Hollanda Sanatçı Vizesi

2023'te Sanatçılar İçin Hollanda Vizesi ve Oturum İzni İşlemleri

Hollanda sanatçı vizesi, Hollanda’da ilgilendikleri sanatı icra etmek isteyen sanatçı ve müzisyenlerin alması gereken uzun dönemli vize türüdür. 

Hollanda sanatçı vizesi almak için sanatsal çalışmalarınızın Hollanda’nın kültürel çıkarlarına katkı sağlıyor olması gerekmektedir. Bu nedenle Hollanda Krallığı'nda bulunan müze, orkestra ve galeri gibi kamu tarafından fonlanan kültür kurumlarından davet mektubu almış olmalısınız.

Hollanda Krallığı sanatçı vizesi 90 günden uzun süreliğine verilir ve hamiline Hollanda’da oturma izni sağlamaktadır.

Hollanda sanatçı vizesi işlemleri için: 0850 241 1868

Hollanda Sanatçı Vizesi Hangi Durumlarda Alınabilir?

Hollanda Sanatçı Vizesi

Hollanda sanatçı vizesine sanatçıların ve müzisyenlerin veya eserlerinin uygun olabilmesi için, örneğin sanatçının Hollanda hükümeti tarafından sübvanse edilen ilgili bir kültür kurumu için çalışmak üzere seçilmesi gibi, Hollanda için temel kültürel öneme sahip olduğu düşünülmelidir. Hollanda kültür kurumları arasında orkestralar, müzeler, galeriler ve benzerleri yer almaktadır.

Kimler Hollanda Sanatçı Vizesi Alabilir?

Hollanda sanatçı vizesi alabilen başlıca gruplar aşağıdaki gibidir.

 • Tasarımcılar
 • Görsel sanatçılar
 • Müzisyenler
 • Performans sanatçıları 

Hollanda sanatçı vizesi başvurularında esas olan Hollanda'nın kültürel çıkarlarına uygun olduğunuzu kanıtlayabilmektir. Bu, sizi gelecek programlarına dahil etmek isteyen kamu tarafından finanse edilen bir kültür kuruluşundan davet mektubu ekleyerek veya kamu fonlarından birinden hibe aldığınızı göstererek yapılabilir.

Hollanda Sanatçı Vizesi Başvuru Süreci

Hollanda Sanatçı Vizesi Süreci

Hollanda sanatçı vizesi başvuru işlemleri Hollanda içinden ve Hollanda dışından olarak ikiye ayrılmaktadır.

Hollanda içinden yapılan sanatçı vizesi başvurularında vize başvurusu Hollanda için kültürel öneme kanıt sunan belgelerle birlikte gönderilmelidir. Hollanda sanatçı vizesi başvurusunda bulunan kişilerin Hollanda’da ticaret odasına kayıtlı bir işletme kurmuş olmaları, işletmeleri adına banka hesabı sahibi olmaları ve belgelerle birlikte açılış bilançosu sunmaları gerekmektedir.

Hollanda dışından yapılan sanatçı vizesi başvurularında, Hollanda için kültürel öneme kanıt sunan belgeler ve işletmelerinin açılış bilançosu ile birlikte kişilerin anavatanındaki Hollanda Konsolosluğu'na gerekli belgeler sunularak başvuru yapılır. Sanatçı vizesi alındıktan sonra Hollanda Ticaret Odasına işletme kaydının yaptırılması gerekir.

Hollanda Sanatçı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda sanatçı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • 10 yıldan eski olmayan en az 2 adet boş sayfası bulunan geçerli bir pasaport
 • Hollanda sanatçı vizesi başvuru formu
 • Hollanda kültür kurumlarından alınmış davet mektubu
 • Güncel özgeçmiş (sanatsal çalışmaları içermelidir)
 • Sanat projesi
 • Minimum 30,000 euro teminatlı sağlık sigortası
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Son 3 üç aylık maaş bordrosu
 • Konaklamaya ilişkin belgeler
 • Ulaşım rezervasyonları

Hollanda sanatçı vizesi için gerekli evraklar sanatçıların kişisel durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Hollanda Sanatçı Vizesi Başvuru Ücreti

Hollanda sanatçı vizesi başvuru ücreti 2023 yılında 350 eurodur.

2023 yılı için Hollanda sanatçı vizesi toplam masrafları; vize harcı, başvuru formu doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 480-510 euro arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda sanatçı vizesi ile ilgili sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıdaki başlıklarda sıralanmıştır.

Hollanda Sanatçı Vizesi Almak İçin Nasıl Bir Proje Sunmalıyım?

Hollanda Vizesi İçin Sanat Projesi

Hollanda sanatçı vizesi almak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, projenizin 'Hollanda'nın kültürel çıkarına' olduğunu kanıtlamaktır. Hollanda'daki bir kamu fonundan hibe alarak veya kamu destekli bir kültür kuruluşundan davet mektubu alarak bu durumu kanıtlayabilirsiniz.

Hollanda sanatçı vizesi almak için sunacağınız proje finansmanı aşağıdakilerden biri tarafından sağlanmalıdır.

Sanat projesine ek olarak; Hollanda Ticaret Odası (Kamer van Koophandel) kayıtlı aktif bir işletmeniz, güncellenmiş bir özgeçmişiniz ve serbest meslek sahibi girişimciler için 2 yıllık tahmini gelir planlamanızı hazırlayacak bir muhasebeciniz olması gerekir. Oturma izni alacak sanatçıların karşılaması gereken aylık ortalama brüt gelir 1.462 eurodur.

Hollanda Sanatçı Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hollanda sanatçı vizesi 2 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre boyunca yasal olarak Hollanda oturma izni sahibi olursunuz.

Sanatçı, kültürel öneme ilişkin koşulları ve kriterleri karşıladığı sürece her 2 yılda bir Hollanda vize uzatma başvurusu yapabilir.

Sanatçı Vizesi İle Hollanda'da Çalışabilir Miyim?

Sanatçı vizesi ile Hollanda’da sadece serbest meslek sahibi olarak çalışma imkanınız bulunur. Hollanda’da bulunan şirketler tarafından istihdam edilmenize izin verilmez. 

Başka şirketler adına maaşlı olarak çalışmak için Hollanda çalışma vizesi ile işveren tarafından başvurulan ayrı bir çalışma izni almanız gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: