Hollanda Erasmus Vizesi

2023'te Hollanda Erasmus Vizesi Başvuru İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Erasmus programı, 1987 yılında kurulan bir Avrupa Birliği öğrenci değişimi ve Avrupa’da eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleme programıdır. Erasmus programı öğrencilere en az 2 ay ve en fazla 12 ay süreyle yurt dışında başka bir ülkede eğitim görme veya staj yapma imkanı sunar. 

Hollanda Erasmus programına dahil ülkelerden biridir. QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 62. sırada yer alan Hollanda Erasmus Üniversitesi ve 58. sırada yer alan Amsterdam Üniversitesi, Hollanda’nın Erasmus anlaşmalı en iyi üniversiteleri arasındadır.

Erasmus programı kapsamında Hollanda’ya değişim öğrencisi olarak gidecek öğrencilerin Hollanda öğrenci vizesi kapsamında Erasmus vizesi almaları gerekmektedir. Hollanda Erasmus staj vizesi uzun süreli bir vizedir.

Hollanda Erasmus vizesi bilgi ve danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Hollanda'da Erasmus İçin Vize Başvuru Şartları

Hollanda'da Erasmus için gereken vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize süresi dolduktan sonra en az 3 ay geçerli olan bir pasaporta sahip olmak
 • Ziyaretinizin amacını açıklayabilmek
 • Hollanda'da IND tarafından tanınmış bir üniversiteden davetiye veya Erasmus kabul belgesine sahip olmak
 • Geçerli bir öğrenci belgesi sahibi olmak
 • Ülkede kalınacak her ay için 870 euro maddi yeterliliğin sağlanması
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortasına sahip olmak
 • Vize bitiminden önce Hollanda'dan ve Schengen bölgesinden ayrılma niyetine ilişkin kanıt sunmak

Hollanda Erasmus Vize Başvuru Süreci

Hollanda Erasmus Vizesi Başvurusu

Hollanda’ya Erasmus öğrencisi olarak gitmeye hak kazanan kişilerin vize başvuruları, sponsorları yani eğitim alacakları kurum tarafından Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne (IND) yapılmalıdır. 

IND başvurusundan önce, başvuru sahibi öğrencinin İstanbul veya Ankara’daki Hollanda dış temsilciliklerine geçici oturma izni (MVV vizesi) başvurusunda bulunması gerekir.

Erasmus MVV vize başvurusu için ilk olarak Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alınmalı, sonrasında gerekli belgeler ile başvuru yapılmalıdır. MVV başvuru işlem süresi ortalama 3 ile 5 iş günü sürmektedir.

Hollanda oturma izni aldıktan sonra, eğitim alınacak kurum kişi adına Hollanda öğrenci vizesine başvurmalıdır. Başvuru yapacak sponsorun Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (IND) tarafından tanınması gerekmektedir. Gerekli belgelerin sağlanmasının ardından başvuru tamamlanır.

Hollanda Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Hollanda Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Son 10 yıl içinde düzenlenmiş geçerli ve hasarsız pasaport
 • 2 adet 35 mm x 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf
 • Hollanda öğrenci vizesi başvuru formu
 • Eğitim görülecek eğitim kurumundan alınmış kabul mektubu
 • İmzalı ve güncel transkript
 • Her ay için 870 euro gösteren finansal yeterlilik kanıtı (banka hesap özeti)
 • Hollanda'ya gidiş ve dönüş uçak bileti veya rezervasyon belgesi
 • Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Güncel ikametgah belgesi

Önemli not: 

Hollanda vize başvurusunda gerekli tüm resmi belgelerin, noter tarafından apostil damgası ile doğrulanması gerekmektedir. Bazı belgelerin, Hollanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından da onaylanması gerekebilir. Hollanda vize başvuru evrakları Hollandaca, İngilizce, Fransızca veya Almanca olmalıdır. Türkçe alınmış evraklar yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmeli ve orijinal belgeler ile birlikte sunulmalıdır.

Hollanda Erasmus Vizesi İçin Üniversite Kabul Mektubu

Hollanda Erasmus vizesi için üniversite kabul mektubu, gidilecek üniversitenin başvuruyu uygun bulması halinde öğrenci adına düzenleyip gönderdiği bir kabul yazısıdır. 

Erasmus kabul mektubu, öğrenciyi kabul eden okulun temsilcisi tarafından başvuru sahibi adına yazılmış şekilde iletilmelidir.

Kabul mektubunun içeriğinde öğrencinin bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgiler yer almalıdır. Üniversite kabul mektubu imzalı ve mühürlü olmalıdır.

Hollanda'da Erasmus Eğitimi İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Hollanda Erasmus eğitimi için seyahat sağlık sigortası, en az 30.000 euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Sağlık sigortası; acil tıbbı yardım, acil hastane tedavisi veya tıbbi nedenlerle veya ölüm durumunda ülkeye nakil gibi durumlarda ortaya çıkabilecek bütün masrafları karşılamalıdır.

Erasmus vize başvurusunda, seyahat sağlık sigortası yaptırıldığına dair kanıt sunulması gerekmektedir. Sigorta belgesinin Hollanda'ya giriş kontrol noktasında da ibraz edilmesi gerekebilir. Bu nedenle sigorya poliçesini seyahat sırasında ulaşılabilir bir yerde bulundurmanızı öneririz.

2023 yılında sigorta kapsamı ve ücretlerine dair detaylı bilgiye Hollanda vizesi için seyahat sağlık sigortası makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hollanda Eramus Vizesi İçin Randevu Alma İşlemi

Hollanda Erasmus vize başvuruları için randevu alma işlemi, Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliği'ne veya İstanbul’da bulunan Hollanda Başkonsolosluğu'na mail gönderilerek yapılmaktadır.

Ankara Büyükelçiliği için; ank-ca@minbuza.nl adresine, konu kısmına "(İlgili vize türü) için randevu talebi" başlığı ile mail atılmalıdır. İstanbul Hollanda Konsolosluğu üzerinden alınacak randevular için ise ist-ca@minbuza.nl adresine mail atılır.

Lütfen dikkat: Erasmus vize randevusu alabilmek için IND’den iletilen mektubu e-postaya eklediğinizden emin olun. Kabul mektubu eklenmemiş talepler için randevu verilmemektedir.

Hollanda Erasmus Vize Ücreti

Hollanda Erasmus öğrenci vizesi ücreti 210 eurodur.

2023 yılı için tüm Hollanda öğrenci vize masrafları; vize başvuru harcı, seyahat sigortası, başvuru formu doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, gerekmesi halinde yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücreti de dahil olmak üzere ortalama 255 ile 310 euro arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda'ya Erasmus öğrencisi olarak gidecek kişilerin sıklıkla sorduğu sorulara ve Vizem.net danışmanlarının yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Hollanda Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Erasmus vize başvurunuzun işlem süresi genellikle 1 ay sürer, ancak bu uyruğunuza ve diğer faktörlere bağlıdır.

En İyi Hollanda Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

Hollanda Erasmus Üniversiteleri

En çok tercih edilen Hollanda Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Wageningen Üniversitesi (Wageningen)
 • Amsterdam Üniversitesi (Amsterdam)
 • Utrecht Üniversitesi (Utrecht)
 • Leiden Üniversitesi (Leiden)
 • Rotterdam Erasmus Üniversitesi (Rotterdam)
 • Delft Teknoloji Üniversitesi (Delft)
 • Groningen Üniversitesi (Groningen)
 • Vrije Üniversitesi (Amsterdam)
 • Maastricht Üniversitesi (Maastricht)
 • Radboud Üniversitesi (Nijmegen)

Hollanda Erasmus üniversiteleri, Avrupa’nın köklü ve İngilizce eğitim veren üniversiteleri arasındadır. Mühendislik, pazarlama ve yönetim, yazılım ve psikoloji en çok tercih edilen Hollanda Erasmus üniversitesi bölümleri arasındadır.

Hollanda'da Erasmus olanakları, kabul edilen finansman türleri gibi konularda daha detaylı bilgi için Hollanda Erasmus Ulusal Ajansı web sitesini inceleyebilirsiniz. 

Hollanda'da Erasmus Stajı İmkanları Nasıldır?

Hollanda’da Erasmus staj programı kapsamında hemşirelik, yazılım geliştirme, satış ve pazarlama gibi çeşitli alanlarda staj imkanı bulunur.

Erasmus+ staj programı, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve öğrencilerin program ülkelerinde çalışmasını, eğitim almasını veya gönüllü olmasını sağlayan bir programdır. Yurt dışındaki uzun dönem staj en az 2 ay, en uzun 12 ay sürebilir. 

Erasmus+ programına katılmak isteyen kişilerin, kabul mektubu almalarının ardından, bulundukları ülkeden Erasmus staj vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hollanda Erasmus Masrafları Aylık Ne Kadardır?

Hollanda Erasmus Masrafları

Hollanda'da Erasmus öğrencilerinin konaklama, yemek, ulaşım, kitap, kıyafet ve boş zaman aktiviteleri dahil olmak üzere aylık harcamaları ortalama 800 ile 1.200 euro arasında değişir. 

 • Hollanda’da bir oda kiralamanın maliyeti 300 ile 600 euro arasındadır, paylaşımlı öğrenci evleri daha uygun fiyatlıdır. 
 • Bir öğrencinin Lidl, Aldi ve Albert Heijn gibi en ucuz süpermarketlerden yapacağı alışverişlerde aylık gıda masrafı ortalama 150 ile 170 euro arasındadır. Amsterdam ve Rotterdam gibi şehirlerde alışveriş Groningen ve Eindhoven gibi şehirlere kıyasla daha pahalıdır. 
 • Hollanda’da öğrenciler için aylık ulaşım maliyeti ortalama 35 ile 70 euro arasındadır. 

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Hollanda'da yaşam maliyetleri çok ucuz olmamasına rağmen, uygun fiyatlarda konaklama, ulaşım ve gıda bulmak ve tasarruf etmek mümkündür.

Erasmus Değişim Öğrencileri Hollanda'da Çalışabilir Mi?

Evet, Erasmus değişim öğrencisi olarak Hollanda’da çalışmanız mümkündür. 

Hollanda’da yabancı öğrencilere haftada en fazla 16 saat ve sadece haziran, temmuz ve ağustos aylarında mevsimlik işçi olarak tam zamanlı çalışılmasına izin verilir. 

Öğrenci adına işverenin, Hollanda çalışma izni alması gerekmektedir. Eğitimin bir parçası olarak staj yapılıyorsa çalışma iznine gerek yoktur, ancak işveren üniversite ve öğrenci ile bir staj sözleşmesi imzalamalıdır.

Hollanda Erasmus Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Hollanda Erasmus vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla diğer Schengen ülkeleri olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn gezilebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: