Hollanda Vize Takip Dilekçesi

Hollanda Vize Talep Dilekçesi Yazımına Dair Püf Noktalar Nelerdir?

Hollanda vize talep dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından yazılması ve başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekli olan belgelerden biridir. Hollanda vize dilekçe örneği; vize başvuru sahibinin seyahat nedenlerini, seyahat planını ve ülkesine dönüş nedenini doğrudan vize yetkililerine ilettiği için vize başvurusu için önem taşıyan bir belgedir.

Vize talep dilekçesi, Hollanda vize başvuruları için zorunlu tutulan belgelerden biridir. İyi ve detaylı yazılmış bir Hollanda vize talep dilekçesi olumlu vize sonucu alma ihtimalini artırmaktadır ve bu nedenle vize talep dilekçesinin yazımında önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda vizesi başvurularında alınan danışmanlık hizmeti kapsamında vize talep dilekçesi yazımı, yeminli tercüme ve noter onayı işlemleri başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hollanda vize başvuru dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından resmi ve yalın bir dil kullanılarak yazılır. İlgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılması gereken Hollanda vize başvuru dilekçesi içerisinde; başvuru sahibinin Hollanda’ya seyahat nedeni, öngörülen seyahat tarihleri, seyahat planı, Hollanda seyahati süresince konaklanacak yerlere dair bilgiler, Hollanda seyahati sırasında gidilmesi planlanan diğer ülkeler, başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumu gibi bilgilere yer verilmesi gerekir.

Hollanda vize başvuru dilekçesi içerisinde belirtilen seyahat planında öngörülen tarihler ve ziyaret edilmesi planlanan yerlerin detaylı bir biçimde açıklanması gerekir. Kişinin ülkesine geri döneceğine dair kanıtların ve sunulan bilgileri destekleyici nitelikte ibraz edilen belgelerin listesi Hollanda vize başvuru dilekçesi içerisinde belirtilmelidir. İlgili alanlarda Hollanda vize başvuru dilekçesi içerisinde destekleyici belgelere atıfta bulunulabilir. Hollanda vize başvuru dilekçesi ile birlikte kişinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair bilgilerin kanıtlanması ve varsa seyahate sponsor olacak kişiye ait finansal yeterlilik durumu belgelerinin de vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

Hollanda Vize Dilekçesi Nereye Hitaben Yazılmalıdır?

Hollanda vize dilekçesi ilgili konsolosluğun vize birimine hitaben yazılmalıdır.

Hollanda Vize Başvuru Dilekçe Örneği Elle Yazılabilir Mi?

Evet, Hollanda vize başvuru dilekçe örneği elle yazılabilir. Hollanda vize başvurusu için hem elle yazılmış olan hem de bilgisayar üzerinden yazılmış ve ardından çıktısı alınmış olan vize talep dilekçeleri kabul edilmektedir. Hollanda vize başvuru dilekçesinin her durumda başvuru sahibi tarafından ıslak imzalanmış bir biçimde ibraz edilmesi gerekir.

Hollanda Schengen Vize Dilekçesi Hangi Dillerde Yazılabilir?

Hollanda Schengen vize dilekçesi Felemenkçe ya da İngilizce dillerinden birinde yazılabilir. Türkçe ya da başka bir dilde yazılmış olan Hollanda vize dilekçelerinin ibraz edilmeden önce mutlaka Felemenkçe ya da İngilizceye tercüme ettirilmesi ve notere onaylatılması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurularında Türkçe yazılan Schengen vize talep dilekçesi belgesinin yeminli tercümesinin yaptırılması ve notere onaylatılması işlemleri Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında sunulmaktadır.

Hollanda Vize Talep Dilekçesi Örneği İngilizce

İngilizce yazılmış Hollanda vize dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

[Date]

[Embassy name]

[Embassy address]

Subject: Schengen vize application for touristic reasons

Dear Consular Officer,

I [Applicants name] am a citizen of [country name] and I am writing this letter to apply for a Schengen visa to visit the Netherlands from the dates [Entry dates] to [Exit dates]. The main reason I want to travel to the Netherlands is to engage in touristic activities.

During my visit to the Netherlands I would like to see popular tourist attractions such as; Van Gogh Museum, the house of Anne Frank and the Keukenhof gardens. I will be staying in the Netherlands for a total of [number of days] and during this time I will be staying in [details of accommodation reservations].

I am employed at the [name of company/organization] where I work as a [job position] for the past [number of years]. I intend to finance my own trip to the Netherlands. I have enclosed the proof of my financial means as well as the other required documents.

Supporting visa application documents that are enclosed with this letter:

 • Schengen visa application form
 • Passport
 • Transportation reservations
 • Visa travel health insurance
 • Hotel reservation receipts
 • Bank statements and payroll
 • Biometric photo
 • Complete extract of the civil registry
 • Planned itinerary of activities

I trust that the details I have provided in this letter are adequate for a favorable reply to my visa application. Please do not hesitate to contact me in case you need further information about my visa application.

Sincerely,

[applicants name]

[applicants signature]

Hollanda Konsolosluğuna Verilen Dilekçe Örneği Hangi Bilgileri İçermelidir?

Hollanda konsolosluğuna dilekçe örneğinin içermesi gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin Hollanda’ya seyahat etme nedeni
 • Hollanda’ya giriş ve Hollanda’dan çıkış yapılacak tarihler
 • Hollanda seyahati için düzenlenmiş seyahat planı
 • Başvuru sahibinin Hollanda seyahati süresince konaklayacağı yerler
 • Varsa kişinin Hollanda seyahati süresince ziyaret edeceği diğer Schengen ülkeleri
 • Vize başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumu
 • Vize başvurusu için gerekli olan evraklardan birinin sunulamadığı durumlarda bu durumun nedenleri ile açıklaması

Hollanda Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

Hollanda turistik vize dilekçe örneği, vize başvuru sahibi tarafından ilgili Hollanda dış temsilciliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Hollanda vize başvuru dilekçe örneği yazılırken gerekli tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir biçimde verilmesine ve resmi bir dil kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Hollanda turistik vize talep dilekçesi içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, seyahat amacının turistik olması, Hollanda seyahatinin tarihleri, seyahat planı, meslek ve çalışma durumu, söz konusu Hollanda seyahatinin masraflarının karşılanma yolu, varsa Schengen bölgesinde ziyaret edilecek Hollanda dışındaki ülkeler, kişinin Hollanda seyahatinin ardından ülkesine geri dönme niyeti ve seyahat süresince konaklanacak yerlere dair bilgilerin verilmesi gerekir. Vize talep dilekçesi içerisinde kişinin başvurduğu vize türünün Hollanda turist vizesi olduğunun belirtilmesi gerekir.

Çocuklar için Hollanda Vize Başvuru Dilekçesi Kim Tarafından Yazılmalıdır?

Çocuklar için Hollanda vize başvuru dilekçesi çocuğun anne ya da babası tarafından yazılmalıdır.

Hollanda çocuklar için vize işlemleri için sunulacak vize talep dilekçesi içerisinde çocuğun yapacağı Hollanda seyahatinin masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair bilgilere mutlaka yer verilmesi gerekir.

Hollanda Vizesi için Dilekçe Yanında Sunulması Gereken Evraklar Nelerdir?

Hollanda vizesi için dilekçe yanında sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Söz konusu Hollanda seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan, vizenin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan ve son 10 sene içerisinde alınmış bir pasaport ile pasaportun tüm sayfalarına dair fotokopilerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Hollanda vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir biçimde doldurulmuş ve ardından imzalanmış olan Hollanda vize başvuru formu belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Hollanda seyahati için almış olduğu uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgelerin gidiş ve dönüş tarihi gibi bilgileri içerir biçimde başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin söz konusu Hollanda seyahati boyunca konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun biçimde çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerine sahip, açık renkli arka fonlu, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü ve rötuşsuz 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Hollanda vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin söz konusu Hollanda seyahatinin masraflarını nasıl karşılayacağını gösterir nitelikte; son 3 aya ait düzenli geliri gösteren banka hesap dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu ya da emeklilik hesap belgesi gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve planlanan Hollanda seyahatinin tümü boyunca geçerli olacak biçimde düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Hollanda vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmiş olması gereken vize harcını gösteren banka dekontunun diğer gerekli belgeler ile birlikte başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.

Yukarıda listelenmiş olan Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar tüm Hollanda vize başvurularında talep edilen standart evraklardır. Hollanda vizesi için gerekli evraklar başvurulacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: