Hollanda Vizesi İçin Banka Hesap Dökümü ve Diğer Finansal Kaynaklar

Hollanda'ya seyahat etmeyi planlayan vizeye tabi yabancı uyruklu kişilerin, vize başvurusu sırasında seyahat masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlayan şahsi banka hesap dökümü sunmaları gerekir.

Hollanda vize başvurularında sunulması zorunlu olan vize için banka hesap dökümü istenen kriterlere uygun olmalıdır. 

Başvuru sahibi Hollanda seyahati için yeterli mali kaynağa sahip değilse sponsorlu vize başvurusu yapabilir. Bu durumda sponsora ait banka hesap dökümü ve sponsorluk dilekçesi sunulmalıdır.

Hollanda vize işlemleri için: 0850 241 1868

Hollanda Vize Başvurusu için Banka Hesabı Özellikleri

Hollanda Vizesi İçin Banka Hesap Dökümü

Hollanda vize başvurusu için banka hesabı, Hollanda'daki kalış masraflarınızı karşılamak için yeterli bakiyeye sahip ve aktif olmalıdır. 

Hesap dökümü bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmalı, son 3 ay içerisindeki hesap hareketlerini göstermelidir.

Hollanda Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Hollanda vizesi için banka hesabınızda, Hollanda'da kalacağınız her gün için ve kişi başı günlük en az 55 € bulunması gerekmektedir. 

Örneğin, eşinizle birlikte yapacağınız 10 günlük bir tatil için Hollanda turistik vize başvurusunda, en az 1100 € içeren banka hesap dökümü beyan etmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda vize başvurusu için finansal kaynaklar hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları aşağıdaki başlıklarda aktarılmıştır.

Hollanda Vizesi için Hangi Finansal Kaynakları Gösterebilirim?

Hollanda vizesi için banka hesap özetine ek olarak, son 3 aya ait maaş bordroları gibi düzenli gelir kanıtı veya emekli aylık belgesi sunabilirsiniz. Sahip olduğunuz mülklere ait tapu, ruhsat ve kira sözleşmesi gibi belgeler de vize başvuru dosyanızı güçlendirecektir.

Hollanda vize başvurunuz için yeterli finansal kaynağa sahip değilseniz sponsorlu vize başvurusu yapabilirsiniz. 

Hollanda vizesi için sponsor eşliğinde başvuru yapacaksanız sponsorun yeterli mali kaynağa sahip olması; bu durumu Hollanda vizesi sponsor dilekçesi ve diğer evraklarda kanıtlaması gerekir.

Hollanda Eğitim Vizesi için Maddi Kaynaklar Nasıl Olmalıdır?

Hollanda'da eğitim görmek için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Hollanda'da eğitim görmek için sahip olmanız gereken miktara çalışma normu denir. Çalışma normu, Hollandalı öğrencilerin yurtta kalırken çalışma yardımı olarak aldıkları miktara eşittir. Bu miktara okul veya üniversite ücretleri dahil değildir ve her yıl 1 Ocak tarihinde miktar güncellenmektedir.

Hollanda eğitim vizesi için gereken mali miktar aşağıda gösterilmiştir.

Eğitim türüAylık miktar
Yüksek mesleki eğitim (hbo) veya üniversite   957.87 €
Ortaöğretim veya mesleki eğitim (mbo)786.59 €

Gerekli tutarlar 2023 yılı için geçerli olup güncel bilgilere Hollanda Göçmenlik Servisi sayfasından ulaşabilirsiniz. Hollanda'da okurken her 12 aylık eğitim yılı için gelirinizi göstermeniz gerekecektir. 

12 ay boyunca Hollanda öğrenci vizesi ile ülkede yaşamak ve okumak için yeterli paraya sahip olmanız gerekir. Hollanda'daki eğitim kurumu sizden finansal durumunuza ilişkin form doldurmanızı isteyecektir.

Hollanda Eğitim Vizesi Maddi Durum Formu

Hollanda eğitim vizesi için maddi durum formuna buradan ulaşabilirsiniz. 

Hollanda eğitim vizesi için yeterli gelire ilişkin kanıtlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Kendi banka hesabınızda bulunan para
  • Eğitim kurumu hesabına yatırdığınız para
  • Aldığınız burs
  • Bir şirketten aldığınız fon
  • Yurt dışındaki birinden aldığınız para
  • Hollanda'daki birinden aldığınız para

Hollanda eğitim vizesi için sunacağınız finansal belgeler Felemenkçe, İngilizce, Almanca veya Fransızca dilinde olmalıdır; bu dillerde hazırlanmamış belgeleri tercüme ettirmeniz gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: