Hollanda Dil Okulu Vizesi

2023'te Hollanda Dil Okulu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda; birçok farklı milletten kişinin yaşadığı bir ülke olması nedeniyle resmi dil olan Felemenkçenin yanında birçok farklı dilin de konuşulduğu bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Hollanda’da dil okullarının; diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun fiyatlı olması, ülkenin ilgi çekici kültürü ve birçok farklı dil için dil okullarının bulunması gibi avantajları bulunmaktadır.

Hollanda’da yabancı dil eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda dil okulu vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Hollanda’da dil okuluna gitmek isteyen kişilerin almak istedikleri dil eğitiminin süresine bağlı olarak başvurmaları gereken vize türü değişiklik göstermektedir. 90 günü geçmeyecek Hollanda dil eğitimleri için Schengen vizesi ve 90 günün üzerinde sürecek dil eğitimleri için Hollanda öğrenci vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Vizem.net, Hollanda'da dil eğitimi almak isteyen kişilere dil okulu kayıt işlemlerinden vize başvuru işlemlerine kadar olan tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti sunan bir akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda için Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda için dil okulu vizesi, söz konusu eğitimin süresine bağlı olarak uzun süreli (D tipi) ya da kısa süreli (C tipi) Hollanda vizesine başvuruda bulunarak alınır.

Kısa süreli dil eğitimleri için Hollanda vizesi, başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize aracı kurumunun vize başvuru merkezlerine yapılan vize başvurusu sonucunda alınabilmektedir.

Uzun süreli dil eğitimleri için Hollanda dil okulu vizesi, başvuru sahibine Hollanda’da eğitim görülecek eğitim kurumunun sponsor olması ve başvuru işlemlerinin bu sponsor tarafından Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi'ne yapılması ile alınır. Uzun süreli Hollanda dil okulu vizesi başvurularında oturma izni alınması gerektiği durumlarda, Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan Hollanda Başkonsolosluğuna veya Hollanda Büyükelçiliğine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Hollanda Dil Kursu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda dil kursu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış, vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve kişinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirdiği, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerine sahip olan, açık renkli arka fonlu, kişinin yüzünün net olarak göründüğü ve rötuşu bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğrafının sunulması gerekir.
 • Hollanda dil kursu vizesi başvuru formu : Hollanda dil kursu vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra imzalanarak ibraz edilmelidir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Hollanda dil kursu vizesi başvuru sahibinin Hollanda’da kalmayı planladığı her bir gün için 55 euro tutarında birikimi olduğunu gösteren banka hesap dökümü gibi belgelerin vize başvuru işlemi için ibraz edilmesi gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerliliği olan, en az 30.000 euro teminatlı ve kişinin Hollanda’da kalmayı planladığı tüm süre boyunca geçerliliği bulunan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin yaptırılması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin Hollanda seyahati süresince konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Okul kabul mektubu: Vize başvuru sahibinin Hollanda’da faaliyet gösteren bir dil kursunda eğitim almak için kabul edildiğini gösteren kabul mektubunun ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize talep dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve kişinin yapmak istediği Hollanda seyahatine dair detayları içeren vize talep dilekçesinin sunulması gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibi adına Hollanda seyahatinin bitişinin ardından ülkesine dönmesi için düzenlenmiş ve kişinin dil eğitiminin tamamlanmasının ardından Hollanda’dan ayrılacağını gösteren uçak bileti gibi ulaşım rezervasyon belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan Hollanda dil kursu vizesi için gerekli evraklar, kişinin almayı planladığı dil eğitimi süresinin 90 günü aşıp aşmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Hollanda Dil Eğitimi Vizesi için Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Hollanda dil eğitimi vizesi için seyahat sigortası, vize başvuru sahibi adına en az 30.000 euro teminatlı olacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır. Hollanda dil okulu vizesi başvurusu için ibraz edilecek seyahat sağlık sigortası poliçesinin; söz konusu Hollanda seyahatinin tamamı süresince ve tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli olması şartı aranmaktadır. Vize başvurusu için sunulacak olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin seyahat sırasında oluşabilecek; hastaneye yatma durumu, acil tedavi, kaza, vefat etme ya da tıbbi nedenlere bağlı olarak kişinin ülkesine iade edilmesi gerekliliği gibi durumları kapsayıcı nitelikte düzenlenmesi gerekir.

Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti alınarak başvurulacak Hollanda dil okulu vizelerinde seyahat sağlık sigortası Vizem.net'in uzman sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Hollanda'da Dil Eğitimi Vizesi için Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Hollanda dil eğitimi vizesi için niyet mektubu; vize başvuru sahibi tarafından vize başvurusunun yapılacağı Hollanda Konsolosluğuna hitaben resmi ve sade bir dil kullanılarak yazılır.

Hollanda dil okulu vizesi için ibraz edilecek Hollanda vize talep dilekçesi içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, eğitim alınacak kuruma dair bilgiler, dil eğitimi programının başlangıç ve bitiş tarihleri, kişinin Hollanda'da dil eğitimi alma amacı, gelecek planları, varsa seyahate sponsor olacak kişinin finansal kaynaklarına dair bilgiler ve seyahat süresince konaklanacak yer ile ilgili bilgilere yer verilmesi gereklidir.

Hollanda Dil Kursu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda dil kursu vize ücreti kısa süreli C tipi Hollanda dil okulu vizesi için; 12 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için 80 euro ve 6 ile 11 yaş arası için başvuru sahipleri için 40 euro olarak belirlenmiştir. Uzun süreli D tipi Hollanda dil okulu vizesi için başvuru ücreti 171 euro olarak belirlenmiştir. Hollanda dil okulu vize başvurusu için vize ücretinin başvuru işlemlerinin yapıldığı yerde nakit olarak ve Türk lirası cinsinden ödenmesi gerekir.

2022 yılı için Hollanda dil kursu vize başvurularında; tüm vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli çeviri ve danışmanlık hizmetlerinin ücretleri dahil olmak üzere kısa süreli vizeler için başvuru masrafları ortalama 185 eurodur ve uzun süreli vizeler için başvuru masrafları ortalama 255 euro ile 310 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda dil okulu vizesi; kısa süreli C tipi vize başvuruları için genellikle 15 gün içerisinde ve uzun süreli D tipi vize başvuruları için genellikle 15 ile 30 gün içerisinde çıkar. Hollanda dil eğitimi vizesi başvurularının sonuçlanma süresi; değerlendirme sürecinde başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi, başvurunun ilgili dış temsilciliklerin resmi tatil günlerine denk gelmesi ve konsolosluklarda olabilecek yoğunluk gibi durumlara bağlı olarak uzayabilmektedir.

Hollanda Dil Kursu Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hollanda dil kursu vize başvurusu; Hollanda vize başvuru işlemleri için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum üzerinden yapılan kısa süreli C tipi vize başvuruları için ilgili kurumun online takip sistemi üzerinden takip edilir. Aracı kurumun online vize takip sistemi üzerinden vize randevusu sırasında başvuru sahiplerine verilen referans numarası ve soyisim bilgisi ile takip ve sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Uzun süreli (D tipi) Hollanda dil kursu vize başvuruları için herhangi bir takip sistemi uygulaması bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile başvurulan kısa süreli Hollanda dil okulu vizeleri hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme sistemi ile takip edilmektedir.

Hollanda Krallığı Dil Okulu Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Hollanda Krallığı dil okulu vizesi Schengen özelliklidir.

Hollanda Dil Eğitimi Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Hollanda dil eğitimi vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Hollanda’nın yanı sıra Schengen bölgesine üye olan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn ülkelerine gidilebilir.

Dil Okulu Vizesi ile Hollanda'da Çalışılabilir Mi?

Dil okulu vizesi ile Hollanda’da çalışma durumu, alınan vize türüne göre değişmektedir. Hollanda kısa süreli vize hamilleri ülkede çalışamazken, uzun süreli Hollanda dil okulu vizesi kişilere ülkede çalışma hakkı tanımaktadır.

Dil okulu Hollanda öğrenci vizesi ile ülkede çalışmak isteyen ve gerekli şartları sağlayan kişilerin haftalık en fazla 16 saat çalışma hakları bulunmaktadır. Hollanda dil okulu çalışma izni ile tam zamanlı olarak yalnızca haziran, temmuz ve ağustos aylarında mevsimsel işçi olarak çalışılabilmektedir. Hollanda dil eğitimi vizesi ile ülkede çalışmak isteyen kişilerin Hollanda'da çalışma izni alması gerekir. Hollanda dil okulu vizesi hamilleri için çalışma izni başvuruları kişinin Hollanda’daki işvereni tarafından yapılır. Dil eğitimi vizesi ile Hollanda’da staj yapacak olan kişilerin çalışma izni almasına gerek bulunmamaktadır, ancak bu durumda kişinin işvereni ve eğitim aldığı kurum arasında bir stajyerlik anlaşması yapılmış olması gerekmektedir.

Hollanda dil eğitimi vizesi hamillerinin Hollanda’da çalışacakları işten maaş alacakları durumlarda, ilgili belediye kurumlarından alınabilecek vatandaş servis numarasını almaları gerekir. Dil okulu vizesi ile Hollanda’da çalışacak kişilerin de ülkede çalışan diğer kişiler gibi vergi ödeme yükümlülükleri bulunmaktadır.

Hollanda'da Dil Eğitimi için En İyi Okullar Hangileridir?

Hollanda’da dil eğitimi için en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Language Corner (Amsterdam)
 • The Netherlands Education Group (Amsterdam)
 • Twist and Talk (Amsterdam)
 • Amsterdam Language Experience (Amsterdam)
 • Dutch Courses (Amsterdam)
 • Dutch & Such (Amstelveen)
 • Zamaradi (Haarlem)
 • Mercuur Taal Learn (Amsterdam)

Hollanda İngilizce kursu veren birçok dil okuluna sahiptir. Hollanda İngilizce dil okulu eğitimi almak isteyen kişilerin ülkede faaliyet gösteren bir okula kayıt olması ve ardından Hollanda dil okulları vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Hollanda dil okulu fiyatları 700 euro ile 1.200 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: