Hollanda Partner Vizesi

Hollanda Partner Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda partner Covid-19 salgını kapsamında uygulanan seyahat yasaklarından sonra Hollanda tarafından oluşturulmuş kısa süreli bir vize türüdür. Hollanda partner vizesi Hollanda’da en fazla 90 gün kalmaya olanak tanımaktadır.

Hollanda partner vizesi Hollanda devleti tarafından seyahat yasağı uygulanan ülkelerden Hollanda’ya seyahat yapılmasına olanak sağlamaktadır. Hollanda partner için C tipi Hollanda Vize başvurusu yapılmalıdır.

Hollanda Partner Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollandapartner vizesine başvurulabilecek durumlar aşağıda verilmiştir.

  • Hollanda partner vizesine Hollanda dışındaki ülkelerden Hollanda’da bulunan partnerini ziyaret etmek isteyen bireyler başvurabilmektedir.
  • Hollanda uzun mesafe ilişki vizesine başvurmak için başvuru yapan kişinin bulunduğu ülkenin, Hollanda’nın seyahat yasağı koyduğu ülkeler arasında olması gerekmektedir.

Hollanda Partner Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda partner vizesine başvurmak için gerekli evraklar ve şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • Hollanda giriş yasağı muafiyet formu: Partnerler tarafından onaylanmış ve imzalanmış Covid-19 seyahat yasaklarından muafiyet için ilişki beyanı eklenmelidir. (Beyan belgesi içine ilişki başlangıç tarihini ve partnerlerin birlikte geçirilen süreyi gösteren belgeler eklenmelidir.)
  • Beraberlik kanıtı belgeler: Partnerlerin beraber olduğuna dair kanıt niteliği taşıyan; uçak biletleri, pasaport pulları, faturalar, konaklama hizmet fişleri gibi belgeler eklenmelidir. (Belgelerde iki partnerin de adı geçmelidir.)
  • Pasaport kopyası: Hollanda’ya seyahat edecek partnere ait en az 3 ay geçerlilik süresi olan pasaportun kopyası eklenmelidir (Başvuru sırasında pasaportun aslı teslim edilmelidir.)
  • İkamet kanıtı belgeler:Başvuru yapılan ülkede ikamet edildiğini gösteren belgeler eklenmelidir. (pasaport, vize, oturum izni vb.)
  • Fotoğraf: Yüzün net bir şekilde göründüğü ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf eklenmelidir.
  • Finansal yeterlilik kanıtı: Başvuru yapan kişiye ait son 3 banka ekstresi eklenmelidir. (Eğer seyahati Hollanda’da bulunan partner karşılıyorsa banka ekstreleri o partnere ait olmalıdır.)
  • Sağlık sigortası: Başvuru yapan kişiye ait seyahat süresini kapsayan Schengen ülkeleri tarafından kabul edilen sağlık sigortası eklenmelidir.

Hollanda Partner Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda partner vize başvurusu yapılırken Hollanda hükümeti tarafından belirlenmiş ICAO standartlarını karşılayan özel fotoğraf şartları sağlanmalıdır. Belirtilen özellikleri sağlamayan fotoğraflar başvuru sürecinin uzamasına veya iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Hollanda partner vizesi için başvuruda kullanılan fotoğrafın 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olması, fotoğrafta yüzün açıkça görünmesi, fotoğrafın hasar görmemiş olması, fotoğrafın en az 400 dpi çözünürlüğünde olması ve düz bir kağıda bastırılmış olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi başvuru fotoğrafında kameraya dik bir açıyla bakması ve fotoğrafın tam ortasında konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Hollanda Partner Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda partneri vizesine VFS Global resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli belgeler başvuru dosyasına eklenerek başvuru yapılabilmektedir. Başvurudan sonra Hollanda Büyükelçiliği ile görüştükten sonra gerekli ödemeler yapılmaktadır. Başvuru süreci başarılı olarak sonuçlandıktan sonra geçerli bir pasaport ile en fazla 90 gün sürecek şekilde Hollanda seyahati yapılabilmektedir.

Hollanda Partner Vizesi Oturum İzni Sağlar Mı?

Hollanda partner vizesi kısa süreli vizedir. Hamiline Hollanda’da oturum izni hakkı sağlamaz.

Hollanda Partner Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda ve diğer Schengen ülkeleri için ödenen vize başvuru ücretleri 2019 yılına kadar sabit kalmış, 2019 yılı sonunda ise Brexit gibi olayların etkisiyle artmıştır.

Hollanda vize başvurusu için ödenen Schengen vize başvuru ücretlerinin 5 yıllık değişim tablosu aşağıda verilmiştir.

 201620172018201920202021
0-6 yaş çocukÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
6-12 yaş çocuk353535354040
Yetişkin606060608080

Hollanda Partner Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda partner vizesi başvuruları seyahat edilecek tarihten en erken 6 ay öncesine kadar yapılabilmektedir ve seyahat tarihinden en geç 15 gün önce başvuru tamamlanmış olmalıdır. Hollanda uzun mesafe ilişki vizesi başvuru süreci ortalama 15 gün sürmekle beraber 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Hollanda partner vizesi başvuru süreci e-posta, SMS ve resmi internet sitesi vize takip modülü üzerinden takip edilebilmektedir. Ekstra bilgi alınmak istenen durumlarda ve olağandışı durumlarda Hollanda Büyükelçiliği ile iletişime geçilebilmektedir.

Hollanda Partner Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda vize başvurusu yapan bireylerin başvurunun reddedilmesi durumunda itiraz etme hakkı vardır. Hollanda partner vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru yapan kişiye başvuru reddinin sebeplerini açıklayan resmi bir mektup gönderilmektedir.

Başvuru red mektubunu aldıktan sonra başvuru yapan kişinin başvuru reddine yazılı olarak itiraz etmek için 4 hafta süresi olmaktadır.

Yazılı başvuru itirazının gönderileceği makam ve adres red mektubunda yazmaktadır. Başvuru iptali durumunda başvuru ücretleri geri ödenmemektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: