Hollanda Aile Birleşimi Vizesi

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi: 2023'te Gerekli Şartlar ve Başvuru Süreci

Hollanda aile birleşimi vizesi, Hollanda’da yaşayan birinci dereceden aile bireyinin yanına yerleşmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken bir vize türüdür.

Hollanda aile birleşimi vize işlemleri için uygulanan prosedürler hem başvuru sahibinin hem de başvuru sahibinin Hollanda’da yaşayan aile bireyinin uyruğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize başvuru sahibinin veya başvuru sahibinin Hollanda’da yaşayan aile bireyinin Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olup olmamasına bağlı olarak farklı prosedürler uygulanmaktadır. Kimi durumlarda Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru sahiplerinin Hollanda’da kalabilmek için oturma izni almaları gerekirken kimi durumlarda buna gerek kalmamaktadır.

2017- 2022 yılları arasına Vizem.net danışmanlığında başvurulan 221 Hollanda aile birleşimi vizesinden 218’i onaylanmıştır.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Hollanda Aile Birleşimi Vizesine Başvurabilir?

Hollanda aile birleşimi vizesine başvurabilecek olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda’da yaşayan kişinin partneri
 • Hollanda’da yaşayan kişinin 18 yaşın altındaki çocukları
 • Hollanda’da yaşayan kişinin Hollanda’da doğmuş çocukları
 • Hollanda’da yaşayan kişinin evlat edinilmiş çocukları
 • Hollanda’da yaşayan kişinin 18 yaşın altındaki Hollandalı çocukları
 • Hollanda’da mülteci oturma izni bulunan kişilerin aile bireyleri

Hollanda Aile Birleşimi için Gerekli Vize Şartları Nelerdir?

Hollanda aile birleşimi şartları hem Hollanda'da yanına gidilecek aile üyesi hem de Hollanda'ya ailesinin yanına gidecek kişiler tarafından karşılanmalıdır.

Hollanda aile birleşimi için gerekli vize şartları aşağıda yer alan başlıklarda detaylı bir biçimde açıklanacaktır.

Aile Birleşimi Vizesi ile Hollanda'da Yanına Gidilecek Kişinin Sağlaması Gereken Kriterler Nelerdir?

Aile birleşimi vizesi ile Hollanda’da yanına gidilecek kişinin sağlaması gereken kriterler aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin Hollanda vatandaşı ya da Hollanda oturma izni sahibi olması gerekir. Hollanda’da yaşayan kişinin; değişim öğrencisi, au pair programı katılımcısı, eğitim temelli stajyer, çalışma temelli çırak ya da mevsimlik işçi olarak Hollanda oturum izni sahibi olduğu durumlarda, kişinin aile bireyleri için aile birleşimi vizesi başvurusu yapılamaz.
 • Aile birleşimi vizesi ile Hollanda’ya gidecek kişilerin, Hollanda’da yanına gidilecek aile bireyi ile yaşamaları gerekir.
 • Hollanda’da yanına gidilecek aile bireyinin, ailenin geçimini sağlamak için en az Hollanda’da uygulanan asgari maaş düzeyinde geliri olması gerekir.

Aile Birleşimi Vizesi ile Hollanda'ya Gidecek Kişilerin Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesi ile Hollanda’ya gidecek kişilerin sağlaması gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Kişinin Hollanda’nın toplum düzeni ve ulusal güvenliği için herhangi bir tehlike teşkil etmemesi gerekir. Başvuru sahibinin herhangi bir suçtan suçlu bulunmamış olması ve savaş suçlarına, teröre veya insanlığa karşı suçlara karışmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Hollanda’nın belediye kayıtları veritabanında, yanına gidilen aile bireyi ile aynı adrese kayıt olmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Hollanda oturma izni belgesini kullanmaya başladıktan sonraki 3 ay içerisinde tüberküloz testi yaptırmış olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Hollanda’da yaşamaya başladığı ilk 4 ay içerisinde sağlık sigortası yaptırmış olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Hollanda'da sivil entegrasyon sürecinden geçmesi gerekir.

Çocuklar için Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Çocuklar için Hollanda aile birleşimi vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Çocuklar için Hollanda aile birleşimi vizesi başvurusunun Hollanda’da bir ebeveyninin yanına gitmek isteyen 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılacağı durumlarda; çocuğun 18 yaşın altında olması, hiç evlenmemiş olması, ailesi ile birlikte yaşaması, en az 1 senedir Hollanda’da oturma izni ile yaşıyor olması, Hollanda’da yanına gideceği ebeveyni ile yaşayacak olması, Hollanda’da yaşayan ebeveyninin çocuğun bakımı için yeterli finansal duruma sahip olması, Hollanda’da yaşayan ebeveynin çocuğun velayet haklarına sahip olması ve çocuğun sponsorunun Hollanda’da yaşayan ebeveyni olması gibi şartların sağlanması gerekir.
 • Koruyucu aile olarak evlatlık çocuk için yapılacağı durumlarda; çocuğun 18 yaşın altında olması, çocuğun Hollanda’da aile bağı bulunan biri ile yaşayacak olması, çocuğun Hollanda’da birlikte yaşayacağı aile bireyinin Hollanda veya Avrupa Birliği vatandaşı olması veya oturma izni sahibi olması, çocuğun herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması, çocuğun Hollanda’da birlikte yaşayacağı aile bireyinin çocuğun yaşam ve eğitim masrafları için yeterli finansal duruma sahip olması, çocuğun velayet haklarının Hollanda’da yaşayan söz konusu aile bireyinde olması, çocuğun ebeveynlerinin veya yasal temsilcilerinin çocuğun Hollanda’ya gidişi için onay vermiş olması ve Hollanda’da yaşayan söz konusu aile bireyinin çocuğun sponsoru olması gibi şartlar aranmaktadır.
 • Hollanda aile birleşimi vizesi başvurusunun reşit olmayan Hollandalı bir çocuğun ebeveyni için yapılacağı durumlarda; başvuru sahibinin çocuğun biyolojik ebeveyni, üvey ebeveyni veya koruyucu ebeveyni olması, çocuğun 18 yaşın altında olması, başvuru sahibinin Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmaması, başvuru sahibinin çocuğun bakımını üstlenecek olması ve çocuğun Avrupa Birliği’nde yaşamaya devam edebilmesi için başvuru sahibinin Hollanda’ya gitmesinin gerekli olması gibi şartlar aranmaktadır.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesine Başvuracak Partner için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hollanda aile birleşimi vizesine başvuracak partner için; Hollanda’da yaşayan kişinin eşi, medeni birliktelik yaşadığı partneri ya da evlenmemiş partneri olunması gerekmektedir. Hollanda’ya aile birleşimi yapmak için kişilerin yalnızca tek bir partnerleri ve çocukları yerleşebilme hakkına sahip olmaktadır.

Kişilerin Hollanda’da yasal olarak yaşama hakkı kazanmadan önce evliliklerinin ya da medeni birlikteliklerinin Hollanda dışındaki yabancı bir ülkede kayıt altına alınmış olması durumunda çiftlerin 18 yaşın üstünde olması şartı aranmaktadır. Kişilerin Hollanda’da yasal olarak yaşama hakkı elde ettikten sonra evlilik ya da medeni birlikteliklerinin aile birleşimi amacıyla doğmuş olduğu durumlarda; kişilerin 21 yaşın üzerinde olması şartı aranmaktadır.

Evli olmadığı partnerinin Hollanda evlilik vizesi ile Hollanda’ya gelmesini isteyen kişiler için vize başvuru işlemleri, kanıtlanabilir bir ilişkileri olduğu ve her iki kişinin de 21 yaşın üstünde olduğu durumlarda yapılabilmektedir. Hollanda'da çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eşleri ya da medeni birliktelik yaşadıkları partnerlerinin Hollanda’ya gidebilmesi için ilişkideki iki kişinin de 18 yaşın üzerinde olması gerekir. Hollanda'da çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kayıt altında olmadan medeni birliktelik yaşadıkları partnerlerinin Hollanda’ya gidebilmesi için ilişkideki iki kişinin de 21 yaşın üzerinde olması şartı aranmaktadır.

Hollanda vatandaşının ya da Hollanda'da oturma izni olan yabancı ülke vatandaşının partneri, Hollanda partner oturum izni ile Hollanda'ya gidebilir ve partneri ile yaşayabilir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesine Nasıl Başvurulur?

Hollanda aile birleşimi vizesine başvurmak için öncelikle başvuracak aile bireylerinin, durumlarına göre oturum izni gerekliliği olup olmadığını öğrenmeleri ve gerekli durumda öncelikle Hollanda geçici oturum izni (MVV) başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hollanda oturum izni aile birleşimi vizesi için İstanbul ya da Ankara'da yer alan Hollanda konsolosluklarına yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir.

Aile birleşimi vizesi Hollanda için geçici oturum izni (MVV) gerektirmeyen durumlarda; Hollanda’da yaşayan aile bireyi tarafından oturma izni başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi kurumu tarafından oturum izni verilmesi durumunda başvuru sahipleri Hollanda’ya gidebilme hakkı kazanmaktadır. Hollanda’da yaşayan aile bireyinin, aile birleşimi vizesi için gerekli belgelerin hazırlanmasına yardımcı olması ve başvuru sahibinin Hollanda’da bulunduğu durumlarda başvuru işlemlerini onun adına gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır.

Hollanda geçici oturum izni (MVV) gerektiren başvurular için Hollanda’da yaşayan aile bireyi tarafından geçici oturum izni (MVV) ve oturma izni başvuruları aynı anda yapılabilmektedir. Hem başvuru sahibinin hem de Hollanda’da yaşayan aile bireyinin geçici oturum izni (MVV) için başvuruda bulunması, başvuru sürecinin sorunsuz olarak ilerlemesi için en uygun yöntemlerden biridir. Başvuru işlemleri için gerekli belgeler ve takip edilmesi gereken süreç ile ilişkili olarak Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi kurumuna danışılabilmektedir.

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından geçici oturum izni (MVV) başvurusunun onaylanması durumunda, MVV belgesinin 3 ay içerisinde ilgili Hollanda dış temsilciliğinden teslim alınması gerekir. Hollanda geçici oturum izni (MVV) belgesini teslim alan kişilerin Hollanda’ya gitmek için 90 gün süreleri bulunmaktadır. Geçici oturum izni (MVV) belgesi ile Hollanda’ya seyahat eden kişilerin 2 hafta içerisinde oturma izni belgelerini teslim almaları gereklidir. Hollanda oturma izni belgesinin nereden ve ne zaman teslim alınması ile ilgili bilgiler Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından başvuru sahibine bildirilmektedir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Gelir durumuna ilişkin belgeler: Hollanda’da bulunan eşin gelir durumunu gösterir nitelikte belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru sahibinin ve aile bireylerinin pasaportlarının fotokopileri vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Evlilik durumuna ilişkin belgeler: Kişinin evlilik ilişkisini veya kayıtlı partnerlik durumunu gösteren belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Velayet durumuna ilişkin belgeler: Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru sahibinin sahip olduğu velayet haklarını gösteren belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Medeni duruma ilişkin belgeler: Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru sahibinin medeni durumunun bekar olduğunu gösteren belgelerin vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • Hollanda sivil entegrasyon sınavı belgesi: Başvuru sahibinin Hollanda sivil entegrasyon sınavına girmiş olduğunu gösteren belgenin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru sahibine ait, yasal olarak onaylanmış ve çevirisi yapılmış doğum belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Hollanda aile birleşimi için gerekli evraklar, vize başvurusunda bulunacak kişilerin şahsi durumuna ve oturma izni gerekliliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Hollanda Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda aile birleşimi vize ücreti bilgileri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Hollanda aile birleşimi vize başvuru türüÜcretler
Aile bireyi için yapılacak olan başvurular207 euro
Ebeveyninin yanına gidecek 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılan başvurular69 euro
Uzun süreli oturma izni sahiplerinin yanına gidecek aile bireyleri için yapılacak olan başvurular207 euro
Ankara Anlaşması (EC-Turkey Association Agreement) dahilinde Hollanda’da yaşayan bir aile bireyinin yanına gitmek için yapılan başvurular70 euro
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 8. maddeye uygun olarak bir aile bireyinin yanına gitmek için yapılan başvurular207 euro
NATO, JFCHQ veya TRON kurumlarından birinde çalışan bir aile bireyinin yanına gitmek için yapılan başvurularücretsiz

AT-Türkiye Ortaklık Anlaşması kapsamında Hollanda'da yaşayan bir Türk aile üyesi ile ikamet amacıyla aile birleşimi vizesi ile Hollanda'ya gidilmesi durumunda başvuru ücretleri; MVV ile yapılan ilk başvuru için 70 euro, ülkede kalış amacı değişikliği ve uzatma işlemleri için MVV olmadan yapılan ilk başvuru için 69 euro, 18 yaşın altındaki çocuklar için MVV ile yapılan başvurular için 69 euro ve 18 yaşın altındaki çocuklar için kişinin ülkede kalış amacı değişikliği ve uzatma işlemleri için MVV olmadan yapılan ilk başvuru için 37 euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda aile birleşimi vize masrafları 2022 yılı için; tüm vize başvuru harcı, ulaşım rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu doldurma, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetlerinin ücretleri dahil olmak üzere ortalama 115 euro ile 370 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Aile Birleşimi için Hollanda Vize Başvurusu Hangi Kurum Tarafından Değerlendirilir?

Aile birleşimi için Hollanda vize başvurusu Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından değerlendirilir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Kaç Ayda Çıkar?

Hollanda aile birleşimi vizesi en fazla 90 gün içerisinde çıkmaktadır. Hollanda aile birleşimi vizesi değerlendirme süresinin tamamlanmasının ardından başvuru sahiplerine Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından bilgilendirme yazısı gönderilmektedir.

Hollanda aile birleşimi vize başvurularının değerlendirme süreci için ilgili kurumun başvuru sahibinden ek belge talebi olabilmektedir. Vize başvuru sahibinden ek belge talebi olması durumunda kişiye duruma ilişkin yazı gönderilmektedir. Hollanda aile birleşimi vizesi başvurusunun onaylanması durumunda aile bireyleri Hollanda’ya gitme hakkı kazanmaktadır.

Olumsuz Hollanda Aile Birleşimi Sonucuna İtiraz Edilebilir Mi?

Olumsuz Hollanda aile birleşimi sonucuna itiraz edilebilir. Hollanda aile birleşimi vize başvuruları ret yanıtı alan kişilerin itiraz dilekçesi yazarak bu karara itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Hollanda aile birleşimi vize başvurusu reddedilen kişilerin Hollanda vize reddi itirazı işlemleri için ret kararının verilmesini takip eden 4 hafta içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, adresi, tarih, itiraz edilen karar ve ret kararına itiraz edilmesi nedeni gibi bilgilerin yer aldığı itiraz dilekçesini imzalı bir biçimde Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi kurumuna iletmeleri gerekir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hollanda aile birleşimi vizesi, kişinin Hollanda’da yaşayan aile bireyinin ülkede kalma şartlarına bağlı olarak düzenlenmektedir. Hollanda aile birleşimi vizesi hamilleri Hollanda’da yanlarına gittikleri aile bireylerinin Hollanda’da kaldıkları süre boyunca ülkede kalma hakkına sahip olmaktadır. Hollanda oturma izni belgeleri 5 yıla kadar geçerlilik süresi ile verilebilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Sahipleri Hollanda'da Çalışabilir Mi?

Aile birleşimi vizesi sahipleri Hollanda’da yanlarına gittikleri aile bireyinin ülkede çalışma hakkı olup olmadığına bağlı olarak ülkede çalışabilmektedir.

Aile birleşimi vizesi, kişilere Hollanda’da yanlarına gittikleri aile bireyinin ülkede sahip olduğu haklardan yararlanabilme hakkı vermektedir. Hollanda’da yanına gidilen aile bireyinin Hollanda çalışma izni almadan ülkede çalışma hakkı olduğu durumlarda aile birleşimi vizesi hamilleri de çalışma izni almadan Hollanda’da çalışabilir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi ile Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Hollanda aile birleşimi vizesi ile kalıcı oturum izni alınabilir.

Hollanda’ya aile birleşimi vizesi ile gitmiş olan ve ülkede Hollanda oturum izni ile en az 5 kesintisiz yıl boyunca yaşamış olan kişilere kalıcı oturum izni verilebilmektedir. Hollanda kalıcı oturma iznine başvuruda bulunacak olan kişilerin; yeterli maddi gelire sahip olma, Hollanda’da yaşanan süre boyunca oturma izni şartlarına uymuş olma ve son 5 sene içerisinde asıl ikametgah adresinin Hollanda’da bulunmuş olması gibi şartları sağlaması gerekir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hollanda aile birleşimi vizesi ile vatandaşlık alınabilir.

Aile birleşimi vizesi ile Hollanda’ya gitmiş kişiler gerekli şartları sağladıkları durumlarda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Hollanda vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; 18 yaşın üstünde olması, geçerli bir oturma izni ile son 5 sene boyunca kesintisiz olarak Hollanda’da yaşamış olması, Hollanda’nın toplum düzeni için tehlike teşkil etmemesi ve Hollanda sivil entegrasyon sınavını başarıyla geçmiş olmaları gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: