Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Şoför Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda şoför vizesi, Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Hollanda’ya uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri veren sürücülerin başvurmaları gereken kısa süreli (C tipi) vize türüdür. Hollanda şoför vizesine sahip olan kişiler Hollanda’da 6 ay içerisinde azami 3 ay süreyle konaklama hakkına sahip olmaktadırlar.

Hollanda şoför vizesi genel olarak ticari anlamda herhangi bir araç yardımı ile beraber Schengen bölgesine girmek ya da geçiş sağlamak amaçlı olarak alınması gereken vize türleri arasında yer almaktadır.Hollanda şoför vizesi aynı zamanda kısa süreli Hollanda Vizesi başlığı altında yer almaktadır.

Hollanda Şoför Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda şoför vizesine kimlerin başvuru yapabileceği aşağıda verilmiştir.

  • Hollanda şoför vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişinin Hollanda’ya veya diğer Schengen üye ülkelerine kargo, yolcu veya yük taşıması durumunda kişi Hollanda şoför vizesine başvurma hakkına sahip olmaktadır.
  • Hollanda şoför vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişinin geçerli bir ehliyete sahip olması durumunda kişi Hollanda şoför vizesine başvurma hakkına sahip olmaktadır.

Hollanda Şoför Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda şoför vizesine başvurmak için gerekli olan evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Pasaport: Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması, deforme olmaması ve Schengen bölgesinden çıkma tarihinden en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
  • Pasaport fotokopileri: Önceden alınmış pasaportlarının işlenmiş sayfalarının fotokopileri gerekmektedir.
  • Schengen vizesi başvuru formu: Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Schengen vizesi başvuru formunu eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurması ve ıslak imzalı bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir.
  • Sigorta poliçesi: Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; Hollanda’da geçerli, tıbbi acil durumlar veya ölüm durumunda en az 30.000 Euro geçerliliği olan seyahat sigortası poliçesine (orijinal, kaşeli ve ıslak imzalı) sahip olması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafa sahip olması gerekmektedir.
  • Seyahat kanıtı belgeler: UND ve şirket tarafından verilen teminat belgesi, şirketin sürücü listesi, SGK kayıt belgesi, SGK hizmet dökümü veya geçmiş SGK ödemeleri, şirketin Ticaret Odasındaki kaydı, C2 belgesi, sürücü belgesi veya AB içerisindeki şirketten bir davetiye gerekmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin biyometrik veri toplamanın bir parçası olarak dijital fotoğrafının; dini sebepler dışında baş çevresi kapatılmamalıdır. Güneş gözlüğü kullanımı olmamalıdır.

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin saçlarının yüzünü kapatmaması gerekmektedir.

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin biyometrik fotoğrafının ICAO standardına göre çekilmiş olması gerekmektedir.

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin biyometrik fotoğrafının kalitesinin net, renkli, yansımasız, gölgesiz, pozlanmamış, kişinin gerçek eşkâline benzer; arka planının açık gri, açık mavi veya beyaz olması gerekmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin öncelikli olarak Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen bütün koşulları sağlaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol ettikten sonra Hollanda Dışişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu gerekli evrakları derlemesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin Hollanda Dışişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu gerekli evrakları derlemesinin ardından Hollanda vize başvuru formunun İngilizce, Türkçe ya da Felemenkçe olarak online ortamda doldurması gerekmektedir. Sonrasında Hollanda Büyükelçiliğinden veya Hollanda Büyükelçiliğinden randevu alması gerekmektedir. Başvuru sahibinin randevu gününde ve saatinde derlemiş olduğu evrakları ilgili kuruma ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin online sistemdeki parmak izi kaydı 5 yıldan eski ise güncel parmak izi örneğini vermesi gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğunun Hollanda şoför vizesi başvuru sahibini mülakata çağırma ve dosya işlem sürecinde ek evrak talebinde bulunma hakkı bulunmaktadır. Başvuru sahibinin sunduğu belgelerin ilgili kurum tarafından incelenmesinin ardından Hollanda şoför vizesi süreci sonuçlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Şoför Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda şoför vizesi başvuru ücreti 2021 yılı itibariyle yetişkinler için 80 Euro’dur.

Hollanda Şoför Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda şoför vizesi başvurusu işlemlerin tam ve eksiksiz olarak yürütülmesi durumunda ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi tatil günleri öncesinde ve Türkiye ikamet izinli yabancı pasaportlarla yapılan Hollanda şoför vizesi başvurularında bu süre uzayabilmektedir. COVID-19 salgını sebebi ile Hollanda şoför vizesi başvurusunun sonuçlanması sürecinde uzama yaşanabilmektedir.

Hollanda şoför vize başvuruları hakkında verilecek kararlar yalnızca Hollanda diplomatik temsilciliklerinin inisiyatifindedir. Hollanda şoför vizesi başvurusu olumlu sonuçlandığında Hollanda Büyükelçiliği veya Hollanda Konsolosluğu gerekli evrakların teslimi için Hollanda şoför vizesi adayı ile irtibata geçecektir.

Hollanda Şoför Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda şoför vizesi başvuruları ret ile sonuçlanan kişilerin bu karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Adaylar en geç 28 gün içerisinde eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Hollanda Ankara Büyükelçiliğine reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunabilme hakkı bulunmaktadır. Hollanda şoför vizesine başvuruda bulunup ret cevabı alan kişilere başvuru ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: