Bulgaristan Davetiye Vizesi

Bulgaristan Davetiye Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Bulgaristan davetiye vize ve Bulgaristan misafir vizesi C tipi kısa süreli bir vize türüdür. Bulgaristan misafir vizesi ile Bulgaristan’a 90 gün süreyle seyahat edilebilmekte, seyahat süresi boyunca Bulgaristan’da gezilipve etkinliklere katılınabilmektedir.

Bulgaristan’a yapılan seyahatlerde vize başvuru sahibi Bulgaristan’da ikamet eden bi arkadaşı ya da akrabasının yanında kalacak ise Bulgaristan davetiye vize başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan’a aile ya da arkadaş ziyareti için vize başvurusunda bulunuluyor ise Bulgaristan özel ziyaret vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Bulgaristan özel ziyaret vizesi başvurularında Vizem.net danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Vizem.net, Bulgaristan Konsolosluğu akreditasyonu ile başvuru sahibinin vize başvuru merkezine bizzat gelmesine gerek kalmadan Bulgaristan misafir vizesi başvurularını gerçekleştirebilen akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Misafir Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan misafir vizesi için gerekli evraklar ulaşım aracı ve başvuru yapılan ile göre değişmektedir.

Bulgaristan misafir vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan misafir vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından güncel bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurulmuş vize başvuru belgesi sunulmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise vize başvuru formu ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş, vize başvuru tarihinden itibaren en az 6 boyunca geçerliliği olan, iki adet boş sayfası olan pasaport sunulmalıdır. Pasaportta varsa vize sayfalarının fotokopisi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 1 adet, renkli, beyaz fonlu 35 x 45 mm boyutlarında güncel biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Kadın başvuru sahiplerinin boyun ve kulaklarının görünür olması zorunludur.
 • Garanti Bank dekontu: Garanti Bank’a yatırılmış vize harç bedelinin orijinal dekontu belgeler arasına eklenmelidir. Dekont üzerine vize başvurusunda bulunan kişinin ad- soyad bilgileri ve pasaport numarası bilgileri yazılmalıdır.
 • Davetiye: Bulgaristan Göçmenlik Bürosundan alınmalıdır. Noter onaylı davetiyenin orjinalinin yanında fotokopisi de ibraz edilmelidir.
 • Oturum izni belgesi: Davetiyeyi gönderen kişinin Bulgaristan oturma iznini kanıtlayan oturma izni belgesi sunulmalıdır. Davetiyeyi gönderen vatandaşın oturma izni yok ise oturma iznine denk düşecek kişinin Bulgaristan’da ikamet etme sebebini gösteren kira kontratı, öğrenci belgesi, çalışma izni belgeleri vb. belgeler ibraz edilmelidir.
 • Banka hesap döküm belgesi ve maaş bordrosu: Seyahat boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren en az 500 Euro bakiyeli son üç hafta içinde düzenlenmiş banka hesap döküm belgesi ya da son 3 ayın maaş bordroları ibraz edilmelidir.
 • Tam tekmilli nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin ikametgah bilgilerinin yer aldığı, akrabalık bağlarını kanıtlar nitelikte nüfus kayıt örneği sunulmalıdır. Sunulan belgede ikametgah bilgileri yer almıyor ise nüfus kayıt örneğine ek olarak ikamet belgesi de sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro teminatlı, Bulgaristan’da geçerli olan ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde düzenlenmiş seyahat sağlık sigortası belgesi ibraz edilmelidir.
 • Uçak rezervasyonu belgesi: Uçak rezervasyonunu kanıtlayan belge sunulmalıdır. Seyahat uçak ile yapılmayacak ise planlanan ulaşım şekline dair kanıtlayıcı belge sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin meslek ya da yaş durumuna göre sunması gereken ek belgeler: Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi, başvuru sahibi emekli ise emekli maaşını kanıtlayan hesap döküm belgesi ya da maaş bordrosu, başvuru sahibi çiftçi ise ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi, başvuru sahibi çalışan ya da iş veren ise SGK Hizmet Dökümü belgesi ve işe giriş bildirgesi, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli başvuru yapan kişinin; görevini, ziyaret amacını, kişisel bilgilerini, gidiş ve dönüş tarihlerinin yer aldığı referans mektubu, ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri belgeleri sunulmalıdır. Başvuru yapan kişi 18 yaşın altında ise anne ve babası tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname belgesi ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Misafir Vizesi için Davetiye Nereden Alınır?

Bulgaristan misafir vizesi için noter onaylı davetiye belgesinin orjinali ve fotokopisi Bulgaristan Göçmenlik Bürosundan alınmalıdır.

Bulgaris Misafir Vizesi için Bulgaristan’dan İstek Gönderen Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan misafir vizesi için davetiyeyi imzalayan kişinin hazırlaması gereken belge, oturum izni belgesidir. Davetiyeyi imzalayan kişinin oturum izni yok ise kişinin Bulgaristan’da kalma amacını kanıtlayan kira kontratı, öğrenci belgesi gibi belgeleri hazırlanması gerekmektedir.

Bulgaristan İstek Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Bulgaristan’a davet edilen kişi çalışmıyor ya da seyahat için yeterli birikimi yok ise başvuru sahibini Bulgaristan’a davet eden kişi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben davet edilen kişinin seyahat süresi boyunca tüm masraflarının davet eden kişi tarafından karşılanacağını garanti eden ziyaret vizesi dilekçesi yazılmalıdır.

Bulgaristan istek vizesi için dilekçe örneği A4 kağıda tükenmez kalemle yazılmalıdır. Bulgaristan istek vizesi dilekçesi Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalı ve dilekçeyi hazırlayan kişi tarafından bizzat imzalanmalıdır.

Bulgaristan Misafir Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan misafir vizesi almak için ilk olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra bir aracı kurumdan randevu alınmalıdır. Randevu gününde ve saatinde randevu alınan aracı kuruma gidilerek gerekli belgeler ibraz edilmelidir. Belgeler teslim edildikten sonra gerekli vize harç ücreti ödenmelidir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vize başvurusu sonucu vize başvuru merkezi tarafından verilen barkod numarası ile vize başvurusu yapılan aracı kurumun internet sitesi üzerinden online olarak takip edilebilmektedir. Online başvuru takibine alternatif olarak başvuru sahibinin talebi doğrultusunda vize başvuru durumu SMS veya e- posta ile iletilebilmektedir. Vize başvurusunun sonuçlanması akabinde başvuru sahibinin isteğine bağlı olarak vize başvuru merkezine bizzat gidilerek ya da kargo ile teslim alınabilmektedir.

Bulgaristan Misafir Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan misafir vizesi için vize harçları 0- 12 yaş için ücretsiz, 12 yaş üzeri için 80 Euro’dur. 12 yaş üzeri için danışmanlık, yeminli tercüme, biyometri işlemleri, form ve dilekçe doldurma işlemleri dahil tüm hizmetler 2022 yılı itibariyle 180 Euro’dur.

Bulgaristan’ya Misafir Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan misafir vizesi için vize başvurusu ikamet iline bağlı olarak VFS Global ofisleri üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Vizem.net, 2017 - 2021 yılları arasında Bulgaristan ziyaret vizesi başvurularında %96,3 onay oranı ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Davetiye ile Bulgaristan Misafir Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Davetiye ile Bulgaristan misafir vizesi, Bulgaristan aile akraba ziyareti vizesi gibi kısa süreli C tipi vize başvuruları için randevusu VFS Global web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

Davetiye ile Bulgaristan misafir vizesi için başvuru danışmanlık hizmeti veren akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Bulgaristan vize başvurusu randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Davet Mektubu ile Bulgaristan Misafir Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Davet mektubu ile Bulgaristan misafir vizesi ortalama olarak 15 günde sonuçlanmaktadır ancak Bulgaristan konsolosluğunun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak süre uzayabilmektedir.

Bulgaristan Misafir Vizesi Davetiye Olmadan Alınabilir Mi?

Bulgaristan misafir vizesi için başvuruda bulunacak kişi seyahat süresi boyunca otelde kalacak ise otel rezervasyonu belgelerini beyan ederek vize alabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: