Hollanda Turist Vizesi

2023'te Hollanda Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda turist vizesi, Hollanda’yı ziyaret etmek ve tatil yapmak isteyen kişilerin Hollanda Krallığı vize rejimine göre vizeye tabi ülke vatandaşlarının sahip olması gereken kısa süreli bir Hollanda vizesi türüdür. Hollanda kısa süreli turist vizesi sahibi kişiler altı aylık bir süre içinde Hollanda'da ya da Schengen bölgesindeki herhangi bir yerde 90 güne kadar kalma iznine sahiptir.

Hollanda Konsolosluğunun yayınladığı verilere göre Hollanda yılda yaklaşık 10 milyon turist ağırlamaktadır. Hollanda'nın turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir ülke olmasının birçok nedeni vardır. Hollanda, ihtişamlı tarihi binaları ve 50 den fazla müzesi ile kültüre merakı olan kişilerin ilgisini çekmektedir. Amsterdam Hollanda’nın başkentidir ve Avrupa'nın en çok ziyaret edilen 5. yeridir. Amsterdam yıl boyunca yaklaşık 4,2 milyon turist ağırlamaktadır.

Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı Hollanda'nın Rotterdam kentindedir. Özgürlükler ülkesi olarak da bilinen Hollanda, dünyanın diğer yerlerinde yasak olan birçok şeyde özgürlük tanımasıyla bilinir; bu nedenle her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden gelmekte olan turistlerin tercihi olan bir ülkedir. Hollanda, vatandaşlarının cinsel tercihlerine hoşgörü ile yaklaşmaktadır.

Vizem.net, 2017-2022 yılları arasında danışmanlık hizmeti verdiği Hollanda turist vizesi başvurularının 1164’ü için onay oranı elde ederek Türkiye'deki en yüksek skora sahip olan akredite acente olmuştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekli Midir?

T.C vatandaşlarının Hollanda’ya turist olarak gitmesi için vize gereklidir. Hollanda vizesi başvuru sahibinin sahip olduğu pasaport türüne göre Hollanda vizesi gereklilikleri değişiklik göstermektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, seyahatleri için Hollanda vizesi almalıdır. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde Hollanda’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

2022'de Hollanda Turist Vizesi Veriyor Mu?

2022’de Hollanda turist vizesi başvurusunda bulunulabilir. Hollanda’ya girişlerde Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bütün yolcuların tam olarak aşılı olmaları ya da hastalığı son 6 ay içinde atlatmış olmaları gerekmektedir.

23 Mart 2022 itibariyle Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden Hollanda'ya yapılan seyahatlerde test sonucu belirtme zorunluluğu uygulaması kaldırılmıştır. Güncel bilgiler için Konsolosluk resmi web sitesi takip edilebilmektedir.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda turistik vize başvurusu şahsen ya da akredite kuruluşlar aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Hollanda vize işlemleri için vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize randevusu alınması, vize randevusu gününde başvuru merkezine giderek Hollanda turist vizesi evrakları teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Son 5 yıl içinde alınmış Schengen vizesi sahibi kişilerin biyometri işlemleri yapmalarına gerek yoktur. Başvuru sahipleri gerekli Hollanda turistik vize evraklarını akredite acente Vizem.net'in merkez ofisine yollayarak vize başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan uzman danışmanlar aracılığıyla Hollanda’ya turistik vize almak için başvuru yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin en az 2 adet sayfası boş olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaportu sunulmalıdır. Pasaport, yapılacak seyahatin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Kişinin daha önce sahip olduğu bir veya daha fazla pasaportu var ise kişisel bilgi sayfalarının fotokopileri gerekli evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Vize kopyaları: Kişinin önceden vize almış olması durumunda tüm giriş çıkış damgaları ile önceki vizelerinin kopyaları gerekli evraklar ile teslim edilmelidir.
 • Hollanda turist vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve eksiksiz doldurulmuş Hollanda turist vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf şartlarında çekilmiş 2 adet fotoğraf sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Hollanda’da kalınacak süre boyunca konaklanacak olan yerlerden alınan rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Hollanda’ya gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren, uçak veya diğer ulaşım araçlarının rezervasyon belgeleri veya biletleri beyan edilmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Maddi kanıt: Başvuru sahibinin banka hesabının son 3 aya ait özeti gerekli evraklar ile teslim edilmelidir. Hollanda’da kalınacak süre boyunca kişinin hesabında her bir gün için en az 34 euro bulunduğu kanıtlanmalıdır. Düzenli geliri gösteren maaş bordrosu gibi belgeler de sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kişinin Hollanda’da konaklayacağı tüm süreyi ve tüm Schengen bölgesini kapsayan sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Sabıka kaydı belgesi: Başvuru sahibinin kendi ülkesinden alacağı kamu düzenine, ulusal barışa ya da ulusal güvenliğe risk teşkil edilmediğini kanıtlayan adli sicil belgesi ibraz edilmelidir.
 • Ülkeye dönüleceğinin ispatı: Hollanda seyahatinin ardından kişinin ülkesine döneceğini kanıtlayan iş sözleşmesi, ev kiralama sözleşmesi, kişinin bakmakla yükümlü olunan çocuğa sahip olduğunun kanıtı, okul bilgileri gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Seyahat güzergahı: Ziyaretin amacının turizm olduğunu gösteren seyahat güzergahı ya da turizm acentesine yapılan bir rezervasyonun belgesi sunulmalıdır.

Yukarıdaki listede belirtilen Hollanda’ya turist vizesi için gerekli evraklar tüm Hollanda vize başvurularında istenilen standart vize belgeleridir ve Hollanda turistik vize evrakları başvuru sahibinin yaşına ve çalışma durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Hollanda vizesi için evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması gerekmektedir. Başvuru için sunulan her vize evrakının birer kopyasının da orjinali ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Hollanda Turistik Vize için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda turistik vize için başvuru formunun online olarak https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay adresinden doldurulması gerekmektedir. Hollanda vize formu İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Hollandaca dillerinde doldurulabilir.

Hollanda vize başvuru formu doldurma işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle kişinin bir kullanıcı hesabı açması gerekmektedir. Hollanda vize formunda öncelikle başvurulan ülke seçilmekte ve ardından da kişisel bilgiler kısmı doldurulmaktadır. Kişisel detayların ardından seyahat detayları ve finansman gibi adımlarla başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunun doldurduktan sonra çıktısının alınması gerekmektedir.

Hollanda turist vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Hollanda Turistik Vize için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hollanda Turistik Vize için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda'ya Turist Vizesi İçin Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Hollanda’ya turist vizesi için başvuru fotoğrafı son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Vize başvuru fotoğrafı, düz arka planda direkt olarak kameraya bakılarak çekilmelidir. Fotoğraf 35 mm x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.

Hollanda turist vizesi için başvuru fotoğrafında ince çerçeveli gözlük takılmalı ve gözlüğün camlarından flaş yansıması olmamasına dikkat edilmelidir. Başörtü takan vize başvuru sahiplerinin vize fotoğraflarında yüzleri alından çeneye net bir şekilde görünür olmalıdır.

Hollanda vize fotoğraf örneği aşağıda verilmiştir.

Hollanda'ya Turist Vizesi İçin Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Hollanda'ya Turist Vizesi İçin Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Hollanda Krallığı Turist Vizesi için Talep Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Hollanda Krallığı turist vizesi için talep mektubunun konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için Hollanda vize dilekçe örneği başvuru sahibinin anne ya da babası tarafından yazılmalıdır ve kişinin Hollanda'da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı açıklanmalıdır.

Kişisel bilgiler, konaklama detayları, kalış süresi, seyahat masraflarının karşılanma şekli ve ulaşım şekli, Hollanda vize talep dilekçesi içeriğinde bulunması gereken bilgilerdir.

Hollanda'ya Turistik Vize Almak için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Hollanda’ya turistik vize almak için Hollanda topraklarına girmek isteyen yabancı kişinin Hollanda vizesi başvurusunda bulunurken banka hesabında konaklama ve ulaşım masrafları dışında kalış süresi boyunca en az günlük 34 euroya sahip olduğunu Hollanda Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna belgelemesi gerekmektedir.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda turistik vize başvurusu için randevu, yetkili aracı kurumunun resmi websitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. Randevu alma adımları, vize başvuru merkezine göre randevu kategorisi seçilmesi devamında gerekli bilgilerin doldurulması şeklindedir.

Akredite kuruluş Vizem.net danışmanlığında yapılacak Hollanda turist vizesi başvurularında randevu alma işlemi, başvuru sahipleri adına Vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Hollanda Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda turistik vize ücreti başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Vize başvuru harç ücreti: 12 yaş ve üzeri kişiler için 80 euro, 6 ile 11 yaş aralığındaki çocuklar için 40 eurodur ve 6 yaşının altındaki çocuklar için ücretsizdir. Hollanda turist vizesi ücreti, randevu sırasında nakit olarak Türk lirası cinsinde ilgili vize memuruna ödenmelidir.

2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hollanda turist vizesi masrafları ortalama 195 euro tutmaktadır.

Hollanda için Turist Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hollanda için turist vizesine başvuru tarihi en erken planlanan seyahat tarihinden 6 ay önce, en geç planlanan tarihten 15 iş günü öncesidir.

Denizciler ve gemi adamları, Hollanda turist vizesine denizciler planlanan seyahat tarihinden 9 ay önce başvurabilir.

Hollanda Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda turist vizesi genellikle 15-25 gün içerisinde çıkmaktadır. Ek belge gerekmesi gibi durumlarda Hollanda turist vizesinin çıkması 45-50 güne kadar uzayabilir.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hollanda turistik vize başvurusu Hollanda vize aracı kurumunun resmi websitesi üzerinden VFS Hollanda vize takip hizmeti ile online olarak takip edilir. Vize sonucu online olarak bildirilmemektedir.

VFS websitesi üzerinden Hollanda vize takip işlemi referans numarası ve soyad bilgileri girilerek yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Hollanda turist vizeleri için Hollanda vize sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ve online olarak yapılmaktadır.

Turistik Vize Hollanda İçin Kaç Günlük Verilir?

Turistik vize Hollanda için kaç günlük verileceği başvuruyu değerlendiren konsolosluğa göre değişiklik göstermektedir, ancak en fazla 90 konaklama süresi ile verilmektedir.

Hollanda Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hollanda turist vizesi uzatılabilir ancak uzatma işlemi sadece hastalık gibi acil durumlarda yapılmaktadır.

Hollanda turist vizesini uzatabilmek için koşullar arasında; Schengen bölgesinde kalış süresinin toplamda 90 günü geçmemesi, kalış süresinin neden uzatılması gerektiğinin açıklanması, vizenin süresi dolmadan kişinin kendi ülkesine dönememe nedenini gösteren belgelerin sunulması, Hollanda'da kalmak istenen her gün için en az 55 euroya sahip olunması ya da sponsorun bulunması, geçerli bir seyahat sağlık sigortası sahibi olunması, kişinin pasaportunun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması ve 10 yıldan eski olmaması, Hollanda'da yasa dışı ikamet gibi vize uzatmak için başka nedenlerin olduğuna dair hiçbir belirti olmaması ve Schengen vizesini uzatmak için 30 euro ücret ödemesinin yapılması bulunmaktadır.

Hollanda'ya Turist Olarak Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hollanda'ya turist olarak gideceklerin seyahatleri öncesinde bilmesi gerekenlere aşağıda yer verilmiştir.

Hollanda Turist Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Hollanda turist vizesi Schengen özelliklidir. Hollanda turist vizesi sahipleri bu vize ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir. Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’dır.

Hollanda'ya Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Hollanda’ya turist olarak gidip çalışmak mümkün değildir; turist vizesinin hamiline Hollanda'da çalışma izni vermemektedir. Hollanda'da çalışma iznine sahip olmak için öncelikle Hollanda'ya bir iş başvurusunda bulunulması ve iş teklifi alınması gerekmektedir. Ancak Hollanda çalışma izni sahibi olan kişiler Hollanda'da yasal olarak çalışılabilmektedir.

Hollanda'ya Aile Ziyareti Amaçlı Gitmek için Turist Vizesi Mi Alınmalıdır?

Hayır, Hollandaya aile ziyareti amaçlı gitmek için turist vizesi alınması gerekmemektedir. Hollanda’ya aile ziyareti için gidecek kişiler Hollanda aile ziyareti vizesi almalıdır.

Hollanda aile ziyareti vizesi için Hollanda'da ziyaret edilecek aile bireyinin başvuru sahibi adına bir davet mektubu göndermesi gerekmektedir. Hollanda aile ziyareti vizesi için vize davet mektubu resmi bir dil ile yazılmalıdır. Mektubun yazıldığı tarih belirtilmelidir.

Davet mektubunda; Büyükelçilik adı ve iletişim bilgileri ile birlikte, davet eden kişinin adı, Schengen ülkesindeki statüsü (vatandaş veya daimi ikametgah) ve tüm iletişim bilgileri bulunmalıdır. Mektupta başvuran kişinin adı, pasaport numarası, seyahat amacı ve kişinin davet eden kişiyle olan ilişkisi gibi bilgilere yer verilmelidir. Seyahat tarihleri ve programı açıklanarak davet eden kişinin imzası ile mektup bitirilmelidir. Mektup ile birlikte sunulması gereken belgeler olması durumunda belgeler eksiksiz hazırlanmalı ve ibraz edilmelidir. Davet mektubunda başvuran kişinin ülkeyi ziyaret ettikten sonra kendi ülkesine döneceğini kanıtlayan durumlardan bahsedilmelidir.

Turistik Hollanda Seyahatinde Gezilebilecek Şehirler Hangileridir?

Turistik Hollanda seyahatinde turistler tarafından en çok ilgi gören şehirler; Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Lahey, Delft, Utrecht, Maastricht, Groningen, Leiden, Arnhem, Volendam ve Marken’dir.

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Hollanda şehirleri arasında en yüksek nüfuslu şehir olan Amsterdam’da; Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi, Centraal Station, Royal Palace Amsterdam, Dam Square, Jordaan ve Vondelpark şehrin en çok ilgi çeken noktalarıdır.

Rotterdam, Hollanda’nın güneybatısında yer alır. Markthal, Erasmus Köprüsü, Delfshaven, Kunsthal Rotterdam ve Euromast Tower Rotterdam’da görülmesi gereken yerlerdir. Eindhoven şehrinde Van Abbemuseum ve Philipsmuseum isimli müzeler mutlaka görülmelidir. Deniz ve sahillere ulaşımı olan Lahey, politik yapısıyla da dikkat çeken bir şehirdir ve Kraliyet ailesinin yaşaması sebebiyle de çok sayıda turist çekmektedir. Eşsiz manzarası ile dikkat çeken Maastricht, daha çok kültürel geziler için ziyaret edilir.

Amsterdam Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gitmek için C tipi turistik Hollanda Schengen vizesi sahibi olunması gerekmektedir. Hollanda Schengen C tipi vize sahipleri 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkına sahiptirler.

Amsterdam turist vizesi başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumu VFS Global’e yapılmaktadır. Vize için gerekli evrakların hazırlanması ve online başvuru formunun doldurulmasının ardından vize randevusu alınır. Randevu gününde evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcı ödemesi yapılarak, Hollanda başkenti Amsterdam turist vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

En Popüler Hollanda Turistik Yerleri Hangileridir?

En Popüler Hollanda Turistik Yerleri Hangileridir?
En Popüler Hollanda Turistik Yerleri Hangileridir?

En popüler Hollanda turistik yerleri aşağıda listelenmektedir.

 • Amsterdam Damrak
 • Amsterdam Rijksmuseum
 • The Hague
 • Anne Frank Evi
 • Markthal
 • Mauritshuis Müzesi
 • Ghent şehir merkezi
 • DAF Müzesi
 • Zaanse Schans
 • Maastricht Underground
 • National Park de Meinweg
 • Van Gogh Müzesi

Hollanda’da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır, hatta Groningen İstasyonu’nda 10.000 adet bisikletlik park yeri bulunmaktadır. Hollanda Van Gogh, Rembrandt, Johannes Vermeer ve Hieronymus Bosch gibi çok sayıda sanatçının yetiştiği ülkedir ve bu sanatçıların eserleri Hollanda’da görülebilmektedir. Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi Hollanda gezilecek yerler arasında oldukça popülerdir. Hollanda dünyanın en büyük çiçek üreticisidir ve her sene nisan ve mayıs aylarında Lale Festivali’ne ev sahipliği yapılmaktadır.

Hollanda Turist Vizesi ile Hollanda Antilleri'ne Gidilebilir Mi?

Hollanda Turist Vizesi ile Hollanda Antilleri'ne Gidilebilir Mi?
Hollanda Turist Vizesi ile Hollanda Antilleri'ne Gidilebilir Mi?

Hollanda turist vizesi ile Hollanda Antillerine gidilebilir; geçerli ve seyahat süresini kapsayan bir Schengen vizesine sahip olan kişiler ayrıca bir vizeden muaf tutularak Hollanda Antillerine gitme hakkına sahiptir.

Hollanda Antillerine 90 günden kısa süreli olarak seyahat etmek isteyen diplomatik ve hususi pasaport hamilleri vizeden muaftır ancak umuma mahsus pasaport ve hizmet pasaportu sahiplerinin seyahatleri öncesinde Hollanda Antilleri seyahati için vize almalıdır.l pasaporta sahip olan kişiler vizesiz seyahat edebilirler. ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, İsviçre veya herhangi bir Schengen ülkesinden, St. Maarten Fransız bölgesinden, St. Eustatius, Saba ve Bonaire gibi Hollanda Krallığı Antillerinden herhangi birinde oturum iznine sahip olanlar Hollanda Antilleri vizesi işlemlerinden muaftır.

Hollanda Antilleri eski adı ile Hollanda Batı Hint Adaları, Karayip denizinde bulunan iki ada topluluğudur ve Hollanda Krallığı’nın özerk bir bölgesidir. Adaların ekonomileri için turizm, kıyı bankacılığı ile petrol rafinerilerine dayanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: