Çalışmayanlar için Hollanda Vizesi

Ev Hanımları ve Çalışmayan Kişiler için Hollanda Vizesi 2023

Hollanda vize başvurularında, kayıtlı ve düzenli bir gelire sahip olmayan kişiler çalışmayan kişiler olarak kabul edilir. Ev hanımları, yeni mezun olup iş bulamamış olanlar, işten ayrılmış kişiler veya tercihen çalışmayanların Hollanda Schengen vizesi alabilmeleri için çalışma şartı bulunmamaktadır. 

Ancak maddi durum beyanı ve seyahat bitiminde menşe ülkeye geri dönüleceğinin kanıtı vize başvurularında dikkat edilen en önemli husular olup çalışmayan kişilerin Hollanda vizesi alması çalışan kişilere göre daha zordur.

Ev hanımları ve çalışmayan kişilerin seyahat masraflarını karşılayabileceklerini beyan etmek için sponsorlu vize başvurusu yapmaları gerekir. Çalışmayan kişilerin Hollanda vize işlemleri için standart belgelere ek olarak sponsor mektubu ve sponsora ait finansal belgeleri sunmaları gerekir.

Hollanda vizesi danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Düzenli Geliri Olmayanlara Hollanda Vizesi Verilir Mi?

Evet, düzenli geliri olmayan kişilere Hollanda vizesi verilir. Ancak bu kişilerin sigortalı çalışanlara, emeklilere veya düzenli gelir sahibi diğer kişilere kıyasla Hollanda vizesi almaları daha zordur.

Hollanda vize başvuruları değerlendirilirken özellikle başvuru sahibinin seyahat bitiminde Hollanda'dan ayrılacağına kanıt teşkil etmesi nedeniyle kendi ülkesiyle olan güçlü bağları sunması oldukça önemlidir. Başvuru sahibinin kendi ülkesiyle güçlü bağlarının olduğunu kanıtlama yollarından en önemlisi ise kendi ülkesinde istihdam ediliyor olmasıdır. 

Bu nedenle, çalışmayan kişiler Hollanda vize başvurularında çalışan kişilere kıyasla daha dezavantajlı konumdadır. Ancak sponsor eşliğinde ve doğru yürütülen bir vize başvuru süreci sonunda çalışmayan kişiler Hollanda vizesi alabilir.

İşsizler için Hollanda Vizesi Başvuru Evrakları

İşsizler için Hollanda vizesi başvuru evrakları başvuru yapılacak vize türüne göre değişmekle birlikte, standart evrak listesi aşağıdaki gibidir.

 • Son 10 yılda alınmış, en az 3 ay daha geçerli pasaport
 • Hollanda vizesi başvuru formu (tercihen online doldurulur)
 • Son 6 ay içerisinde çekilniş biyometrik fotoğraf
 • Hollanda vize sponsor mektubu
 • Hollanda vizesi sponsor belgeleri
 • Konaklama rezervasyonları
 • Uçak ve varsa diğer seyahat rezervasyonları
 • Schengen seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 euro teminatlı)
 • Vize talep dilekçesi
 • e-devlet üzerinden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Tapu, araç ruhsatı, kira kontratı gibi gelirleri gösteren belgeler
 • Vize harcı makbuzu

Hollanda vize başvurusunda çalışmayan kişiler için sunulması gereken en önemli evraklar, seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını belirten sponsor dilekçesi ile sponsora ait evraklardır.

Çalışmayan kişiler için Hollanda vizesi başvuru evrakları tablosundan uygun seçimlerin yapılması ile tam ve açıklamalı kontrol listesine ulaşılabilir.

Çalışmayanlar için Hollanda Vize Sponsor Dilekçesi

Çalışmayanlar için Hollanda vize sponsor dilekçesinin resmi bir dille ve Hollanda Konsolosluğuna hitaben; İngilizce ya da Felemenkçe dillerinde yazılması gerekir. Sponsor dilekçesi istenen kriterleri karşılamalı ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair tüm ayrıntıları içermelidir.

Sponsorluk mektubuna ek olarak başvuruya eşlik eden kişinin Hollanda vizesi için sponsorluk belgeleri de beyan edilmelidir. 

Sık Sorulan Sorular

Çalışmayanlar İçin Hollanda Vizesi

Çalışmayanlar için Hollanda vizesi başvuru işlemleri hakkında en sık aldığımız sorular ve danışmanlarımızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çalışmayanlar için Hollanda Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılmalı?

Çalışmayanlar için Hollanda vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin sunması zorunlu olan evraklardan biri değildir. Ancak iyi yazılmış bir Hollanda vize talep dilekçesi konsolosluk tarafından olumlu vize sonucu alma ihtimalini artırmaktadır. 

Vize sonucuna olumlu etki edecek olması sebebiyle çalışmayan kişiler gibi vize başvurusunda dezavantajlı durumda olan kişilerin Hollanda vize talep dilekçesi yazması önemlidir.

Hollanda vize talep dilekçesi ibraz edilen vize başvuru evraklarını destekleyici şekilde yazılmalıdır. Vize talep dilekçesinde seyahat amacının detaylı şekilde açıklanması ve seyahatin finanse edilme şeklinin aktarılması önem taşır.  

Hollanda vize talep dilekçesi planlanan seyahatin net gidiş ve dönüş tarihlerini içermelidir. Dilekçeye tarih ve başvuru sahibi tarafından imza atılmalıdır.

Sponsorumun Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Hollanda vize sponsor belgeleri, sponsorunuzun mesleği ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir.

İşveren sponsorun Hollanda vizesi için sunması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Aktif ve 6 aylık banka hesap dökümü
 • Güncel ticaret Odası kaydı
 • Son gelir vergisi değerlendirmesi
 • Net karı gösteren yakın tarihli kar ve zarar hesabı raporu
 • Kişinin pasaportunun, kimlik kartının veya Hollanda oturma izni kopyası

SGK'lı çalışan sponsorun Hollanda vize başvurusu için sunması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Kişisel banka hesap özeti
 • İş sözleşmesinin bir kopyası
 • İşveren beyanı
 • Son üç aylık maaş bordrosu 
 • Pasaport veya nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa Hollanda oturma izni kopyası

Hollanda'da Yaşayan Aile Üyesinin Vize Sponsorluk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’da yaşayan aile üyesinin vize sponsorluk başvurusu için öncelikle sponsoru olunacak her bir kişi için bir form olacak şekilde sponsorluk belgesi ya da özel konaklama formu, Hollandaca dilinde ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Hollanda'daki bazı belediyelerde sponsorluk belgesi ve özel konaklama formu online olarak doldurulabilmektedir. Doldurulan formlar belediyede onaylatılmalıdır. Formlar doldurulduktan sonra 6 ay süreyle geçerlidir. 

Türkiye'den vize başvurusu yapabilmek için sponsorluk formunun ve gerekli evrakların eksiksiz şekilde vize başvuru sahibine gönderilmesi gerekir. 

Ziyaretçinin vizeye ihtiyacı olmaması durumunda belgelerin, Hollanda’da sınır kontrol görevlisine gösterilmesi yeterlidir. 

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: