Hollanda Geri Dönüş Vizesi

Hollanda Geri Dönüş Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda kısa süreli dönüş vizesi Hollanda vatandaşı olmayan kişilerin yurt dışından Hollanda’ya dönmesini sağlayan vizedir. Hollanda geri dönüş vizesine, kalıcı oturma izni başvurusunda bulunmuş ve sonuç bekleyen, oturma iznini uzatmak ya da değiştirmek isteyen, ikamet belgesi zarar gören ya da kaybolan, Hollanda’da doğan çocuğu için oturma izni bekleyen, Avrupa Birliği üyesi ülkede ikamet etmekte olan aile üyesiyle beraber yaşayan Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler başvurmalıdır. Hollanda geri dönüş vizesi, Hollanda vatandaşı olmayan hamiline yurt dışından Hollanda’ya dönme hakkı sağlar.

Türkiye'den Hollanda geri dönüş vizesine başvuracak kişiler vize başvurularını akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alarak uzman danışmanlar eşliğinde yapabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda Geri Dönüş Vizesine Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Hollanda geri dönüş vizesine başvurulması gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda oturma izninin uzatılması ya da değiştirilmesi için başvuruda bulunulduktan sonra başvuru sonucu beklenirken
 • Hollanda ikamet belgesinin kaybolduğu, çalındığı ya da hasar gördüğü durumlarda yapılan başvuru sonucu beklenirken
 • Hollanda’da doğan çocuk için ilk ikamet izni başvurusunda bulunulduktan sonra başvuru sonucu beklenirken
 • Avrupa Birliği vatandaşı bir aile üyesi ile yaşayan kişiler, ilk kez oturum izni başvurusunun sonuçlanmasını beklerken
 • Hollanda ikamet izni başvurusu onaylanan kişilerin oturum belgeleri henüz düzenlenmemişken

Hollanda Geri Dönüş Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda geri dönüş vizesine, oturum izni yenileme veya vize uzatma durumunda, ülkeden ayrılmadan önce, geçerli bir pasaport ile birlikte Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nden randevu alınarak başvurulabilmektedir. Oturum izninin Hollanda dışında kaybolması, çalınması veya süresinin dolması halinde, bulunulan ülkedeki Hollanda büyükelçiliği ya da konsolosluğuna ulaşılarak geri dönüş vizesi alınabilmektedir.

Hollanda oturma izninin kaybolduğu durumlarda Hollanda geri dönüş vizesine Türkiye’den şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezleri üzerinden başvurulabilmektedir. Hollanda oturum izni Türkiye’de kaybolan kişiler, Hollanda geri dönüş vizesi başvuru formunun online olarak doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize randevusunun alınması, randevu sırasında evrak tesliminin yapılması, vize ücretinin ödenmesi ve VIS sistemine kayıtlı parmak izi bilgisinin yer almaması durumunda biyometri işlemlerinin yapılması ile başvurularını tamamlamaktadır.

18 Yaşından Küçükler için Hollanda Geri Dönüş Vizesine Nasıl Başvurulur?

18 yaşından küçükler için Hollanda geri dönüş vizesine başvuru, ebeveyn ya da yasal vasisi (velayet sahibi) ile birlikte yapılmalıdır.

Bazı durumlarda, 18 yaşın altındaki bir çocuk sadece bir ebeveynle seyahat edebilmektedir. 18 yaşından küçükler yalnızca bir ebeveynle seyahat ediyorsa, seyahat ettiği ebeveynin izin sahibi olması gerekir. Aksi takdirde, çocuk ebeveyn otoritesi dışında sayılır ve uluslararası çocuk kaçırma eylemi olarak kabul edilebilir. Bu durumda, diğer ebeveynin rızası da olmalıdır. Ebeveyn çocuğun tek yasal vasisi ise, izin belgesi gerekmemektedir. Çocuk ebeveyn sorumlulukları olmayan bir ebeveyni ile seyahat edecekse, yasal vasiden izin belgesi gerekmektedir. Çocuğun birlikte seyahat ettiği ebeveyn dışındaki ebeveyni vefat etmişse de tek ebeveyn ile seyahat mümkündür. Her ebeveyn formu imzalamalıdır. Her çocuk için ayrı bir form doldurulmalıdır. 18 yaşından küçükler için yurt dışı seyahatinde rıza mektubu formunun doldurulması gerekmektedir.

Hollanda Dönüş Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda dönüş vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı, içinde 2 adet boş vize sayfası olmalıdır. Pasaport başvurudan itibaren en az 3 ay geçerliliğini korumalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: Teslim edilmesi gereken biir adet fotoğrafın 6 aydan eski olmaması ve 35 mm genişlikte 45 mm uzunlukta olması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.
 • Acente veya firma yetkilendirme yazısı
 • Çalıntı ya da kayıp belgesi
 • Oturum izninin süresi dolması halinde oturum izninin aslı ve fotokopisi: Hollanda’dan veya Schengen bölgesinden çıkış tarihini gösteren belge.
 • Açıklayıcı dilekçe: Türkiye’ye giriş tarihi, Türkiye’de ne kadar ve neden kaldığını anlatan dilekçe gerekmektedir.
 • Giriş çıkış raporu: Menşe ülke ile ilgili pasaport damgası bulunmaması durumunda polisten rapor alınması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopileri: İşlem görmüş sayfaların fotokopileri gerekmektedir.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Hollanda dönüş vizesi başvuru mektubu, başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış olan açıklayıcı bir dilekçedir. Dilekçe içerisinde Hollanda dönüş vizesi başvurusu olan kişinin Türkiye’ye giriş tarihi, Türkiye’de hangi aralıklarda kaldığı, dönüş vizesine başvuru nedeni ifade edilmelidir. Ek olarak seyahat rotası ve başvuru sahibinin gelir bilgileri de dilekçede yer almalıdır. Hollanda dönüş vizesi başvuru mektubu vize talebinin nedenlerini detaylı olarak incelediği için gerekmektedir.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda geri dönüş vizesi için fotoğraf; dini veya tıbbi nedenler olmadığı sürece, tam yüz görünür halde güneş gözlüğü, renkli gözlük veya başörtüsü olmadan çekilmelidir. Yüz göz boyunca saç olmadan açıkça görülmelidir.

Fotoğraf boyutu 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Yüz genişliği, kulaklar hariç 16 mm genişliğinde 20 mm uzunluğunda olmalıdır. Yüz uzunluğu çeneden alına 26 mm ile 30 mm arası olmalıdır.

Fotoğrafta baş öne bakmalı, gözler yatay olarak hizalanmış olmalı, kafa eğilmemiş olmalı ve omuzlar düz olmalıdır. Fotoğrafın arka planı açık gri, açık mavi veya beyaz düz olmalıdır. Gözler tamamen görünür olmalıdır. Gözlük kullanımında, gözlüklerden bir yansıma olmamasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafta kullanılan ifade nötr ve doğal olmalı, ağız kapalı olacak şekilde fotoğraftaki kişi doğrudan kameraya bakmalıdır.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda geri dönüş vizesi randevusu yetkili aracı kurum olan VFS Global’in web sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır.

VFS Global web sitesi üzerinden Hollanda vize başvuru randevusu almak için öncelikle bir kullanıcı hesabı açılmalıdır. VFS Global web sitesinden kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra hesaba giriş yapılarak randevu alma seçeneği seçilmeli ve istenen bilgiler girilerek uygun randevu tarih ve saat seçimi yapılmalıdır; servis ücreti ödenerek randevu alma işlemi tamamlanmaktadır.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda geri dönüş vizesi ücreti 12 yaş ve üzerindeki başvuru sahipleri için 80 euro ve 6-11 yaş aralığındaki kişiler için 40 eurodur. 6 yaşın altındakiler için vize ücreti alınmamaktadır. Vize ücreti randevu sırasında nakit olarak TL cinsinden ilgili memura ödenmelidir.

2022 yılı için Hollanda geri dönüş vizesi masrafları vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli olduğu durumlarda yeminli tercüme işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda geri dönüş vizesi başvurusu için en erken seyahat planından altı ay önce, en geç ise 15 iş günü önce başvurulmalıdır. Çoğu durumda, 15 takvim günü içinde işlem sonucu bildirilecektir. Fakat bazı durumlarda, vize başvurusunun karar verme süreci 45 güne kadar çıkabilmektedir.

İzleme kodunu kullanarak başvuru durumu takip edilebilmektedir. Başvuru durumu hakkında herhangi bir sorun varsa, vize başvuru merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hollanda geri dönüş vizesi için başvuru takip işlemi, aracı kurumunun resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir; fakat online olarak vize sonucuna erişilmesi mümkün değildir.

VFS Global üzerinden yapılan vize başvuruları, VFS Global web sitesinin başvuru takip ekranı üzerinden, başvuru referans numarası ve başvuran kişinin soyadının girilmesi ile takip edilebilmektedir.

VFS Global vize takibi ekran görseli aşağıdadır.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hollanda Geri Dönüş Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda geri dönüş vizesi başvuruları için başvuru takibi hem 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hollanda geri dönüş vizesi, tek bir seyahat için verilmekte olup 3 ay geçerlidir. İş seyahatleri için ya da Hollanda dışında eğitim sebebi ile daha uzun süre kalınması gereken durumlarda Hollanda geri dönüş vizesi daha uzun süreli olarak verilebilmektedir. Hollanda geri dönüş vizesi her halde, pasaport geçerlilik tarihinden 1 ay öncesinde sona ermektedir.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi Neden Reddedilir?

Hollanda geri dönüş vizesinin ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusunda ülkeye ertelenmiş bir giriş yapılmasına dair gerekli destekleyici belgelerin sunulamaması
 • Vize başvuru sahibinin, sınırı geçebileceği bağımsız ve geçerli bir pasaportunun bulunmaması
 • Yabancı uyruklu kişinin Hollanda’da bulunduğu süre boyunca denetim önlemlerinden kaçmış olması
 • Bir soruşturma, kovuşturma veya hükmün infazı gibi ciddi sebeplerle başvuru sahibinin yasal olarak ülkeden ayrılmasına izin verilmemesi
 • Bakan görüşü ile vize geçerlilik süresi içerisinde 8. maddenin f, g veya h fıkraları kapsamında karar verilecek olması
 • Madde 14’e göre oturum izni başvurusu için karar bekleyen ve verilen karara karşı yapılan itiraz başvurusunun sonuçlanmasını bekleyen kişilerin oturum amaçlarına uygun olmayan izne başvurmuş olması veya geçici oturum izni almaktan muaf olması
 • Başvuru sahibinin kamu düzeni ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturması veya herhangi bir terör suçu, savaş suçu veya insanlığa karşı suç işlemiş veya işlediğinden şüphelenilmiş olması

Hollanda geri dönüş vizesine başvuru yapan kişilerin, başvurularının eksiksiz yapılmış olması halinde dahi, yukarıda açıklanan veya ilgili makamlarca belirlenecek vize ret nedenlerinden birinin kapsamına girmesi halinde, Hollanda vize reddi alması mümkündür.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda geri dönüş vizesi başvurusu yapan bireylerin başvurunun reddedilmesi durumunda itiraz etme hakkı vardır. Hollanda geri dönüş vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru yapan kişiye başvuru reddinin sebeplerini açıklayan resmi bir mektup gönderilmektedir.

Başvuru ret mektubunu aldıktan sonra başvuru yapan kişinin, başvuru reddine yazılı olarak itiraz etmek için 4 hafta süresi olmaktadır. Başvuru sahiplerinin vize ret kararını takip eden 4 haftalık süreç içinde iyi hazırlanmış bir Hollanda vize reddine itiraz dilekçesi ile vize başvurularının yeniden değerlendirilmesini talep etmesi gerekmektedir.

Yazılı başvuru itirazının gönderileceği makam ve adres red mektubunda belirtilmektedir. Başvuru iptali durumunda başvuru ücretleri geri ödenmemektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: