Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Tır Şoförü Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda şoför vizesi Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Hollanda’ya uluslararası kargo, yük ve yolcu taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin başvurması gereken kısa süreli bir C tipi vize türüdür. 

Hollanda şoför vizesi hamiline Hollanda’da ve tüm Schengen ülkelerinde 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla seyahat hakkı tanımaktadır.

Schengen tır şoförü vizesi danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Hollanda Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Şoför Vizesi Başvurusu

Hollanda şoför vizesi başvuruları şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. 

Takip etmeniz gereken Hollanda şoför vizesi işlemleri aşağıdaki gibidir. 

 1. Schengen vize başvuru formunun doldurulması
 2. Şoför vizesi için gerekli evrakların hazırlanması
 3. Aracı kurum başvuru merkezinden vize randevusu alınması
 4. Randevu gününde başvuru merkezine gidilerek evrakların teslim edilmesi
 5. Byometri (parmak izi) işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin Hollanda şoför vizesi başvuru işlemleri, gerekli evrakların Vizem.net merkez ofisine iletilmesi ile vize merkezine gidilmesine gerek kalmadan tamamlanabilir.

Hollanda Tır Şoförü Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda tır şoförü vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir.
 • Hollanda şoför vizesi başvuru formu: Online olarak doldurulmuş ve çıktısı alınmış olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda pasaportu şartlarına uygun, son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf gerekmektedir.
 • Davet mektubu: İşveren tarafından verilmiş olan bir garanti mektubu veya davetiye gerekmektedir.
 • Sürücü ehliyeti: Geçerli bir sürücü ehliyet belgesi gerekmektedir.
 • Mesleki yeterlilik belgesi: Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmiş olması gerekmektedir.
 • Şoför listesi: Şirket çalışanlarının Schengen vize bilgilerinin dahil olduğu şoför listesi gerekmektedir.
 • SGK belgesi: Okunabilir QR kodu olan SGK işe giriş belgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü gerekmektedir.
 • Geçerli C2 yetki belgesi: Taşıt belgesi ve C2 yetki belgesi gerekmektedir.
 • Hollanda seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesinin tamamında ve kalış süreci boyunca geçerli olmalıdır.
 • Yasal ikamet izni: Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de ikamet edildiğine dair oturum izni gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Vize ücretinin ödendiğinde dair makbuz gerekmektedir.

Önemli not: Listede verilen her bir evrakın aslı ile birlikte birer kopyasının da teslim edilmesi gerekmektedir. Gerekli evrakları eksiksiz olarak teslim ettiğinizden emin olun. Aksi takdirde vize başvurunuz ret kararı ile sonuçlanacaktır.

Hollanda Sürücü Vizesi için Davetiye

Hollanda tır şoför vizesi davet mektubu, gitmek istenen Schengen ülkesindeki nakliyat firması veya benzeri bir kuruluşun temsilcisi tarafından yazılmalıdır. Davet mektubunu yazan kişi, mektupta sizi ilgili iş için davet etmekte ve varsayılan ülkede yasa dışı olarak kalınmayacağını garanti etmektedir.

Hollanda vizesi için davet mektubunda ziyaret edilecek kişinin iş ilişkisi, konaklama ve ülkede bulunulacak süre boyunca ne yapılacağı yazmalıdır. Hollanda davet mektubu vize başvurusu yapacağınız Hollanda Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır.

Hollanda Tır Şoförü Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

Hollanda tır şoförü vizesi için seyahat sağlık sigortası sizin adınıza düzenlenmiş olmalı ve kaldığınız süre boyunca Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır.

Hastane bakımı, acil tedavi ve menşe ülkeye geri gönderilme dahil olmak üzere Hollanda vizesi için sağlık sigortası en az 30.000 € teminatlı olmalıdır.

Hollanda Şoför Vizesi Başvuru Ücreti

Hollanda tır şoförü vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Hollanda vize ücretinin randevu sırasında nakit olarak TL cinsinden ilgili vize memuruna ödenmesi gerekmektedir.

2023 yılı için tüm vize başvuru harcı, form doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Schengen şoför vizesi masrafları ortalama 215 euro tutmaktadır.

Hollanda Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda şoför vizesi başvuruları genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanır. 

eksik evrak beyanı, dış temsilciliklerin iş yoğunluğu ve resmi tatil günleri gibi nedenlere bağlı olarak Hollanda vize işlem süreleri uzayabilir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda şoför vizesi ve başvuru süreci hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Hollanda Şoför Vizesine Ne Zaman Başvurmalıyım?

Hollanda şoför vizesi başvurusu için planlı seyahat tarihinden en erken 6 ay önce, en geç 15 gün önce müracaat edebilirsiniz.

Hollanda Şoför Vizesi için Nasıl Randevu Alırım?

Hollanda şoför vizesi başvurusu için randevular yetkili aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınır. Yetkili aracı kurumun internet sitesi üzerinden hesap oluşturduktan sonraki adımlar takip edilerek randevu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. 

VFS Global’in resmi internet sitesindeki randevu ekranından Hollanda vizesi için alınması gereken vize türü seçilmelidir. Randevu almadan önce geçerli pasaport veya seyahat belgesi ile kredi kartınızı hazırlayınız.

Hollanda şoför vizesi için randevu alma ekranı aşağıda gösterilmiştir.

Hollanda Şoför Vizesi Randevu Alma

Hollanda Tır Şoförü Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hollanda şoför vizesi için başvuru takibi aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir ancak vize sonuçlarına online olarak ulaşılamamaktadır.
VFS Global üzerinden tır şoförü vizesi için Hollanda vize takip işlemi "Track Application" bölümünden online olarak, takip referans numarası ve soyisim bilgilerinin doldurulması ile yapılabilmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Hollanda şoför vizesinin geçerlilik süresi başvuruyu değerlendiren Hollanda konsolosluğunun vize birimine bağlıdır ancak Hollanda şoför vizesi en fazla 1 yıllık verilebilmektedir.

Hollanda'da Tır Şoförü Olarak Nasıl Çalışılır?

Hollanda Tır Şoförü Arayan Firmalar

Hollanda’da tır şoförü olarak çalışmak için geçerli 95 kodlu bir Avrupa CE ehliyetine ve römork kullanma deneyimine sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda İngilizce ve başlangıç seviyesinde Flemenkçe bilinmesi gerekmektedir.

Tır şoförlüğü için online olarak Hollanda iş ilanları takip edilebilir ve başvuru, internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilir. Hollanda tır şoförü arayan firmalar başında Randstad Transport & PostNL gelmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: