Hollanda Vize Talep Dilekçesi

Hollanda Vize Dilekçesi Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda vize talep dilekçesi, vize başvurusu yapacağınız Hollanda Konsolosluğu ile doğrudan iletişim kurabilmenizi sağlayan önemli bir belgedir. Talep dilekçesi; vize başvuru dilekçesi veya vize niyet dilekçesi olarak da bilinir.

Vize talep dilekçesi, Hollanda dış temsilcilikleri tarafından zorunlu başvuru evrakları arasında listelenmese de, detaylı ve iyi yazılmış bir vize dilekçesi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırır.

Hollanda'ya seyahat amacınızı, seyahat planını ve seyahat bitiminde ülkenize geri döneceğinizi beyan eden bir talep dilekçesi, vize işlemleri değerlendirme sürecinde önemli rol oynar. Bu nedenle Hollanda vize başvurusunda, önemli noktalara dikkat edilerek yazılmış bir vize talep dilekçesi sunulmasını özellikle tavsiye ediyoruz.

Hollanda vizesi için dilekçe yazımı ve başvuru: 0850 241 1868

Hollanda Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hollanda vize başvuru dilekçesini, vize başvurusunda sunduğunuz diğer belgeler ile uyumlu olacak şekilde hazırlayın. Vize başvuru dilekçesinde çelişkili bilgilere yer vermeniz halinde Hollanda vize başvurunuzun kabul edilme olasılığı neredeyse sıfıra inmektedir.

Vize talep dilekçesini, başvuru yapacağınız Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'na veya Hollanda Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben yazmanız gerekmektedir. Hollanda vize dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından resmi ve yalın bir dil kullanılarak yazılmalıdır.

Hollanda Konsolosluğu Vize Dilekçesinde Yer Alması Gereken Bilgiler

hollanda-vize-talep-dilekcesi-yazimi.jpg

Hollanda vize talep dilekçesinde tarih ve yer adları ile birlikte seyahat amacını net olarak belirtmeniz gerekir. Örneğin; Hollanda çalışma vizesi için başvuru yapıyorsanız başvuru dilekçesinde işe dair süre, pozisyon, yer gibi bilgileri aktarmalısınız.

Hollanda vize dilekçesi yazımında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Gidiş ve dönüş olacak şekilde Hollanda seyahat tarihleriniz net olarak yazılmalıdır.
 • Dilekçede verdiğiniz gidiş ve dönüş tarihleri, vize başvurusunda sunduğunuz ulaşım ve konaklama rezervasyonları ile uyumlu olmalıdır.
 • Eğer seyahat sırasında ülke ya da konaklama yeri değiştirmeyi planlıyorsanız, bu bilgileri dilekçede belirtin.
 • Hollanda'da konser, fuar, konferans gibi organizasyonlara katılacaksanızi dilekçede ilgili etkinlik bilgilerine yer verin. 
 • Hollanda'ya bir kişi, ticari firma veya kurum tarafından davet edildiyseniz, ziyaret edeceğiniz kişinin kimlik bilgileri ve adresini belirtin.  
 • Seyahat sırasında yapacağınız harcamalar için yeterli kaynağa sahip olduğunuzu ve seyahat masraflarını kimin karşılayacağını açıklayın. 
 • Masraflar başka bir kişi tarafından karşılanacaksa bu kişi ile olan bağınızı ve kişinin maddi durumu ile çalışma durumunu beyan eden bilgileri belirtin
 • Geçmişte Hollanda veya diğer Schengen ülkelerine seyahat ettiyseniz, bu seyahatlere dair bilgileri paylaşın.
 • Daha önce Schengen vize reddi aldıysanız, ret kararına dair detaylar ve gerekçeleri açıklamanız olumlu olacaktır. 
 • Çalışan, işveren, emekli, freelancer veya çalışmayan kişi olma durumunuza göre dilekçede gerekli kişisel bilgilere ve banka hesap bilgilerine yer verin. 
 • Vize süresinin sonunda Hollanda'dan ayrılacağınızı, gerekçeleriyle birlikte açıkça beyan edin.

Yukarıdaki maddelerin tümüne dikkat ederek yazılmış talep dilekçesi, vize başvuru dosyanızın bir özeti olacak ve konsolosluk görevlisine Hollanda vize şartlarını sağladığınızı gösterecektir.

Hollanda Vizesi Dilekçe Örneği (İngilizce)

Hollanda vizesi için İngilizce dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Hollanda Vize Talep Dilekçesi Örneği

Sık Sorulan Sorular

Hollanda vizesi için dilekçe yazımı üzerine merkezimize en sık yöneltilen sorular, danışmanlarımızın yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

Hollanda Vize Dilekçesini Hangi Dilde Yazmalıyım?

Hollanda vize dilekçesini İngilizce veya Felemenkçe dillerinde hazırlamanız gerekir.

Türkçe yazılmış Hollanda vize başvuru dilekçesinin, İnglizce veya Felemenkçeye tercümesi ettirilmesi gerekmektedir.

Hollanda Vize Niyet Mektubu Elde Yazılabilir Mi?

Evet, Hollanda vize başvuru dilekçesini elde yazabilirsiniz. Bu durumda dilekçeyi okunaklı şekilde yazmanız önemlidir.

Hollanda vize dilekçesini bilgisayarda da hazırlayabilirsiniz. Bilgisayarda hazırladığınız Hollanda vize dilekçesinin çıktısını alarak ıslak imza ile imzalayınız.

Çocuklar için Hollanda Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Çocuklar için Hollanda turistik vize dilekçe örneği çocuğun ebeveyni ya da yasal vasisi tarafından hazırlanıp imzalanmalıdır. Vize başvuru dilekçesinde, çocuğun birlikte seyahat edeceği kişiler ve Hollanda'da kalacağı yerlere ilişkin detaylara mutlaka yer verilmelidir.

18 yaşından küçükler için Hollanda vize başvurusunda, kriterlere uygun şekilde hazırlanmış bir muvafakatname belgesi de beyan etmeniz gerekir.

Hollanda Vize Dilekçesinin Yanında Hangi Evrakları Sunmalıyım?

Hollanda vizesi için başvuru dilekçesine ek olarak aşağıda listelenen evrakları sunmanız gerekmektedir.

 • Pasaport
 • Hollanda vize başvuru formu
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler
 • Schengen seyahat sağlık sigortası
 • Vize harcı ödeme dekontu

Yukarıda listelenenler tüm Hollanda vize başvurularında talep edilen standart evraklardır. Hollanda vizesi için gerekli evraklar başvurulacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: