Hollanda Vize Randevusu

Hollanda Vize Randevu Alma ve Biyometri İşlemleri 2023

Hollanda vize başvuruları evrak teslimi, parmak izi verme ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri ile gerçekleştirilmekte olup bu işlemler için önceden randevu almanız gerekir.

Türkiye'den yapılan kısa süreli Hollanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum VFS Global'dir. Vize başvurunuzun tamamlanıp Hollanda Konsolosluğu'na gönderilmesi için VFS Global'den randevu almanız gerekmektedir.

Bu makalede Hollanda vizesi için randevu oluşturma, değiştirme ve biyometri işlemlerine dair en güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Hollanda vize randevusu ve diğer işlemler için: 0850 241 1868

Hollanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi için randevu alma işlemi, başvuru yapılacak vize türüne göre değişir. Kısa süreli Hollanda Schengen vize randevusu VFS Global üzerinden alınırken, uzun süreli Hollanda ulusal vize randevusu için ilgili Hollanda Konsolosluğu'na mail atılır.

Aşağıdaki başlıklarda farklı kategoriler için Hollanda vize randevu alma işlemi hakkında detaylı bilgiler aktarılmıştır.

Hollanda Schengen Vizesi İçin Randevu Alma İşlemi

Hollanda'ya seyahat amacı turizm, ziyaret veya ticari faaliyetler olan ve 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edeceklerin Schengen vize randevusu oluşturması gerekir.

Hollanda Schengen vizesi randevu alma işlemi, online olarak aracı kurum VFS Global'in web sitesi üzerinden gerçekleştirilir. VFS Global online vize randevu sistemini kullanmak için öncelikle bir kullanıcı hesabı açmanız gerekir. 

Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıda sıralanan adımları takip ederek Hollanda Schengen vizesi için randevu alabilirsiniz. 

 • VFS Global internet sitesine girerek kullanıcı hesabınıza, ardından randevu alma sayfasına girin.

  Hollanda Vize Randevusu Alma Ekranı
 • "Yeni rezervasyon başlat" seçeneğine tıklayın ve randevu ekranına ulaşın.
Hollanda Vize Randevu Alma İşlemi
 • Hollanda vize başvurusu yapacağınız VFS Global merkezini ve vize türünü seçin.
Hollanda VFS Vize Merkezi Seçimi
 • Sonraki adımda kimlik ve pasaport bilgilerinizi eksiksiz olarak tamamlayın.
Hollanda Vize Randevusu Kimlik Bilgileri
 • Randevu oluşturma sekmesinde size uygun olan tarih ve saati seçin.
 • Servisler bölümüne geldiğinizde tercih ettiğiniz ek hizmetleri işaretleyin. 
 • Son olarak bilgilerinizi gözden geçirin ve VFS Global servis ücretini ödeyin.

Hollanda Konsolosluğu Vize Randevu Alma İşlemi

Hollanda Konsolosluğu'ndan vize randevusu alma işlemi, sadece uzun süreli (MVV) vize başvuruları için gerçekleştirilir. 

Uzun süreli Hollanda vize başvuruları için öncelikle mail yolu ile Ankara Hollanda Büyükelçiliği veya İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu üzerinden randevu almanız gerekir.

Hollanda Büyükelçiliği vize randevusu için; eğitim amaçlı vize başvurularında ank-study@minbuza.nl adresine, diğer uzun süreli vize türlerinde ise ank-ca@minbuza.nl adresine e-posta gönderin.

Hollanda Başkonsolosluğu vize randevu alma işlemi için; aile birleşimi amaçlı başvurularda ist-nareis@minbuza.nl adresine, diğer başvurularda ist-study@minbuza.nl adresine e-posta gönderin.

Hollanda Vizesi için Randevu Günü ve Saatleri

Hollanda vizesi için randevu günleri, resmi tatiller dışındaki hafta içi günlerinde saat 08:30 ile 17:00 arasındadır. VFS Global Hollanda vize merkezlerinin 12:00 ile 13:00 arasında öğle tatilinde olduğunu unutmayın.

Vize randevusu için Hollanda Ankara Büyükelçiliği randevu gün ve saatleri hafta içi her gün 08:30 ile 16:00 arasındadır. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu randevu gün ve saatleri hafta içi her gün 10:00 ile 15:30/16:30 arasındadır.

Hollanda Vizesi için Parmak İzi Verme İşlemi

Hollanda Vizesi Parmak İzi Verme İşlemi

Hollanda vizesi alması gereken kişilerin, başvurularını tamamlamak için online işlemlerin ardından biyometri (parmak izi ve fotoğraf kaydı) işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir.

Hollanda vizesi için parmak izi verme işlemi VFS Global ofislerindeki randevu sırasında yapılır. Biyometrik verileriniz 5 yıl süreyle saklanmak üzere Schengen VIS sistemine gönderilir.

Hollanda Vize Başvurusu için Parmak İzi Verme Prosedürü

Hollanda vize başvurusu için parmak izi verme prosedürü, cildinizde iz bırakmadan 10 parmağınızın görüntüsünü alan bir kayıt işlemidir.

Hollanda vize randevusunda parmak izi vermek için ellerinizde herhangi bir dekorasyon, kesik, yara, iz, boya vs. olmamasına dikkat edin. Parmak uçlarınızda yara olması halinde yaralar iyileştikten sonra başvuru yapmanız önerilmektedir.

Hollanda Vize İşlemlerinde Parmak İzi Muafiyeti

Hollanda vize işlemlerinde aşağıda verilen gruplar için parmak izi muafiyeti tanınmaktadır.

 • 12 yaşından küçük çocuklar
 • Diplomatik pasaport sahibi olup resmi ziyaret gerçekleştiren kişiler
 • Fiziksel olarak parmak izi vermesi mümkün olmayan ve bunu tıbbi bir belge ile kanıtlayan kişiler

Hollanda vize başvurusunda parmak izi muafiyeti, son 59 ay içinde herhangi bir Schengen ülkesi için vize başvurusu yapan kişiler için de uygulanır.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda vizesi için randevu ve biyometri işlemleri konusunda merkezimize sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

İdata Hollanda Vize Randevusu Veriyor Mu?

Hayır, İdata Hollanda vize işlemleri için yetkili vize aracı kurumu değildir, bu nedenle iData üzerinden Hollanda vize randevusu alınamaz.

Kısa süreli Hollanda vize başvuruları için Hollanda Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global'dir.

Hollanda Vizesi için Randevu Ne Zaman Alınmalıdır?

Hollanda vizesi için planladığınız seyahat tarihinden en erken 3 ay öncesine ve en geç 15 gün öncesine randevu alabilirsiniz.

İkamet İlime Göre Hollanda Vize Randevumu Nereden Almalıyım?

Hollanda vize randevusunu, ikamet ilinizden bağımsız olarak tüm VFS Hollanda vize merkezlerinden alabilirsiniz.

VFS Global'in Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan vize merkezlerinden herhangi biri için Hollanda vize randevusu oluşturmanız mümkündür. 

Uzun süreli Hollanda vize başvurularınız için de ikamet ilinizden bağımsız olarak istediğiniz Hollanda Konsolosluğu'na başvurabilirsiniz.

Hollanda Vize Randevusu Almak Ücretli Midir?

Hayır, Hollanda vize randevusu oluşturma işlemi ücretli bir işlem değildir. 

Ancak Hollanda vize randevusu oluştururken ek hizmet almayı tercih ederseniz ilgili tutarı ve 18,6 euro tutarındaki VFS Global servis bedelini ödemeniz gerekir.

Hollanda vize başvurunuzu birtakım ayrıcalıklar eşliğinde yapmak istiyorsanız, randevu alırken Hollanda VIP vize hizmetini tercih edebilir ve ücreti yine bu esnada ödeyebilirsiniz.

Hollanda Vize Randevu Tarihini Değiştirebilir Miyim?

Evet, Hollanda vize randevu tarihini tercih ettiğiniz randevu tarihinden 72 saat öncesine kadar iki defa değiştirmeniz mümkündür.

Hollanda vize randevu tarihini değiştirmek için vize türüne göre VFS Global üzerinden çevrimiçi işlem yapabilir veya konsolosluğa mail atabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Randevumu İptal Edebilir Miyim?

Evet, Hollanda vize randevusunu kısa süreli vizeler için VFS Global üzerinden online olarak, uzun süreli vizeler için konsolosluğa mail atarak iptal edebilirsiniz.

Hollanda Vize Randevusuna Şahsen Gitmem Gerekir Mi?

Evet, Hollanda vize randevusuna bebek ve çocuk başvuru sahipleri de dahil tüm başvuru sahiplerinin şahsen katılması gerekir.

Son 59 ay içinde herhangi bir Schengen vize başvurusu yapmış olmanız halinde biyometri bilgilerinizi tekrar vermenize gerek olmadığı için vize merkezine de şahsen gitmenize gerek olmayıp bir temsilci aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

Hollanda Vize Randevuma Geç Kalırsam Ne Olur?

Hollanda vize randevusuna 15 dakikadan fazla bir süre için geç kalmanız halinde randevunuz iptal edilir ve varsa ödenmiş ücretler iade edilmez. 

Hollanda vize randevusuna en az 15 dakika önceden gitmenizi tavsiye ederiz.

Hollanda Krallığı Vize Randevuma Gitmezsem Ne Olur?

Hollanda Krallığı vize randevusuna gidilmemesi halinde randevu iptal edilir ve yeniden randevu oluşturulması gerekir. 

Acil bir durum söz konusu olmadıkça Hollanda vize randevusuna gidilmemesi durumunda hizmet bedeli geri ödenmez.

Hollanda Vizesi İçin Randevu Kuralları Nelerdir?

Hollanda vize randevusunda uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir. 

 • Hollanda vizesi için randevunuza en az 15 dakika önceden gelmeniz gerekir.
 • Randevuyu kaçırmanız durumunda 24 saat içinde yeni bir randevu alabilirsiniz.
 • Randevuya sadece vize başvuru sahipleri, bakıcılar ve 18 yaşından küçük çocuklara eşlik eden kişiler alınır. 
 • Yanınızda pasaport ve başvuru formu başta olmak üzere tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde götürün. 
 • Çevrimiçi olarak vize ücretini ödemediyseniz vize merkezinde ücret ödemeniz mümkündür.
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: