Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru yapıldıktan sonra Bulgaristan vizesinin onaylanma süresi Başvuru yapılan Bulgaristan dış temsilciliğine ve kullanılan aracı kuruma göre değişmektedir.

Kişi şahsen (acente kullanmadan) başvuru yapıyorsa önce randevu alması gerektiğinden vize onaylanma süresi alınan randevu tarihine göre değişir. Ayrıca eksik ya da yanlış evrak beyanı, hatalı doldurulmuş vize başvuru formları vizenin daha geç alınmasına ve çeşitli mağduriyetlere yol açabilmektedir. Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar? Sorunun cevabı aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

Bulgaristan C tipi (Turistik Vizeler) Vizeler 2 Yolla Alınabilir

  1. Şahsen aracı kurum merkezlerine giderek başvuru
  2. Akredite acente kullanılarak başvuru

Şahsen Yapılan Başvurularda Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Şahsen yapılan başvurularda önce Bulgaristan evrak toplama aracı kurumu olan VFS’den randevu alınmalıdır. Randevu alındıktan sonra vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize harcı ikamet iline göre yetki alanı içerisinde bulunan Bulgaristan dış temsilciliği hesabına Banka Şubesi üzerinden yatırılmalı (online banka hesap transferi kabul edilmez) ve dekont alınmalıdır. Randevu tarihinde ikamet iline göre en yakın VFS Bulgaristan Vize Merkezine bizzat bu dekont ve hazırlanan belgelerle gidilmeli ve hazırlanan evraklar beyan edilmelidir. Evraklarda eksik bulunması, ya da başvuru formu veya vize talep dilekçesinde yanlış bir bilginin bulunması sürecin başa dönmesine ve vize onayının gecikmesine sebebiyet vermektedir.

Eğer evraklar aracı kuruma eksiksiz olarak verilmiş ve başvuru kabul edilmişse bu tarihten sonra vize çıkma süresi akredite acente üzerinden yapılan başvurulardaki süre ile aynıdır.

Not: Şahsi yapılacak başvurular için Bulgaristan vize ücreti sadece Euro para cinsi üz

Akredite Acenteler Üzerinden Yapılan Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vizem.net in aralarında bulunduğu Türkiye geneli 17 adet Bulgaristan Konsolosluğu ile akredite acente bulunmaktadır. Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda aşağıdaki prosedür izlenir.

  1. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar İstanbul merkez ofisine elden bırakılır ya da kargo ile gönderilir.
  2. Başvuran adına vize başvuru formu ve gereken dilekçeler ilgili danışman tarafından hazırlanır. Gönderilen vize evraklarının kontrolünü tamamladıktan sonra evraklar saha ekibine iletilir.
  3. Saha ekibi ilgili Bulgaristan konsolosluğuna doğrudan vize onayı için verir. Akreditasyonu bulunan acentelerin randevu almasına gerek yoktur. Evrakların merkez ofisimize ulaşmasını takip eden iş günü başvuru tamamlanmış olur.
    Bu sayede randevu, banka dekontu, form doldurma, dilekçe yazma prosedürleriyle uğraşılmamış ve başvuru doğrudan konsolosluğa iletilmiş olur. Böylece zaman ve bizzat randevuya gitmeye gerek olmadığı için maddi tasarruf sağlanmış olur.

Bulgaristan D tipi (Uzun Süreli) Vizeler 2 Yolla Alınabilir

  1. Şahsen İlgili Konsolosluğa Başvuru
  2. Akredite acente kullanılarak başvuru

Akredite acenteler ve şahsen konsolosluğa yapılan D vize başvurularının çıkma süresi aynıdır.

Aşağıda 2019 ve 2020 yıllarına ait vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularının çıkma süreleri verilmiştir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurulan BirimD VizesiC Vizesi
Ankara Büyükelçiliği20 - 30 İş Günü7 - 9 İş Günü
İstanbul Başkonsolosluğu15 - 20 İş Günü5 - 7 İş Günü
Bursa Konsolosluğu10 - 15 İş Günü4 - 6 İş Günü
Edirne Konsolosluğu10 - 13 İş Günü4 - 5 İş Günü

Yukarıdaki tablo için başvuru sürecinin birinci günü Bulgaristan vizesi için gerekli evrakların merkez ofisimize (İstanbul Avrupa) eksiksiz ulaşmasını takip eden gün olarak sayılmaktadır.

2020 yılında Covid-19 önlemleri sebebiyle Bulgaristan Konsolosluklarının dönem dönem hizmet verememesi sebebiyle Bulgaristan vizesinin çıkma süresi özellikle D tipi vizeler için 30 gün süresince uzayabilmiştir. Vize işlemlerinde normal çalışma düzenine dönen Bulgaristan Konsoloslukları ve Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği 2021 itibariyle başvuruları belirtilen saatlerde almaktadır.

Vize Ön Başvuru Formu

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan vizesinin ne kadar sürede çıkacağı ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Transit Vize Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Transit vizesi için başvurularda C tipi vizelerle benzer prosedür uygulanmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan yapılan Bulgaristan transit vizeler ortalama 7-8 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan öğrenci vizesi D tipi vize türüdür. Eğer öğrencinin kabul mektubu hazır ve başvuru sırasında beyan edildi ise Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru yapılan Bulgaristan dış temsilciliğine bağlı olarak 15-20 iş gününde çıkmaktadır. Eğer öğrenim görülecek okulun dönem takvimi daha kısa sürede başlıyor ise bu durum başvuru dilekçesinde belirtilmelidir. Böylece Bulgaristan Başkonsolosluğundan öğrenci vizesi daha kısa sürede alınabilmektedir.

Bulgaristan Evlilik Vizesi Kaç Günde Alınır?

Bulgaristan evlilik vizesi D tipi vize türüdür. Ortalama olarak 15-20 iş günü içerisinde alınır. Ancak bazı durumlarda Konsolosluğun Bulgar vatandaşı olan aile ferdi hakkında ek mülakat ya da bilgi talebi edebildiğinden bu süre uzayabilmektedir.

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar

Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan turistik vizesi en hızlı çıkan C tipi vize türüdür. Bulgaristan turist vizesi vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda ortalama 7 iş günü içerisinde çıkar. Bu Türkiye ortalamasının 2 gün altındadır. Konsolosluk için yetki sınırlaması yok ise tüm turistik Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan İstanbul konsolosluğuna yapılır. Bu sayede zaman tasarrufu sağlanmış olur.

Bulgaristan Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan ticari vizesi C tipi vizedir. Bazı durumlarda Konsolosluk davette bulunan Bulgaristan şirketinden teyit aldığından ticari vize çıkma süresi uzayabilmektedir. 2020 yılı itibariyle vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan ticari vizeleri 9 iş günü içerisinde alınabilmiştir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Alınır

Ekspres Başvuru ile Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Bulgaristan vizeleri için Vizem.net sadece İstanbul’dan yapılacak başvuruşlarda Ekspres vize hizmeti sunmaktadır. Bu hizmette vize ortalama 5-6 günde alınır.

Ekspres vize hizmeti döneme göre değişebilir. Resmi tatiller sonrası, bayram öncesi, yeni yıl öncesi gibi Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde ekspres vize hizmet verilmez.

Bulgaristan Vize Çıkma Süresi Neye Bağlıdır?

Bulgaristan vize çıkma süresi ilgili Bulgaristan Konsolosluğunun o anki vize başvuru yoğunluğuna ve başvuru yapılan aracı kuruma bağlı olarak değişmektedir.

Akreditasyonu olmayan acente ya da şahısların danışmanlığında vize başvurusunda bulunmak vize çıkma süresi bakımından çeşitli mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden aracı kuruma karar verilmeden önde akreditasyon ve TURSAB kaydı sorgulanmalıdır.

Bulgaristan Vize Başvurumu Nereden Takip Edebilirim?

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Bulgaristan vize işlemlerini online olarak sorgulanabilmektedir. Ayrıca 5 aşamalı gönderilen başvuru bilgilendirme SMS’inden dördüncüsü vizenin çıktığını ve onayın alınıp alınamadığı ile ilgili bilgilendirme mesajıdır. Son SMS ise vizenin pasaport ile birlikte başvuru sahibinin adresine tekrar gönderildiğini ve kargo takip numarasını belirtir.

Kimler Bulgaristan Vizesinden Muaftır?

Diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip T.C vatandaşları Bulgaristan’a 30 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır. Yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşları için ise bu süre 90 gündür. Bulgaristan oturum izni (liçna kart) sahibi T.C vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

12 yaş altı çocuklar vize harçlarından muaftır. 12 - 18 yaş arası çocuklar için ize harcı 35 Euro olarak ödenir. Tüm başvuru sahipleri sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: