Hollanda Çalışma Vizesi

Hollanda Çalışma Vizesi: 2023'te Oturum ve Çalışma İzni Başvuru Süreci

Hollanda çalışma vizesi, Hollanda’da bir şirket veya kurumdan iş teklifi alan kişilere 1- 3 yıllığına verilen uzun dönemli (MVV, Machtiging Voorlopig Verblijf) oturum ve çalışma izni veren bir vize türüdür.

AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ve İsviçre vatandaşı olmayan tüm yabancı uyruklu vatandaşların, Hollanda Krallığı'nda ücretli bir işte istihdam edilmek için iş sözleşmelerini beyan ederek Hollanda çalışma izni alması gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşları Hollanda’ya farklı gerekçelerle çalışmaya gidebilmektedir. Örneğin, şirket içi transfer, serbest meslek veya start-up çalışanları için vize ve çalışma izni başvuru şartları değişiklik gösterir. 

Başvuru yapacağınız çalışma izni ve vize kategorisine göre sizin ve işvereninizin hazırlaması gereken belgeler ve tamamlanması gereken işlemler değişmektedir.

Önemli Not: Vizem.net’in iş bulma, işe yerleştirme gibi hizmetleri bulunmamaktadır. Bu konuda telefonda bilgi verilmemektedir. Sadece Hollanda vize başvurusu için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kimler Hollanda Çalışma ve Oturma İzni Almalıdır?

Hollanda çalışma ve oturma izni alma gerekliliği kişinin uyruğuna bağlıdır.

AB/AEA/İsviçre vatandaşlarının Hollanda'ya giriş yapmak için çalışma vizesi veya oturma iznine ihtiyacı yoktur ancak Hollanda'da 4 aydan uzun süre kalmak istiyorlarsa kişisel kayıt veritabanına kaydolmaları gerekir. Bu kişilerin aile üyelerinin de oturma iznine ihtiyaçları yoktur ancak yasal ikamet belgesi almaları gerekecektir.

AB/AEA/İsviçre ülkeleri dışındaki tüm ülke vatandaşlarının Hollanda vize politikası gereği Hollanda'da yaşamak için oturma izni; çalışmak için de çalışma izni almaları gerekir. Bazı vatandaşların Hollanda oturma izni ile birlikte uygun uzun süreli vize için başvuruda bulunmaları gerekir. 

Hollanda Çalışma Vizesi Türleri

Hollanda çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Düzenli çalışma vizesi
 • Mevsimlik işçi vizesi
 • Kurum içi transfer vizesi
 • Nitelikli göçmen vizesi
 • Avrupa mavi kart işçi vizesi
 • Yüksek eğitimli kişiler için 1 yıllık oryantasyon çalışma vizesi
 • 2016/801 sayılı Direktif (AB) kapsamında araştırmacılar için çalışma vizesi
 • Serbest meslek çalışma vizesi
 • Start-up (girişimci) çalışma vizesi
 • Working Holiday Programı (WHP) vizesi
 • Au pair vizesi

Hollanda Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Hollanda Çalışma Vizesi Başvurusu

Hollanda çalışma izni almak için, Hollanda'daki bir sponsor aracılığıyla aşağıda sıralanan adımlar takip edilmelidir. 

 1. Hollanda'daki sponsor işveren sizin adınıza geçici oturum izni (MVV vizesi) başvurusu yapar. 
 2. MVV oturum vizesi onayı alındıktan sonra, Hollanda Konsolosluğu'ndan MVV teslim alınır.
 3. MVV alındıktan sonra Hollanda’da çalışmak için çalışma izni ve oturma izni alınmalıdır. Göçmenlerin çoğu, tekli izin (GVVA) alarak oturma izniyle çalışma iznini birleştirmektedir. 
 4. GVVA veya çalışma izni almak için, gerekli tüm evraklar işverene gönderilir. 
 5. İşveren Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne (IND) çalışma izni başvurusu yapar.

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi, başvuruyu aldıktan sonra değerlendirir ve Hollanda İş Bulma Kurumu (UWV) ile karar konusunda anlaştıktan sonra başvuru sonuçlandırılır.

Hollanda Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaport
 • Eksiksiz ve güncel bilgilerle doldurulan çalışma vizesi başvuru formu
 • Hollanda'daki işveren ile imzalanan iş sözleşmesi
 • Hollanda'daki şirketten davet mektubu
 • 6 aydan eski olmayan 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Hollanda seyahati için ulaşım rezervasyonları
 • Aile bireylerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hollanda'daki kalış süresini kapsayan konaklama kanıtı
 • Minimum 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Hollanda seyahatinin tamamı için yeterli maddi kanıt
 • Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz

Hollanda çalışma vizesi gerekli belgeleri, başvuru yapılacak vize türüne göre değişir. Kişisel durumunuza ve başvuru yapacağınız çalışma vizesi türüne göre talep edilen tam ve açıklamalı Hollanda vize evrakları listesini inceleyin.

Hollanda Çalışma Vizesi Ücreti

Hollanda çalışma vizesi türleri için 2023 yılı başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Çalışma vizesi türüÜcret
Şirket içi transfer350,00 € 
Yüksek vasıflı göçmen350,00 € 
Avrupa mavi kart sahibi olarak çalışmak350,00 € 
2016/801 sayılı Direktif (AB) kapsamında araştırmacı210,00 €
İş arama210,00 €
Stajyer veya çıraklık350,00 € 
Genç İşçi Değişim Programı (YWEP) kapsamında stajyer veya çıraklık70,00 €
Sınır ötesi hizmet sağlayıcı350,00 € 
Mevsimlik işçi210,00 €
ICC Libanon ile bağlantılı çalışmalar72,00 €
Serbest meslek350,00 € 
Start up350,00 € 
AT-Türkiye Ortaklık Anlaşması70,00 €

Hollanda çalışma vizesi başvuru masrafları 2023 yılı için tüm vize başvuru harcı, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 155 - 410 euro arasında değişir.

Hollanda İşçi Vizesi İçin Başvuru Sonuçlanma Süresi

Hollanda çalışma vizesi çıkma süresi; başvurulan vize türüne, sponsorlu ya da sponsorsuz başvuruya, Hollanda Büyükelçiliği veya Hollanda Konsolosluğu tarafından ek belge talep edilmesi, başvuru yoğunluğu gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. 

Genel olarak MVV almanın gerekli olduğu durumlarda Hollanda çalışma izni başvuruları ortalama 3 ayda sonuçlanır.

Hollanda Çalışma İzni Geçerlilik Süresi

Hollanda çalışma izni geçerlilik süresi, başvuru yapılan çalışma vizesinin türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Hollanda çalışma vizesinin geçerlilik süresi; mevsimlik çalışma için en fazla 24 hafta, çalışma vizesi ve yüksek nitelikli işçi için 3 yıl, Au Pair ve Working Holiday için 1 yıl, mavi kart için 4 yıl ve (AB) 2016/ 801 direktifi kapsamında araştırmacılar için 5 yıldır.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda Oturma ve Çalışma İzni

Hollanda'da çalışmak ve çalışma vizesi ile ilgili Vizem.net'e en sık iletilen sorular ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Hollanda Tek Çalışma İzni Nedir?

Hollanda'da ikamet etmek için verilen oturma izni ile Hollanda'da çalışmak için verilen çalışma izninin aynı izin altında birleştirilmiş haline Hollanda tek çalışma izni denir.

Kısaca GVVA olarak da anılan Hollanda tek çalışma izni, 1 ile 3 yıl arasında düzenlenmektedir. Hollanda tek çalışma izni başvurusu, başvuru sahibinin çalıştığı kurum ya da işveren tarafından Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi'ne yapılır. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi, kararı Hollanda İş Bulma Kurumu ile ortaklaşa verir.

Hollanda tek çalışma iznine başvuru yapabilen kişiler arasında yabancı uyruklu düzenli işçiler, stajyerler, pratisyenler, din adamları, uluslararası eğitim öğretmenleri ve Uzakdoğu restoran çalışanları bulunmaktadır.

Hollanda Öğrenci Çalışma İzni Nedir?

Hollanda öğrenci çalışma izni, Hollanda Krallığı’nda 90 günden uzun süre eğitim alan uluslararası öğrencilerin belirli şartlar altında sahip olduğu çalışma izni hakkıdır.

Hollanda öğrenci vizesi ile kişilere haftada en fazla 16 saat ve sadece haziran, temmuz, ağustos aylarına denk gelen yaz tatilinde çalışmak izni verilir. Hollanda’da öğrenci vizesi ile çalışan öğrenciler için saatlik çalışma ücreti ortalama 13 ile 18 euro arasındadır. 

Hollanda'da Çalışma Vizem Var, Ailem Yanıma Gelebilir Mi?

Evet, Hollanda çalışma vizesi sahibinin aile üyeleri Hollanda'ya aile birleşimi yoluyla seyahat edebilir. Ancak bu durum mevsimlik işçi, stajyerlik veya iş deneyimi kazanmak için verilen vizelerde geçerli değildir.

Tanınmış sponsorlar aile üyelerinin Hollanda'ya gelmesi için başvuru yapabilir; aksi halde vize başvurusu Hollanda'daki çalışan tarafından yapılmalıdır.

Hollanda Çalışma Vizesi İle Kalıcı Oturma İzni Alabilir Miyim?

Evet, Hollanda çalışma vizesi ile kalıcı oturma izni almanız mümkündür.

Çalışma vizesi ile süresiz Hollanda oturum izni alabilmek için en az 5 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde Hollanda’da ikamet edilmesi ve yurttaşlık uyum sınavının geçilmesi gerekmektedir.

Hollanda Çalışma Vizesi İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Hollanda çalışma vizesi ile belirli bir sürenin sonunda vatandaşlık alınabilmektedir.

Hollanda çalışma vizesi ile vatandaşlık almak için; en az 5 yıl boyunca oturma izniyle Hollanda’da ikamet edilmesi, Felemenkçe ve vatandaşlık sınavının geçilmesi, Hollanda halkı için tehlike oluşturacak bir suç geçmişine veya hastalığa sahip olunmaması, mevcut vatandaşlıktan vazgeçilmesi ve dayanışma beyanı verilmesi gerekmektedir. Hollanda vatandaşlığı geçiş sürecinde verilen dayanışma beyanı, Hollanda Krallığı kanunlarının başvuru sahibi için geçerli olduğunu kabul edilmesine dayanmaktadır.

Hollanda'da İş ve Çalışma İmkanları Nasıldır?

Hollanda İş İmkanları

Hollanda ağırlıklı olarak dış ticarete bağlı, zengin ve açık bir ekonomiye sahiptir. Hollanda iş imkanları, en çok iş açığı duyulan sağlık, ve teknoloji sektörlerinde yoğunlaşmıştır. Yüksek vasıflı işçi açığı fazla olan Hollanda’da en fazla iş açığı bulunan şehirler; Amsterdam, Lahey ve Rotterdam’dır.

Hollanda’da en yüksek iş imkanına sahip sektörler arasında; tarım sektörü, metal ve mühendislik ürünleri üretimi, elektronik makine ve ekipman üretimi, petrol ve doğal gaz endüstrisi, kimyasal üretimi, inşaat sektörü, mikroelektronik ve balıkçılık sektörleri bulunmaktadır.

Hollanda Çalışma Koşulları Yasası (Arbeidsomstandighedenwet) işveren ile çalışanın işyerinde sağlık, güvenlik ve sıhhatin desteklenmesinde müştereken sorumlu olduğunu öngörmektedir. 

21 yaşın altındaki kişiler için Hollanda asgari ücret tutarı daha düşüktür. Hükümet, asgari ücret miktarını yılda iki kez, 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde, Hollanda'da toplu olarak kararlaştırılan ortalama ücretlerdeki değişikliklere göre ayarlar. 

Farklı yaş grupları için Hollanda asgari ücret miktarı aşağıda gösterilmiştir.

YaşÜcret
21 yaş ve üzeri1.995,00 €
201.596,00 €
191.197,00 €
18997,50 €

Hollanda'da çalışmak için çalışma izni gerekliliği, vatandaşlık numarası, iş sözleşmesi, geçici çalışma, işsizlik yardımı ve iş bulma gibi konularda daha fazla bilgi için Working in Netherlands web sitesini inceleyebilirsiniz.

Tır Şoförleri İçin Hollanda'da İş Fırsatları Nasıldır?

Hollanda, tır şoförleri için Avrupa'da en fazla iş imkanına sahip ülkelerden biridir. Özellikle Türk şoförler tarafından Hollanda'daki tır şoförü ilanları oldukça rağbet görmektedir. 

Phoenix Transport ve Ram Transport gibi firmalar sıklıkla tır şoförü ilanı yayınlamaktadır. Hollanda tır şoförü ilanlarını Glassdoor, LinkedIn gibi iş arama sitelerinden takip edebilirsiniz. 

Hollanda, uluslararası taşımacılık alanında çalışan tır şoförleri için Schengen şoför vizesi düzenlemektedir. Türkiye’de kayıtlı araçlar ile uluslararası taşımacılık yapan kişiler için verilen Hollanda tır şoförü vizesi kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür.

Hollanda'da İş Aramak için Alabileceğim Bir Vize Var Mı?

Evet, Hollanda'da iş aramak isteyenler için bir iş arama (oryantasyon) vizesi uygulaması bulunmaktadır. Ancak Hollanda iş arama vizesi spesifik olarak belirli kişilere verilmektedir.

Hollanda'daki eğitiminizi tamamladıysanız ve Hollanda eğitim vizenizin süresi dolduysa, iş arama vizesi ile 1 yıl daha ülkede kalabilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonraki 3 yıl içinde oryantasyon için Hollanda çalışma vizesine başvurabilirsiniz. 

Konu ile alakalı detaylı bilgilere Hollanda iş arama vizesi üzerine hazırlamış olduğumuz makalemizden erişebilirsiniz.

Hollanda'da İş Kurmak İsteyen Yatırımcılar Çalışma Vizesi Mi Almalı?

Hollanda'da İş Kurmak

Hollanda’da iş kurmak isteyen yabancıların çalışma vizesi yerine start up vizesi alması gerekmektedir. Hollanda start up vizesi, sahibinin ülkede kalmasına ve bağımsız çalışmasına izin veren bir vize türüdür.

Hollanda’da iş kurabilmek için, başvuru sahibinin yenilikçi ve Hollanda ekonomisine katkı sağlayan bir fikre sahip olması ve Hollanda Girişim Ajansı (RVO) tarafından Hollanda'da şirket kurmak için yeterli görülmesi gerekmektedir.

RVO tarafından belirlenen kriterler; başvuru sahibinin kişisel deneyimi (eğitim, iş deneyimi, girişimcilik), iş planını (hizmet/ ürün, pazar analizi, finansman, organizasyon, fiyat) ve Hollanda'ya kattığı değeri (istihdam olanakları, yatırımlar, inovasyon) kapsamaktadır.

Türk vatandaşlarının Hollanda startup vizesi alabilmek için ayrıca Ticaret Odası Ticaret Siciline kayıtlı olması gerekmektedir.

Hollanda’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Hollanda’da kaçak çalıştığı tespit edilen kişilere sınır dışı etme cezası, para cezası veya hapis cezası uygulanmaktadır. Hollanda’da kaçak çalışan kişilere, ceza uygulandıktan sonra gelecekte Hollanda ve Schengen bölgesindeki diğer ülkelerden vize alma konusunda yaptırımlar uygulanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: