Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Şoför Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Hollanda şoför vizesi Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Hollanda’ya uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmeti veren sürücülerin başvurabileceği kısa süreli C tipi vizedir. Hollanda şoför vizesi hamiline Hollanda’da 6 ay içinde 3 ay seyahat hakkı tanımaktadır.

Son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği Hollanda vizesi başvurularında elde ettiği %94,7 onaylanma oranı ile Türkiye'deki en yüksek vize onay skoruna sahip akredite acente Vizem.net, Hollanda şoför vizesi başvurularında tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Hollanda Şoför Vizesi Alabilir?

Hollanda veya Hollanda üzerinden diğer Schengen üye ülkelerine kargo, yolcu veya yük taşımacılığı yapan ve uluslararası geçerliliği olan bir ehliyete sahip şoförler Hollanda şoför vizesi alabilmektedir.

Hollanda Şoför Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda şoför vizesi başvuruları şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Başlıca Hollanda vize işlemleri; vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize randevusunun alınması, vize randevu gününde başvuru merkezine gidilerek evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesidir.

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin Hollanda şoför vizesi başvuru işlemleri, gerekli evrakların Vizem.net merkez ofisine iletilmesi ile vize merkezine gidilmesine gerek kalmadan tamamlanabilmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda şoför vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir.
 • Hollanda şoför vizesi başvuru formu: Online olarak doldurulmuş ve çıktısı alınmış olması gerekmektedir.
 • Yasal ikamet izni: Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de ikamet edildiğine dair kanıt gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Hollanda pasaportu şartlarına uygun fotoğraf gerekmektedir ve fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Şoför listesi: Şirket çalışanlarının Schengen vize bilgilerinin dahil olduğu şoför listesi gerekmektedir.
 • SGK belgesi: Okunabilir QR kodu olan SGK işe giriş belgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü gerekmektedir.
 • Geçerli C2 yetki belgesi : Taşıt belgesi ve C2 yetki belgesi gerekmektedir.
 • Davetiye : İşveren tarafından verilmiş olan bir garanti mektubu veya davetiye gerekmektedir.
 • Sürücü ehliyeti: Geçerli bir sürücü ehliyet belgesi gerekmektedir.
 • Mesleki yeterlilik belges i: Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmiş olması gerekmektedir.
 • Hollanda seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesinin tamamında ve kalış süreci boyunca geçerli olmalıdır.
 • Vize ücreti: Vize ücretinin ödendiğinde dair makbuz gerekmektedir.

Listede verilen her bir evrakın aslı ile birlikte birer kopyasının da teslim edilmesi gerekmektedir.

Hollanda Tır Şoförü Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hollanda tır şoför vizesi davet mektubu gitmek istenen Schengen bölgesinde yaşayan ve ziyaret etmek istenen kişinin yazılı bir mektubudur. Davet mektubunu yazan kişi mektupta ziyaretçiyi ilgili iş için davet etmekte ve varsayılan ülkede yasa dışı olarak kalınmayacağını garanti etmektedir.

Hollanda vizesi için davet mektubunda ziyaret edilecek kişinin iş ilişkisi, konaklama ve ülkede bulunulacak süre boyunca ne yapılacağı yazmalıdır. Hollanda vize davet mektubu vizeye başvurulacak konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.

Hollanda Krallığı Şoför Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hollanda Krallığı şoför vizesine başvurulabilecek en erken tarih seyahat edilmek istenen tarihten 6 ay öncesidir. Hollanda Krallığı şoför vizesi için en geç 15 gün öncesinden vize başvurusu yapılmalıdır.

Hollanda Şoför Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda şoför vizesi başvurusu için randevular yetkili aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Yetkili aracı kurumun internet sitesi üzerinden hesap oluşturduktan sonraki adımlar takip edilerek randevu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. VFS Global’in resmi internet sitesindeki randevu ekranından Hollanda vizesi için alınması gereken vize türü seçilmelidir. Randevu alımından önce gerekebilecek kişisel bilgiler, geçerli pasaport veya seyahat belgesi ve kredi kartlarının hazırlanması önerilmektedir.

Hollanda Tır Şoförü Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda tır şoförü vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Hollanda vize ücretinin randevu sırasında nakit olarak TL cinsinden ilgili vize memuruna ödenmesi gerekmektedir.

Hollanda şoför vizesi masrafları 2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, form doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda şoför vizesi genellikle 15 gün içerisinde çıkmaktadır fakat bu süre konsolosluğun yoğunluğuna, resmi tatillere denk gelmesine bağlı olarak uzayabilmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hollanda şoför vizesi için başvuru takibi aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir ancak vize sonuçlarına online olarak ulaşılamamaktadır.

VFS Global üzerinden Hollanda tır şoförü vizesi başvuru takibi “Track Application” bölümünden online olarak, takip referans numarası ve soyisim bilgilerinin doldurulması ile yapılabilmektedir.

VFS Global vize takip ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Hollanda Şoför Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hollanda Şoför Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Hollanda şoför vizesi başvurularının takibi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme hizmeti ile yapılmaktadır.

Hollanda Şoför Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hollanda şoför vizesinin geçerlilik süresi başvuruyu değerlendiren Hollanda konsolosluğunun vize birimine bağlıdır ancak Hollanda şoför vizesi en fazla 1 yıllık verilebilmektedir.

Hollanda'da Tır Şoförü Olarak Nasıl Çalışılır?

Hollanda’da tır şoförü olarak çalışmak için geçerli 95 kodlu bir Avrupa CE ehliyetine ve römork kullanma deneyimine sahip olmak gerekmektedir ve İngilizce ile başlangıç seviyesinde Flemenkçe bilinmesi gerekmektedir.

Tır şoförlüğü için online olarak Hollanda iş ilanları takip edilebilir ve başvuru, internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilir.

Hollanda tır şoförü arayan firmalar arasında Randstad Transport & PostNL bulunmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: