Hollanda Ticari Vize

2023'te Hollanda Ticari Vize İşlemleri ve Başvuru Evrak Listesi

Hollanda ticari vizesi, Hollanda’ya iş temelli amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken bir vize türüdür. Hollanda’da ticari sebeplerle bir seminer, toplantı, fuar ya da konferans gibi bir Hollanda Türkiye ticaret etkinliğine katılacak kişilerin Hollanda ticari vizesi almaları gerekir. Hollanda ticari vizesi, hamiline 180 günlük bir süre içerisinde en fazla 90 günlüğüne Hollanda’da bulunma ve ülkede ticari aktiviteler sürdürme hakkı veren kısa süreli C tipi bir vize türüdür.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Hollanda ticari vize başvurularında gerekli ticari vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için başvuru sahiplerine kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda İş Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Hollanda iş vizesi; yabancı ülke vatandaşı iş insanlarının Hollanda'da ticari pazarlık, seminer, konferans, fuar veya ticari ortaklarla toplantı gibi faaliyetlerde bulunması gereken durumlarda alınır.

Türk İş İnsanları Hollanda İş Vizesi'nden Muaf Mıdır?

Türk iş insanları, sahip oldukları pasaport türüne ve söz konusu Hollanda seyahatinin süresine bağlı olarak Hollanda iş vizesinden muaf olabilmektedir. Hollanda’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iş insanlarının Hollanda iş vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Hollanda’ya seyahat etmek isteyen diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iş insanları, söz konusu seyahatin 180 günlük bir dönem içerisinde 90 günü aşmaması koşulu ile vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Hollanda Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda ticari vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun ikamet iline göre en yakın vize başvuru merkezlerine yapılır. Vize başvuru sahiplerinin Hollanda iş vizesi başvuruları için öncelikle online vize başvuru formunu doldurmaları ve gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Hollanda ticari vize başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlayan başvuru sahipleri, Hollanda vize başvuru işlemleri için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden vize randevusu almalıdır.

Randevu tarihinde belirlenen vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; evrak teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücreti ödeme işlemlerini yapmaları ile Hollanda ticari vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Geçmiş 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesi için vize almış olan başvuru sahiplerinin Hollanda iş vizesi başvuru işlemleri, kişinin vize merkezine müracaat etmesine gerek kalmadan yalnızca vize evraklarının Vizem.net merkez ofisine iletilmesi ile yapılabilmektedir.

Hollanda Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda ticari vize başvuru formu: Hollanda ticari vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve ardından ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve söz konusu Hollanda seyahatinin öngörülen bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip, renkli, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü ve rötuşu bulunmayan 1 adet biyometrik fotoğrafın ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Hollanda seyahati için almış olduğu uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, başvuru sahibinin e-devlet sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden düzenlendikten sonra ibraz edilmelidir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Hollanda ticari vize başvuru sahibinin söz konusu seyahat süresince kalmayı planladığı yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi belgelerin sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmak istediği Hollanda seyahatinin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek maddi durumu olduğunu gösterecek; düzenli geliri gösteren son 3 aya ait banka hesap dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu, emeklilik belgesi ya da son 3 aya ait şirket banka hesabı dökümü gibi belgelerin vize başvurusunda sunulması gerekir.
 • Hollanda ticari vize davet mektubu: Vize başvuru sahibinin Hollanda’ya iş amaçlı nedenlerle davet eden iş bağlantıları tarafından yazılmış davet mektubu belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Fuar giriş kartı: Hollanda’ya ticari amaçlı bir fuara katılmak için seyahat edilecekse, fuara kayıt olunduğunu gösterir giriş kartı beyan edilmelidir.
 • Çalışma ve meslek durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin işvereni tarafından düzenlenmiş izin kağıdı belgesi ile birlikte QR kodlu olarak düzenlenmiş sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK tescil ve hizmet dökümü belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Çiftçilerin, onaylı çiftçilik belgesini sunması gerekirken, iş sahibi konumundaki başvuru sahiplerinin ise ticaret sicil kaydını, şirket faaliyet belgesini ve vergi beyannamesini sunmaları gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde ve planlanan Hollanda seyahatinin tümü boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda ticari vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren banka dekontu sunulmalıdır.

Yukarıda listelenmiş olan her bir vize evrakının birer kopyasının da orijinali ile birlikte Hollanda ticari vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.

Hollanda Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda ticari vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından online olarak https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay adresi üzerinden doldurulur. Hollanda vize başvuru formu doldurma işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle başvuru sahiplerinin mail adresi, şifre, ülke kodu ve telefon numarası gibi bilgiler ile kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir. Başvuru sahibinin kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yapıldıktan sonra Hollanda ticari vize başvuru formu İngilizce, İspanyolca, Fransızca ya da Felemenkçe dillerinden birinde doldurulabilmektedir.

Hollanda ticari vize başvuru formu içerisinde talep edilen; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, meslek ve çalışma durumu bilgileri, seyahat planı, seyahat tarihleri, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, finansal yeterlilik durumu, sponsor bilgileri, pasaport bilgileri ve ikamet bilgileri gibi bölümlerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Hollanda ticari vize başvuru formu doldurma işlemlerinin tamamlanmasının ardından formun çıktısı alınıp vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Hollanda ticari vize başvuru formu doldurma ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Hollanda Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hollanda Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda İş Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Hollanda iş vizesi için sağlık sigortası başvuru sahibi adına tüm Schengen bölgesine üye olan ülkelerde geçerli olacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır. En az 30.000 euro teminatlı olarak düzenlenmesi gereken Hollanda ticari vize için seyahat sağlık sigortasının söz konusu Hollanda seyahatinin tamamı süresince geçerli olması gerekir.

Hollanda iş vizesi başvuru dosyası içerisinde ibraz edilecek olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin Hollanda seyahati sırasında gerçekleşebilecek; acil tedavi, hastaneye yatış, vefat etme ya da sağlık temelli nedenlerle kişinin ülkesine iade edilmesi gerekliliği gibi durumları kapsayıcı nitelikte olması gereklidir.

Vizem.net'in uzman sigorta birimi aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Hollanda vize başvurularında seyahat sağlık sigortası 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Hollanda Ticari Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hollanda ticari vize başvurusu için davet mektubu, vize başvuru sahibinin iş ilişkisi içerisinde bulunduğu ve Hollanda’da faaliyet gösteren kişi ya da şirket tarafından yazılması gereken bir belgedir.

Hollanda ticari vize başvurusu için ibraz edilecek davet mektubu içerisinde; başvuru sahibi ile kendisini Hollanda’ya davet eden kişinin ilişkisine, Hollanda seyahat planına ve seyahat süresince yapılacak iş aktivitelerinin detaylarına yer verilmesi gerekir. Hollanda vize davet mektubu ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve imzalanmış olarak ibraz edilmelidir.

Hollanda İş Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hollanda iş vizesine, planlanan Hollanda seyahtinin en az 15 gün öncesinde ve en fazla 3 ay öncesinde başvurulmalıdır. Hollanda’ya ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin, söz konusu seyahatten en az 3 hafta önce vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir.

Hollanda Ticaret Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?

Hollanda ticari vizesi için başvuru randevusu, Hollanda vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınır. Hollanda iş vizesi için vize randevusu almak isteyen kişilerin, VFS Global’in internet sitesi üzerinden e-mail adresi ve şifre bilgileri ile kullanıcı girişi yapmaları gerekir.

Hollanda ticari vizesi için başvuru randevusu alma ekranına ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Ticaret Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?
Hollanda Ticaret Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?

Hollanda Ticari Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Hollanda ticari vize randevusu, aracı kurum VFS Global’in resmi web sitesi üzerinden online olarak iptal edilebilir.

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti dahilinde alınan Hollanda vize randevu tarihlerinin iptal işlemleri için ilgili danışmanın mail ya da telefon yoluyla bilgilendirilmesi yeterli olmaktadır.

Hollanda Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda iş vizesi harç ücreti; 80 euro’dur.

2022 yılında yapılacak Hollanda ticari vize başvuruları için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli çeviri ve danışmanlık hizmetinin ücreti dahil olmak üzere vize masrafları ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Ticari Vizesi için Başvuru Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Hollanda ticari vizesi için başvuru takip işlemi, Hollanda vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in resmi websitesi üzerinden online olarak yapılır, ancak online olarak vizenin onaylanıp onaylanmadığı sonucuna erişim mümkün olmamaktadır. Hollanda ticari vize başvuru sonucu yalnızca pasaport iadesi ile öğrenilebilmektedir.

Hollanda vize sorgulama işlemleri için başvuru sahiplerinin VFS Global’in internet sitesinde yer alan takip portalına giriş yapmaları gerekir. Hollanda vizesi için takip ekranında gerekli yerlere başvuru sahiplerine vize randevusu sırasında verilen makbuzda yer alan referans numarası ve soyadı bilgilerinin girilmesi ile vize takip işlemleri yapılabilmektedir.

Akredite kuruluş Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Hollanda ticari vizesi başvuruları için takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Ticari Hollanda Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ticari Hollanda vizesi, ortalama 15 ile 30 iş günü içerisinde çıkar. Ticari Hollanda vizesi başvurularının sonuçlanma süresi ortalama süreden daha uzun ya da daha kısa sürebilmektedir. Hollanda iş vizesi başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi ile ilgili vize başvurusunun değerlendirilmesi ile yetkili olan memura danışılabilir.

Hollanda İş Vizesinin Geçerliliği Ne Kadardır?

Hollanda iş vizesinin geçerliliği başvuruyu değerlendiren Hollanda Konsolosluğuna bağlı olsa da, ticari Hollanda vizesi en fazla 90 günlük olarak verilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda ticari vizesi hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve bu soruların yanıtlarına aşağıda değinilmiştir.

İş İnsanları için Hollanda Turuncu Halı Vizesi Nedir?

İş insanları için Hollanda turuncu halı vizesi, iş temelli nedenlerle Hollanda’ya sıklıkla seyahat eden iş insanlarına verilen bir vize türüdür. Hollanda turuncu halı vizesi, iş insanlarının vize alma işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Hollanda turuncu halı vizesinin hamiline sağladığı kolaylıklar arasında; vize geçerlilik süresinin uzaması, vize başvuru süresinin kısalması, başvuru işlemleri için daha az belge talep edilmesi, başvuru işlemleri için vize randevusuna gerek olmaması ve vizenin çok girişli olarak düzenlenmesi gibi kolaylıklar yer alabilmektedir. Tüm yabancı ülkelerin vatandaşları için uygun olmayan Hollanda turuncu halı vizesi başvuruları için kişilerin öncelikle vize türüne uygunluklarını kontrol etmeleri gerekir.

Türk İş İnsanları Hollanda Turuncu Halı Vizesi Alabilir Mi?

Evet, Türkiye Cumhuriyeti’nin Hollanda turuncu halı vize uygulaması kapsamında yer alan bir ülke olması nedeniyle Türk iş insanları Hollanda turuncu halı vizesi alabilir.

Hollanda Ticari Vize Başvurularının Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Hollanda ticari vize başvurularının reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda ticari vize başvuru sahibinin geçersiz bir pasaporta sahip olması
 • Vize başvurusunda eksik ya da hatalı evrak ibraz edilmiş olması
 • Hollanda ticari vize başvuru sahibinin vize davet mektubunun olmaması
 • Başvuru sahibinin finansal durumunun yetersiz olması
 • Hollanda ticari vize başvuru sahibinin geçmiş tarihlerde vize ihlalinde bulunmuş olması
 • Vize başvuru sahibinin sabıka kaydının temiz olmaması
 • Vize başvuru sahibinin Hollanda seyahati için geçerli bir neden sunmamış olması

Hollanda Krallığı Ticari Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Hollanda Krallığı ticari vize reddine itiraz edilebilir. Hollanda iş vizesi başvuruları reddedilen kişiler, şahsen ya da kendilerini temsil eden bir kişi aracılığıyla vize reddine itiraz edebilme hakkına sahiptir.

Hollanda vize başvuruları ret yanıtı alan kişilerin Hollanda vize reddi itiraz işlemlerini ret kararının verilmesi takiben 4 hafta içerisinde gerçekleştirmeleri gerekir. Hollanda vize reddi için itiraz işlemleri online ya da yazılı olarak yapılabilmektedir. Online olarak Hollanda vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin ilgili sistemde yer alan adımları takip ederek itiraz işlemlerini tamamlamaları gerekir. Yazılı olarak Hollanda vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, tarih, vize başvurusunun detayları, kişinin vize reddine itiraz etme nedeni gibi bilgilerin yer aldığı Hollanda vize reddi itiraz dilekçesi örneği belgesini ilgili kuruma posta ile göndermeleri gerekir.

Hollanda Ticaret Ataşeliği Nerededir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Hollanda’da; Lahey, Deventer ve Rotterdam şehirlerinde olmak üzere toplam 3 adet ticaret ataşeliği bulunmaktadır.

Hollanda ticaret ataşeliğine ait adres bilgileri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Ticari AtaşelikŞehirAdresİletişim
Lahey Ticaret AtaşeliğiLaheyJan Evertstraat 15, 2514 BS DEN HAAG / THE NETHERLANDS00 3170 362 35 76
Deventer Ticaret AtaşeliğiDeventerSingel 23, 7411 HW DEVENTER / THE NETHERLANDS00 3157 059 74 28
Rotterdam Ticaret AtaşeliğiRotterdamRotterdam Chamber of Commerce Building Blaak 40, 3011 TA ROTTERDAM / THE NETHERLANDS00 3110 412 42 12
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: