Hollanda Karayip Adaları Vizesi

Hollanda Karayipleri (Aruba, Curaçao, St. Maarten) Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda Karayipleri vizesi 90 gün veya daha az süreyle Karayipler Hollandasını ziyaret etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen vize türüdür.

Hollanda kısa dönemli Karayip vizesi ile Hollanda Krallığı’nın denizaşırı toprakları olan Aruba, Curaçao, St. Maarten, Bonaire, Saba ve St. Eustatius adalarını ziyaret edebilirsiniz. Hollanda Antilleri vizesi olarak da bilinen Karayip vizesi Hollanda Schengen vizesi (C Tipi) kategorisindedir.

Hollanda Antilleri vie işlemleri için: 0850 241 1868

Hollanda Antilleri Vizesi Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Hollanda Karayipleri

Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius ya da St. Maarten bölgelerinden birine seyahat etmek, bölgede çalışmak, evlenmek ya da transit uçuşlarda bu bölgelerden birini kullanmak istenilmesi halinde Hollanda Antilleri vizesi alınmalıdır.

Umuma mahsus pasaporta ve hizmet pasaportuna sahip olan T.C. vatandaşlarının, Hollanda Antilleri'ne seyahat etmek için vize almaları gerekir. Diplomatik pasaport ve hususi pasaporta sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Hollanda Karayip Adaları Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda Karayip adaları vize başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Hollanda kısa dönemli Karayip vizesi için gerekli evraklar hem orijinali hem fotokopisi olmak üzere hazırlanır.
 2. Karayip vizesi için online başvuru formu doldurulur, çıktısı alınır.
 3. VFS Global Hollanda vize başvuru merkezinden online randevu oluşturulur.
 4. Randevu gününde hazırlanmış olan evraklar VFS Global Hollanda yetkililerine teslim edilir.
 5. Evrak teslimi ardından Hollanda kısa dönemli Karayip vizesi için gerekli harç ücreti ödenir.
 6. Biyometri (parmak izi) kaydı verilerek Karayipler için Hollanda vize başvurusu tamamlanır.

Hollanda Karayipler Vizesi için Gerekli Evraklar

Hollanda Karayipleri vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun geçerlilik süresinin talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olması gerekmektedir. Pasaport, 10 yıldan daha eski olmamalı ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.
 • Hollanda Antilleri vize başvuru formu: Başvuru formunun online ortamda, doğru ve eksiksiz olarak doldurulup çıktısının alınması gerekmektedir ve form, başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik özellikte bir fotoğraf olması gerekmektedir.
 • Seyahat planına dair belgeler: Başvuru sahibinden uçuş rezervasyonları, konaklama yapacağı tesis ile seyahat tarihlerini gösteren ve kişinin adının yazılı olduğu, otel veya kısa süreli kiralık ev gibi konaklama rezervasyonları talep edilmektedir.
 • Davet belgesi: Başvuru sahibinin Hollanda Karayipleri’nde bulunan bir şirket tarafından davet edilmesi durumunda, şirketin antetli kağıdına, şirketçe yetkilendirilmiş kişi tarafından imzalanmış ve davet edilen kişinin adı, soyadı ve seyahat amacını belirten bir mektubun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport kopyaları: Pasaport sahibinin bilgilerinin yer aldığı sayfa ile daha önce verilen vizelerin olduğu sayfaların fotokopisi talep edilmektedir.
 • Ebeveyn rızası: 18 yaşın altındaki çocuklar için her iki ebeveyninden ya da yasal vasisinden muvafakatname ve pasaportlarının fotokopileri talep edilir. Reşit olmayan başvuru sahipleri doğum belgesi de sunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin en az 15.000 euro teminatlı bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 • Ziyaretin amacına göre talep edilen belgeler: 
  • Başvuru sahibinin iş ziyareti kapsamında gerçekleştireceği seyahatlerde, seyahat süresinin tamamı için konaklama rezervasyonu ile davet eden şirket ve işveren tarafından ayrı ayrı yazılan dilekçeler talep edilmektedir. 
  • Aile ya da arkadaş ziyareti amacı ile gerçekleştirilecek seyahatlerde ziyaret edilecek kişi tarafından yazılan ve onaylanan davet ya da sponsor mektubu ile davet edenin sponsor olduğu hallerde davet edenin son üç ayı kapsayan banka ekstresi talep edilmektedir. 
  • Turizm amaçlı gerçekleştirilecek olan seyahatlerde başvuru sahibinin konaklayacağı otelin tam adresi, otel rezervasyonunu kanıtlar nitelikteki belge ve son 3 ayı kapsayan banka ekstresi talep edilmektedir.
 • Çalışma durumuna dair belgeler: 
  • Başvuru sahibinin çalışması durumunda işveren tarafından başvuru sahibinin pozisyonunu, çalışma süresini, gelirini ve izin süresini belirten bir mektup yazması gerekmektedir. 
  • Başvuru sahibinin serbest mesleğe sahip olması durumunda işletme ruhsatı ya da tescili ile son vergi beyannamesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. 
  • Başvuru sahibinin işsiz olması durumunda son üç ayı kapsayan banka ekstresini belgelemesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda eğitim aldığına dair öğrenci belgesini, son üç ayı kapsayan banka ekstresini ve reşit olmayan başvuru sahibinin okul tatilleri haricinde seyahat etmesi durumunda okuldan onay verildiğini gösteren yazılı belgeleri sunması gerekmektedir.

Hollanda Karayipleri Vize Başvuru Formu

Hollanda Karayipleri vizesi için başvuru formu online olarak https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay adresinden doldurulmaktadır. Hollanda Antilleri vize formunu doldurmak için ilk olarak başvuru sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Kısa süreli vize formunu İngilizce, İspanyolca, Fransızca veya Flemenkçe dillerinde doldurabilirsiniz.

Hollanda Antilleri vize başvuru formunda başvuru sahibine ait pasaport, ikametgah, seyahat süresi boyunca konaklama ve rezervasyon bilgileri ile seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerine yönelik çeşitli bilgiler talep edilir. Formun doldurduktan sonra çıktısını alıp imzalamanız gerekir.

Hollanda Karayipleri için online vize başvuru formu ekranı aşağıdaki gibidir.

Hollanda Karayipleri Online Vize Formu

Hollanda Antilleri Vize Ücreti

2023 yılı için Hollanda Antilleri vizesi başvuru ücreti aşağıda verilmiştir.

Yaş grubuVize ücreti
12 yaş ve üstü80 EUR
6-11 yaş40 EUR
6 yaş altı Ücretsiz

Hollanda Antilleri vize masrafları; tüm vize başvuru ücreti, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, sağlık sigortası, gerekli olması halinde yeminli tercüme işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 215 euro tutmaktadır.

Hollanda Karayipleri Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Karayipleri vizesi genel olarak 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Bu süre ek belgelerin talep edilmesi gibi gecikmeye neden olan durumlar sebebiyle 45 güne kadar uzayabilir.

Hollanda Antilleri Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Karayip Adaları Vizesi

Hollanda Antilleri vizesinin süresi, başvuruyu değerlendiren Hollanda Konsolosluğu vize birimi tarafından belirlenir. 

Kısa süreli Hollanda Antilleri vizesi en fazla 90 gün için verilir. Uzun süreli vizeler başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermekle birlikte 6 ay ile 5 yıl arasında bir süre için verilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda Krallığı Karayip Adaları vize işlemleri hakkında en sık aldığımız sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Hollanda Antilleri Vizesine Ne Zaman Başvurmalıyım?

Hollanda Antilleri vizesine seyahat tarihinizden en erken 3 ay önce ve en geç 15 iş günü önce başvurmalısınız. 

Karayip Adalarında En Fazla Ne Kadar Kalabilirim?

Hollanda Karayip Adaları

Hollanda Karayip vizesi ile adalarda maksimum kalış süreniz, hangi adada bulunduğunuza göre değişir. 

 • Aruba'da ne kadar süre kalabileceğiniz vizenizin üzerinde belirtilir. Maksimum süre, 365 günlük bir süre içinde ardı ardına 180 gündür.
 • Bonaire, Saba, St Eustatius ve St Maarten adalarında 180 günlük dönemde en fazla 90 gün boyunca kalabilirsiniz.
 • Curaçao adasında art arda en fazla 30 gün kalabilirsiniz. 30 günden fazla ancak 90 günden az kalmak istiyorsanız Curaçao vize uzatma sayfasını inceleyin. 

Hollanda Karayipleri Vizesi ile Hollanda'ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Hollanda Karayipleri vizesi ile Avrupa'daki Hollanda topraklarına giriş yapılamaz.

Schengen ülkeleri veya Hollanda’nın Avrupa bölgesine seyahat etmek isteyen kişilerin, ayrıca Hollanda vizesi almaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Karayip Hollandası'na Gidebilir Miyim?

Hayır, Schengen vizesi ile Karayip Hollandası’na gitmek mümkün değildir.

Schengen vizesine sahip olan bir kişi Karayip Hollandası’na gidemezken, Karayip Hollandası vizesine sahip olan bir kişinin de Schengen bölgesi ülkelerine seyahat etmesi mümkün değildir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: