Sofya Vize İstiyor Mu?

2023'te Sofya Vize İstiyor Mu?

Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. 2022’de Sofya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Vizem.net, Sofya’ya gitmek isteyen umumi (bordo) pasaport hamili kişilere danışmanlık veren son 3 yılda Türkiye’de vize onay oranı en yüksek akredite acentedir. Bulgaristan vizesi için başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşları Vizem.net danışmanlarından hizmet alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Sofya Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerkli Mi?

Sofya, aktarmalı uçuşlarda 24 saate kadar bekleme süresi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından transit vize istememektedir.

Sofya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sofya vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Sofya vizesi başvuru formu: Vize başvuru formu tükenmez kalemle doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmaktadır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, planlanan Sofya seyahatinden sonra en az 6 ay daha geçerli ve sayfaları arasında en az 2 sayfası boş olan pasaportun olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm ölçülerinde, son 6 ayda çekilmiş, 1adet biyometrik özellikli fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sofya seyahat tarihlerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harç bedeli dekontu: Sofya vizesi başvurularında vize harç bedelinin Garanti Banka’sına yatırılmış olması ve orijinal dekont ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Vize başvuru dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından resmi bir dille Sofya’yı ziyaret amacı ile gidiş- dönüş tarihlerini belirten vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Sofya’da nerede konaklanacağı ile ilgili bilgilerin yer aldığı otel rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.
 • Finans planı: Vize başvuru sahibinin Sofya seyahati esnasında yapacağı harcamalara yönelik yeterli parasının olduğunu gösteren son 3 aylık hesap hareketlerinin olduğu banka hesap cüzdanının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilmektedir.

Sofya vizesine başvuru yapan kişinin çalışma durumu, Sofya’ya gidiş amacı ve konaklama durumuna göre başvuru evrakları farklılık göstermektedir.

Sofya Vizesi Nasıl Alınır?

Sofya vizesi, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden başvuru yaparak alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Sofya vize başvurularında öncelikle başvuru evrakları merkez ofise gönderilmektedir. Vizem.net merkez ofise ulaşan evraklar, Bulgaristan vize danışmanı tarafından incelenmekte ve eksik evrak varsa başvuru sahibi tarafından tamamlanması istenmektedir. Daha sonra vize danışmanı tarafından başvuru formu doldurulmakta ve dilekçe hazırlanmaktadır. Başvuru sahibinin vize merkezine gelmesine gerek kalmaksızın vize başvuru evrakları Bulgaristan Konsolosluğu’na Vizem.net danışmanı tarafından iletilerek başvuru tamamlanmaktadır.

Sofya vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaport, Vizem.net saha danışmanı tarafından alınarak başvuru sahibine postalanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Sofya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Sofya vize ücretleri 80 Euro’dur ve 0 - 12 yaş arasındaki çocuklar için ücretsizdir. Sofya vize başvurularında danışmanlık, çeviri, biyometri işlemleri, form ve dilekçe dahil bütün hizmetler 2022 yılı itibariyle 190 Euro olarak belirlenmiştir.

Sofya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sofya vize başvurusu ortalama ortalama 8 iş günü içerisinde değerlendirilmekte ve sonuçlanmaktadır. Bulgaristan dış temsilciliğinde yaşanabilecek yoğunluklar ve Covid-19 sebebiyle Sofya vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Sofya Vizesine Benzer Diğer Bulgaristan Şehir Vizeleri Hangileridir?

Sofya vizesine benzer olan diğer Bulgaristan vizeleri aşağıda verilmiştir.

 • Varna vizesi
 • Filibe vizesi
 • Burgaz vizesi
 • Silistre vizesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: