Hollanda Dil Okulu Vizesi

Hollanda Dil Okulu Vizesi: 2023'te Başvuru Seçenekleri ve Gerekli Evraklar

Hollanda; birçok farklı milletten kişinin yaşadığı bir ülke olması nedeniyle resmi dil olan Felemenkçenin yanında birçok farklı dilin de konuşulduğu bir ülkedir. Hollanda dil okulları; diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun fiyatlar, ülkenin ilgi çekici kültürü ve birçok farklı dil için eğitim imkanı gibi avantajlarla öne çıkmaktadır. 

Hollanda’da yabancı dil eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda dil okulu vizesi almaları gerekmektedir. Hollanda’daki dil eğitiminin süresine bağlı olarak başvurulması gereken vize türü değişiklik gösterir. 

Hollanda'da 90 günden kısa süreli dil eğitimleri için Schengen vizesi, 90 günün üzerinde sürecek dil eğitimleri için Hollanda öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

Hollanda dil okulu vizesi başvuru işlemleri için: 0850 241 1868

Hollanda Dil Kursu Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda dil kursu vizesi, söz konusu eğitimin süresine bağlı olarak uzun süreli (D tipi) ya da kısa süreli (C tipi) Hollanda vizesine başvuruda bulunarak alınır.

Kısa süreli dil eğitimleri için Hollanda vizesi, başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılan başvuru sonucunda alınabilir.

Uzun süreli dil eğitimleri için Hollanda dil okulu vizesi, başvuru sahibine Hollanda’da eğitim görülecek eğitim kurumunun sponsor olması ve başvuru işlemlerinin bu sponsor tarafından Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi'ne yapılması ile alınır. 

Uzun süreli Hollanda dil okulu vizesi başvurularında oturma izni alınması gerektiği durumlarda, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Hollanda Başkonsolosluğu'na veya Hollanda Büyükelçiliği'ne müracaat edilmelidir.

Hollanda Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda Dil Kursu Vizesi

Hollanda dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığınız tarihten itibaren 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Doğru ve güncel bilgilerle doldurulmuş Hollanda dil okulu vize başvuru formu
 • Hollanda'daki dil kursuna kabul mektubu
 • Hollanda dil eğitimi vizesi niyet mektubu
 • Dil eğitimi boyunca her gün için en az 55 euroya sahip olduğunuzu gösteren finansal yeterlilik kanıtı
 • Tüm Schengen bölgesinde geçerli ve en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Eğitim süresi boyunca kalacağınız yere ilişkin otel rezervasyonu veya kira sözleşmesi
 • Hollanda'daki dil kursunu tamamladıktan sonra ülkenize geri döneceğinize dair uçak rezervasyonu

Önemli not: Yukarıda listelenmiş olan Hollanda vize başvuru belgeleri, dil eğitimi süresinin 90 günü aşıp aşmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Hollanda Dil Eğitimi Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası 

Hollanda dil eğitimi vizesi için seyahat sağlık sigortası, vize başvuru sahibi adına en az 30.000 euro teminatlı olacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır. Sigortası poliçesinin; söz konusu Hollanda seyahatinin tamamı süresince ve tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli olması gerekmektedir. 

Hollanda vizesi için seyahat sağlık sigortası poliçesinin seyahat sırasında oluşabilecek; hastaneye yatma durumu, acil tedavi, kaza, vefat etme ya da tıbbi nedenlere bağlı olarak kişinin ülkesine iade edilmesi gerekliliği gibi durumları kapsamalıdır.

Hollanda Dil Eğitimi Vizesi için Niyet Mektubu

Hollanda dil eğitimi vizesi için niyet mektubu; vize başvuru sahibi tarafından vize başvurusunun yapılacağı Hollanda Konsolosluğu'na hitaben resmi ve sade bir dil kullanılarak yazılır.

Konsolosluğa ibraz edilecek Hollanda vize talep dilekçesi içerisinde aşağıdaki bilgilere mutlaka yer veriniz. 

 • Kişisel bilgileriniz
 • Hollanda'da dil eğitimi alma amacınız ve geleceğe dair planlarınız
 • Dil eğitimi alınacak kuruma dair bilgiler
 • Dil eğitimi programının başlangıç ve bitiş tarihleri
 • varsa seyahatinize sponsor olacak kişinin finansal bilgileri
 • Eğitim süresince konaklanacak yer ile ilgili bilgiler

Hollanda Dil Kursu Vize Ücreti

2023 yılı için Hollanda dil kursu vize ücreti, başvuru yapılan vize süresine göre aşağıdaki gibidir.

Dil okulu vize türüÜcretler
Kısa süreli (C tipi) vize6-11 yaş40 euro
12 yaş ve üzeri80 euro
Uzun süreli (D tipi) vize171 euro

Hollanda dil okulu vize başvurusu için vize ücretinin başvuru işlemlerinin yapıldığı yerde nakit olarak ve Türk lirası cinsinden ödenmesi gerekir.

Hollanda dil kursu vize başvurularında; tüm vize harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, sağlık sigortası, form doldurma, yeminli çeviri ve danışmanlık hizmeti dahil kısa süreli vizeler için başvuru masrafları ortalama 215 eurodur. Uzun süreli vizeler için başvuru masrafları 295 euro ile 350 euro arasında değişiklik gösterir.

Hollanda Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda dil okulu vizesi; kısa süreli C tipi vize başvuruları için genellikle 15 gün içerisinde ve uzun süreli D tipi vize başvuruları için genellikle 15 ile 30 gün içerisinde çıkar. 

Hollanda dil eğitimi vizesi başvurularının sonuçlanma süresi; değerlendirme sürecinde başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi, başvurunun ilgili dış temsilciliklerin resmi tatil günlerine denk gelmesi ve yoğunluk gibi durumlara bağlı olarak uzayabilir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda dil okulu vizesi ve Hollanda'da dil eğitimi imkanlarına dair sık sorulan sorulara verdiğimiz cevaplar aşağıda derlenmiştir.

Hollanda Dil Kursu Vize Başvurumu Nasıl Takip Edebilirim?

Hollanda dil kursu vize başvurusunu, aracı kurum VFS Global'in online takip sistemi üzerinden sorgulamanız mümkündür. 

Uzun süreli (D tipi) Hollanda dil kursu vize başvuruları için herhangi bir takip sistemi uygulaması bulunmamaktadır.

Hollanda Dil Eğitimi Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Hollanda dil eğitimi vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Schengen bölgesine üye olan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Dil Okulu Vizesi İle Hollanda'da Çalışılabilir Mi?

Hollanda Dil Okulu Çalışma İzni

Dil okulu vizesi ile Hollanda’da çalışma durumu, alınan vize türüne göre değişmektedir. Hollanda kısa süreli vize hamilleri ülkede çalışamazken, uzun süreli Hollanda dil okulu vizesi kişilere ülkede çalışma hakkı tanımaktadır.

Hollanda dil okulu vizesi ile gerekli şartları sağlamanız halinde haftalık en fazla 16 saat çalışma izni elde edebilirsiniz. Hollanda dil okulu çalışma izni ile tam zamanlı olarak yalnızca haziran, temmuz ve ağustos aylarında ve mevsimsel işçi olarak çalışabilirsiniz.

Hollanda dil eğitimi vizesi ile ülkede çalışmak isteyen kişilerin Hollanda'da çalışma izni alması gerekir. 

Hollanda Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dil okulu vizesi hamilleri için Hollanda çalışma izni başvuruları kişinin Hollanda’daki işvereni tarafından yapılır. Dil eğitimi vizesi ile Hollanda’da staj yapacak kişilerin çalışma izni almasına gerek yoktur. Ancak bu durumda kişinin işvereni ve eğitim aldığı kurum arasında bir stajyerlik anlaşması yapılmış olması gerekir.

Hollanda dil eğitimi vizesi hamillerinin Hollanda'da çalışacakları işten maaş alacakları durumlarda, ilgili belediyeden vatandaşlık servis numarasını almaları gerekir. Dil okulu vizesi ile Hollanda öğrenci çalışma izni alan kişilerin de ülkede çalışan diğer kişiler gibi vergi ödeme yükümlülükleri bulunur.

En İyi Hollanda Dil Okulları Hangileridir?

Hollanda Dil Okulları

Hollanda’da dil eğitimi için en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Language Corner (Amsterdam)
 • The Netherlands Education Group (Amsterdam)
 • Twist and Talk (Amsterdam)
 • Amsterdam Language Experience (Amsterdam)
 • Dutch Courses (Amsterdam)
 • Dutch & Such (Amstelveen)
 • Zamaradi (Haarlem)
 • Mercuur Taal Learn (Amsterdam)

2023'te Hollanda'da Dil Eğitimi Masrafları Ne Kadardır?

2023 yılında Hollanda'da bir dil kursunun ortalama maliyeti haftalık 1,565 €'dur.

Genel olarak, uluslararası bir öğrenci için Hollanda'da yaşam maliyeti aylık 800-1200 € civarındadır. Ortalama bir oda kirası 300 ila 600 € arasındadır. Ancak küçük kasabalarda genellikle şehirlerden daha ucuz fiyatlarla kiralama seçenekleri bulunur.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: