Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar

Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar 2023 Güncellemesi

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi tutuldukları vize uygulamaları, kişinin sahip olduğu pasaport türüne bağlı olarak değişmektedir. Hollanda vize başvurusu yapmak isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günden fazla sürmeyecek seyahatler için vizeden muaf tutulmaktadır. Hollanda’ya gitmek için gerekli evraklar; talep edilen vize türü, seyahat amacı, konaklama ve seyahat alternatiflerine ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Hollanda vize başvurusu işlemlerinde gerekli evrakların kontrolü ve seyahat sigortası işlemleri de dahil olmak üzere, 2011 yılından bu yana tüm başvuru süreci için tek çatı altında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Hollanda vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiye ait, kişinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan, vize damgalarının uygulanabilmesi için en az 2 sayfası boş olan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olan bir pasaport vize başvuru dosyasında sunulmalıdır. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilen pasaport ile birlikte, paspaortun tüm sayfalarının fotokopilerine de başvuru dosyası içerisinde yer verilmesi gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Hollanda vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin doğru olmasına ve gerekli tüm imza bölümlerinin imzalanmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişiye ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, kişinin yüzünün net olarak göründüğü ve açık renkli fon ile çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişiye ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınarak vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasında yer almalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişi adına düzenlenmiş, en az 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen bölgesinde geçerliliği olan, planlanan Hollanda seyahatinin tüm süresi boyunca geçerliliği olan ve olası tüm tıbbi sorunları kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesininibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi vize başvurusunda sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişi adına Hollanda seyahati için düzenlenmiş otel rezervasyonu gibi konaklama belgeleri, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvurusunda ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişi adına Hollanda seyahati için oluşturulmuş uçuş rezervasyonu gibi ulaşım belgelerinin, gidiş ve dönüş tarihlerini belirtecek biçimde vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişinin planlanan seyahatin ulaşım, konaklama ve yemek gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait şahsi banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı, kişinin düzenli bir geliri olduğunu gösteren son 3 aya ait maaş bordroları ya da emeklilik hesap belgeleri gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişiye ait tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelirleri bulunuyorsa, bu ek gelirlerin vize başvuru dosyasında belirlenmesi gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişinin Hollanda seyahatinin masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak ise, bu sponsor tarafından yazılmış bir sponsorluk dilekçesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişinin Hollanda seyahatinin masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsorun söz konusu masrafları karşılamaya yetecek maddi gücü olduğunu gösteren; banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gibi finansal yeterlilik belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Çalışma durumu evrakları: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişinin çalışma durumuna bağlı olarak; SGK hizmet dökümü, vergi levhası ya da SGK işe giriş bildirgesi gibi belgelerin vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat amacına ilişkin evraklar: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişinin iş, ziyaret, turizm gibi farklı seyahat amaçlarına bağlı olarak; Hollanda’da faaliyet gösteren bir işveren ile yapılmış iş sözleşmesi, Hollanda’da yer alan bir okuldan alınmış eğitim kurumu kabul mektubu ya da Hollanda’da yer alan bir sağlık kuruluşundan alınmış tıbbi tedavi kabul mektubu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna bağlı olarak sunulması gereken Hollanda vizesi gerekli evraklar için tüm detaylar aşağıdaki başlıklarda sırasıyla paylaşılmıştır. Hollanda’ya seyahat etmek için, Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişiler tarafından Hollanda vizesi gerekli evraklar hazırlanmalı ve talep edilen tüm şartlar yerine getirilmelidir.

Şirket Sahipleri için Gerekli Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Şirket sahipleri için gerekli Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Şirket sahipleri için Hollanda vize başvurusunda bulunacak başvuru sahibine ait, Schengen bölgesinden ayrılanacak tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan, vize işlemlerinin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde; kişinin pasaportu ile birlikte pasaporta ait tüm sayfalarının fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Hollanda vize başvuru formu, vize başvurusunda bulunacak şirket sahibi kişi tarafından doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Hollanda vize başvuru formu içerisinde talep edilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde verilmesine ve gerekli tüm imza kutucuklarının imzalanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvuru sahibine ait, 6 aydan eski olmayan, biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, başvuru sahibinin yüzünün net bir biçimde göründüğü ve açık renkli fona sahip olan 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibi kişiye ait tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, e-devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vize başvurusunda bulunan çalışan kişi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesinde ve planlanan tüm seyahat süresi boyunca geçerliliği olan, en az 30.000 Euro teminatı bulunan ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tüm tıbbi sorunları kapsayacak nitelikte oluşturulmuş bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi başvuru işlemleri için ödenmiş olması gereken vize harcının ödeme işlemlerinin yapıldığını gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi adına, planlanan Hollanda seyahati için düzenlenmiş olan otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi adına, planlanan Hollanda seyahati için düzenlenmiş olan gidiş ve dönüş tarihlerini içeren uçuş rezervasyonu gibi ulaşım belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibinin öngörülen Hollanda seyahatinin masraflarını karşılamaya yetecek finansal gücü olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait kişisel banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı, düzenli geliri bildiren son 3 aya dair maaş bordroları ya da emeklilik hesap belgeleri gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan kişiye ait ek gelir durumu bulunuyorsa, bu ek gelirlerin vize başvuru dosyasında belgeler ile kanıtlanması gerekmektedir. Hollanda vizesi başvuruları için; tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri ek gelir olarak kabul edilmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi, bir sponsor desteği ile Hollanda seyahatini gerçekleştirecek ise, bu sponsor tarafından yazılmış olan bir sponsorluk dilekçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvuru sahibinin seyahat masrafları bir sponsor tarafından karşılandığı durumda sponsor olacak kişiye ait; banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gibi finansal yeterlilik belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket faaliyet belgesi: Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak şirket sahiplerine ait işyeri için düzenlenmiş ve şirketin kayıtlı olduğu odadan alınabilecek olan faaliyet belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Ticaret odası sicil kayıt sureti: Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak şirket sahiplerine ait işyeri adına düzenlenmiş olan ticaret odası sicil kayıt sureti belgesinin 1 adet fotokopisi vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Ticaret sicil belgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi olan kişinin şirketi için düzenlenmiş olan ticaret sicil gazetesi belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Vergi levhası: Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak kişinin şirketine ait güncel tarihli bir vergi levhasının vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Vize başvuru sahibi şirket sahipleri tarafından Hollanda vize başvurusu gerekli evraklar eksiksiz bir biçimde hazırlanmalı ve ardından vize işlemleri için ilgili kurumlardan randevu alınmalıdır.

Çalışanlar için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışanlar için Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Çalışanlar için Hollanda vizesi başvurusu yapacak başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, kişinin Schengen bölgesinden ayrılmayı planladığı tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vize damgasının uygulanabilmesi için uygun olan en az 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde sunulacak pasaportla birlikte pasaportun bütün sayfalarının fotokopilerinin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Çalışanlar için Hollanda vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve ıslak imzalanmış bir şekilde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvuru formu doldurulurken; yazım hatası yapmamaya, gerekli tüm yerleri imzalamaya ve tüm bilgileri doğru bir şekilde vermeye dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvurusunda bulunacak kişiye ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, kişinin yüzünün net olarak görünür olduğu ve açık renkli fon ile çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması şartı bulunmaktadır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vize başvurusunda bulunan çalışan kişi için yapılmış olan, Schengen bölgesi ülkelerinde ve planlanan tüm Hollanda seyahati tarihleri boyunca geçerli olan, en az 30.000 Euro teminatlı olan ve tüm tıbbi problemleri kapsayacak nitelikte düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi için ödenmesi gereken ücretin yatırılmış olduğunu gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişi için, Hollanda seyahati süresince kalınacak yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibinin söz konusu Hollanda seyahati için almış olduğu uçak rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir. Hollanda vize başvurusunda sunulacak ulaşım belgeleri içerisinde gidiş ve dönüş tarihleri ile kişinin ad ve soyad bilgilerinin yer alması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibinin Hollanda seyahati için yeterli düzeyde finansal gücü olduğunu gösterecek; son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü, kişinin düzenli bir geliri olduğunu gösteren son 3 aya dair maaş bordroları ya da emeklilik hesap belgeleri gibi finansal yeterlilik durumu belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vize başvuru sahibine ait; tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri bulunuyor ise, bu belgeler vize başvuru dosyasına diğer gerekli belgeler ile birlikte eklenmelidir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvuru sahiplerinin seyahat masraflarını karşılayan bir sponsor bulunuyor ise, sponsor kişinin yazmış olduğu bir sponsorluk dilekçesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvuru sahibinin bir sponsor desteği ile seyahat edeceği durumlarda, sponsora ait finansal yeterlilik belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • İşyeri izin belgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibinin işvereni tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve içerisinde; kişinin seyahat nedeninin, öngörülen seyahat tarihlerinin, izinli olduğu tarihlerin, kişinin işteki pozisyonunun, başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin, kişinin işe giriş tarihlerinin ve işverene ait kişisel bilgilerin yer aldığı bir işyeri izin belgesinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibinin işvereni tarafından temin edilebilecek SGK işe giriş bildirgesi belgesi, QR kodlu olarak oluşturulmuş biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: Hollanda vizesi başvuru sahibi adına oluşturulmuş ve SGK ya da e-devlet sistemi üzerinden alınabilecek SGK tescil ve hizmet dökümü belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hollanda vizesi başvuru işlemleri için öncelikle Hollanda Schengen vizesi başvuru formu vize başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve Hollanda Schengen vizesi için gerekli evraklar ile birlikte ilgili kuruma müracaat edilmelidir.

Hollanda Vizesi için İşyeri İzin Belgesi Örneği Nasıl Yazılır?

Hollanda vizesi için işyeri izin belgesi, vize başvuru sahibinin işvereni tarafından ilgili Hollanda dış temsilcilerine hitaben yazılmalıdır. Hollanda vizesi için işyeri izin belgesi yazılırken resmi bir dil kullanılmasına ve gereken tüm bilgilere yer verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Hollanda vizesi için işyeri izin belgesi içerisinde; başvuru sahibinin planladığı Hollanda seyahatinin amaçlarına, seyahat tarihlerine, kişinin izinli olduğu tarihlere, iznin ücretli ya da ücretsiz olduğu bilgisine, kişinin işyerinde yaptığı işe dair detaylara, başvuru sahibinin ve işverenin kişisel bilgilerine, kişinin işe giriş tarihlerine ve işverenin iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Hollanda vizesi için gerekli belgeler arasında yer alan işyeri izin belgesi, ıslak imzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Memurlar için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Memurlar için Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Memurlar için Hollanda vizesi başvurusu yapacak kişiye ait olan, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, Schengen bölgesinden çıkış yapılmasının planlandığı tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 tane boş sayfası bulunan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvurusunda bulunan memurların, başvuru dosyası içerisinde pasaportları birlikte pasaporta ait bütün sayfaların fotokopilerini de ibraz etmeleri gerekliliği bulunmaktadır.
 • Hollanda vize başvuru formu: Memurlar için Hollanda vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından doldurulmalı ve ıslak imzalanmış bir şekilde vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir. Vize başvuru sahipleri, Hollanda vize başvuru formunu doldururken gerekli tüm imza bölümlerini imzalamaya, yazım hatası yapmamaya ve talep edilen tüm bilgileri doğru bir biçimde vermeye dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvurusunda bulunacak memura ait, son 6 ay içerisinde ve açık renkli fon ile biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibi memura ait, e-devlet sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden temin edilebilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş olan, Hollanda’da geçerliliği bulunan ve planlanan tüm Hollanda seyahati boyunca geçerlilik süresi olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tüm tıbbi problemleri kapsayıcı nitelikte oluşturulmuş bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi için ödenmesi gereken ücretin ödenmiş olduğunu gösteren dekont belgesinin vize başvuru dosyası sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen memurların, Hollanda’da kalınacak süre boyunca kalacakları yerleri gösterir nitelikte otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerini vize başvuru dosyasında sunmaları gerekliliği bulunmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen memurların, Hollanda seyahati için almış oldukları uçak bileti gibi ulaşım belgelerini vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan memurların, Hollanda seyahati için yeterli düzeyde finansal durumları olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü ya da düzenli geliri gösteren son 3 aya dair maaş bordroları belgeleri gibi finansal yeterlilik durumu belgelerini vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vize başvuru sahibi memur kişiye ait; tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri varsa, bu belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi memurların seyahat masrafları bir sponsor tarafından karşılanıyor ise, bu durumu betimleyen ve sponsor olacak kişi tarafından yazılmış bir dilekçe vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvuru sahibi memurların Hollanda seyahati masrafları bir sponsor tarafından ödenecek ise, sponsor kişi adına düzenlenmiş maddi yeterlilik belgeleri de diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İşyeri izin belgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi memurların işvereni tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış bir işyeri izin belgesi Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. İşyeri izin belgesi içerisinde; başvuru sahibinin Hollanda’ya seyahat nedeni, planlanan seyahat tarihlerinin, kişinin işyerinden izinli olduğu tarih aralığı, kişinin işine dair detaylar, başvuru sahibinin ve işvereninin kişisel bilgileri ve kişinin işe giriş tarihleri belirtilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi memur kişinin işvereni tarafından alınabilecek olan SGK işe giriş bildirgesi belgesi, QR kodlu olarak düzenlendikten sonra vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: Hollanda vizesine başvuruda bulunan memur adına oluşturulmuş ve SGK resmi sistemi ya da e-devlet sistemi üzerinden alınabilecek olan SGK tescil ve hizmet dökümü belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.

Hollanda vizesi devlet memuru başvuruları için, başvuru sahiplerinin öncelikle gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaları ve ardından ilgili kurumlardan vize randevusu almaları gerekmektedir.

Çiftçiler için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Çiftçiler için Hollanda vizesi evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Çiftçiler için Hollanda vizesi başvuru sahibi kişiye ait olan, Schengen ülkeleri sınırlarından ayrılınması planlanan tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 tane boş sayfası bulunan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Hollanda vize başvurusunda bulunan çiftçilerin başvuru dosyası içerisinde pasaport birlikte pasaportun bütün sayfaların fotokopilerinin de sunulması gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Çiftçiler için Hollanda vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve ıslak imzalanmış bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Çiftçiler için Hollanda vizesi başvuru formunda gerekli tüm imza bölümlerinin imzalanmasına, yazım hatası yapmamaya ve talep edilen tüm bilgilerin doğru bir şekilde yazılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak beyaz fon ile çekilmiş, başvuru sahibinin yüzünün net olarak görünür olduğu ve hasarı bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibi çiftçi adına oluşturulmuş, kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vize başvuru sahibi adına oluşturulmuş olan, Hollanda’da ve diğer tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği bulunan ve tüm Hollanda seyahati boyunca geçerlilik süresi bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı ve bütün tıbbi sorunları kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi için ödenmiş olması gereken vize harcının yatırıldığını gösteren dekont vize başvuru belgeleri ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerin, Hollanda’da kalmayı planladıkları süre boyunca konaklayacakları yerleri gösterecek otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerini vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahipleri adına planlanan seyahat için oluşturulmuş, gidiş ve dönüş tarihleri ile kişinin ad ve soyad bilgilerini içeren uçak bileti gibi ulaşım belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan çiftçilerin planlanan seyahatin masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü ya da kişinin düzenli geliri olduğunu gösteren son 3 aya dair maaş bordroları belgeleri gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vize başvuru sahibinin tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri bulunuyor ise, bu belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde belirtilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi çiftçilerin Hollanda seyahatinin masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsorluk durumunu belirten ve sponsor olacak kişi tarafından yazılmış bir dilekçenin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesine başvuruda bulunan çiftçilerin Hollanda seyahati masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak ise, kişiye sponsor olacak kişiye ait finansal yeterlilik durumu belgeleri vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Çiftçilik belgesi: Çiftçiler için Hollanda vizesi başvuru dosyası içerisinde, başvuru sahibi adına oluşturulmuş ve kişinin bağlı olduğu ziraat odasından temin edilebilecek olan çiftçilik belgesinin sunulması gerekmektedir.

Hollanda vize gerekli belgeler vize başvuru dosyası içerisinde eksiksiz bir biçimde ibraz edilmediği durumlar vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Emekliler için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Emekliler için Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Emekliler için Hollanda vizesi başvuru sahibine ait olan, planlanan Schengen seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan, 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 tane boş sayfası bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Hollanda vize başvurusunda bulunan emeklilerin, başvuru dosyası içerisinde pasaportla birlikte pasaportlarının tüm sayfalarının fotokopilerini de ibraz etme gereklilikleri bulunmaktadır.
 • Hollanda vize başvuru formu: Emekliler için Hollanda vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve ıslak imzalanmış bir şekilde vize başvuru dosyasına eklenmelidir. Emekliler için Hollanda vizesi başvuru formu içerisinde yer alan bütün imza bölümlerinin imzalanmasına ve istenen bilgilerin tamamının doğru bir şekilde verilmesine dikkat edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvuru sahibi emekli kişiye ait, son 6 ay içerisinde beyaz renkli arka plan ile çekilmiş, biyometrik standartlara uygun ve hasarsız 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibi emekli kişi adına e-devlet sistemi üzerinden oluşturulmuş tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerliliği olan ve planlanan Hollanda seyahatinin tamamı süresince geçerlilik süresi bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı ve olası tüm tıbbi sorunları kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vize harcı ödeme dekontunun, gerekli olan diğer belgeler ile birlikte vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi adına, Hollanda seyahati için yapılmış olan otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyonlarını gösteren belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi adına, Hollanda seyahati için yapılmış olan uçak rezervasyonu gibi ulaşım rezervasyonlarını gösteren evrakların, gidiş ve dönüş tarihlerini içerir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesine başvuruda bulunan emekli kişilerin planlanan yurt dışı seyahatinin kimi masraflarını karşılamaya yetecek maddi gücü olduğunu gösterecek; son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü ya da düzenli gelir bildiren son 3 aya dair emekli maaş bordroları belgeleri gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vize başvuru sahibinin tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesine başvuruda bulunan emeklilerin Hollanda seyahati bir sponsor tarafından desteklenecek ise, sponsorluk ilişkisini açıklayan ve sponsor kişi tarafından kaleme alınmış bir dilekçenin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesine başvuru yapmak isteyen emeklilerin Hollanda seyahatine ait masrafları bir sponsor tarafından ödenecek ise, başvuru sahibine sponsor olacak kişiye ait finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Emeklilik belgesi: Hollanda vizesine başvuruda bulunan emekli kişi adına düzenlenmiş olan ve kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden QR kodlu olarak alınması gereken emeklilik belgesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Hollanda emekli vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Hollanda vize başvuru belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak ilgili kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Çalışmayanlariçin Hollanda vizesi başvuru işlemleri için, son 10 yıl içerisinde alınmış, yapılmak istenen Schengen seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde; başvuru sahibine ait olan pasaport ile birlikte pasaportun bütün sayfalarının fotokopileri de sunulmalıdır.
 • Hollanda vize başvuru formu: Hollanda vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve ıslak imzalanmış bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir. Çalışmayan kişiler için Hollanda vizesi başvuru formu doldurulurken; bütün imza kutucuklarının imzalanmasına ve bilgilerin doğru bir şekilde verilmesine dikkat edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vize başvuru sahibine ait olan, 6 aydan eski olmayan, beyaz renkli arka fon ile çekilmiş, biyometrik standartlara uygun ve hasarı bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişilerin, e-devlet sistemi üzerinden alınmış tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişilerin, tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerliliği olan ve öngörülen Hollanda seyahatinin tümü süresince geçerliliği bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı olan ve seyahat sırasında olabilecek tüm tıbbi problemleri kapsayacak nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesini vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte ibraz etmeleri gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vize harcı ödeme dekontu vize başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişi adına planlanan Hollanda seyahati için düzenlenmiş olan otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyonlarını belirten belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişi adına planlanan Hollanda seyahati için oluşturulmuş olan olan uçak rezervasyonu gibi ulaşım bilgilerini belirten evrakların vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahiplerinin planlanan Schengen bölgesi seyahatininmasraflarını karşılamaya yetecek maddi durumu olduğunu gösterecek; son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü gibi finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişilere ait;tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri varsa, bu belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişininyurt dışı seyahatinin masrafları bir sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsor kişi tarafından kaleme alınmış bir sponsor dilekçesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen çalışmayan kişinin bir sponsor desteği ile seyahat edecek ise, sponsor kişi adına düzenlenmiş olan finansal yeterlilik durumu evrakları sponsorluk dilekçesi ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Hollanda Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hollanda vizesi sponsor dilekçesi, Hollanda seyahatinin ulaşım, konaklama ve yemek gibi kimi masraflarını bir sponsorun karşılayacağı kişilerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmesi gereken bir evraktır.

Hollanda vizesi sponsor dilekçesi, vize başvuru sahibinin seyahatine sponsor olacak kişi tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır. Hollanda vizesi sponsor dilekçesi yazılırken talep edilen tüm bilgilerin verilmesine ve resmi bir dil kullanılmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Hollanda vizesi sponsor dilekçe örneği içerisinde; sponsor kişi ve vize başvuru sahibinin ilişkisine, vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, Hollanda seyahatinin amacına ve tarihlerine, sponsorun kişisel bilgilerine, sponsorun finansal yeterlilik durumuna dair bilgilere, başvuru sahibinin seyahat planına ve sponsor kişinin iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Hollanda vizesi sponsor dilekçesi ile birlikte Hollanda vizesi sponsor belgeleri olarak sponsor olacak kişiye ait banka hesap dökümü gibi finansal yeterlilik belgelerine de vize başvuru dosyası içerisinde yer verilmesi gerekmektedir.

Öğrenciler için Hollanda Vize Belgeleri Nelerdir?

Öğrenciler için Hollanda vize belgeleri aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Hollanda vizesine başvuruda bulunan öğrenciye ait olan, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, Hollanda seyahatinin öngörülen bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve vize damgasının yapıştırılabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaport vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte pasaportun tüm sayfalarına ait fotokopilerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Hollanda vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan öğrenci tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve ıslak imzalanmış olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Öğrenciler için Hollanda vizesi başvuru formu; bütün imza kutucukları imzalanmış ve tüm bilgiler doğru bir şekilde verilmiş olarak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vizesine başvuruda bulunan öğrenciye ait olan, son 6 ay içerisinde beyaz renkli arka plan ile biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve hasarsız 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciye ait, e-devlet sistemi üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak öğrencilerin, Hollanda’da geçerli olan ve Hollanda seyahatinin planlanan tarihleri boyunca geçerliliği bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tüm tıbbi problemleri kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesini vize başvurusunda ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak öğrencilerin, Hollanda vize harcının ödendiğini gösteren dekont belgesini vize başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerin, Hollanda seyahati için ayarlanmış otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyon belgelerini vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerin, Hollanda seyahati için ayarlanmış olan gidiş ve dönüş tarihlerini içeren uçuş bileti rezervasyonu gibi ulaşım rezervasyon belgelerini vize başvuru dosyası içerisinde sunmaları gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerin, planlanan Hollanda seyahati için yeterli maddi gücü olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanı ya da banka hesap dökümü gibi finansal yeterlilik durumu evraklarını vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekir.
 • Ek gelir belgeleri: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin; tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümü ya da kira gelirleri gibi ek gelir belgeleri bulunuyor ise, bu belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin, Hollanda’da kalacakları süre boyunca oluşacak yaşam masrafları bir sponsor tarafından karşılanıyor ise; sponsor tarafından yazılmış ve bu durumun belirtildiği bir dilekçe vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvurusunda bulunan öğrencilerin Hollanda seyahatinin masraflarının bir sponsor tarafından karşılanacağı durumlarda, sponsor kişi adına düzenlenmiş olan gerekli belgeler vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Öğrenci belgesi: Hollanda vizesine başvuru yapan öğrenci adına düzenlenmiş, resmi kurumlardan temin edilebilecek ve QR kodlu bir öğrenci belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen öğrenciler tarafından Hollanda vizesi gerekli belgeler eksiksiz bir biçimde hazırlandıktan sonra ilgili kurumlara vize işlemleri için müracaat edebilmektedirler.

Çocuklar için Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Çocuklar için Hollanda vize evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğa ait, son 10 yıl içerisinde alınmış olan, Hollanda seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 tane sayfası boş olan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir. Hollanda vize başvuru dosyasında ibraz edilen pasaport ile birlikte, pasaportun tüm sayfalarının fotokopilerin de sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Hollanda vize başvuru formu: Hollanda vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan çocuğun velisi ya da vekili olan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve ardından ıslak imzalanarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vizesi başvuru formunda verilen tüm bilgilerin destekleyici evraklarda yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğa ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, beyaz renkli arka plana sahip ve biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğa ait, e-devlet sisteminden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuk için düzenlenmiş, Schengen bölgesinde geçerli olan ve Hollanda seyahatinin planlanan tarihlerinin tamamı boyunca geçerliliği olan, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm tıbbi sorunları kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyasında sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vize harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuk için Hollanda seyahati için oluşturulmuş otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyon belgeleri: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuk için Hollanda seyahati için oluşturulmuş gidiş ve dönüş uçuş rezervasyonu gibi ulaşım belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Sponsorluk dilekçesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğun Hollanda seyahatinin masraflarını karşılayacak 1. dereceden akrabasının sponsorluk durumunu belirten sponsorluk dilekçesi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Sponsora dair evraklar: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğun Hollanda seyahati nin çeşitli masraflarını karşılayacak sponsora ait finansal yeterlilik durumu belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Muvafakatname belgesi: Hollanda vizesi başvuru sahibi çocuğun 18 yaşının altında olduğu ve yalnız başına ya da tek bir ebeveyn veya bir vekil ile seyahat edeceği durumlarda; ebeveynler tarafından imzalanmış ve noter onaylı bir seyahat izin belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.

Hollanda vize için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru olarak sunulmazsa, vize başvurusu red yanıtı alabilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar eksiksiz bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Hollanda vize başvuru evrakları, her bir evrak için ilgili Hollanda dış temsilciliği tarafından belirlenen kriterlere uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. Hollanda vize işlemleri için ibraz edilecek evrakların; güncel tarihli, yıpranmamış ve tamamen doğru bilgileri içerir biçimde sunulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hollanda vize başvurusu için ibraz edilecek evrakların her birinin aslı ile birlikte fotokopileri de sunulmalıdır.

Vizem.net Hollanda vizesi danışmanlık hizmetleri; tüm dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve noter onayı ile seyahat sigortası işlemlerini kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda vizesi başvuru formu, vize başvuru dosyası içerisinde destekleyici diğer belgeler ile sunulması gereken bir evraktır. Hollanda Büyükelçiliği vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunmak isteyen kişi tarafından online sistem üzerinden doldurulmalı ve imzalı olarak başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Hollanda online vize başvuru formu içerisinde talep edilen; başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, seyahat tarihleri, seyahat detayları, ulaşım ve konaklama bilgileri, ikametgah bilgileri, finansal yeterlilik durumu bilgileri ve vize türü bilgileri gibi bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Hollanda vize başvuru formu doldurulurken yazım hatası yapılmamasına, tüm bilgilerin doğru bir biçimde ve eksiksiz olarak verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hollanda vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Vizesi Başvuru Formu Örneği
Hollanda Vizesi Başvuru Formu Örneği

Hollanda Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Hollanda vize fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Hollanda vizesi için ibraz edilecek fotoğrafın biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekliliği bulunmaktadır. Hollanda vizesi için ibraz edilecek fotoğrafta vize başvuru sahibinin yüzünün net bir biçimde görünmesi ve fotoğrafın açık renkli bir fon ile çekilmiş olması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusu için ibraz etmek için uygun bir fotoğraf örneği aşağıda verilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusuna Uygun Fotoğraf Örneği
Hollanda Vize Başvurusuna Uygun Fotoğraf Örneği

Davetiye ile Hollanda Vizesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Davetiye ile Hollanda vizesi için gereken evraklar arasında; sponsorluk dilekçesi ve başvuru sahibine Hollanda’da ev sahipliği yapacak kişi tarafından imzalanmış bir konaklama onay belgesi yer almaktadır. Konaklama onay belgesi, başvuru sahibine Hollanda’da ev sahipliği yapacak kişi tarafından ilgili Hollanda bulunan belediyeye teslim edilmelidir.

Davetiye ile Hollanda vizesi başvuru sahiplerinin seyahat masrafları kişiyi davet eden kiş tarafından karşılanıyor ise; ev sahibi kişinin vize başvuru tarihinden sonra en az 12 ay daha geçerlilik süresi olan bir iş sözleşmesi ve düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hollanda Vizesi Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Hollanda vizesi davet mektubu, vizeye bir davet sonrası başvuruda bulunan kişilerin vize başvurusu içerisinde ibraz etmesi gereken bir evraktır. Hollanda vizesi davet mektubu, başvuru sahibini Hollanda’ya davet eden kişi tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır. Hollanda vizesi davet mektubu yazan kişilerin; verilen tüm bilgilerin doğru olmasına, resmi bir dil kullanmaya ve gerekli tüm bilgilere yer vermeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hollanda vizesi davet mektubu örneği içerisinde; planlanan Hollanda seyahatinin tarihleri, başvuru sahibini Hollanda’ya davet eden kişiye ait kişisel bilgiler, davet eden kişinin ikamet bilgileri, başvuru sahibinin pasaport numarası ve kişisel bilgileri, başvuru sahibi ile davet eden kişinin ilişki durumu, Hollanda seyahatinin amacı, davet eden kişinin iletişim bilgileri ve vize başvuru sahibinin planlanan Hollanda seyahati süresince konaklayacağı yere dair bilgiler yer almalıdır. Hollanda aile ziyareti vizesi ya da Hollanda çalışma vizesi gibi vize türleri için ilgili Hollanda dış temsilciliği tarafından başvuru sahiplerinden vize davet mektubu talep edilebilmektedir.

Hollanda vizesi davet mektubu için İngilizce yazılmış örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Vizesi Davet Mektubu Örneği (İngilizce)
Hollanda Vizesi Davet Mektubu Örneği (İngilizce)

Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Hollanda seyahat sağlık sigortası, vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Hollanda vize başvuru dosyası içerisinde sunulacak seyahat sağlık sigortası poliçesinin en az 30.000 Euro teminatlı olması ve vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusu için ibraz edilecek seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen bölgesinde geçerliliği bulunmalı ve planlanan Hollanda seyahatinin tüm tarihleri süresince geçerlilik süresi olmalıdır. Tek girişli vize başvurusunda bulunan kişiler için Hollanda seyahat sağlık sigortası, başvuruda bulunan vizenin geçerlilik süresi ve ülkede kalınması planlanan tüm günler için geçerli olmalıdır. Çok girişli vize başvurusunda bulunan kişiler için ise seyahat sağlık sigortasının yalnızca ilk giriş tarihi için geçerli olması yeterli olmaktadır ancak bir sonraki seyahat için yeniden geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmek gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: