Bulgaristan Vize İstiyor Mu

2023’de Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliğine katılmıştır. Müzakereler sonucunda her ne kadar tam AB üyeliğine geçmiş olsa da para birimi ve vize uygulamaları diğer Avrupa ülkelerinden farklıdır. Bu da T.C vatandaşları için bir karışıklığa sebep olmakta ve Bulgaristan vize istiyor mu, ya da Bulgaristan’a vize var mı gibi soruları akıllara getirmektedir.

Bulgaristan’a seyahat edecek bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi T.C vatandaşları vize almakla yükümlüdür. Pasaport türlerine göre Bulgaristan’a seyahat edecek T.C vatandaşları için aşağıdaki tablo daha aydınlatıcı olacaktır.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Pasaport TürüVizeye Tabi30 Güne Kadar Muaf90 Güne Kadar Muaf
Bordo (Umumi)Var  
Yeşil (Hususi)  Var
Gri (Hizmet) Var 
Siyah (Diplomatik) Var 

Gri ve Siyah pasaport sahibi T.C vatandaşlarının 30 güne kadar ikamet süreli, turistik konaklama ya da transit geçişler için vize almalarına gerek yoktur. Daha uzun yapılacak seyahatler kalma süresine bağlı olarak Bulgaristan C veya D vize türlerinde başvurusu yapılması gerekir. Bulgaristan’da görev için bulunan hizmet (gri) pasaport hamili T.C vatandaşının, görevine başlamadan önce, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden D tipi vize aldıktan sonra Bulgaristan’a gitmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşları 90 güne kadar yapacakları turistik vizeden muaftırlar. Ayrıca pasaport beyanı ile transit geçiş gerçekleştirilebilirler. Daha uzun sürecek konaklamalar için D tipi Bulgaristan vizesine başvurulmalıdır. D tipi Bulgaristan vize başvurunuzu doğrudan konsolosluğa yapabilirsiniz. D tipi vizelerde banka hesap cüzdanı beyanı zorunludur. Aynı zamanda D tipi vize başvuru formuna uzun süreli seyahat amacının belgelerle destekleyici şekilde izahatı gerekmektedir. Vize başvurularını ilgili konsolosluktaki vize bölümü kabul etmektedir.

Bordo pasaport sahipleri Bulgaristan seyahatlerinde transit vize dahil tüm vize türlerine tabidir. Bulgaristan’a yapacakları her seyahatlerde seyahat amacına uygun vize alınmalıdır. Bu kişiler için Bulgaristan vize ücreti ödeyerek Bulgaristan vize başvurusu yapılmalıdır.

Turistik vize ile Bulgaristan’a giriş yapmış ve vize süresi boyunca geri dönüş yapmayan Bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları Bulgaristan’da yakalanmaları halinde en geç 7 gün içerisinde sınır dışı edilir. Bulgaristan’da yakalanmaması durumunda dönüş yolunda para cezasına çarptırılır. Bu para cezasını ödemeden tekrar Bulgaristan vizesi alamaz. D vizesi ile giriş yapmış kişiler para cezasına çarptırılarak mazeret sunmaları gerekir aksi durumda varsa oturum izninin iptal edilmesi ile sonuçlanır. Oturum izni yoksa 7 gün içerisinde sınır dışı edilirler.

Not: Covid – 19 salgını sebebiyle 2020 Nisan-Eylül ayları arasında Bulgaristan’da vize geçerlilik süresi sonunda ülkeyi terk edememiş T.C vatandaşları için cezai şartlar uygulanmamıştır. Seyahat sağlığı kapsamında Türkiye’de aynı şartları sağlamıştır. Ülkeye girişine yasak getirilen Covid-19 pozitif vakaları için 24.06.2020 tarihi ile seyahat engellemesi kalkmıştır. Güncel bilgi için 0850 241 1868’den aynı zamanda mail atılarak bilgi alınabilir.

Bulgaristan vizesi ile ilgili internette birçok bilgi kirliliği bulunmakta ve bu da Bulgaristan’a seyahat edecek T.C vatandaşları için kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Aşağıda bu konu ile ilgili merkezimize sıklıkla gelen soruların cevaplarına yer verilmiştir.

Bulgaristana Vize Var mı

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan’a Vize Var Mı?

29 Temmuz 1979’da imzalanan Bulgaristan ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile Her iki ülke ticareti kolaylaştırıcı yük taşımacılığı serbestisi sağlarken umuma mahsus pasaportlar için vize uygulaması başlatmıştır. Bu tarihten itibaren Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen T.C vatandaşları için vize uygulaması bulunmaktadır. Hizmet ve diplomatik pasaportlar ve ticari geçişler için çeşitli düzenlemeler 1992, 2001 ve 2004 yıllarında karşılıklı değişiklikler yapılmış ve günümüzdeki halini almıştır. 2007 yılında Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne kabulü ile nispeten kolay olan Bulgaristan vize şartları sıkılaşmıştır. Son durumda Bulgaristan’a vize uygulaması bulunmaktadır.

Bulgaristan vize başvurunuzu vizem.net online formunu doldurarak süreci başlatabilirsiniz.

Türkiye Bulgaristan’dan Vize İstiyor Mu?

23 Mart 2007 tarihinde Sofya’da imzalanan antlaşmaya göre umuma mahsus pasaport hamili Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşları, ilk giriş tarihinden itibaren 90 (doksan) güne kadar uluslararası yolcu trafiğine açık olan bütün sınır geçiş noktalarından Türkiye Cumhuriyeti topraklarına vizesiz olarak giriş yapabilmekte ve kalabilmektedir. Bu tarihten itibaren Türkiye umuma mahsus pasaport sahibi Bulgar vatandaşlarından vize istememektedir. Sınır kapılarında pasaport beyanı ile işlem yapılabilmektedir.

180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 günden fazla kalıp ülkeyi terk etmeyen Bulgaristan vatandaşları için para cezası uygulanır. Türkiye’de yasal kalma süresinde ülkeyi terk etmeyen vatandaşlar için 1 USD/gün para cezası uygulanır. Eğer çıkış süresi 10 günden daha uzun süre ihlal edildiyse ve para cezası ödenmeden ülke terk edilirse kişi Türkiye’ye bir daha alınmaz.

Bulgaristana Vize Kalktı mı

Bulgaristan’a Vize Kalktı Mı?

Bulgaristan vize muafiyeti ancak Türkiye’nin AB üyelik sürecindeki ilerlemesi ile mümkündür. 2020 yılında Avrupa Birliği komisyonu tarafından yayınlanan raporda AB-Türkiye vize serbestisi diyaloğu ilgili olarak, Mayıs 2019 başkanlık genelgesi vize serbestisinin öne çıkan hukukun bağımsızlığı, yolsuzlukla mücadele, ve Europol ile işbirliği gibi temel kriterlerin yerine getirilmediği belirtilmiştir. Bunula birlikte Bulgaristan-Türkiye sınır kapısı Kapıkule/ Andreevo Gümrük kapısı ticari işbirliğinin devam ettiği not edilmiştir. Raporda yer alan diğer maddelere buradan ulaşılabilir.

Bu sebeple umuma mahsus pasaporta sahip T.C vatandaşları için Bulgaristan vizesi henüz kalkmamıştır.

Bulgaristan Vizesi Ne Zaman Kalkacak?

Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girerken vizeden muaf T.C vatandaşlarının Bulgaristan’a girerken vizeye tabi oluşları Bulgaristan vizesi ne zaman kalkacak sorusunu akıllara getirmektedir. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri kapsamında AB ülkeleri ile Türkiye arasında vizelerin kalkması zaman zaman gündeme gelmektedir. Ancak yıllar boyunca bu konuda ilerleme sağlanamamıştır. Yakın tarihte Bulgaristan ve diğer AB ülkeleri için vizelerin kalkması mümkün görünmemektedir.

vizem.net Bulgaristan vizesi için doğrudan Bulgaristan Konsolosluk birimleri ile akreditasyonu bulunan ve 2019 yılında en yüksek vize onay oranına sahip TURSAB kayıtlı acentedir. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki başvuru merkezleri ile başvuru sahibinin adına tüm başvuru süreci yönetilerek başvuruyu sonuçlandırmaktadır. Uzun süreli D vizesi ve Bulgaristan oturum izni için de danışmanlık hizmeti ve başvuru gerçekleştirmektedir.

Not: Covid-19 salgını sebebiyle Türk vatandaşlarına uygulanan yeni uygulama ile sınır geçişlerinde gerekli görülen durumlarda yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip kişilerin seyahat amaçlarını belirten bir dilekçe vermesi istenmektedir. Bu uygulama tüm ülkelerin vatandaşları için geçerlidir.

Tüm Bulgaristan Vize İşlemleri İçin: 0850 241 1868

Paylaş: