Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

2023'te Hollanda Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hollanda aile ziyareti vizesi; üçüncü ülke vatandaşlarının Hollanda’da yasal olarak ikamet eden kişileri ziyaret etmesine olanak sağlayan vize türüdür. Arkadaş ve akraba ziyareti vizesi olarak da bilinen aile ziyareti vizesi Hollanda’da kişiye 90 güne kadar bulunma ve Schengen bölgesinde 180 günlük süre zarfı içerisinde 90 gün boyunca seyahat hakkı tanımaktadır. Aile ziyareti vizesi alabilmek için; ziyaret edilecek aile üyesinin veya arkadaşının Hollanda’da yasal olarak ikamet ediyor olması ve kendisinden detaylı olarak hazırlanmış bir davet mektubu alınması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda'ya aile, akraba veya arkadaş ziyareti amacıyla gidecek kişilere vize başvuru işlemlerinde tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi Şartları Nelerdir?

Hollanda aile ziyareti vizesi için sağlanması gereken başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda aile ve arkadaş ziyareti davet mektubu alınması gerekmektedir.
 • Hollanda’da yasal olarak ikamet etmekte olan kişinin, başvuru sahibinin aile üyesi veya arkadaşı olması gerekmektedir.
 • Hollanda’da kalınacak süre boyunca kişinin kendi masraflarını karşılayabilecek kaynağı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Yeterli finansal kaynaklara sahip olunmaması halinde seyahati finanse edebilecek ve konaklama imkanı sağlayacak bir sponsorun bulunması gerekmektedir.
 • Hollanda toplumuna tehlike olabilecek herhangi bir sicil kaydına sahip olunmaması gerekmektedir.
 • Hollanda’da geçirilecek süre boyunca 30.000 EUR kapsamlı seyahat sağlık sigortasına sahip olunmalıdır.

Hollanda'ya Aile Ziyareti için Sponsorluk Şartları Nelerdir?

Hollanda'ya aile ziyareti gerçekleştirecek kişilerin, seyahat masraflarını kendileri karşılayamadığı durumlarda, ziyaret edilecek aile bireyi, gerekli şartları karşılaması halinde başvuru sahibine sponsor olabilmektedir. Hollanda ziyaret vizesi için sponsor olacak kişinin sağlaması gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Sponsorun Hollanda'da yasal olarak ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Sponsorun geçerli bir Hollanda vatandaşlık hizmet numarasına (BSN) sahip olması gerekir.
 • Sponsor olacak kişi asgari ücret değerinde gelir elde ediyor olmalıdır.
 • Çift olarak sponsor olunması halinde, çiftlerin toplam geliri asgari ücrete denk gelmelidir.
 • Sponsorun, vize başvurusu için Hollanda sponsorluk belgesi veya özel konaklama formu doldurması gerekmektedir.

Aile ve Arkadaş Ziyareti için Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve arkadaş ziyareti için Hollanda vize başvurusu, şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yetkili vize aracı kurumunun başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Kişi Hollanda’ya seyahat edebilmek için öncelikle bir davet belgesi veya geçerli sponsorluk formu bulundurmalıdır. Hollanda’daki aile üyesi veya arkadaşın yazdığı davet mektubunda kişilerin ilişkisi açıklanmalı ve belgelerle desteklenmeli; sponsorlu başvuru yapılıyor ise sponsorluk formu ilgili belediyede onaylatılarak başvuru sahibine iletilmelidir.

Hollanda online vize portalından başvuru formu doldurulduktan ve gerekli evrakları hazırladıktan sonra aracı kurum vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu günü gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde ibraz edilerek biyometrik bilgiler teslim edilmelidir. Vize ücreti ödenip dekontu beyan edildikten sonra Hollanda vizesi başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için Sponsorluk Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda aile ziyareti vizesi için sponsor olacak kişinin, sponsorluk başvurusunda bulunmak için öncelikle Hollanda’da sponsorluk formunu veya özel konaklama formunu doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Vizeye başvuracak her kişi için ayrı sponsorluk formu doldurulması ve formların sponsorun ikamet ettiği adresin bağlı olduğu belediyede onaylatılması gerekir.

İlgili Hollanda belediyesi tarafından onaylanan sponsorluk formunun 6 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Onaylı sponsorluk formu ve sponsor olan kişiye ait, kimlik kartı, oturum izni ve iş sözleşmesi gibi evraklar vize başvuru sahibine iletildikten sonra Türkiye’den Hollanda aile ziyareti vize başvurusu yapılabilmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 2 adet boş sayfası olması ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
 • Hollanda aile ziyareti vizesi başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak internet üzerinde doldurulmuş başvuru formunun ıslak imzalı olması gerekmektedir.
 • Hollanda vize davet mektubu: Hollanda’da ikamet eden aile üyesi, akraba veya arkadaşın kişiyi Hollanda’ya davet ettiğini belirten belge beyan edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda seyahati boyunca geçerli olacak 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Doğum belgesi: İlişki durumunu kanıtlayacak ise beyan edilmelidir.
 • Oturum izni: Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’den Hollanda’ya seyahat etmek istiyorlarsa Türkiye’de yasal olarak kaldıklarını belirten belgeleri beyan etmelidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde bir fotoğraf beyan edilmelidir.
 • Uçuş rezervasyonu: Kişinin gidiş ve dönüş tarihlerine kanıt olarak gösterilebilecek bilet rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Konaklama belgesi: Kişinin Hollanda seyahati boyunca konaklayacağı yeri gösteren belge beyan edilmelidir.
 • Sponsor belgeleri: Kişinin masraflarını bir sponsor karşılayacak ise; sponsor mektubu yazılmalıdır. Sponsorun son 3 aya ait hesap dökümü ve iş durumunu kanıtlayan belgeler beyan edilmelidir.
 • Finansal kaynak kanıtı: Kişinin Hollanda seyahati boyunca kendi masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan son 3 aya ait hesap dökümü gerekmektedir.

Gerekli tüm evrakların orijinali ile birlikte birer kopyaları da beyan edilmelidir.

Hollanda Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda akraba ziyareti vizesi başvuru formu online olarak https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay adresinden doldurulabilmektedir. Hollanda online vize başvuru formunu doldurabilmek için öncelikle bir hesap açılmalıdır. Hollanda vize başvuru formu İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Felemenkçe dillerinde doldurulabilmektedir. Hollanda akraba ziyareti vizesi başvuru formunda; kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, ziyaret edilecek kişi ile yakınlık derecesi gibi bilgiler istenmektedir ve belge doldurulduktan sonra çıktısı alınarak imzalanmalıdır.

Hollanda Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hollanda Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda Ziyaret Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hollanda ziyaret vizesi için davet mektubu başvuru yapılacak konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Hollanda vize davet mektubu İngilizce veya Felemenkçe yazılmalıdır.

Hollanda vize davet mektubunda, davet edilen kişinin seyahat edeceği tarihler ve kişi ile arasındaki ilişki açıklanmalıdır. Hollanda davetiye vizesi yazılırken ilişki durumunu kanıtlayan doğum belgesi veya evlilik cüzdanı fotokopisi gibi belgeler beyan edilmelidir.

Hollanda Ziyaret Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Hollanda ziyaret vizesi alabilmek için, başvuru sahibinin Hollanda’da geçireceği her gün için banka hesabında en az 55 euro tutarında bakiye bulundurması gerekmektedir.

Hollanda Ziyaret Vizesi için Gerekli Sponsor Evrakları Nelerdir?

Hollanda ziyaret vizesi için sponsorlu başvuru yapılması halinde, onaylı sponsorluk formunun yanında sponsora ait beyan edilmesi gereken evraklar, kişinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Hollanda aile ziyareti vizesi için sponsor olacak kişi çalışıyor ise aşağıda sıralanan belgeleri sunmalıdır.

 • Pasaport, kimlik kartı veya Hollanda oturma izni kopyası
 • Vize başvuru tarihinden itibaren en az 12 ay geçerliliği olan iş sözleşmesinin fotokopisi
 • Son 3 aya ait maaş bordrolarının kopyası

Hollanda ziyareti vizesine sponsor olacak kişi işveren ise aşağıda verilen evrakları beyan etmelidir.

 • Pasaport, Hollanda kimlik kartı veya oturma izni kopyası
 • Ticaret Odası sicil kaydı
 • Güncel gelir vergisi beyannamesi
 • Net kar ve zarar miktarını belgeleyen şirket banka hesap dökümü

Hollanda vatandaşı veya Hollanda oturma iznine sahip kişi tarafından, belediyeden onaylı sponsorluk formu ve vize sponsoru için gerekli evraklar eksiksiz olarak vize başvuru sahibine iletildikten sonra Türkiye’den aile ziyareti vize işlemlerine başlanabilmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Hollanda aile ziyareti vizesi için seyahat sigortası tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası; beklenmeyen acil durumları, tedavi masraflarını veya ölüm gibi durumları kapsamalıdır. Schengen seyahat sağlık sigortasının geçerliliği 30.000 EUR altında olmamalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda arkadaş ziyareti vizesi başvurularında seyahat sağlık sigortası en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Hollanda Aile ve Arkadaş Ziyareti için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda aile ziyareti vizesi için randevu yetkili aracı kurum olan VFS Global’in internet adresi üzerinden alınmaktadır. VFS randevu portalı üzerinde, gün ve randevu saati seçilerek her başvuru adayı için bilgiler doldurulduktan sonra randevu alınabilmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda aile ziyareti vizesi ücreti yetişkinler için 80 EUR, 6-11 yaş arası için 40 EUR ve 6 yaş altı için ücretsizdir. Hollanda vizesi harcı randevu gününde nakit olarak TL cinsinden vize memuruna ödenmelidir.

Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi masrafları 2022 yılı için tüm vize başvuru harcı, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Aile Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hollanda aile ziyareti vize başvurusu ortalama olarak 15 günde sonuçlanır. Hollanda vize işlem süreci ek belge talep edilmesi veya tatil günlerinin araya girmesi durumunda 45 güne kadar çıkabilmektedir.

Hollanda Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Hollanda ziyaret vizesi başvurusu aracı kurum olan VFS Global internet adresi üzerinden yapılabilmektedir ancak vize işlem sonucu öğrenilememektedir.

Vize başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru adaylarına VFS Global Hollanda vize takip numarası verilmektedir. Hollanda vize takip referans numarası ile başvurusu tamamlanan kişiler Hollanda vize takip işlemi yapabilmektedir.

Hollanda Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?
Hollanda Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Hollanda ziyaret vizesi başvuruları için takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Hollanda Aile, Arkadaş ve Akraba Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Hollanda aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesinin verilme süresi konsolosluğun vize birimine bağlıdır. Hollanda aile ziyareti vizesi en fazla 90 günlük verilebilmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti için Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Hollanda aile ziyareti için vize süresi çoğunlukla uzatılamamaktadır ancak bazı istisnai durumlarda uzatılabilmektedir.

Kişi vizesini aldığı halde belirlenen süreç içerisinde Hollanda’ya geç giriş yaptıysa, kişi üçüncü ülke vatandaşı ise ve aile üyesinin ölmesi gibi beklenmedik bir durum yaşandıysa, kişi kendi ülkesine doğal afet veya savaş gibi sebeplerden dönemiyorsa veya nadir de olsa kabul edilebilir kişisel sebepleri varsa Hollanda'da vize uzatma işlemleri için başvuru yapabilmektedir.

Hollanda'da Yaşayan Sevgiliyi Ziyaret Etmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Hollanda’da yaşayan sevgiliyi ziyaret etmek için bir ziyaret vizesi türü olan Hollanda partner vizesi alınmalıdır.

Hollanda partner vizesi, partnerlerden birisinin Hollanda’da yasal olarak ikamet etmesi durumunda diğer partnerin kişiyi ziyaret etmesine hak sağlayan vize türüdür. Hollanda dışındaki partnerin Hollanda partner vizesi alabilmesi için; partnerinin Hollanda’da yaşıyor olması, ilişkinin en az 3 aydır sürüyor olması, kişilerin birbirini en az 2 kez veya 4 hafta boyunca bir kez görmüş olması ve şartları kanıtlayan belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: