VFS Global Bulgaristan Vize İşlemleri

VFS Global Bulgaristan Vize İşlemleri

C tipi (turistik) vizeler için Bulgaristan Konsolosluğu, bireysel vize başvurularını kabul etmediği için, vize işlemleri Türkiye’de VFS Global veya akredite acenteler aracılığında gerçekleşmektedir.

VFS Global, Bulgaristan vize işlemleri için konsolosluk adına evrakların toplanmasında yetkilidir. Ankara, İstanbul, Bursa, Edirne, Gaziantep ve İzmir’deki vize merkezleri aracılığı ile evraklar toplanıp ön kontrolleri yapılmalıdır.

VFS Global Bulgaristan Vize Evrakları Nelerdir?

VFS global Bulgaristan vize evrakları Bulgaristan’a gidiş amacına göre farklılık göstermektedir. Aşağıda gidiş amacına göre talep edilen evrak listesine yer verilmiştir.

Gerekli BelgelerTuristik ZiyaretAile/Arkadaş Ziyareti
PasaportVarVar
Vize Başvuru FormuVarVar
2 Biometrik FotoğrafVarVar
Seyahat Sağlık SigortasıVarVar
Vize Harç Ödeme DekontuVarVar
Otel RezervasyonuVarYok
Banka Hesap HareketleriVarVar
Varlık BelgleriVarVar
Nüfus Kayıt ÖrneğiVarVar
Sponsorluk MektubuYokVar
Vize Talep DilekçesiVarVar

VFS Global, Bulgaristan gerekli evrakları elden olarak VFS ofislerine teslim edilmelidir. Başvuru sahiplerinin şahsen vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda ise evrakların merkez ofisine kargolanması vize başvuru sürecinin başlaması için yeterlidir.

VFS Bulgaristan Vize evrakları kişinin çalışma durumuna göre de değişebilmektedir. Ayrıca konsolosluk ekstra evrak talep etme hakkını saklı tutar.

Yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşlarının Bulgaristan vizesine başvurmalarına gerek yoktur.

VFS Global Bulgaristan Randevusu Nasıl Alnır?

VFS Global Bulgaristan randevusu online olarak buradan alınabilir. Sisteme geçerli mail adresi girilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde mail onay linkine gidilemeyeceğinden kayıt başarısız olmaktadır.

Form doldurulurken sadece İngilizce karakterler kullanılmalıdır. Tek seferde en fazla 5 kişi için randevu kaydı oluşturulabilmektedir. Daha kalabalık guruplar için başvuru işlemleri baştan tekrarlanmalıdır. Aile başvuruları için ayrı ayrı randevu almanıza gerek yoktur.

VFS Global Bulgaristan vize Randevusu 15 dakikalık dilimler içerisinde hafta içi 08:30 – 08:45 saatlerinden 14:30 – 14:45 saatlerine kadar alınabilmektedir. 14:45’den sonra başvuru sahipleri vize merkezlerine kabul edilmemektedir. Randevu saatine geç kalındıysa sistem üzerinden tekrardan randevu oluşturulmalıdır.

İlk defa başvuru yapacak ve İngilizce bilmeyen kişiler için VFS Bulgaristan randevu portalı karışık gelebilmektedir. Vizem.net Bulgaristan vize başvuruları için sadece form/dilekçe doldurma ve randevu alma hizmetinden faydalanılabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

VFS Global Vize Başvuru Formu

VFS Global Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

VFS Global Bulgaristan Vize Başvuru Formu çıktı alınarak tercihen mavi tükenmez kalemle karalama yapılmadan doldurulmalıdır. Fotoğraf alanına 3.5 cm x 4 cm ebatlarındaki biometrik özellikli fotoğraf yapıştırılmalıdır. Zımbalanmış fotoğraflar kabul edilmemektedir. VFS Bulgaristan vize başvuru formu üzerindeki kişisel bilgi alanı kimlikte olduğu gibi ve Türkçe karakterler kullanılarak doldurulmalıdır. Form üzerinde bulunan sağ kolon boş bırakılmalıdır. Karalanmış ya da ıslanmış formlar kabul edilmemektedir.

2021 yılına ait güncel VFS Global Bulgaristan Vize Başvuru Formu buradan indirilebilir.

VFS global D vizesi için yapılan başvuruları kabul etmemektedir. D vize başvuruları doğrudan ilgili konsolosluğa yapılabilir. D vize başvuruları için vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

VFS Global Bulgaristan Vize Ücreti

VFS Global Bulgaristan vize ücreti zorunlu ve isteğe bağlı hizmet bedelleri olarak 2 kalem altında toplanır. 2020 ve 2021 yılları Bulgaristan vize harcı ücreti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 80 EUR’dur. (C Vize Tipi İçin) 0-12 yaş arasındaki çocuklar vize harcından muaf tutulmaktadır. Vize harçları VFS ofislerine gelmeden ilgili Bulgaristan Başkonsolosluğu hesabına yatırılmalıdır.

VFS Global Bulgaristan vize ücreti detaylarıyla aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerC VizesiD Vizesi
Vize Harcı80 EUR100 EUR
Aracı Kurum Ücreti25 EUR25 EUR
Fotoğraf Hizmeti*6,3 EUR6,3 EUR
SMS Hizmeti*1 EUR1 EUR
Kurye Hizmeti*10 EUR10 EUR
VIP Servis*50 EUR50 EUR
Form Doldurma*7 EUR7 EUR
Çıktı Alma*1 TL1 TL
Toplam85 EUR125 EUR

VFS Global Bulgaristan vize ücretlerinde EUR olarak belirtilen ödemeler için TL ödeme kabul edilmemekte ve kredi kartı geçmemektedir.

Fotoğraf Hizmeti: İsteğe bağlı hizmet türüdür VFS vize merkezleri içerisinde fotoğraf kabinlerinde hizmet verilmektedir.

SMS Hizmeti: Vize süreci 2 SMS ile başvuru sahibini bilgilendirmektedir. İsteğe bağlı hizmettir.

Kurye Hizmeti: Başvuru tamamlandıktan sonra pasaportun istenilen adrese gönderilmesi hizmetidir. Bu hizmetten faydalanmayan kişiler pasaportlarını şahsen VFS ofislerine giderek alabilir. İsteğe bağlı hizmettir.

Vip Servis: Özel odada vize başvuru evrakları VFS çalışanlarına beyan edilir. İsteğe bağlı hizmettir.

Başvuru Form Doldurma: Başvuru formu başvuran kişi adına VFS danışmanı tarafından doldurulur. İsteğe bağlı hizmettir.

Çıktı Alma: Sayfa başına 1 TL karşılığında çıktı alınabilir. İsteğe bağlı hizmettir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için Bulgaristan vize ücretlerini incelemek için tıklayınız.

VFS Global Türkiye Bulgaristan İşlem Merkezleri

VFS Global Türkiye’de Bulgaristan vize başvuru işlemlerini 6 ilde toplamda 7 vize merkeziyle kabul etmektedir. Başvuru sahibi kendine en yakın merkezden randevu alarak süreci başlatabilir. VFS Global Türkiye’deki Bulgaristan işlem merkezleri aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bursa
 2. Edirne
 3. İzmir
 4. İstanbul Anadolu
 5. İstanbul Avrupa
 6. Ankara
 7. Gaziantep

Başvuru sahibi kendine en yakın başvuru merkezine randevu saatinde giderek başvuru yapabilir.

VFS Global Bulgaristan Vize Evrakları

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize VFS Global ile ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir. Diğer tüm sorular için vize başvuru merkezimiz 0850 241 1868’den aranabilir

VFS Global Bulgaristan C Vize Başvurularında Tek Yetkili Kuruluş Mudur?

Hayır. Vizem.net in de aralarında bulunduğu Türkiye genelinde 17 acente Bulgaristan Konsolosluğu ile akredite çalışma yürütür. Konsolosluk akreditasyonu, aracı kuruma gerek duyulmadan başvuruların doğrudan ilgili Konsolosluğa iletebilme yetkisidir. VFS Global Bulgaristan C vize başvurularında ön evrak kontrolünü gerçekleştirmektedir.

2019 ve 2020 yılarında Bulgaristan C vize başvurularında en yüksek onaylanma oranı %98 üzerindeki skorla Vizem.net‘e aittir.

VFS Bulgaristan Vize Başvuru Ücretini Nereye Ödemeliyim?

VFS global üzerinden yapılan Bulgaristan vize başvurularında VFS Bulgaristan vize ücretinin vize harç ücretleri, ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’nun hesabına vize hizmet bedellerinin ise VFS global ofislerine ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca evrak beyanı esnasında vize harcının Bulgaristan dış temsilciliğine ödendiğini gösteren banka dekontunun aslı beyan edilmelidir.

VFS Global Ankara Bulgaristan Vizesi için Randevu Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Covid-19 salgını süresince içlerinde Ankara ofisinin de olduğu VFS global vize başvuru merkezleri dönem dönem hizmet verememiştir. Bunun sebebi ilgili Bulgaristan dış temsilciliğinin hizmet vermemesinden kaynaklanmış olabilir. Güncel durum sürekli değiştiğinden randevu paneli günlük olarak takip edilmelidir.

VFS Global Bulgaristan Eş Vizesi Başvurularını Kabul Etmiyor Ne Yapmalıyım?

Aile birleşimi kapsamındaki Bulgaristan D vize başvuruları doğrudan ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine yapılabildiğinden VFS global Bulgaristan eş vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Gerekli evraklar hazırlanarak ikamet edilen ilin yetki alanı içerisinde bulunan Bulgaristan dış temsilciliğine şahsen başvurulabilir.

Bu vize başvurularında onay kararını etkileyen temel faktör konsolosluk mülakatı ve evrak beyanıdır. Vizem.net bu konuda uzmanlaşmış danışmanları ile aile birleşimi ve diğer D tipi vizeler için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Hangi Bulgaristan Vize Türleri için VFS Global’e Başvuru Yapabilirim?

VFS Global sadece C tipi (turistik) vize başvurularını kabul etmektedir. D tipi vizeler doğrudan Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Ankara Büyükelçiliğine yapılabilir.

Vizem.net üzerinden D tipi vize ve Bulgaristan oturum izinleri için danışmanlık alınabilir.

VFS Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

VFS Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar vize türü ve çalışma durumuna göre seçim yapılarak aşağıdaki tablodan detaylı olarak incelenebilir.

</section>

2 Adımda İhtiyacınız Olan Evrakları Öğrenin

</div>

Neden Vizem.net’i tercih etmeliyim?

Vizem.net diğer diğer acentelerin aksine başvuru sahibinin vize merkezlerine şahsen gelmesine gerek kalmaksızın sadece gerekli evrakların gönderilmesi ile vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

100 Euro olan Bulgaristan Vize ücretine aşağıdaki hizmetlerin tamamı dahildir.

 1. Uzaktan (evrak göndererek) başvuru
 2. Başvuran adına form/dilekçe doldurulması
 3. Otel konfirmasyonu (ihtiyaç duyuluyorsa)
 4. Ücretsiz kargo gönderme / alma
 5. 7 gün 09:00 – 20:00 arası telefonda destek
 6. 5 aşamalı vize başvuru bilgilendirme SMS’i
 7. Bulgaristan vize başvurularının online takibi
 8. TL ödeme imkanı
 9. 81 ilden Bulgaristan vize başvurusu imkanı

Tüm sorular için Vizem.net vize merkezi: 0850 241 1868

Paylaş: