Hollanda Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri 2023

Hollanda vize uzatma, yenileme veya iptal işlemleri; vize durumunda meydana gelen değişikliklerdir. Hollanda vizesinde değişiklik yapabilmek için talep edilen bir takım şartların karşılanması gerekir.

Gerekli kriterlerin sağlanması halinde Hollanda vize uzatma, yenileme veya iptal işlemleri ile ilgili uygun prosedür takip edilmelidir. 

Bu makalede Hollanda Krallığı vize uzatma, yenileme ve iptal şartları ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Hollanda vize destek hattı: 0850 241 1868

Hollanda Schengen Vizesi Uzatma İşlemi

Hollanda Vize Uzatma İşlemleri

Hollanda Schengen vizesi uzatma işlemi yalnızca istisnai nedenler ve önemli kişisel sebepler gibi ciddi durumlar için yapılabilmektedir.

Hollanda Schengen vizesi uzatma işlemi için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir.

 • Ciddi bir hastalık, kontrolünüz dışındaki koşullar veya önemli bir kişisel nedene bağlı olarak Hollanda'dan ayrılmanız mümkün değildir.
 • Mevcut Schengen vizeniz veya vizeden muaf olduğunuz süre hala geçerlidir.
 • Hollanda'da kalmak ve geri dönmek için yeterli paranız (günlük 55 euro) veya geçerli sponsorunuz vardır.
 • Seyahat sigortanız vardır.
 • Hollanda'dan ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaportunuz vardır.
 • Hollanda vizenizi veya vizeden muafiyet sürenizi uzatmak için başka nedenleriniz olduğuna dair hiçbir işaret yoktur.
 • Yabancı İstihdam Yasası (Wet Arbeid Vreemdelingen) kapsamında izin verilmeyen bir şekilde çalışmıyorsunuzdur.
 • Kamu düzeni ve ulusal güvenlik için risk oluşturmuyorsunuzdur.

Hollanda Schengen Vize Uzatma Başvurusu

Hollanda Schengen vize uzatma başvurusu için IND'den randevu almanız gerekir. IND telefon numarası yurt dışından yapılan aramalar için +31 88 043 04 30'dur.

IND, Hollanda Schengen vize uzatma başvurunuzu hemen değerlendirir ve olumlu karar vermesi halinde pasaportunuza etiket işlenir. 

Hollanda vize uzatma başvurunuz reddedilirse ret kararına ilişkin mektup 2 hafta içinde size ulaşır. Ret mektubunu aldıktan sonra karara itiraz edebilirsiniz.

Hollanda Vize Süresi Uzatma İşlemi İçin Gereken Belgeler

Hollanda vize süresi uzatma işlemi için aşağıdaki belgeler gereklidir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Uzatma talebi için özel ve beklenmedik duruma dair kanıt
 • Mali yeterlilik kanıtı
 • Schengen seyahat sağlık sigortası

Hollanda Ulusal Vize Uzatma İşlemi

Hollanda ulusal (MVV) vize süresini uzatmak, esasen sahip olduğunuz Hollanda oturma iznini uzatmak anlamına gelir. Hollanda oturma izni süresinin dolmasına 3 ay kalması halinde uzatma başvurusu yapabilirsiniz. 

Hollanda oturma izni uzatma başvurusunu kendiniz veya yüksek vasıflı göçmen, araştırmacı veya yüksek öğrenim öğrencisi iseniz tanınmış sponsorunuz İş Portalı üzerinden yapabilir.

Oturum izni uzatma başvurusunu çevrimiçi olarak yapabilirsiniz. Bunun için SMS doğrulama ve internet bankacılığı (iDEAL) ile DigiD'e sahip olmalısınız. Oturma izninizin süresi dolduysa ya da online başvuru yapmadıysanız yazılı başvuru formunu kullanın.

Hollanda oturma izni uzatma başvurusunu online olarak yapmak için DigiD ile oturum açın ve SMS veya DigiD uygulaması ile bildirim alın. Ardından başvuru formunu doldurun ve gerekli belgeleri yükleyip başvuru ücretini iDEAL ile ödeyin.

Başvuruyu yazılı olarak doldurmayı ve posta yoluyla göndermeyi tercih ediyorsanız formu indirin.

Hollanda MVV Vizesi Uzatma Başvurusu Kriterleri

Hollanda MVV vizesi uzatma başvurusu için kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Hala uzatabileceğiniz geçerli bir oturma izniniz olmalıdır. 
 • Oturma izninizin gerekliliklerini yerine getirmeye devam ediyor olmanız gerekir.
 • Geçerli bir pasaportunuz veya başka bir seyahat belgeniz olmalıdır.
 • Başvuru esnasında ana ikametgahınız Hollanda'da olmalıdır.
 • Kamu düzeni veya ulusal güvenlik için risk oluşturmuyor olmanız gerekir.
 • Mevcut oturma izniniz için başvurduğunuzda yanlış bilgi vermemiş veya herhangi bir bilgi gizlememiş olmanız gerekir.

Önemli not: Hollanda Working Holiday, kültürel değişim, Au Pair, stajyer veya öğrenci olarak işe yerleştirme ve iş arama vizeleri uzatılmaz.

Hollanda Vize Yenileme İşlemleri

Hollanda vize yenileme işlemleri, halihazırda bulunan Hollanda Schengen vizenizin geçerliliği biterse gerçekleştirilebilir. Aktif bir Schengen vizesi için Hollanda vize yenileme işlemini ilgili vizenin bitiş tarihinden itibaren başlayacak şekilde beyan ederek yapabilirsiniz.

Örneğin, 11.12.2023 tarihine kadar geçerli bir Schengen vizeniz varsa başvuruda en erken çıkış tarihini 12.12.2023 olarak gösterebilirsiniz. Ancak tek veya çift girişli vizenizin tüm giriş haklarını doldurduysanız vize geçerlilik süresini dikkate almadan Hollanda vize yenileme başvurusu yapabilirsiniz. 

Seyahat başlangıç tarihini kapsayan geçerli bir Schengen vizeniz varsa vizenizi iptal ederek istediğiniz tarihler için yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Hollanda Vize Yenileme İşlem Süresi

Hollanda vize yenileme işlemi için daha önce parmak iziniz alındığı ve VIS kaydınız bulunduğu için başvuru merkezine gitmeniz gerek yoktur. Başvuru onay sürecinde biyometri gerekliliğinden bağımsız olarak herhangi bir değişiklik olmaz.

Hollanda Vizesi İptal İşlemleri

Hollanda vizenizi iptal etmek istiyorsanız Konsolosluğa gerekçeli iptal dilekçesi yazmanız gerekir. Hollanda vize iptali için randevu almanıza gerek yoktur ve vizeniz için onay verildikten sonra 1 ay içinde başvuru yapmanız gerekir. 

Hollanda vize iptali talebiniz kabul edilirse mail ile bildirim alırsınız. Bazı durumlarda iptal kaşesi vurmak üzere pasaportunuz talep edilebilir.

Hollanda Vizesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Hollanda vizesi; vize politikası kurallarına uymamak, Schengen ülkeleri için risk oluşturmak veya bir Schengen ülkesi tarafından aranıyor olmak gibi durumlarda Büyükelçilik veya Hollanda pasaport polisi tarafından da iptal edilebilir. 

Sık Sorulan Sorular

Hollanda vize uzatma ve yenileme işlemleri hakkında sık sorulan sorular, danışmanlarımızın yanıtları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Hollanda Vize Uzatma Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda vize uzatma işlemi 30 €'dur. İnsani nedenler veya kontrol dışı durumlar nedeniyle yapılan başvurular ücretsizdir.

Hollanda oturum izni vizenizi yenilemek için farklı ücretler ödemeniz gerekmektedir. Konuyla ilgili güncel bilgilere Hollanda IND işlem ücretleri sayfasından erişebilirsiniz.

Vize İptal Edildikten Sonra Tekrar Hollanda Vizesine Başvurulabilir Mi?

Evet, Hollanda vizeniz iptal edildikten sonra tekrar Hollanda ve Schengen vizesine başvurabilirsiniz.

Hollanda'da Oturma İzni Sürem Doldu, Yine de MVV Vizemi Uzatabilir Miyim?

Evet, ancak Hollanda MVV uzatma başvurunuzu oturma izninizin sona ermesinden sonraki 4 hafta içinde yapmanız gerekir. 

Başvuru için 4 haftayı aşmanız halinde mümkün olan en kısa sürede başvuru yapmanız gerekmekte olup neden zamanında başvurmadığınızı açıklayan bir mektup sunmalısınız.

Süresi 2 veya daha fazla yıl önce dolan Hollanda oturma izni için uzatma başvurusunda bulunamazsınız. Bu durumda yeni bir oturma izni başvurusu yapmanız gerekmekte olup bunun için kendi ülkenize dönmeniz gerekebilir.

Hollanda MVV Vizemi Uzattım, Oturma İzni Belgemi Nasıl Alabilirim?

Hollanda MVV vizesi uzatma başvurunuz hakkında IND 90 gün içinde bir karar verir ve oturma izni hazır olduğunda size bir mektup gönderilir. Hollanda oturma izni belgesini almak için IND'den randevu almanız gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: