Bulgaristan Vize Şartları

2023 Bulgaristan Vize Şartları ve Başvuru Prosedürleri

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için vize almaları gerekmektedir. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, Bulgaristan vize başvuru şartları karşılandığı durumda, vize başvuru işlemlerine başlayabilmektedir. Bulgaristan vizesi başvuru sahiplerinin; pasaport, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, yurtdışı çıkış pulu ve Covid- 19 aşı kartı gibi gereklı evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

Bulgaristan vize başvuru dosyasında sunulan belgelerin doğruluğu ve başvuru sahibinin vize başvuru şartlarını karşılama durumu, vize alım süreci üzerinde etkili olmaktadır. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmak ve temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak gibi ön koşulları sağlamaları ve gerekli başvuru prosedürlerini tamamlamaları halinde, Bulgaristan vizesi alabilmektedir.

Bulgaristan Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan vize şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Avrupa ülkeleri dışında bir ülkenin vatandaşı olmak
 • Talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaporta sahip olmak
 • Bulgaristan seyahatinin amacını ve tarihini gerekçelendirerek açıklamak
 • Daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmak
 • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
 • Daha önce hiçbir Schengen ülkesinde herhangi bir suça karışmamış olmak
 • En az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sigortasına sahip olmak
 • Başvuru sahibine adına düzenlenmiş, son 3 aya ait banka hesap dökümü bulundurmak
 • Bulgaristan seyahati için geçerli konaklama belgelerini sunmak
 • İş amaçlı yapılacak Bulgaristan seyahatleri için, işverenden alınmış bir referans mektubu ve kişinin iş durumunu gösteren belgeleri bulundurmak
Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Vizesi için Aşı Şartı Var Mıdır?

Bulgaristan vizesine başvuracak kişilerin, başvuruları esnasında Covid- 19 durumlarını belgelemeleri gerekmektedir.

Covid- 19 durumuna dair aşağıdaki belgeleri bulunduran kişilerin, Bulgaristan’a girişi kabul edilmektedir.

 • Latince karakterlerle yazılmış ve kişinin Bulgaristan’a varışından en fazla 48 saat önce uygulanmış bir negatif Covid- 19 hızlı antijen testi sonucu
 • Bulgaristan’a varıştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu bir PCR testi
 • Bulgaristan’a varıştan en az 11 gün ve en fazla 180 gün önce alınmış olan pozitif sonuçlu bir Covid- 19 PCR veya hızlı antijen testi
 • Covid- 19 aşısının Bulgaristan’a varıştan en az 14 gün önce yapıldığını belirten aşı kartı

Bulgaristan’a girişler için kabul edilen aşılar; AstraZeneca (Vaxvezira), Janssen, Moderna (Spikevax) ya da Pfizer/ Biontech (Comirnaty), Sinopharm, Sinovac ve Sputnik V aşılarıdır. Ülkelerin seyahat kısıtlamaları, seyahatin gerçekleştirileceği döneme göre değişebileceği için, Bulgaristan’a gitmeden önce güncel durum ile ilgili bilgi alınması önerilmektedir.

Daha Önce Hapse Girmiş Birisi Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Daha önce hapse girmiş bir kişinin Bulgaristan vizesi alabilmesi, vizenin türüne bağlı olarak değişmektedir. Suç kaydı olan birisi, Bulgaristan C tipi (kısa süreli) vize alabilir, ancak D tipi (uzun süreli) vizeler, işlenen suçun niteliğine göre verilemeyebilmektedir.

Hangi Suçları İşlemiş Kişiler Bulgaristan D Vizesi Alamaz?

Aşağıda listelenen suçları işlemiş kişilere D tipi Bulgaristan vizesi verilmemektedir.

 • 3 yıldan uzun süreli hapis cezası verilmiş kamu düzenini ihlal eden suçlar
 • 2 yıldan uzun süreli hapis cezası verilmiş uyuşturucu suçları
 • İnsan kaçakçılığı ile ilişkili tüm suçlar

Avrupa Birliği ya da Schengen üyesi ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler için, Etias sistemi üzerinden denetleme yapılmaktadır. Etias sistemi, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi ülkelerine seyahat edecek kişilere ilişkin detaylı güvenlik kontrolü yapılmasını mümkün kılan bir sistemdir. Bulgaristan’a giriş yapacak kişinin daha önce vize ihlalinde bulunup bulunmadığı veya sabıka kaydı olup olmadığı gibi durumlar, Etias sistemi üzerinden kontrol edilmektedir.

Daha Önce Schengen Vize İhlalinde Bulunan Kişi Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce Schengen vize ihlalinde bulunan bir kişi Bulgaristan vizesi alabilir, ancak vizenin onaylanma ihtimali düşüktür. Bulgaristan vize başvurusu sırasında, daha önce yapılmış olan vize ihlali gerekçesinin belirtilmesi gerekmektedir.

Daha Önceden Vize Reddi Alan Birisi Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce vize reddi alan kişinin Bulgaristan vizesi alması mümkündür.

Vizem.net tarafından danışmanlık alan ve ilk başvurularından ret yanıtı almış başvuru sahiplerinin, C tipi Bulgaristan vize başvuruları için onay oranı %92,4’tür.

Vergi Borcu Olan Birisi Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Evet, vize başvuru sahibinin vergi ya da kredi borcu olması, Schengen vizesi alması için engel teşkil etmemektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan öğrenci vizesine başvurmak isteyen kişilerin, genel D tipi Bulgaristan vizesi şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Bulgaristan’a eğitim temelli amaçlarla gidecek kişilerin, ülkede bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması ve bunu vize başvuru dosyasında destekleyici belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.

Bulgaristan öğrenci vizesine başvurmak için, Bulgaristan seyahati için gerekli standart belgelerin yanında eğitim temelli belgelerin de vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Tüm gerekli koşulları sağlayan öğrenciler, uzun süreli seyahatleri için Bulgaristan öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin, genel D tipi Bulgaristan vizesi şartlarını sağlaması gerekmektedir. Bulgaristan’da oturum sahibi olan ya da Bulgaristan vatandaşı olan ait ferdinin, Bulgaristan’da yeterli finansal kaynaklara ve konaklama olanağına sahip olduğu, vize başvuru dosyasında belgelenmelidir.

Bulgaristan aile birleşimi vizesine başvurmak için, evliliğin Bulgaristan’da tanıtılmış olma şartı bulunmaktadır. Tüm gerekli standart belgeleri ve aile birleşimi vizesi özelinde istenen belgeleri hazırlayan başvuru sahipleri, Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Paylaş: