Hollanda Vize Davet Mektubu

Hollanda Vizesi için Davet Mektubu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda vize davet mektubu; aile veya arkadaş ziyareti, iş seyahati, konferans veya sportif etkinlik gibi amaçlarla Hollanda'da bulunmanızı gerektiren durumlarda Schengen vize başvurusu için sunmanız gereken evraktır. 

Hollanda Konsolosluğu'na sunulacak vize davet mektubu, Hollanda vatandaşı olan ya da Hollanda’da daimi oturum izni bulunan bir kişi veya kurum temsilcisi tarafından kriterlere uygun olarak hazırlanmalıdır.

Hollanda vize başvuru hattı: 0850 241 1868

Davetiye Gerektiren Hollanda Vize Türleri

Davetiye ile başvuru yapılması gereken Hollanda vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Hollanda iş vizesi
 • Hollanda öğrenci vizesi
 • Hollanda dil okulu vizesi
 • Hollanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • Hollanda AB eğitim ve staj vizesi
 • Hollanda Erasmus vizesi
 • Hollanda tıbbi tedavi vizesi

Hollanda Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hollanda Vize Davetiyesi Yazımı

Hollanda vize davet mektubu; İngilizce veya Felemenkçe dillerinde ve başvurunun yapılacağı Hollanda Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır. 

Vize davetiyesinde sizi Hollanda'ya davet eden kişi ile aranızdaki bağ, Hollanda'da ne kadar süre kalmayı planladığınız ve davet eden kişinin bilgileri yer almalıdır. Hollanda vize davetiyesine mutlaka tarih ve imza atılmış olmalıdır.

Vize başvuru sahibinin Hollanda seyahati için yeterli maddi kaynağı bulunmuyorsa, masrafları karşılayacak sponsora ya da alınan bursa dair bilgilere vize davet mektubunda yer verilmelidir.

Başvuru yapacağınız Hollanda vizesi türüne göre davetiye özelliklerini aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. 

Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Davetiye

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi için davet mektubu almak, Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vize başvuru sahiplerinin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi için davetiyede davet eden kişinin kimlik numarası ve Üye Devletin kişisel kimlik kodu yer almalıdır.

Hollanda ziyaret vizesi için davetiyede kalış süresi ve davet eden kişi ile aranızdaki ilişkiye dair bilgiye de yer verilmelidir. Hollanda ziyaret vizesi için davetiye mektubu tarih atılmış ve imzalanmış olarak sunulmalıdır.

Vize davet mektubunun yanında, Hollanda'da yaşayan aile yakınınız konaklama konusunda taahhüt verdiğini gösteren Garanstelling formunu size göndermelidir. Bu belge belediyede onaylatılmalı ve ıslak imzalı orijinal hali Türkiye’ye gönderilmelidir.

Hollanda Ticari Vize Davet Mektubu

Hollanda ticari vize davet mektubu, başvuru sahibinin ziyaret edecek olduğu kişiyle olan iş ilişkisini ve ülkede bulunacağı süre boyunca ne yapacağını belirtmelidir.

Hollanda iş vizesi davetiye mektubunun, Hollanda’da ortak iş yapılan şirket tarafından yazılması ve ilgili konsolosluğa fakslanması gerekir. Davetiye mektubu, Hollanda ticari vize için başvuru yapan kişinin vize onay süresini hızlandırmaktadır.

Vize başvuru sahibinin kendi ülkesindeki işvereni tarafından; çalıştığı pozisyonun, çalıştığı tarihlerin, maaşının ve yaptığı işin ayrıntılarının yazılmış olduğu bir mektubu da davet mektubuna eklemesi gerekmektedir.

Hollanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Davetiye

Hollanda sportif etkinlik vizesi için davet mektubu, Hollanda'daki spor kulübü tarafından ve aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanmalıdır. 

 • Hollanda'da kalış amacı ve süresi
 • Spor etkinliği hakkında bilgi
 • Davet eden taraf ile işbirliğine dair detaylar
 • Konaklama masraflarının kim tarafından karşılanacağı
 • Daveti gönderen kişinin iletişim bilgileri ve pozisyonu 

Davet mektubu Hollanda kültürel vize başvurusu için hazırlanıyorsa; kalış amacı ve süresi, davet eden kişinin iletişim bilgileri ve pozisyonu, konaklama masraflarını kimin karşılayacağı ve davet eden kişi ile aranızdaki işbirliğine ilişkin detaylara yer verilmelidir.

Hollanda Davet Mektubu Örneği

Hollanda vizesi için davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Hollanda Davet Mektubu Örneği

Sık Sorulan Sorular

Hollanda vize davet mektubu ve davetiye vizesi işlemleri hakkında merkezimize en sık yöneltilen sorular cevapları ile birlikte aşağıda derlenmiştir.

Hollanda Vize Başvurusu için Davetiye Nasıl Gönderilir?

Hollanda vize başvurusu için davetiyenin yanına gideceğiniz kişi ya da ilgili eğitim veya ticari kurum tarafından posta yolu ile Türkiye'ye sizin adınıza gönderilmesi gerekir.

Hollanda Vize Davetiyesi Kaç Günde Türkiye'ye Ulaşır?

Hollanda vize davetiyesi kargo ile gönderilmesi halinde ortalama 7-15 gün içinde ulaşır.

Hollanda Vize Davet Mektubu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hazırlanan Hollanda vize davetiye süresinin 3 aydan eski olmaması gerekir.

Davetiye ile Hollanda'ya Gitmek Daha Mı Kolaydır?

Evet, davetiye sunarak yapacağınız Hollanda vize başvurularında süreç daha kolay ilerlemektedir.

Hollanda vizesi almak için davet mektubu tek başına yeterli olmayıp diğer vize evraklarını da eksiksiz ve kurallara uygun bir şekilde hazırlamanız ve vize şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

Hollanda Sınırında Davetiyemi Göstermem Gerekir Mi?

Evet, Hollanda sınır polisleri ülkeye girişte davet mektubu görmek isteyebilir. 

Vize davet mektubunu Hollanda'ya giriş sırasında göstermek için yanınızda bulundurmanız önem taşır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: