Hollanda Göçmenlik Başvurusu

Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Hollanda göçmenlik başvurusu Hollanda’da uzun süreli olarak (en az 90 gün) yaşamak için yapılan başvuru türüdür. Hollanda göçmenlik başvurusu eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi farklı sebeplerle yapılabilmektedir.

Hollanda göçmenlik başvurusu için gerekçeler aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Hollanda’da yasal olarak ikamet etmekte olan veya Hollanda oturum izni belgesine sahip olan biri ile evlenmesi veya evli durumda olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin Hollanda’da 1. ve 2. dereceden akrabalarının bulunması ve aile birleşimi maksadıyla Hollanda göçmenlik başvurusu yapmış olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Hollanda’da devam edecek uzun süreli eğitime kabul edilmiş olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Hollanda’da kendi yöneteceği bir firma için sektörde yatırımcı olarak iş kurması ya da işe ortak olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Hollanda’da yüksek lisans, doktora ya da staj amaçlı eğitim görecek olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin, Hollanda’da 3 aydan daha uzun süreli bir dil eğitimine kabul edilmiş olması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin misafir öğretim görevlisi olması ya da yükseköğretim görevlisi olarak mesleğini Hollanda’da devam ettirmeyi amaçlaması gerekmektedir.
 • Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Hollanda’da işçi olarak bir şirketten davet almış olması gerekmektedir.

Hollanda Göçmenlik Şartları Neledir?

Hollanda göçmenlik şartları başvuru yapılacak göçmenlik programına göre değişiklik göstermektedir.

Tüm programlar için geçerli Hollanda göçmenlik şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda’ya geçerli bir ulusal vize ile giriş yapmış olmak.
 • En az geçerliliği 2 yıl olan pasaporta sahip olmak
 • Hollanda’da bulunulacak süre boyunca yeterli mali gelir veya birikime sahip olmak
 • Adli sicil kaydının bulunmaması

Hollanda Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda göçmenlik başvurusu için istenen evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçici oturum izni (MVV) başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaport ve kişisel bilgilerin olduğu sayfanın kopyası sunulmalıdır. Pasaportun, oturum izni onaylandıktan sonra 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda, adayın yüzü fotoğrafın merkezinde ve beyaz arka plan üzerinde olmalıdır. Işık eşit olmalı ve gözlük kullanımı durumunda, yansıma olmamalıdır. Yüzü kapatan bir aksesuar olmamalı ve dini sebepler dışında baş çevresini kapatan aksesuar olmamalıdır.
 • Yabancılar için oturum izni: Yaşanılan ülkenin vatandaşı değil ise, aday oturum izni ve kopyasını sunmalıdır.

Hollanda göçmenlik başvurusu yapılırken istenen tüm evraklar ve belgelerin eksiksiz şekilde ve istenen formatta dosyaya eklenmesi çok önemlidir, aksi takdirde başvuru süreci uzayabilmekte veya reddedilebilmektedir.

Başvuruda kullanılacak olan evrakların yeminli tercümanlar tarafından Felemenkçe, İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinden birine çevrilmiş olması gerekmektedir.

Hollanda göçmenlik başvurusu türlerine göre ek evraklar istenmektedir.

Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda göçmenlik başvurusu yapmak için öncelikle hangi kategoriden göçmenlik başvurusu yapılacağı belirlenmelidir. Yapılacak Hollanda göçmenlik başvurusu kategorisi belirlendikten sonra belirlenen kategori için Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IND) tarafından istenen evraklar ve şartlar sağlanmalıdır.

Hollanda göçmenlik başvurusu için istenen tüm şartlar ve evraklar sağlandıktan sonra resmi site üzerinden online başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra göçmenlik başvurusunda bulunan kişi geçerli pasaportu ile Hollanda’ya seyahat edebilmekte ve IND’den haber aldıktan sonra IND ofisinden ikamet izni alınabilmektedir.

Hollanda Göçmen Bürosu Nerededir?

Hollanda göçmen bürosu (IND) Hollanda genelde 5 merkezden başvuru kabul etmektedir. Hollanda göçmen bürosu telefon numarası +31 880 430 430 ve resmi web adresi https://ind.nl/‘dir.

Hollanda Göçmenlik Başvuru Programları Nelerdir?

Hollanda’da göçmenlik için farklı türlerde oturum izinlerinden birine başvurulup olumlu sonuç alınması gerekmektedir. Hollanda’da göçmenlik türlerinin şartları ve göçmenlere sağladığı haklar farklılık göstermektedir.

Hollanda göçmenlik başvuru türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda yüksek nitelikli göçmen programı
 • Hollanda’da iş kurmak için göçmen programı
 • Hollanda’da eğitim görmek için göçmen programı
 • Hollanda aile birleşimi göçmenlik programı
 • Hollanda iltica başvurusu göçmen programı

Hollanda Yüksek Nitelikli Göçmen Programı Nedir?

Hollanda yüksek nitelikli göçmen programı yeterli Felemenkçe, İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinden en az birisini bilen, en az lisans mezunu ve Türkiye’de en az 3 yıl bir şirkette çalışmış olan beyaz yakalı çalışanlar için göçmen programıdır.

Hollanda yüksek nitelikli göçmen programı başvuruları Covid-19 sebebiyle 2020 yılında geçici olarak durdurulmuştur.

Öğrenci Olarak Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Hollanda öğrenci vizesi başvurusu yapabilmek için,öğrenci başvurusu yapacak olan kişinin bir Hollanda eğitim kurumu tarafından 90 günden fazla sürecek uzun süreli eğitim için kabul edilmiş olması gerekmektedir.

Öğrenci olarak Hollanda göçmenlik başvurusu Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurularak yapılabilmektedir. Hollanda’da eğitim gören göçmenler Hollanda Öğrenci Vizesi ile eğitim süreleri boyunca Hollanda’da öğrencilere tanınan haklara sahip olmaktadır ve Hollanda’da ikamet edebilmektedir.

Öğrenci Olarak Hollanda Göçmenlik Başvurusu Yapmak için Hangi Evraklar Gereklidir?

Hollanda’da öğrenci olarak göçmenlik başvurusu yapılırken gönderilecek tüm evrakların resmi ve geçerli evraklar olması gerekmektedir. Hollanda’ya öğrenci olarak göçmenlik başvurusu yaparken gerekli belgelerin bilgisi eğitim alınan kurum tarafından sağlanacaktır.

Hollanda’da öğrenci olarak göçmenlik başvurusu için gerekli evraklardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Konaklama kanıtı belgesi
 • Özgeçmiş
 • Finansal yeterlilik kanıtı belgesi
 • Doğum sertifikası
 • Sağlık raporu

Öğrenci Olarak Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci olarak Hollanda göçmenlik başvurusu Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi resmi sitesi üzerinden başvuru formu ile yapılabilmektedir. Öğrenci olarak Hollanda göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin başvurudan önce 90 günden daha uzun sürecek tam zamanlı bir eğitim için bir Hollanda eğitim kurumuna başvurmuş ve başvurulan eğitim kurumundan davet mektubu almış olması gerekmektedir.

Davet mektubu ve istenen evraklar sağlandıktan sonra öğrenci olarak Hollanda göçmenlik başvurusu yapan kişilerin başvuru süreçleri ortalama olarak 30 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Çalışmak için Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Çalışmak için Hollanda göçmenlik başvurusunda bulunmadan önce Hollanda’daki bir işveren tarafından iş daveti mektubu alınmış olması gerekmektedir. Hollanda çalışma iznine sahip kişiler çalıştıkları süre boyunca Hollanda hükümeti tarafından verilmiş haklara sahip olmaktadırlar ve izinleri bitmeden önce mevcut izinlerini uzatmak için başvuru yapabilmektedirler.

Hollanda’da bir işveren tarafından davet mektubu alan kişiler başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda hak kazanacakları Hollanda Çalışma İzni ile Hollanda’da ikamet edebilmekte ve çalışabilmektedirler. Hollanda’da bazı durumlarda oturum izni sahibi olan kişilerin çalışabilmek için ayrıca çalışma izni alması gerekmektedir.

Hollanda’da çalışmak için göçmenlik kaydı türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Düzenli ücretli işçi göçmenlik kaydı
 • Mevsimlik işçi göçmenlik kaydı
 • Şirket içi transfer göçmenlik kaydı
 • Önemli start-up personeli göçmenlik kaydı
 • Yüksek vasıflı göçmenler göçmenlik kaydı
 • Misafir öğretim görevlisi göçmenlik kaydı
 • Stajyer doktor ve araştırmacı göçmenlik kaydı

İş Aramak için Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş aramak için Hollanda’ya göç etmek isteyen yüksek eğitimli bireyler (yüksek vasıflı göçmenler, misafir öğretim görevlileri, stajyer doktor ve araştırmacılar) 1 yıl boyunca Hollanda’da iş aramak için Hollanda oryantasyon oturum izni başvurusunda bulunabilmektedirler.

Hollanda oryantasyon oturum izni azami 1 senelik bir süreç için Hollanda’da ikamet etme ve iş arama olanağı sağlamaktadır. Yüksek eğitimli bireyler Hollanda’da oryantasyon yılı boyunca çalışma izni olmadan çalışabilmektedirler.

Aile, Eş ya da Ortak Olarak Hollanda Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda aile birleşimi göçmenlik başvurusu ile bireyler Hollanda’da yaşayan aile üyeleri ya da partnerlerin yanına gidebilmekte ve onlarla beraber yaşayabilmektedir. Hollanda aile birleşimi göçmenlik başvurusu ile Hollanda’da yaşamak için başvurular Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapacak olan bireyler, ilk olarak Hollanda hakkında genel bilgileri ve başvuru yapacak kişinin dil bilgisini ölçen; yabancılar için temel vatandaşlık entegrasyon sınavına girmeleri gerekmektedir. Yabancılar için temel vatandaşlık entegrasyon sınavı Hollanda Büyükelçiliği veya Hollanda Başkonsolosluğu’nda yapılmaktadır.

Yabancılar için temel vatandaşlık entegrasyon sınavını başarıyla geçen bireyler eğer kendileri veya sponsorları Hollanda’daki temel yaşam masraflarını karşılayabilecek finansal yeterliliğe sahipse; istenen belgeler ve şartlar karşılandıktan sonra Hollanda aile birleşim göçmenlik başvurusu Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurularak yapılabilmektedir. Hollanda aile birleşimi göçmenlik başvurusu olumlu sonuçlanan bireyler Hollanda’ya seyahat edebilmektedir ve elde ettikleri MVV (uzun süreli vize) ve oturum izni ile Hollanda’da göçmen olarak yaşayabilmektedirler.

Hollanda Göçmen Alımı Ücretleri Ne Kadardır?

2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Hollanda göçmen alımı kayıt ücreti 69 Eur’dur.

Hollanda göçmenlik başvurusu başarılı olarak sonuçlanan bireyler MVV (geçici oturum izni) adı verilen bir kayıt sertifikasına sahip olmaktadırlar. Hollanda geçici oturum izni (MVV) için ödenecek ücretler kabul edilen göçmenlik başvuru türüne göre farklılık göstermektedir.

Türkiye ile yapılmış olan ortaklık anlaşması çerçevesinde Türk bireyler Hollanda’da oturum izni için diğer ülke vatandaşlarına göre daha düşük ücretler ödemektedir.

Türkiye ile yapılmış olan ortaklık anlaşması çerçevesinde 2021 yılı için Hollanda’da Türk bireyler tarafından ödenecek olan oturum izni ücretleri; Türk aile üyeleri ile aile birleşim göçmenlik oturum izni için 69 € (eğer varsa 18 yaş altındaki her bir çocuk için 64 €), Hollanda’da yapılacak tüm çalışma amaçlı göçmenlik oturum izinleri için 69 €, tüm eğitim seviyelerinde geçerli olmak üzere eğitim amaçlı göçmenlik oturum izni için 192 €, öğrenci değişim ve au-pair oturum izni için 69 € olarak belirlenmiştir.

Hollanda Göçmenlik Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

Başvuru yapan kişi tarafından doldurulan başvuru formu Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne ulaştıktan sonra Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi başvuru yapan kişiye detaylı bir şekilde ödenmesi gereken miktarı ve ödeme yöntemini içeren bir mektup göndermektedir.

Hollanda Göçmenlik Kayıt Ücreti Muafiyeti Nedir?

Hollanda göçmen yasası gereğince bazı gruplar Hollanda hükümeti tarafından Hollanda göçmenlik kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.

Hollanda göçmenlik kayıt ücretinden muaf olunacak durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • NATO personeli olmak
 • Aile birleşim amacıyla başvuruda bulunup gelir yetersizliği yaşamak (Şartların ve gelir yetersizliğinin kanıtlanması gerekmektedir.)
 • 6 yaşından küçük olmak
 • İnsan kaçakçılığı, iş sömürüsü mağduru veya bu bireylerin çocukları olmak

Hollanda’ya Göç Ettikten Sonra Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Hollanda’da göçmen olarak bulunan vatandaşlar istenen şartları karşıladıktan sonra Hollanda vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedirler.

Hollanda vatandaşlığı başvurusu için Hollanda Vatandaşlık Başvurusu yapacak olan kişinin Hollanda’da yasal oturum izni ile en az 5 sene geçirmiş olması ve oturum izninin devam ediyor olması, yabancılar için temel vatandaşlık entegrasyon sınavını başarıyla geçmiş ya da sınavdan muaf tutulmuş olması (Başvuru yapacak olan kişinin Felemenkçe dilinde okuma, yazma ve anlama olarak yeterli olduğunu göstermektedir.) gerekmektedir.

Hollanda toplumunun ve Hollanda Krallığı’nın güvenliğine tehlike teşkil etmiyor olması, mevcut vatandaşlığından vazgeçmiş olması ve başvuru esnasında Hollanda Krallığı dayanışma beyanını kabul etmesi gerekmektedir.

Paylaş: