler: Sadece Türkiye – Bulgaristan – Türkiye seyahati yapmaya olanak sağlayan vize türüdür. Bulgaristan üzerinden farklı bir ülkeye giriş yapılacaksa gidilecek ülkenin vizesinin bulunması şarttır. Bulgaristan vizesiyle Avrupa ülkelerine giriş yapılamaz.

Çift girişli C tipi Vizeler: Vizenin geçerli olduğu süre içerisinde vize sahibinin Bulgaristan’dan 3. bir ülkeye çıkış yapabilmesine ve tekrar Bulgaristan’a dönmesine olanak sağlar. Kişi aynı zamanda vizenin geçerli olduğu süre içerisinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye dönüp tekrar Bulgaristan’a giriş yapabilir.

Multi özellikli Bulgaristan C Tipi Vizeler: Çoklu giriş vize türü olarak da bilinir. Hamiline vize geçerlilik süresi boyunca Bulgaristan’a sınırsız giriş çıkış yapabilme olanağı sağlar.

Multi Özellikli ve Uzun Süreli Bulgaristan Vize Çeşitleri Nasıl Alınır?

Uzun süreli ve çoklu giriş özelliğine sahip Bulgaristan vizesi almak için, vize başvurusu uzun süreli vizeye ihtiyaç duyulduğuna dair belgeler ile desteklenmelidir. Uzun süreli seyahat sağlık sigortası, uzun otel voucherları ve yeterli miktarlardaki banka hesabı Konsolosluğun ilk kriterleridir. Ayrıca Konsolosluğa hitaben dilekçe yazılarak talep dile getirilmelidir.

Başvuru ve bilgi için: 0850 241 1868

Bulgaristan D Tipi Vize Nedir?

Bulgaristan’da 90 günden uzun konaklamalar için geçerli olan vize çeşididir. Aşağıdaki amaçlar için yapılacak Bulgaristan seyahatlerinde bu vize türüne başvurulması gerekmektedir. Maksimum düzenlenme süreleri 2 yıldır.

  1. Bulgaristan’da öğrenim görmek
  2. Bulgaristan’da çalışmak
  3. Bulgaristan’da şirket kurmak ya da Türkiye’deki şirket sahibinin şube açması
  4. Bulgaristan’da emekli olarak yaşamak
  5. Bulgar vatandaşı eş vasıtası ile gelen haklardan faydalanmak
  6. Bulgaristan göçmeni aile bireyleri sayesinde gelen haklardan faydalanmak

Yukarıdaki 6 maddeye ek olarak tüm oturum izni ve vatandaşlık başvuruları süreci D tipi vizesine başvurularak başlatılmaktadır. Bu vize tipi başvuru amacına göre tek girişli ya da multi girişli olarak düzenlenebilir.

Bulgaristan Vize Süresi

Bulgaristan Vize Süresi Ne Kadardır?

Vize çeşitlerine göre Konsolosluk yetki dahilindeki maksimum ve minimum Bulgaristan vize süreleri aşağıda verilmiştir. Türkiye’den yapılan başvurular için düzenlenen vizelerdeki vize süre ortalamaları da ayrı bir sütunda verilmiştir.

Vize TürüA Tipi VizeC Tipi VizeD Tipi Vize
Minimum Vize Süresi24 saat2 gün6 ay
Maksimum Vize Süresi72 saat2 yıl1 yıl
Türkiye Ortalaması24 saat13 gün9 ay

A tipi vize süresi ancak özel koşullar için 24 saatten fazla düzenlenir. Normal koşullarda Türkiye’den yapılan başvurularda 24 saatin üzerinde vize verilmemektedir.

Bulgaristan A tipi (transit) vize ücretinin ücreti C tipi (turist) vizesi ile aynı olduğundan genelde başvuru sahipleri C tipi vizeye başvuru yaparak transit vize olarak kullanır.

C tipi vizelerde Bulgaristan vize süresi özellikle ilk defa yapılan vize başvuruları için sadece seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Daha uzun süre geçerli vize almak içi başvuru eksiksiz yapılarak uzun süreli vizeye ihtiyaç duyulduğu konusunda Konsolosluk belgelerle ikna edilmelidir. Konsolosluğa hitaben talep edilen Bulgaristan vize süresi belirtilmelidir. Bu koşullarda Bulgaristan vize süresi uzayabilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvuruları için C tipi Bulgaristan vize süresi ortalama 24 gün olup Türkiye ortalamasının üzerindedir.

D tipi vizelerde vize süresi başvuru amacına ve başvuru sahibinin özel koşullarına göre farklılık gösterebilir. Vize süresi oturma izni olarak Bulgaristan’a gittikten sonra uzatılabildiğinden burada asıl önemli olan vize onayının alınabilmesidir. D tipi Bulgaristan vize başvurunuzu doğrudan konsolosluğa (aracı kurum kullanmadan) yapabilirsiniz. 2019 yılında vizem.net Bulgaristan D tipi vize başvuru onay oranı %97’dir. Bu oran Türkiye ortalamasının (%67) çok üzerindedir.

Not: A ve C tipi vize başvurularında Konsolosluk vize taleplerine doğrudan cevap vermemektedir. Başvurular aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda merkezimize Bulgaristan vize çeşitleri ve vize süreleri ile ilgili en sık sorulan soruların cevapları bulunmaktadır.

Pasaportumdaki vize süresi bitmeden tekrar Bulgaristan vizesine başvurabilir miyim?

İleri bir tarihte planlanmış seyahatiniz bulunuyorsa geçerli bir Bulgaristan vizesi de olsa başvuru yapabilirsiniz. Ancak planlanan seyahat tarihinde mevcut vizenin geçerliliğinin bitmesi gerekmektedir.

Vize sürem devam ediyor ancak tek giriş özellikli, bu süre içerisinde Bulgaristan’a 2. kez giriş yapabilir miyim?

Tek giriş özellikli vize Bulgaristan’a 1 giriş hakkı tanır. Çıkış yapıldıktan sonra aynı vize ile tekrar giriş yapılamaz.

Bulgaristan vizesine en erken ne zaman başvuru yapabilirim?

Planlanan seyahatten 90 gün öncesine kadar Bulgaristan vize başvurusu yapabilirsiniz. Bulgaristan vize işlemleri başvuru yaptıktan sonra online olarak vizem.net üzerinden takip edilebilir.

Bulgaristan vizesine en geç ne zaman başvurabilirim?

Aracı kurum üzerinden kişisel olarak yapacağınız başvurular için en geç planlanan seyahatten 15 gün önce başvuru yapılmalıdır. Vizem.net’in Bulgaristan Konsolosluğu ile akreditasyonu bulunduğundan 10 gün öncesine kadar başvuru yapabilirsiniz.

Bulgaristan Schengen Vizesi Veriyor Mu?

Hayır. Bulgaristan her ne kadar AB üyesi de olsa henüz Schengen ülke birliğinde yer almamaktadır. Bu yüzden Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliği tarafından düzenlenmiş vizeler Schengen özelliği taşımaz.

Tır şoförüyüm Hangi Tür Bulgaristan Vizesine Başvurmalıyım?

Uluslararası taşımacılık yapan şoförler D tipi Bulgaristan vizesine başvurmalıdır. Ayrıca multi özellikli C vizesi ile Bulgaristan seyahatine çıkabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahibi devlet memuruyum Bulgaristan’da göreve gideceğim vize almam gerekiyor mu? Hangi tür?

Bulgaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne D tipi vize için şahsen başvurmanız gerekiyor. Ayrıca Bulgaristan’a seyahat edildikten sonra oturum izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan vizemin geçerlilik süresi ve vize tipi nerede yazar?

Bulgristan vizesi üzerinde fotoğrafın yanında yer alan ikinci satırda yazan OT DU FROM vizenin geçerli olduğu başlangıç sürecini belirtirken yanında yazan до AU UNTIL yazan kısım vizenin geçerliği olduğu tarihi belirtir. Bir alt satırda vize tipi ve giriş özelliği belirtilir.

Vizem.net olarak multi Bulgaristan vizesi almayı garantiliyor musunuz?

Hayır. Bulgaristan vize başvurularında özellikle pasaportta daha önceden alınmış herhangi bir ülkenin vizesi bulunmuyorsa %84 oranında tek girişli vize alınabilmektedir. Başvuru sahibi 100% multi vize garantisi almadığını kabul etmektedir.

Vizem en erken ne zaman çıkar?

Vizem.net olarak Tüm Türkiye’den yapılacak Bulgaristan vizesi başvurularında en kısa sürede başvuruyu sonuçlandırmaktayız. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan vize başvuruları 4-7 iş günü içerisinde diğer Başkonsolosluklar ve Büyükelçilik için 7-8 iş günü içerisinde vize alınabilmektedir.

Tek Girişli Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Girebilir Miyim?

Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılamaz. Tek girişli Schengen vizeniz sadece alındığı ülke için giriş hakkı tanır. Bulgaristan vize ücretinizi ödeyerek ayrıca vize başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortasını Ne Kadar Süreli Almalıyım?

Seyahat amacınızı ve Bulgaristan’da kalacağınız süreyi göz önünde bulundurarak bu doğrultuda sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Eğer uzun süreli ve multi özellikli vize talep ediliyorsa seyahat sağlık sigortasının en az 3 ay alınması tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Bulgaristan vize başvuruları aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden yapılır. En yakın aracı kurum şubesine (VFS global) şahsen gidilerek başvuru yapılmalıdır.

Akredite acente olan Vizem.net üzerinden yapılacak başvurularda online form doldurulduktan sonra sadece gerekli evrakları postalayarak başvuru sürecini başlatmak mümkündür.

Başvuru ve Bilgi İçin: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: