Hollanda Partner Vizesi

2023'te Hollanda Partner Vizesi Başvuru Kriterleri ve İşlemleri

Hollanda partner vizesi, kısa süreli (C tipi) Hollanda vizesi türlerinden biridir. Aynı zamanda Hollanda sevgili vizesi, veya uzun mesafeli ilişki vizesi olarak da bilinen Hollanda partner vizesi Covid-19 pandemisi döneminde uygulamaya koyulmuştur. Partner vizesi Hollanda başvuruları için kişilerin gerekli şartları eksiksiz bir biçimde sağlaması gerekmektedir. Eşleri ya da medeni birliktelik yaşadığı partneri Hollanda’da yaşayan kişilerin Hollanda sevgili vizesi başvurusunda bulunma hakları vardır.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda'daki sevgilisinin yanına gitmek isteyen kişilere Hollanda partner vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının kontrolünden vize takibine dek tüm süreç için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite şirkettir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Uzun Mesafeli İlişki Vizesine Başvurabilir?

Hollanda uzun mesafeli ilişki vizesine Hollanda’da yaşayan bir kişinin; eşi, medeni birliktelik yaşadığı partneri ya da uzun vadeli bir ilişkide oldukları partnerleri gerekli olan tüm koşulların sağlanması halinde başvuruda bulunabilir.

Hollanda Partner Vizesi Şartları Nelerdir?

Hollanda partner vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibi ve Hollanda’da yaşayan partnerinin Hollanda’da ayı evde yaşayacak olması
 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibi ve Hollanda’da yaşayan partnerinin; güncel olarak yurt dışında yaşamaları ve evli olmaları durumunda en az 18 yaşında, aksi takdirde en az 21 yaşında olmaları
 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibinin Hollanda’da yaşayan partnerinin Hollanda vatandaşı olması ya da uzun süreli oturma iznine sahip olması
 • Başvuru sahibinin partnerinin ev geçimini sağlamak için yeterli maddi gelire sahip olması
 • Başvuru sahibinin Hollanda’ya giriş yapmak için MVV (geçici oturum izni) alması gerekliliği olduğu durumlarda yurt dışı uyum sınavını geçmiş olması
 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibinin Hollanda’da yaşayan partnerinin öngörülen seyahat tarihlerinde Hollanda’da olması
 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibi ve Hollanda’da yaşayan partnerinin en az 3 ay süredir bir ilişkide olması ve bu süre içerisinde en az 2 kez görüşmüş olmaları
 • Hollanda partner vizesi başvuru sahibinin ülkesine dönüş için uçak bileti almış olması
 • COVID-19 giriş yasağı muafiyeti için ilişki beyanı belgesinin hem başvuru sahibi hem de partneri tarafından imzalanmış olması

Hollanda Sevgili Vizesi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Hollanda sevgili vizesi için başvuru işlemleri; başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize başvuru işlemleri için yetkili vize aracı kurumunun vize başvuru merkezlerine yapılır.

Hollanda partner vizesi başvuru işlemleri için öncelikle online vize başvuru formunun eksiksiz bir biçimde doldurulması ve gerekli olan belgelerin hazırlanması gerekir. Hollanda sevgili vizesi başvuru işlemleri için gerekli belgeleri hazırlayan başvuru sahiplerinin, Hollanda vizesi için yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden vize randevu tarihi almaları gerekir. Hollanda partner vize randevusunda; evrakın yetkili kişilere teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemlerin tamamlanması ile vize başvuru işlemleri sonlanmaktadır.

Hollanda Partner Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda partner vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, Hollanda partner vizesinin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan ve söz konusu Hollanda seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Hollanda Schengen vize başvuru formu: Online sistem üzerinden başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doğru bilgiler kullanılarak doldurulan Hollanda Schengen vize başvuru formunun çıktısı alınmış ve imzalanmış bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, kişinin yüzünün net olarak belli olduğu, renkli, açık renkli fona sahip, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve rötuşsuz 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Seyahat rezervasyonları: Vize başvuru sahibi için planlanan Hollanda seyahati için yapılmış ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına ait belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve planlanan Hollanda seyahatinin tamamı süresince geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Vize randevusu sırasında ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren banka dekontunun Hollanda partner vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Hollanda seyahatinin masraflarının kişinin Hollanda’da yaşayan partneri tarafından karşılanacağı durumlarda; sponsora ait iş sözleşmesi, maaş bordrosu veya banka hesap dökümü gibi belgelerin ve seyahat masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılanacağı durumlarda; son 3 aylık banka hareketlerini gösteren hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Kişinin ülkesine geri dönme niyetine ilişkin belgeler: Başvuru sahibinin planlanan Hollanda seyahatinin ardından ülkesine geri döneceğini gösteren; iş sözleşmesi, eğitim belgesi, ülkede eğitim gören çocuklara dair belgeler ve kişinin ülkesinde sahip olduğu taşınmazları gösteren belgeler gibi evrakların vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gereke.
 • Davet mektubu: Başvuru sahibinin Hollanda’da yaşayan partneri tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve kişiyi Hollanda’ya davet ettiğini belirten davet mektubunun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.

Hollanda partner vizesi için gerekli olan her bir evrakın birer kopyasının da orijinali ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.

Partner Vizesi ile Hollanda'ya Girişte Sunulması Gereken Evraklar Nelerdir?

Partner vizesi ile Hollanda’ya girişte sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • COVID-19 giriş yasağı muafiyeti için ilişki beyanı
 • Geçerli bir pasaport
 • Geçerli bir Hollanda vizesi
 • Geri dönüş bileti
 • İlişki durumunu kanıtlayıcı evraklar

Partner vizesi ile Hollanda’ya girişte sınır kontrol görevlileri tarafından kişilerin tüm koşulları karşılayıp karşılamadıklarını kontrol etmek için yukarıda listelenmiş olan belgeler kullanılmaktadır.

Hollanda Sevgili Vizesi Randevusu Nereden Alınır?

Hollanda sevgili vizesi randevusu, Hollanda vize başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınır. Aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden başvuru sahibi adına oluşturulmuş kullanıcı hesabına giriş yapılarak vize randevu alma işlemleri yapılabilir.

Hollanda Partner Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda partner vizesi ücreti 80 euro olarak belirlenmiştir. Hollanda sevgili vizesi başvuru ücretinin; vize randevusu sırasında nakit olarak ve Türk Lirası cinsinde ilgili vize memuruna ödenmesi gerekmektedir.

Hollanda sevgili vizesi masrafları 2022 yılı için; tüm vize başvuru harcı, form doldurma, dilekçe yazımı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmetlerinin ücretleri de dahil olmak üzere ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda'ya Partner Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda'ya partner vizesi genellikle 15 gün içerisinde çıkar. Hollanda sevgili vizesi başvurularının değerlendirme sürecinde başvuru sahiplerinden ek belge talebi olması gibi durumlara bağlı olarak vize çıkış süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Hollanda Sevgili Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hollanda sevgili vizesi için başvuru takibi ilgili aracı kurumun resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılır ancak online sistem üzerinden vize sonucu ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamamaktadır. VFS Global Hollanda vize takip işlemleri için aracı kurumun resmi web sitesinde yer alan takip ve sorgulama bölümüne, kişilere vize randevusu sırasında verilen Hollanda vize takip referans numarası ve soyadı bilgileri ile giriş yapılması gerekir.

Hollanda partner vizesi online takip ve sorgulama ekranına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Hollanda Sevgili Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hollanda Sevgili Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmalığında yapılan Hollanda sevgili vizesi için başvuru takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile gerçekleştirilmektedir.

Hollanda Partner Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Hollanda partner vizesi veriliş süresi başvuruyu değerlendiren Hollanda konsolosluğunun vize birimine bağlı olarak farklılık gösterse de en fazla 90 günlük olarak verilir.

Partner Vizesi ile Hollanda'ya Nasıl Gidilmelidir?

Partner vizesi ile Hollanda’ya; başka herhangi bir Avrupa Birliği ya da Schengen üyesi ülke üzerinden aktarma yapmadan doğrudan gidilmelidir. Hollanda sevgili vizesi hamillerinin Avrupa Birliği ya da Schengen üyesi ülkeler üzerinden Hollanda’ya seyahat etmesi, başvuru sahipleri ile Hollanda’da yaşayan partnerlerinin uzun mesafeli bir ilişki durumlarına bağlı olarak kişilerin Hollanda’ya girişine engel olabilmektedir.

Hollanda'da 90 Günden Fazla Kalmak İsteyen Partnerler Ne Yapmalıdır?

Hollanda’da 90 günden fazla kalmak isteyen partnerlerin Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi kurumuna MVV (geçici oturum izni) başvurusunda bulunmaları gerekir.

MVV (geçici oturum izni) belgesi aynı zamanda uzun süreli (D tipi) vize ya da ulusal Hollanda vizesi olarak da bilinmektedir. Uzun süreli (D tipi) Hollanda vizeleri, hamiline 90 günden uzun bir süre ile Hollanda’da bulunma hakkı vermektedir. Hollanda’da uzun süreliğine kalmak isteyenlerin Hollanda MVV vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Hollanda Partner Oturum İzni Nedir?

Hollanda partner oturma izni, partnerlerin Hollanda'da 90 günden fazla kalmak istemeleri durumunda başvurmaları gereken bir oturma izni türüdür.

Hollanda sevgili oturma izni için kişilerin; partnerleri ile uzun süreli bir ilişki içerisinde olması, partnerleri ile Hollanda’da birlikte yaşayacak olması, en az 21 yaşında olması, partnerlerinin Hollanda vatandaşı ya da uzun süreli oturma izni sahibi olması, minimum gelir koşullarının sağlanması, Hollanda’da yaşayan partnerlerinin seyahatleri için sponsor olması ve yurt dışında yurttaşlık entegrasyon sınavını geçmiş olmaları gerekir.

Hollanda partner vizesi başvuru sahiplerinin; partnerleri ile güncel olarak yurt dışında yaşaması ve evli olmaları durumunda en az 18 yaşında olmaları başvuru işlemleri için yeterli olmaktadır. Partnerler için Hollanda oturum izni başvuruları; gerekli evrakların ilgili Hollanda dış temsilciliğine teslim edilmesi ve 207 euro olarak belirlenmiş olan vize harcının ödenmesi ile yapılmaktadır.

Hollanda’da Sevgililer için Oturma İzninin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hollanda partnerler için oturma izninin geçerlilik süresi; kişinin Hollanda’da yaşayan partnerinin sahip olduğu oturma izninin niteliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Geçici Hollanda oturum izni hamillerinin partnerlerine verilen oturma izni süresi partnerinin oturma izninin geçerlilik süresi ile aynı olmaktadır. Hollanda vatandaşı olan ya da kalıcı oturma izni sahibi olan kişilerin partnerlerine verilen oturma izninin geçerlilik süresi 5 yıl olmaktadır.

Hollanda'ya Giden Partnerlerin Çalışma İzni Bulunur Mu?

Hollanda’ya giden partnerlerin çalışma izni bulunmamaktadır. Hollanda partner vizesi ile Hollanda’ya giden kişilerin kısa süreli ziyaretlerinde çalışma hakları bulunmamaktadır ve çalışma izni için ayrıca başvuru yapılması gerekmektedir.

Hollanda’da yaşayan partnerlerinin ülkede eğitim alma amaçlı oturma izni olduğu durumlarda Hollanda partner vizesi hamillerinin ülkede çalışma hakları olmamaktadır. Hollanda’da çalışma izni ile yaşayan kişilerin partnerleri, yalnızca işverenin yabancı ülke vatandaşlarını işyerinde çalıştırma izni sahibi olduğu durumlarda ülkede çalışabilmektedir. Hollanda sevgili vizesi ile Hollanda’ya giden kişilerin partnerlerinin Hollanda vatandaşı olması durumunda kişilerin Hollanda çalışma izni almadan ülkede çalışma hakları bulunmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: