Hollanda Transit Vize

2023'te Hollanda Transit Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hollanda transit vizesi, Schengen ülkeleri dışındaki bir ülkeye seyahat etmek amacıyla Hollanda’da bulunan bir havaalanında uçak değiştirme hakkı olarak tanımlanmaktadır. Hollanda transit vizesi; Hollanda A tipi vize ve Hollanda havalimanı transit vizesi olarak da bilinmektedir. Hollanda transit vizesi, Hollanda’da veya diğer Schengen üye ülkelerinde konaklama ve seyahat hakkı tanımamaktadır. Hollanda transit vizesi kapsamında seyahat gerçekleştirildiğinde, havaalanının kapsadığı uluslararası bekleme bölgelerinden ayrılmak yasaktır.

Hollanda havaalanından transit olarak Schengen bölgesi dışında bir ülkeye gidecek kişilerin milletine, gideceği ülkeye veya havaalanında transit geçiş noktasından ayrılıp ayrılmayacağına bağlı olarak Hollanda transit vize gerekliliği değişmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda aktarmalı uçuş yapacak kişilere Hollanda transit vize başvuru işlemlerinde online vize başvuru formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Transit Vize İstiyor Mu?

Türk vatandaşlarının Türkiye’den Schengen bölgesi dışında gerçekleştirecekleri seyahatlerde Hollanda’dan aktarma yapmaları, Hollanda’da havalimanında uluslararası transit bölümünde kalmaları ve Hollanda’ya giriş yapmamaları şartı ile transit vizesiz seyahat etmek mümkündür.

Hollanda Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekli Midir?

T.C. vatandaşları için Hollanda havaalanlarında bekleme süresinin 24 saat olup bu sürenin aşılmaması ve transit bölümden ayrılmamaları durumunda Hollanda aktarmalı uçuşlarında transit vize alınması gerekliliği bulunmamaktadır. Transit vize gerekliliklerinin karşılanmadığı durumlarda Hollanda aktarmalı uçuşlarda vize alınması gerekmektedir.

Kimlerin Hollanda Transit Vize Muafiyeti Vardır?

Hollanda vize muafiyeti olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • AB, AEA veya Schengen bölgesinde bulunan bir ülke için vize veya oturma izni sahipleri
 • Japonya, Kanada ve ABD vize sahipleri
 • Diplomatik pasaport sahipleri
 • AB, AEA ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri
 • Kanada, Japonya, ABD, Andorra ve San Marino için sınırsız dönüş sağlayan oturma izni sahipleri
 • Nöbetçi uçuş ekibinin üyeleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi ülkelerin vatandaşları

Hollanda Transit Geçiş Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda transit vize başvurusu şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Hollanda transit vize başvuru işlemleri; online olarak vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması, vize randevusu alınması, vize randevusu gününde başvuru merkezine giderek evrak teslimi yapılması, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi olarak sıralanmaktadır.

Hollanda Transit Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda transit vize için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda transit v ize başvuru formu :Başvuru sahibi tarafından online olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurulup imzalanmalıdır.
 • Pasaport :Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf : En az 6 ay ay geçerliliği olan 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Yasal ikamet belgesi : İkamet edilen ülkeden alınmalıdır.
 • Seyahat kanıtı : Seyahat ve konaklama rezervasyonlarını içeren bir belge gerekmektedir.
 • Vize : En son seyahat edilecek ülkeden alınacak yasal olarak geçerli bir vize kanıtı gerekmektedir.
 • Ödeme makbuzu : Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.

Hollanda transit vize başvurusu için gerekli tüm vize evrakları orijinallerinin yanında birer kopyası ile teslim edilmelidir.

Hollanda Transit A Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda transit A vize başvuru randevusu, VFS Global Hollanda internet adresinden online olarak alınmaktadır. Hollanda transit A vizesi randevu alma işlemi; ilgili web sitesine mail ve şifre ile giriş yapılması, ardından online başvuru formu doldurulması ve gerekli evrakların toplanması olarak sıralanmaktadır. Hollanda transit A vizesi için gerekli belgeler toplandıktan sonra Hollanda dış temsilciliklerinden randevu alınmalı, randevu gününde vize harcı verilerek belge teslimi yapılmalı ve vize sonucu beklenmelidir.

Hollanda Transit A Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?
Hollanda Transit A Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda transit vize başvurusu; 12 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için 80 euro, 6- 11 yaş arasındaki çocuklar için 40 euro ve 6 yaşının altındaki çocuklar için ücretsizdir. Hollanda transit vize ücreti randevu sırasında nakit ve TL cinsinden vize memuruna ödenmelidir.

Tüm vize başvuru harcı, ulaşım rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hollanda vize ücreti 22 yılı için ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda transit vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmakta olup bu süre başvurunun resmi tatillere denk gelmesine ve konsolosluklarının yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Hollanda transit vizesi için hazırlanan evrakların eksik olması veya hatalı doldurulması gibi durumlarda sonuçlanma süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Hollanda Transit Geçiş Vizesi Nasıl Sorgulanır?

Hollanda vize başvurusu sorgulama işlemi online olarak gerçekleştirilirken, vize sonucuna online olarak erişilememektedir. VFS Global üzerinden gerçekleştirilen vize başvurularının takibi, resmi internet sitesi üzerinden Hollanda vize takip referans numarası ve soyisim bilgisi girilerek yapılabilmektedir.

Hollanda Transit Geçiş Vizesi Nasıl Sorgulanır?
Hollanda Transit Geçiş Vizesi Nasıl Sorgulanır?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Hollanda transit vize başvurularının takibi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Hollanda Transit Vizesinin Hamiline Tanıdığı Haklar Nelerdir?

Hollanda transit vizesi hamiline sadece uçak saati gelene kadar Hollanda’daki uluslararası bir havaalanının transit yolcu alanında bekleme hakkı tanımaktadır.

Hollanda Transit Vize ile Hollanda Gezilebilir Mi?

Hayır, Hollanda transit vize ile Hollanda gezilememektedir. Transit vize sadece Hollanda havaalanlarının uluslararası transit yolcu bekleme bölümlerinde bulunmaya izni vermekte olup bu bölümden ayrılmak vize ihlaline sebep olmaktadır.

Hollanda'yı gezmek isteyen kişiler Hollanda turist vizesi alarak Hollanda’da gezme hakkına sahip olabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: