Hollanda Erasmus Vizesi

2023'te Hollanda Erasmus Vizesi Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Erasmus programı, 1987 yılında kurulan bir Avrupa Birliği öğrenci değişimi ve Avrupa’da eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleme programıdır. Erasmus programı öğrencilere en az 2 ay ve en fazla 12 ay süreyle yurt dışında başka bir ülkede eğitim görme veya staj yapma imkanı sunmaktadır. Program ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarında, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde kayıtlı veya mezun öğrenciler için yurt dışında staj imkanı sunmaktadır. Erasmus projelerine katılan kişilerin bir AB üye devleti vatandaşı veya programa bağlı diğer ülkelerin vatandaşı olması gerekmektedir.

Erasmus+, Erasmus staj ve Erasmus Mundus programları bulunmaktadır. Erasmus+, katılımcının üniversite eğitiminin bir bölümünü farklı bir üniversitede tamamlamasına olanak sağlayan program iken; Erasmus staj programı, katılımcı ülkelerde staj imkanı sunmaktadır. Erasmus Mundus, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olarak yurt dışında eğitim ve konaklama için fon alma fırsatı sunan bir programdır.

Hollanda Erasmus programına dahil ülkelerden biridir ve Hollanda üniversiteleri bu program kapsamında uluslararası öğrencileri kabul etmektedir. QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 62. sırada yer alan Hollanda Erasmus Üniversitesi ve 58. sırada yer alan Amsterdam Üniversitesi, Hollanda’nın Erasmus anlaşmalı iyi eğitim veren üniversiteleri arasındadır.

Erasmus programı kapsamında Hollanda’ya değişim öğrencisi olarak gidecek öğrencilerin Hollanda Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Hollanda Erasmus staj vizesi uzun süreli bir vizedir.

Akredite acente Vizem.net, Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Hollanda’ya eğitim almak ya da staj yapmak için gidecek kişilerin vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Erasmus Vize Şartları Nelerdir?

Hollanda Erasmus vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 sene içinde düzenlenmiş, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olunması
 • Ziyaret nedeninin açık bir şekilde aktarılması
 • Hollanda’daki bir üniversiteden davetiye veya kabul belgesi alınması
 • Öğrenci belgesine sahip olunması
 • Ülkede kalınacak her ay için 870 euro maddi yeterliliğin sağlanması
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 euroluk seyahat sağlık sigortası yaptırılması
 • Vize bitiminden önce dönüleceğini kanıtlayan uçak bileti veya rezervasyonunun sunulması

Erasmus Öğrencisi Olarak Hollanda'ya Gitmek için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’ya Erasmus öğrencisi olarak gitmeye hak kazanan kişilerin vize başvuruları, sponsorları yani eğitim alacakları kurum tarafından Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne yapılmalıdır; ancak öncesinde başvuru sahiplerinin İstanbul’daki ya da Ankara’daki Hollanda dış temsilciliklerine geçici oturma izni (MVV) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Geçici oturma izni (MVV) başvurusu için ilk olarak Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğundan randevu alınmalı ve daha sonra gerekli belgeler ile başvuru yapılmalıdır. MVV başvuru işlem süresi ortalama 3 ile 5 iş günü sürmektedir.

Hollanda oturma izni aldıktan sonra, eğitim alınacak kurum kişi adına Hollanda öğrenci vizesine başvurmalıdır. Kişi adına başvuru yapacak sponsorun Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (IND) tarafından tanınması gerekmektedir. Gerekli belgelerin sağlanmasının ardından başvuru tamamlanır. Başvuru süreci ortalama 2 ay sürmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 sene içinde düzenlenmiş, en az 2 boş sayfası bulunan ve ülkeden ayrılmanın planlandığı tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35 mm x 45 mm ölçülerinde, son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Hollanda öğrenci vizesi başvuru formu: Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu sunulmalıdır.
 • İkametgah belgesi: Pasaport, vize veya oturma izninin bir kopyası ile başvuru yapılan ülkedeki yasal ikamet kanıtlanmalıdır.
 • Uçak bileti: Hollanda’ya gidiş ve dönüş uçak bileti veya rezervasyon belgesi gereklidir.
 • Sağlık sigortası: Kişinin adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesinde geçerli ve minimum 30.000 euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı ve poliçe sunulmalıdır.
 • Kabul mektubu: Eğitim görülecek eğitim kurumundan alınmış kabul mektubu sunulmalıdır.
 • Finansal kanıt niteliğindeki belgeler: Eğitim süresi boyunca her ay için 870 euroya sahip olunduğunun banka hesap dökümü gibi belgeler ile kanıtlanması gerekmektedir.
 • Akademik transkript: Eğitim görülen okul tarafından alınmış, imzalı ve güncel not durum belgesi sunulmalıdır.

Hollanda vize başvurusunda gerekli tüm resmi belgelerin, noter tarafından apostil damgası ile doğrulanması gerekmektedir; bazı belgelerin, Hollanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından da onaylanması gerekmektedir. Tüm gerekli belgeler Hollandaca, İngilizce, Fransızca veya Almanca olmalıdır; eğer değillerse, yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmeli ve orjinal belgeler ile birlikte sunulmalıdır.

Hollanda Erasmus Vizesi için Üniversite Kabul Mektubu Nedir?

Hollanda Erasmus vizesi için üniversite kabul mektubu, gidilecek üniversitenin başvuruyu uygun bulması halinde öğrenci adına düzenleyip gönderdiği bir kabul yazısıdır. Erasmus programına katılacak kişilere kabul mektubu, gidilecek eğitim kurumu tarafından başvuru sahibinin adına yazılmış şekilde iletilmelidir.

Kabul mektubunun içeriğinde öğrencinin bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgiler yer almalıdır. Üniversite kabul mektubu imzalı ve mühürlü olmalıdır.

Hollanda'da Erasmus Eğitimi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Hollanda Erasmus eğitimi için sağlık sigortası, en az 30.000 euro tutarında teminata sahip ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Sağlık sigortası; acil tıbbı yardım, acil hastane tedavisi veya tıbbi nedenlerle veya ölüm durumunda ülkeye nakil gibi durumlarda ortaya çıkabilecek bütün masrafları karşılamalıdır.

Vize başvurusu yaparken, seyahat sağlık sigortası yaptırıldığına dair kanıt sunulması gerekmektedir. Sigorta belgesinin giriş kontrol noktasında ibraz edilmesi gerekebilir, bu nedenle seyahat sırasında ulaşılabilir bir yerde bulundurulmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda Erasmus vizesi başvurularında, seyahat sağlık sigortası 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net’in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Hollanda Erasmus Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliğine ve İstanbul’da bulunan Hollanda Başkonsolosluğuna yapılacak Hollanda Erasmus vize başvuruları için vize randevu alma işlemi ilgili konsolosluğa mail gönderilerek yapılabilmektedir. Başvuru randevusu alabilmek için IND’den alınan mektup e-postaya eklenmelidir, mektup olmadan randevu alınmamaktadır.

Ankara Büyükelçiliği için; ank-ca@minbuza.nl adresine, konu kısmına “(İlgili vize türü) için randevu talebi” başlığı yazılmasının ardından e-posta atılarak randevu alınırken, İstanbul Başkonsolosluğundan alınacak randevular için ise ist-ca@minbuza.nl adresine mail atılır.

Hollanda Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda öğrenci vizesi ücreti 171 eurodur.

2022 yılı için tüm Hollanda öğrenci vize masrafları; vize başvuru harcı, seyahat sigortası, başvuru formu doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, gerekmesi halinde yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücreti de dahil olmak üzere ortalama 255 ile 310 euro arasında değişmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hollanda Erasmus vize başvurusunun sonuçlanması genellikle 1 ay sürmektedir, ancak bu süre kişinin uyruğuna ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda’ya Erasmus öğrencisi olarak gidecek kişilerin sıklıkla sorduğu sorulara ve yanıtlara aşağıda yer verilmiştir.

En İyi Hollanda Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En İyi Hollanda Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?
En İyi Hollanda Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Hollanda Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Wageningen Üniversitesi (Wageningen)
 • Amsterdam Üniversitesi (Amsterdam)
 • Utrecht Üniversitesi (Utrecht)
 • Leiden Üniversitesi (Leiden)
 • Rotterdam Erasmus Üniversitesi (Rotterdam)
 • Delft Teknoloji Üniversitesi (Delft)
 • Groningen Üniversitesi (Groningen)
 • Vrije Üniversitesi (Amsterdam)
 • Maastricht Üniversitesi (Maastricht)
 • Radboud Üniversitesi (Nijmegen)

Hollanda Erasmus üniversiteleri, Avrupa’nın köklü ve İngilizce eğitim veren üniversiteleri arasındadır. Mühendislik, pazarlama ve yönetim, yazılım ve psikoloji en çok tercih edilen Hollanda Erasmus üniversitesi bölümleri arasındadır. Eğitim kalitesinin yükseliğinin yanı sıra, Hollanda Üniversiteleri QS Dünya Sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Hollanda'da Erasmus Stajı İmkanları Nasıldır?

Hollanda’da Erasmus staj programı kapsamında hemşirelik, yazılım geliştirme, satış ve pazarlama gibi çeşitli alanlarda staj imkanı sunulmaktadır.

Erasmus+ staj programı, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve öğrencilerin program ülkelerinde çalışmasını, eğitim almasını veya gönüllü olmasını sağlayan bir programdır. Yurt dışındaki uzun dönem staj en az 2 ay ve en uzun 12 ay sürebilir. Erasmus staj programından birden çok kez yararlanılabilir, ancak yurt dışındaki toplam süre bir eğitim döngüsü içinde 12 ayı aşmamalıdır. Erasmus+ programına katılmak isteyen kişilerin, kabul mektubu almalarının ardından, bulundukları ülkeden Erasmus staj vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Erasmus Öğrencilerinin Hollanda'da Aylık Ortalama Masrafları Nasıldır?

Erasmus öğrencilerinin konaklama, yemek, ulaşım, kitap, kıyafet ve boş zaman aktiviteleri dahil olmak üzere aylık harcamaları ortalama 800 ile 1.200 euro arasındadır.

Hollanda’da bir oda kiralamanın maliyeti 300 ile 600 euro arasındadır, öğrenci evleri daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Bazı üniversiteler kampüste konaklama imkanı sunar veya kabul edildikten sonra bir oda kiralanmasına yardım eder. Bir öğrencinin Lidl, Aldi ve Albert Heijn gibi en ucuz süpermarketlerden yapacağı alışverişlerde aylık gıda masrafı ortalama 150 ile 170 euro arasındadır. Amsterdam ve Rotterdam gibi şehirlerde alışveriş Groningen ve Eindhoven gibi şehirlere kıyasla daha pahalıdır. Hollanda’da öğrenciler için aylık ulaşım maliyeti ortalama 35 ile 70 euro arasındadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Hollanda’da yaşam maliyetleri çok ucuz olmamasına rağmen, uygun fiyatlarda konaklama, ulaşım ve gıda bulmak ve tasarruf etmek mümkündür.

Erasmus Değişim Öğrencileri Hollanda'da Çalışabilir Mi?

Erasmus değişim öğrencileri Hollanda’da çalışabilir.

Öğrenci vizesi ile Hollanda’da çalışmak için bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Öğrencilere haftada en fazla 16 saat çalışma izni verilir, ancak haziran, temmuz ve ağustos aylarında mevsimlik işçi olarak tam zamanlı çalışılmasına izin verilir. Öğrenci adına işverenin, Hollanda çalışma izni alması gerekmektedir. Eğitimin bir parçası olarak staj yapılıyorsa çalışma iznine gerek yoktur, ancak işveren üniversite ve öğrenci ile bir staj sözleşmesi imzalamalıdır.

Hollanda Erasmus Vizesi ile Gezilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Hollanda Erasmus vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla diğer Schengen ülkeleri olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn gezilebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: