Bulgaristan Giriş Çıkış ve Karantina Gelişmeleri

Bulgaristan Giriş Yasağı Covid–19 ve Karantina Uygulamaları

Covid 19 salgını ile savaşma kapsamında dünya genelinde seyahat kısıtlamaları ve karantina uygulamaları 2021 yılı itibariyle devam etmektedir. Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye yapılacak seyahatler için merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Ayrıca Türkiye’den yapılacak tüm yurt dışı seyahatlerinde ilgili ülkenin uyguladığı güncel kısıtlamalara ve giriş yasağından muaf olan kişilere vizem.net facebook ve instagram sayfalarından ulaşılabilir.

Bulgaristan’a Giriş Yasağı Var Mı?

TC vatandaşları için Bulgaristan’a giriş yasağı kısmı olarak devam etmektedir. Aşağıda Bulgaristan’a giriş yasağı uygulanmayan ülkeler belirtilmiştir.

18.08.2020 yılında yayınlanan genelgeye göre aşağıdaki ülkelerden gelen kişiler, Bulgaristan topraklarına girişte geçici yasağın dışında tutulmaktadır: İngiltere, Tüm Schengen ülkeleri, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Kore Cumhuriyeti, Tayland, Tunus, Uruguay, Ürdün, Ukrayna, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Moldova, İsrail, Kuveyt.

D tipi vizeye sahip T.C vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan şirket personelleri Bulgaristan’a giriş yasağından muaftır. Bulgaristan’a seyahat edecek vize başvuru sahiplerinin girişte sağlık beyan formu doldurmaları gerekmektedir. Schengen ülke vizesine sahip T.C vatandaşları transit geçiş için Bulgaristan’a giriş yapabilir. Ancak giriş yapan kişilerin imzalayacakları beyanda yer alan 24 saat içerisinde ülkeyi terk etme şartına uymaları gerekmektedir. Tek girişli vizeler ile transit geçiş yapılamaz.

Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak kişilerin kısıtlamaları göz önünde bulundurmaları gerekir.
Güncel bilgi için bilgi alınız: 0850 241 1868

Bulgaristan Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvuruları için vize verme işlemine devam etmektedir. İstanbul Konsolosluğunda çalışan bir personelde Covid-19’a rastlanması sonucu 08.10.2020 tarihinde konsolosluğun vize bölümü 14 gün süreyle kapanmış sonrasında tekrar hizmete açılmıştır. Alınan korona tedbirleri günlük olarak değişebilmektedir. İkamet iline göre güncel durumu öğrenmek için aşağıdaki numaralar aranarak ilgili konsolosluktan ya da vizem.net üzerinden bilgi alınabilir.

İkamet Ettiğiniz Şehiri Seçin, Hangi Bölgeden Hizmet Alabileceğinizi Öğrenin

TemsilcilikTelefon
Vizem.net (81 il için)0850 241 1868
İstanbul Başkonsolosluğu0212 281 0114
0212 281 0115
Ankara Büyükelçiliği0312 467 2071
0312 427 4142
Edirne Konsolosluğu0284 214 0617
0533 739 6140
Bursa Konsolosluğu0224 245 5500
0224 245 5600
0224 245 5252

Bulgaristan’a Girişte Karantina Var Mı?

29.06.2020’de yayınlanan kararname ile Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ ile tüm Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki tüm ülkelerden Bulgaristan’a girişte karantina uygulaması (14 gün süre ile) başlatılmıştır.

Bulgaristan’dan karayolu ile transit geçiş yapan T.C vatandaşları için karantina uygulanmamaktadır. Ancak 24 saat içerisinde transit geçiş tamamlanıp ülke terk edilmez ise kişi para cezasına çarptırılmaktadır.

Türkiye’den Bulgaristan’a gelen vatandaşlara pasaport ve vize türü ne olursa olsun 14 günlük karantina (kendi beyan ettikleri adreslerde) uygulanmaktadır ve uygulamanın hangi tarihe kadar devam edeceği yayınlanmamıştır.

Türkiye’den giden vatandaşlar 14 gün süresince devlet dairelerinde işlem yapamaz.

T.C vatandaşları için Bulgaristan’a girişte Karantina kişinin girişte beyan edeceği adreslerde gerçekleşmektedir. Otel adresi verilebilmektedir. Adreslere düzenli olarak polis tarafından denetleme yapılmaktadır.

Bulgaristan, karantina uygulamasına uymayan kişilere 5000 Euro para ve hapis cezası uygulamaktadır.

Bulgaristan’a girişte karantina önlemleri gündelik olarak değişebilmektedir. Güncel bilgiler için vizem.net sosyal ağları kontrol edilebilir.

Bulgaristan Turist Kabul Ediyor Mu?

18.08.020 tarihinde yayınlanan genelgeye göre Bulgaristan Covid-19 önlemleri kapsamında geçici süre turist kabul etmemektedir. C tipi (turistik) vizeye sahip T.C vatandaşları Bulgaristan’a giriş yapamaz. Ancak ileri bir tarihte gitmek üzere vize başvurusu yapılabilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Kapalı Mı?

06.05.2020 Bulgaristan Dışişleri tarafından yayınlanan bildirgeye göre herhangi bir Covid – 19 vakasına rastlanan Bulgaristan dış temsilciliğinin 14 gün süre ile kapatılacağı açıklanmıştır. Türkiye’deki Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği bu süreçten sonra vaka görülmesi üzerine farklı zamanlarda kapatılmışlardır. Şu an tüm Bulgaristan dış temsilcilikleri hizmet vermektedir. Ancak güncellemeler günlük olarak değişebildiğinden gitmeden önce telefonla bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Sınırı Açık Mı?

Karayolu taşımacılığı, transit geçişler ve Bulgaristan vatandaşlarının kabul edilmesi için Bulgaristan sınırlar açık tutulmaktadır. Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarının her üçü de açıktır.

07.07.2020 tarihinde yayınlanan habere göre THY Bulgaristan uçuşları 7 Temmuz itibariyle tekrar başlamıştır. T.C pasaport sahibi kişiler hava yolu ile Bulgaristan transit geçişlerinde vizeye tabidir.

Bulgaristan’a Giriş Çıkışlarda Karantina Uygulaması Var Mıdır?

Türkiye’den Bulgaristan’a gidişlerde karantina uygulaması bulunmaktadır. Transit yolcular, ve sınır görevlileri bu uygulamanın dışındadır. Bulgaristan seyahatinden Türkiye’ye gelişlerde karantina uygulaması bulunmamaktadır. Kişinin 14 gün boyunca dışarı çıkmaması tavsiye niteliğindedir. Giriş ve çıkışlara getirilen kısıtlamalar gün gün değişebilmektedir.

Bulgaristan Sınır Kapısı Açıldı Mı? Ne Zaman Açılacak?

Türkiye Bulgaristan sınır kapısı 19.03.2020 tarihinde yayınlanan genelgeye göre 2 taraflı olarak geçişe kapatılmıştır. Bu tarihte sadece kamyon şoförleri geçiş yapabilmekte ancak 14 günlük karantinaya tabi tutulmaktadır.

08.04.020 tarihinde Kapıkule – Kapitan sınırı kara yolu taşımacılığı v transit geçişler için geçişlere açılmıştır.

24.04.2020 tarihinde Bulgaristan’a yük taşıyan T.C vatandaşı şoförler için karantina önlemleri kaldırılmış ve her 3 sınır kapısı da kullanıma açılmıştır.

Güncellemeler ve alınan kararlar günlük olarak değişebilmektedir. Güncel durum bilgisi için 0850 241 1868