Bulgaristan Kapıda Vize İşlemleri

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor Mu?

1 Ocak 2007’ tarihinden itibaren Bulgaristan Cumhuriyeti, AB Katılım Antlaşması hükümleri gereği Avrupa Birliği’nin Ortak vize politikasını uygulamaktadır. T.C vatandaşları için Bulgaristan kapıda vize uygulaması bulunmadığı gibi hiçbir Avrupa Birliği ülkesinde de T.C vatandaşları için hava limanlarında ya da gümrük kapılarında kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Bulgaristan Kapıda Transit Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan üzerinden yapılacak transit geçişler için Bordo (umuma) mahsus pasaport sahipleri transit vizesine tabidir. Bulgaristan kapıda transit vize uygulaması bulunmamaktadır.

Bulgaristan üzerinden gidilecek ülke Schengen ülkesiyse ve bu ülkenin vizesi bulunuyorsa transit vizeye gerek kalmaksızın geçiş yapılabilir. Bu durumda kara yolu transit geçişleri için 24 saat ve hava yolu transit uçuş (hava limanından çıkmamak kaydı ile) için 72 saate kadar Bulgaristan transit vizesi alınmadan geçiş yapılmaktadır.

Bulgaristan Vize Muafiyeti Hangi Durumlarda Olur?

Bulgaristan vize muafiyeti Bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları için bulunmamaktadır. Bulgaristan vize rejim tablosuna göre vize muafiyeti (C tipi vizeler için) olan pasaport sahiplerine aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Pasaport TürüVizeye Tabi30 Güne Kadar Muaf90 Güne Kadar Muaf
Bordo (Umumi)Var  
Yeşil (Hususi)  Var
Gri (Hizmet) Var 
Siyah (Diplomatik) Var 

Bulgaristan’a sığınmacı olarak başvuru yapan ve Bulgaristan sınırları içerisindeki T.C vatandaşları için vize şartı aranmaz. Bulgaristan iltica yasası gereğince kişinin sınır dışı edilip edilmeyeceğine karar verilir.

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan kapıda vize sorgulamaları ile ilgili merkezimize sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir. Diğer tüm sorular için 0850 241 1868

Bulgaristan’a Günübirlik

Bulgaristan’a Günübirlik Vize Var Mı?

Bulgaristan transit vizesi halk arasında Bulgaristan günübirlik vize olarak da bilinmektedir. Transit vize Bulgaristan üzerinden 3. Bir ülkeye gitmek için alınması gereken vize türüdür. 24 saatliğine Bulgaristan sınırları içerisinde seyahat etmeye yarar. Bulgaristan turist vizesi (C Tipi vize) ise en az 2 günlük olarak düzenlenmektedir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan günübirlik vize ücreti aşağıda detaylı olarak verilmiştir. Vize ücret tablosu 2021 yılı için geçerlidir.

HizmetÜcret
Başvuru Formu ve Randevu15 EUR
Konsolosluk Vize Harcı80 EUR
Acente Hizmet Bedeli25 EUR
Toplam100 EUR

Vize harç bedeli olan 80 Euro başvuran kişi adına ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’nun hesabına vizem.net tarafından yatırılmaktadır. Bulgaristan günübirlik vize ücretine KDV dahildir. TL ödemeler için o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası isteğe başlı olarak 10 Euro karşılığında alınabilir. Kara yolu üzerinden seyahat edecek olan kişiler ayrıca araçları için Bulgaristan yeşil sigorta ve Bulgaristan karayolu ücreti olan vignette kartını satın almalıdır.
Başvuru ve Bilgi İçin: 0850 241 1868

Bulgaristan Sınırda Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

T.C vatandaşları için Bulgaristan sınırda vize uygulaması bulunmamaktadır. Seyahat amacına uygun vize başvurusu akredite acenteler ya da aracı kurum vasıtasıyla yapılmalıdır.

Sınırda vize ya da e-vize uygulaması 2021 yılı itibariyle hiçbir Avrupa Birliği ülkesi için bulunmamaktadır. Tüm AB ülkeleri ve Bulgaristan vize işlemlerinizi ve vize başvurunuzu vizem.net başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir Mi?

Bulgaristan’a vizesiz gitmek ancak bazı koşullarda mümkündür. Kişi aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsa Bulgaristan’a vizesi gidebilir.

  1. Schengen vizesi ya da AB üyesi ülkenin pasaport sahibi kişiler
  2. Yeşil, gri ya da siyah pasaporta sahip kişiler
  3. Bulgaristan liçna kart sahibi olanlar
  4. Multi özellikli turistik ya da uzun süreli Romanya ya da Hırvatistan vizesine sahip olan kişiler
  5. D vizesi ile Bulgaristan’da ikamet eden şirket sahibi ya da Bulgar vatandaşı ile evlenmiş olan kişiler.

Diğer tüm Türk vatandaşları için gerekli evrak listesi ve Bulgaristan vize başvuru formu hazırlanarak Bulgaristan Konsolosluğu ile akredite çalışan acente ya da aracı kurum vasıtasıyla Bulgaristan vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekir.

Bulgaristan’a Vizesiz Girebilen Ülkeler Hangileridir?

Bulgaristan’a vizesiz girebilen ülkeler Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere toplamda 97 ülkedir. Aşağıda Bulgaristan vize rejimine ait belgede belirtilen ülke pasaportlarına sahip kişiler Bulgaristan vizesi almadan Bulgaristan’a seyahat edebilir.

YTB Bulgaristan Belgesi Nedir Nereden Alınır?

YTB Bulgaristan Belgesi 2020 yılında covid-19 salgını önlemleri kapsamında kara yolu ile Bulgaristan üzerinden transit geçiş sağlayacak vatandaşlar için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanlığı sitesinde yayınlanan ve dönüş yolundaki gurbetçi vatandaşların sınır geçişlerinde yetkililere iletmesi gereken belgedir.

YTB Bulgaristan Belgesi buradan indirilebilir. Gümrük kapılarındaki yoğunluğu ve bekleme süresini azaltmak için sınıra gelmeden 2 nüsha olarak doldurulması ve Bulgaristan sınırında yetkililere verilmesi gerekmektedir. Kısa süreli ve uzun süreli her vize türü için bu formun doldurulması gerekmektedir.

Covid -19 önlemleri kapsamındaki güncel bilgi ve sınır kapı durumunu öğrenmek için 0850 241 1868

Paylaş: