Hollanda Denizci Vizesi

Hollanda Denizci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda denizci vizesi, yalnızca Schengen bölgesine girmek için vize gerekliliği olan bir ülkenin vatandaşları ile Hollanda limanında bir gemiye katılmak isteyen denizcilerin ve gemi adamlarının başvurduğu kısa süreli bir vize türüdür. Hollanda denizci vizesi Hollanda mavi halı vizesi olarak da bilinmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılacak Hollanda denizci vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Hollanda Mavi Halı Vizesi Alabilir?

Hollanda mavi halı vizesini yalnızca Schengen alanına girmek için vize zorunluluğu olan bir ülkenin vatandaşı olan ve Hollanda limanında bir gemiye binmek isteyen denizciler alabilmektedir.

T.C. Vatandaşları Hollanda Mavi Halı Vizesi Alabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda mavi halı vizesi alabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı denizcilerin Hollanda’da bir gemiye binmek için Hollanda seyahati yapmaları ve binilen geminin Hollanda bayrağı altında açılması veya bir Hollanda gemi acentesine ait olması gerekmektedir.

Hollanda Denizci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda denizci vizesi başvurusu şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Hollanda vize yetkili aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Başlıca Hollanda vize işlemleri; vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, randevu alınması, vize randevu gününde başvuru merkezine giderek evrak teslimi yapılması, biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesidir.

Hollanda Konsolosluğu Hangi Durumlarda Denizci Vizesi Başvurusu Alabilir?

Hollanda’nın vize başvurusu alma yetkisi Vize Kanununun 5. maddesine göre asıl amaca veya geminin yanaştığı limanın ülkesine göre belirlenmektedir.

Hollanda üzerinden Schengen bölgesine yapılan girişlerde, örneğin Amsterdam Schiphol Havaalanında, ülke bayrağı fark etmeksizin geminin Hollanda limanına yanaşması durumunda Hollanda Konsolosluğu’na başvurulmaktadır. İspanyol veya Panama bayraklı Hollanda limanına yanaşan bir geminin vize başvurusunu Hollanda Konsolosluğu kabul etmektedir. Hollanda bayraklı İspanya limanına yanaşan bir geminin vize için İspanya Konsolosluğu’na başvurması gerekir.

Schengen bölgesine Hollanda dışında Paris Havaalanı gibi başka bir Schengen ülkesinden yapılan girişlerde vize başvurusu geminin yanaştığı liman ülkesinde yapılmaktadır. Panama bayraklı Hollanda limanına yanaşan bir geminin vize başvurusu Hollanda Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Vize başvurusuyla ilgilenen makam herhangi bir şüphe durumunda, başvuru sahibinin bineceği geminin gerçekten beklenilmesi ve başvuru sahibinin gerçekten gemiye binmek üzere listelenmesi gibi bilgileri ilgili denizcilik veya liman başkanlığında kontrol etme hakkına sahiptir. Hollanda sınır yetkililerinin kabul edilmeye uygun olmayan denizcilerin ve gemi adamlarının vizelerini iptal etme yetkisi bulunmaktadır.

Hollanda Denizci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda Denizci Vizesine başvurmak için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalıdır, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal vasinin) imzası gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, yüzün açıkça göründüğü, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası ücretsizdir.
 • Acente veya firma yetkilendirme yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvurunun şahsen yapılmadığı durumlarda geçerlidir.)
 • Gemi adamı cüzdanı: Aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
 • İşveren yazısı: Antetli kağıtta, yetkili tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Türk şirketinin imza sirküleri
 • İş sözleşmesi veya kontratı : Gemi veya armatör ile yapılmış iş sözleşmesi veya SGK işe giriş ve hizmet dökümü gerekmektedir.
 • Hollanda’daki şirketten kefaletname: Antetli kağıda yazılmış, imzalanmış, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini ve seyahat tarihlerini içeren resmi belge gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olmayanlar için oturum izni: Türk vatandaşı olmayanlar tarafından Türkiye oturum izninin kopyasını sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Eğer varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri de gerekmektedir.

Hollanda Gemi Adamı Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda gemi adamı vizesi için 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf, dini veya tıbbi nedenlerle giyilmediği sürece, güneş gözlüğü veya renkli gözlük veya başörtüsü olmadan tam yüz görünür şekilde çekilmelidir. Yüzün, gözlerin üzerinde saç olmadan açıkça görülebilir olması gerekmektedir.

Fotoğraf CAO standardına göre çekilmiş olmalıdır.

Hollanda denizci vizesi başvurusu yaparken fotoğraf gibi bir belgenin eksik veya hatalı olması, vize sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Hollanda Kaptan Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hollanda kaptan vizesine başvurulabilecek en erken tarih, seyahat edilecek tarihten 6 ay öncesidir. Denizciler, Hollanda kaptan vizesine planlanan seyahat tarihinden 9 ay önce başvurabilmektedir. Hollanda kaptan vizesine seyahat tarihinden en geç 15 iş günü öncesinde başvuruda bulunulmalıdır.

Hollanda Mavi Halı Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda mavi halı vizesi için başvuru randevusu, yetkili aracı kurumunun resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Hollanda mavi halı vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra randevu almak için VFS Global internet sitesinde yeni bir hesap açılmalı ya da var olan hesaba giriş yapılmalıdır; kişisel bilgiler girilmeli ve vize türü seçilmelidir.

Hollanda mavi halı vizesi için en yakın başvuru merkezi seçilip randevu alındıktan sonra onay e-postası gelir. Hollanda mavi halı vizesi için randevu tarihinde vize başvuru merkezine gerekli evraklar teslim edilmeli ve vize başvuru ücreti ödenmelidir.

Hollanda Denizci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda denizci vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Vize ücreti randevu sırasında nakit olarak TL cinsinden ilgili vize memuruna ödenmelidir.

2022 yılı için Hollanda denizci vizesi masrafları; tüm vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Gemi Adamı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda denizci vizesi ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır fakat ek belgelerin gerekmesi gibi durumlarda 45 güne kadar sürebilmektedir.

Hollanda Mavi Halı Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hollanda mavi halı vizesinin altı aydan fazla geçerli olması durumunda kalış süresi 180 günlük bir süre içinde 90 gündür.

Başvuru sahibi, Hollanda denizci vizesini çok girişli olarak alması halinde 180 günlük süre içinde sınırsız giriş çıkış hakkına sahip olmaktadır. Hollanda C tipi multi vize ile Schengen bölgesinde kalış süresi toplam 90 günü aşmamalıdır.

Hollanda Denizci Vizesi Başvuru Prosedürünün Avantajları Nelerdir?

Hollanda denizci vizesi başvuru prosedürünün avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Mavi halı prosedürü, denizcilere ayrılmadan önce vize verilmesini kolaylaştırmaktadır.
 • Çok girişli kısa süreli vize ve uzun geçerlilik süresi için başvuru yapılabilir.
 • Her seferinde tek girişli vize için ödeme yapılmasının yerine uzun geçerlilik süresi veya çok girişli kısa süreli vize için tek ödeme yapılarak maliyet tasarrufu sağlamaktadır.
 • Daha az vize başvurusu ile idari yükü azaltmaktadır.

Hollanda Kaptan Vizesi Neden Reddedilir?

Hollanda kaptan vizesinin reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize evraklarının eksik olması
 • Başvuru sahibinin geçersiz bir vizeye sahip olması
 • Başvuru sahibinin sicilinde suç bulunması ve Hollanda toplumuna tehdit olarak algılanması
 • Hollanda seyahatinin şartları ve amacı için gerekçelendirme yapılmamış olması veya gerekçelerin inandırıcı olmaması
 • Başvuru sahibinin Hollanda seyahati masraflarını karşılayabilecek maddi imkanlara sahip olduğuna ilişkin yeterli evrakların sunulmaması
 • Pasaport sayfalarının hasarlı ya da eksik olması
 • Başvuru dosyasında sunulan seyahat sağlık sigortasının gerekli koşulları sağlamaması
 • Başvuru sahibinin geçersiz vize davet mektubu ibraz etmesi
 • Hollanda seyahat programı ile ilgili yetersiz kanıtların sunulması
 • Başvuru sahibinin geçersiz bir pasaporta sahip olması

Konsolosluk, başvuru sahibinden kabul edilemez veya prosedürlerin ötesinde gayrimeşru bilgiler alması durumunda vize başvurusunu reddedebilir. Görevliler, başvuru sahibinin Schengen bölgesinde planlanandan uzun süre kalması, halihazırda aktif Schengen vizesi olması gibi sebeplerle Schengen vize ret hakkına sahiptir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda denizci vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Konsolosun red kararına itiraz durumunda, kararın tekrar incelenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır.

Hollanda denizci vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Hollanda Konsolosluk ofisine itiraz başvurusu yapılması gerekmektedir. Hollanda denizci vizesi ret kararına itiraz etmek için bir Hollanda vize reddi itiraz dilekçesi örneği resmi bir dille yazılmalıdır.

Hollanda denizci vize reddi kararı kesinleştikten sonra vize başvuru sahipleri Hollanda denizci vize ücreti için iade talebinde bulunamaz. Vize başvuru merkezi, başvurunun reddi durumunda hizmet bedelleri ve konsolosluk vize harçları için geri ödeme yapmamaktadır. Hollanda denizci vizesi için yeni başvuru yapacak kişiler tüm ücretleri yeniden ödemek durumundadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: