Hollanda Denizci Vizesi

Hollanda Denizci Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda denizci vizesine yalnızca Schengen alanına girmek için vize gerekliliği olan bir ülkenin vatandaşı olan ve Hollanda limanında bir gemiye katılmak isteyen denizcilerin ve gemi adamlarının başvurması gerekmekte olan vize türüdür.

Hollanda denizci vizesi kısa süreli (C tipi) Hollanda Vizesi kategorilerinden biridir. Hollanda denizci vizesi ile Hollanda’ya giriş yapılabilmektedir.

Hollanda Kaptan Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda kaptan vizesine Hollanda limanında bir gemiye katılmak isteyen denizcilerin başvurması gerekmektedir.

Hollanda Denizci Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda Denizci Vizesine başvurmak için hazırlanması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalıdır, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal vasinin) imzası gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, yüzün açıkça göründüğü, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak başvuru merkezimizde ödenmektedir. 0-12 yaş arası ücretsizdir.
 • Acente veya firma yetkilendirme yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvurunun şahsen yapılmadığı durumlarda geçerlidir.)
 • Gemi adamı cüzdanı: Aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
 • İşveren yazısı: Antetli kağıtta, yetkili tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Türk şirketinin imza sirküleri
 • İş sözleşmesi veya kontratı: Gemi veya armatör ile yapılmış iş sözleşmesi veya SGK işe giriş ve hizmet dökümü gerekmektedir.
 • Hollanda’daki şirketten kefaletname: Antetli kağıda yazılmış, imzalanmış, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini ve seyahat tarihlerini içeren resmi belge gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olmayanlar için oturum izni: Türk vatandaşı olmayanlar tarafından Türkiye oturum izninin kopyasını sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa, eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Eğer varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri de gerekmektedir.

Hollanda Gemi Adamı Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda gemi adamı vizesi için 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf, dini veya tıbbi nedenlerle giyilmediği sürece, güneş gözlüğü veya renkli gözlük veya başörtüsü olmadan tam yüz görünür şekilde çekilmelidir. Yüzün, gözlerin üzerinde saç olmadan açıkça görülebilir olması gerekmektedir.

Fotoğraf CAO standardına göre çekilmiş olmalıdır.

Hollanda denizci vizesi başvurusu yaparken fotoğraf gibi bir belgenin eksik veya hatalı olması, vize sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda denizci vizesi başvurusu almak için aracı kurum internet sayfası üzerinde vize türünü tanımlanması gerekmektedir. Vize başvurusu için vize başvuru formu ve gerekli destekleyici evrakları hazırlanmalıdır. İkamet edilen bölgeye uygun vize merkezi şubelerinden online olarak randevu alınmalıdır.

Vize başvuru ücreti ve gerekli servis hizmet bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Randevu alınan vize başvuru merkezinin ziyaret edilmesi ve gerekli belgelerin teslim edilmesi gereklidir. Yapılan başvuru verilen referans numarası ile online takip edilebilmektedir. Yapılan başvuru sonuçlandığında pasaportun kargo yolu ile veya vize merkezinden alınması gerekmektedir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı Hollanda denizci vizesi başvurusu ücreti aşağıda verilmiştir.

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma vizesi2021 yılı ücreti
Yetişkin80 €
Form & Dilekçe20 €
Randevu10 €
Biyometri İşlemleri25 €
Acente Hizmeti35 €
Toplam170 €

Ödemeler Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği’nde ve İstanbul Hollanda Konsolosluğu’nda nakit olarak veya kart ile ödeme yapılabilmektedir. COVİD-19 nedeniyle Ankara Hollanda Büyükelçiliği elektronik ödemeleri tercih etmektedir.

Hollanda Denizci Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda denizci vizesi için başvurabilecek en erken tarih, seyahat edilecek tarihten 6 ay öncesidir. Yapılacak seyahatten en geç 15 iş günü önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Çoğu durumda, başvurunun başarılı olup olmadığı 15 takvim günü içinde bildirilmektedir. Vize başvuru sonuçlanma süresi bazı durumlarda 45 günü bulabilmektedir.

Bazı Schengen üye ülkeleri vize başvuru sahipleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak istemektedir. Bu bilgi alışverişi kontrolü “danışma” olarak bilinmektedir, belirli uyruklar için zorunludur.

Takip ve takip kodunu kullanarak başvurunun durumu takip edilebilmektedir. Vize için başvurduktan sonra vize başvurusu işleme alınırken pasaport başvuru merkezinde bırakılmalıdır.

Hollanda Denizci Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda denizci vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Konsolosun red kararına itiraz durumunda, kararın tekrar incelenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Hollanda denizci vizesi reddi kararını takip eden 14 gün içerisinde kararı veren Hollanda Konsolosluk ofisine itiraz başvurusu yapılması gerekmektedir.

Hollanda denizci vize reddi kararı kesinleştikten sonra vize başvuru sahipleri Hollanda denizci vize ücreti için iade talebinde bulunamaz. Vize başvuru merkezi, başvurunun reddi durumunda hizmet bedelleri ve konsolosluk vize harçları için geri ödeme yapmamaktadır. Hollanda denizci vizesi için yeni başvuru yapacak kişiler tüm ücretleri yeniden ödemek durumundadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: