Çalışmayanlar için Hollanda Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımlar için Hollanda Vizesi

Hollanda vize başvurularında, düzenli ve kayıtlı bir geliri olmayan kişiler çalışmayan kişiler olarak kabul edilmektedir.

Hollanda vizesine başvuracak ve ev hanımı, işten ayrılmış, yeni mezun olmuş ve henüz iş bulamamış veya tercihen çalışmamakta olan kişilere vize verilebilmesi için çalışma şartı bulunmamaktadır. Çalışmayan Hollanda vizesi başvuru sahipleri, vize şartlarından maddi yeterlilik durumunun belgelenmesi ve planlanan seyahat bitiminde kişinin ülkesine geri döneceğinin kanıtlanması bakımından, çalışan başvuru sahiplerine göre Hollanda vizesi almak için daha dezavantajlı durumdadır.

Düzenli gelir sahibi olmayan kişilerin Türkiye'den yaptıkları Hollanda vizesi başvurularında Vizem.net tüm başvuru süreci için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Çalışmayanlara ve Ev Hanımlarına Vize Verir Mi?

Evet, Hollanda çalışmayanlara ve ev hanımlarına vize verir. Hollanda’nın çalışmayan kişilere vize verilmeyeceğine dair bir düzenleme bulunmamaktadır.

Çalışan kişiler ile kıyaslandığında çalışmayan vize başvuru sahiplerinin vize almaları daha zordur; ancak sponsor eşliğinde yapılan, güçlü ve eksiksiz bir başvuru ve doğru yürütülen bir vize başvuru süreci sonunda çalışmayan vize başvuru sahipleri Hollanda vizesi alabilir.

Çalışmayanlara Kimler Sponsor Olabilir?

Hollanda vizesi için çalışmayan vize başvuru sahiplerine, birinci dereceden akrabaları ve yasal vasisi sponsor olabilmektedir.

Birinci derece akrabalar olarak kabul edilen anne, baba, eş ve çocuklar başvuru sahiplerine sponsor olabilir.

Vize başvuru sahibinin birinci derece akrabası olmaması durumunda gerekli belgeleri ibraz ederek kişinin yasal vasisi sponsor olarak gösterilebilir.

Hollanda'da İkamet Eden Aile Üyesi Çalışmayan Yakınına Sponsor Olabilir Mi?

Evet, Hollanda’da ikamet eden aile üyesi çalışmayan yakınına vize için sponsor olabilir. Sponsorların sağlamaları gereken şartlar vardır.

Çalışmayan kişilere sponsor olacak kişilerin sağlamaları gereken şartlar aşağıda listelenmektedir.

 • Sponsor olmak isteyen kişi Hollanda'da yaşıyor olmalıdır.
 • Sponsorların bir vatandaş hizmet numarasına (BSN) sahip olmaları gerekmektedir.
 • Sponsorlar tatil ödeneği hariç asgari ücretin brüt gelirini kazanıyor olmalıdır.
 • Sponsorluk yapan çiftlerin en az asgari ücreti birlikte kazanmaları gerekmektedir.
 • Sponsor olacak kişilerin sponsorluk belgesi ya da özel konaklama formu doldurmaları gerekmektedir.

Ev Hanımı ve Çalışmayanlar için Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Ev hanımı ve çalışmayanlar için Hollanda vizesi almak için öncelikle VFS Global websitesi üzerinden online olarak başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunun doldurulmasının ardından ibraz edilmesi gereken tüm başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Vize başvuru evraklarında eksiklik veya hatalı bilgiler olması vize talebinin olumsuz sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Vize belgelerinin eksiksiz hazırlanmasının ardından randevu alınmalıdır. Vize randevu gününde randevuya gidilerek tüm evraklar, vize ücreti ve biyometrik kayıt bilgileri ibraz edilmelidir. Başvuru oluşturulmasının ardından vize süreci e-posta veya sms ile takip edilebilmektedir. Vize sonucunun olumlu olması durumunda Hollanda’ya seyahat etme hakkına sahip olunmaktadır.

Yukarıda açıklanan başvuru adımları kısa süreli vize başvuruları içindir. Uzun süreli Hollanda vizesi almak için Hollanda Göçmenlik ve Yurttaşlığa Kabul Servisine (IND) ya da Hollanda dış temsilciliklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Hollanda'da Yaşayan Aile Üyesinin Vize Sponsorluk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’da yaşayan aile üyesinin vize sponsorluk başvurusu için öncelikle sponsoru olunacak her bir kişi için bir form olacak şekilde sponsorluk belgesi ya da özel konaklama formu, Hollandaca dilinde ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Bazı belediyelerde sponsorluk belgesi ve özel konaklama formu online olarak doldurulabilmektedir. Doldurulan formlar belediyede onaylatılmalıdır.

Formlar doldurulduktan sonra 6 ay geçerlidir. Kişinin vize başvurusunu yapabilmesi için gerekli tüm sponsorluk belgeleri ve sponsorluk formu sponsor olacak kişi tarafından kendisine gönderilmelidir. Ziyaretçinin vizeye ihtiyacı olmaması durumunda belgeler Hollanda’da sınır kontrol görevlisine gösterilmelidir.

Çalışmayanlar için Hollanda Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için Hollanda vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Hollanda vizesi başvuru sahibinin planlanan seyahat tarihinin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve son 10 sene içerisinde çıkarılmış bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Hollanda vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş Hollanda vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda pasaportunun şartlarına uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonu veya diğer konaklama rezervasyonlarının kanıtları sunulmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları : Planlanan seyahatin uçuş rezervasyonları, başka yerlere gidilecek ise o seyahatlere ait ulaşım araçlarının kanıtları ve seyahat güzergahı ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru adayı, Hollanda seyahati boyunca geçerliliği olan ve hastane, tedavi, ölüm gibi beklenmeyen durumları kapsayacak şekilde en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmalıdır.
 • Vize harcı makbuzu: Vize randevusu sırasında ödenmiş olan vize harcının kanıtı olarak vize harcı makbuzu ibraz edilmelidir.
 • Sponsor mektubu: Hollanda vizesi başvuru sahibinin masraflarını karşılayacak olan sponsor tarafından yazılmış durumu açıklayan bir mektup sunulmalıdır. Seyahat masraflarının sponsoru ile vize başvuru sahibi arasındaki ilişki sponsor mektubunda açıklanmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından ilgili elçiliğe hitaben yazılarak planlanan seyahatin amacını, seyahat planını, finansal kaynakları açıklayan ve beraberinde vize başvuru evraklarının sunulduğu dilekçedir.

Yukarıdaki listede belirtilmiş olan evraklar standart bir başvuruda istenen belgelerdir ve ibraz edilmesi gereken belgeler vize türüne göre farklılık gösterebilir.

Çalışmayanlar için Hollanda Vize Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayanlar için Hollanda vize sponsor mektubu, vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gereken belgeler arasındadır. Hollanda vize sponsor mektubu kendine ait bir geliri olmayan kişiler için gereklidir. Vize sponsor mektubunda sponsorun kimlik ve gelir durumu bilgileri verilmelidir.

Vize sponsor mektubu, sponsor olacak kişi tarafından yazılır ve mektupta başvuru sahibi kişinin Hollanda seyahatinin maddi yükümlülüğünün üstlenildiği açıkça belirtilir.

Hollanda Vize Sponsorunun Sunması Gereken Ek Belgeler Nelerdir?

Hollanda vize sponsorunun sunması gereken ek belgeler meslek ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir.

İşveren Sponsorun Hollanda Vizesi için Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

İşveren sponsorun Hollanda vizesi için sunması gereken belgeler; kişinin Ticaret Odasına kayıtlı olduğunu kanıtlayan güncel evrak, son gelir vergisi değerlendirmesi, net karı gösteren yakın tarihli bir kar ve zarar hesabı raporu ve kişinin pasaportunun, kimlik kartının veya Hollanda oturma izninin bir kopyasıdır.

Çalışan Sponsorun Hollanda Vizesi için Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Çalışan sponsorun Hollanda vizesi için sunması gereken belgeler; iş sözleşmesinin bir kopyası, işveren beyanı, son üç maaş beyanının bir kopyası ve kişinin pasaportunun, kimlik kartının veya Hollanda oturma izninizin bir kopyasıdır.

Hollanda vizesi almak için sponsorun sunması gereken belgeler eksiksiz olarak ibraz edilmeli ve Schengen sponsor belgeleri içerisinde hatalı bilgilere yer verilmemelidir.

Çalışmayanlar için Hollanda Vize Talep Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Çalışmayanlar için Hollanda vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin sunması zorunlu olan evraklardan biri değildir.

İyi yazılmış bir Hollanda vize talep dilekçesi olumlu vize sonucu alma ihtimalini arttırmaktadır. Vize sonucuna olumlu etki edecek olması sebebiyle çalışmayan kişiler gibi vize başvurusunda dezavantajlı durumda olan kişilerin Hollanda vize talep dilekçesi yazması önemlidir.

Hollanda vize talep dilekçesi ibraz edilen vize başvuru evraklarını destekleyici şekilde yazılmalıdır. Vize talep dilekçesinde seyahat planı detaylı açıklanarak seyahatin nasıl finanse edileceği aktarılmalıdır. Hollanda vize talep dilekçesi planlanan Hollanda seyahatinin gidiş ve dönüş tarihlerini içermelidir. Dilekçeye tarih ve başvuru sahibi tarafından imza atılmalıdır.

Akredite acente Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda vizesi başvurularında vize talep dilekçeleri uzman ülke danışmanları tarafından, kişinin vize durumu özel olarak değerlendirilerek yazılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Çalışmayan Kişiler için Hollanda Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayan kişiler için Hollanda vizesi almak düzenli bir gelire sahip kişilerin vize başvurularına göre daha zordur.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: