Hollanda Geri Dönüş Vizesi

Hollanda Dönüş Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda kısa süreli dönüş vizesi Hollanda vatandaşı olmayan kişilerin yurt dışından Hollanda’ya dönmesini sağlayan vizedir.

Hollanda dönüş vizesi dönüş belgeleri kaybolduğu, çalındığı ya da süresi geçtiği takdirde Hollanda’ya geri dönmek için kullanılan Hollanda Vizesi türüdür.

Hollanda Dönüş Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda dönüş vizesine başvurulması gereken durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Oturum izninin çalınması
 • Oturum izninin kaybolması
 • Oturum izninin süresinin geçmesi

Hollanda Dönüş Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda dönüş vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içinde 2 adet boş vize sayfası olmalıdır.Pasaport başvurudan itibaren en az 3 ay geçerliliğini korumalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Bir adet fotoğraf: 6 aydan eski olmamalıdır ve 35 mm genişlikte 45 mm uzunlukta olması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz gerekmektedir.
 • Acente veya firma yetkilendirme yazısı
 • Çalıntı ya da kayıp belgesi
 • Oturum izninin süresi dolması halinde oturum izninin aslı ve fotokopisi: Hollanda’dan veya Schengen bölgesinden çıkış tarihini gösteren belge.
 • Açıklayıcı dilekçe: Türkiye’ye giriş tarihi, Türkiye’de ne kadar ve neden kaldığını anlatan dilekçe gerekmektedir.
 • Giriş çıkış raporu: Menşe ülke ile ilgili pasaport damgası bulunmaması durumunda polisten rapor alınması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopileri: İşlem görmüş sayfaların fotokopileri gerekmektedir.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvuru Mektubu Nedir?

Hollanda dönüş vizesi başvuru mektubu, başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış olan açıklayıcı bir dilekçedir. Dilekçe içerisinde Hollanda dönüş vizesi başvurusu olan kişinin Türkiye’ye giriş tarihi, Türkiye’de hangi aralıklarda kaldığı, dönüş vizesine başvuru nedeni ifade edilmelidir. Ek olarak seyahat rotası ve başvuru sahibinin gelir bilgileri de dilekçede yer almalıdır. Hollanda dönüş vizesi başvuru mektubu vize talebinin nedenlerini detaylı olarak incelediği için gereklidir.

Hollanda Dönüş Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Fotoğraf, dini veya tıbbi nedenler olmadığı sürece, tam yüz görünür halde güneş gözlüğü, renkli gözlük veya başörtüsü olmadan çekilmelidir. Yüz göz boyunca saç olmadan açıkça görülmelidir.

Fotoğraf boyutu 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Yüz genişliği, kulaklar hariç 16 mm genişliğinde 20 mm uzunluğunda olmalıdır. Yüz uzunluğu çeneden alına 26 mm ile 30 mm arası olmalıdır.

Fotoğrafta baş öne bakmalı, gözler yatay olarak hizalanmış olmalı, kafa eğilmemiş olmalı ve omuzlar düz olmalıdır. Fotoğrafın arka planı açık gri, açık mavi veya beyaz düz olmalıdır. Gözler tamamen görünür olmalıdır. Gözlük kullanımında, gözlüklerden bir yansıma olmamasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafta kullanılan ifade nötr ve doğal olmalı, ağız kapalı olacak şekilde fotoğraftaki kişi doğrudan kameraya bakmalıdır.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda geri dönüş vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda verilmiştir.

 1. Hollanda geri dönüş vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin geri dönüş vizesi için gerekli evraklarını, kayıp ya da çalıntı durumunda polis belgesi veya oturma izninin süresinin geçtiği durumda oturum izninin aslı ve fotokopisi gibi belgeleri hazırlaması gerekmektedir.
 2. Hollanda dönüş vizesi için vize başvurusu için vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır.
 3. Hollanda vize başvuru merkezlerinden alınan randevu gününde, gerekli belgeler teslim edilerek başvuru yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Dönüş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda dönüş vizesi başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Birey201620172018201920202021
0-6 yaş çocukÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
6-12 yaş çocuk35 €35 €35 €35 €40 €40 €
Yetişkin60 €60 €60 €60 €80 €80 €

18 Yaşından Küçükler için Hollanda Dönüş Vizesine Nasıl Başvurulur?

18 yaşın altındaki bir çocuk yalnızca bir ebeveynle seyahat ediyorsa, seyahat ettiği ebeveynin izin sahibi olması gerekir. Aksi takdirde, çocuk ebeveyn otoritesi dışında sayılır ve uluslararası çocuk kaçırma eylemi olarak kabul edilebilir.

18 yaşından küçükler için Hollanda geri dönüş vizesine başvuru, ebeveyn ya da yasal vasisi (velayet sahibi) ile birlikte yapılmalıdır.

Bazı durumlarda, 18 yaşın altındaki bir çocuk sadece bir ebeveynle seyahat edebilmektedir. Bu durumda, diğer ebeveynin rızası olmalıdır. Ebeveyn çocuğun tek yasal vasisi ise, izin belgesi gerekmemektedir. Çocuk ebeveyn sorumlulukları olmayan bir ebeveyni ile seyahat edecekse, yasal vasiden izin belgesi gerekmektedir. Çocuğun birlikte seyahat ettiği ebeveyn dışındaki ebeveyni vefat etmişse de tek ebeveyn ile seyahat mümkündür. Her ebeveyn formu imzalamalıdır. Her çocuk için ayrı bir form doldurulmalıdır. 18 yaşından küçükler için yurt dışı seyahatinde rıza mektubu formunun doldurulması gerekir.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda geri dönüş vize başvurusu için en erken seyahat planından altı ay önce, en geç ise 15 iş günü önce başvurulmalıdır. Çoğu durumda, 15 takvim günü içinde işlem sonucu bildirilecektir. Fakat bazı durumlarda, vize başvurusunun karar verme süreci 45 güne kadar çıkabilmektedir.

İzleme kodunu kullanarak başvuru durumu takip edilebilmektedir. Başvuru durumu hakkında herhangi bir sorun varsa, vize başvuru merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Hollanda Dönüş Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda vize başvurusu yapan bireylerin başvurunun reddedilmesi durumunda itiraz etme hakkı vardır. Hollanda geri dönüş vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru yapan kişiye başvuru reddinin sebeplerini açıklayan resmi bir mektup gönderilmektedir.

Başvuru red mektubunu aldıktan sonra başvuru yapan kişinin, başvuru reddine yazılı olarak itiraz etmek için 4 hafta süresi olmaktadır.

Yazılı başvuru itirazının gönderileceği makam ve adres red mektubunda belirtilmektedir. Başvuru iptali durumunda başvuru ücretleri geri ödenmemektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: